Skocz do zawartości

KONKURS WIEDZY ASTRONOMICZNEJ - I Etap


Rekomendowane odpowiedzi

UKŁAD SŁONECZNY

1. W jakich gwiazdozbiorach znajdują się bieguny niebieskie planety Uran?

a) Mała Niedźwiedzica i Trójkąt Południowy
b ) Smok i Rajski Ptak
c) Cefeusz i Tukan
d) Orion i Wężownik
e) Perseusz i Krzyż Południa

2. Ile księżyców w Układzie Słonecznym posiada własne dipolowe pole magnetyczne tworzące własną magnetosferę?

a) 0
b ) 1
c) 2
d) 3
e) 4

3. Drugą największą gęstość wśród planet Układu Słonecznego posiada:

a) Merkury
b ) Wenus
c) Ziemia
d) Mars

4.Góry Maxwella to masyw górski znajdujący się na:

a) Marsie
b ) Księżycu
c) Wenus
d) Io
e) Tytanie

5. Spłaszczenie której planety Układu Słonecznego jest największe w stosunku do średnicy samej planety?

a) Jowisza
b ) Saturna
c) Urana
d) Neptuna
e) Merkurego


GŁĘBOKI KOSMOS/ASTROFIZYKA/KOSMOLOGIA

6. Galaktyka o oznaczeniu Sb według klasyfikacji Hubble?a to galaktyka:

a) Spiralna bez poprzeczki
b ) Spiralna z poprzeczką
c) Soczewkowata bez poprzeczki
d) Soczewkowata z poprzeczką
e) Eliptyczna

7. Silne, pozagalaktyczne źródła promieniowania radiowego, charakteryzujące się szybkimi zmianami jasności i polaryzacji to:

a) Virginidy
b ) Akwarydy
c) Lacertydy
d) Velidy
e) Hydrydy

8. Pierwsze pozasłoneczne źródło promieniowania rentgenowskiego, odkryte przez człowieka to:

a) Cygnus X-1
b ) Cygnus X-3
c) Scorpius X-1
d) Hercules X-1
e) Sagitarius X-1

9. Która z wielkoskalowych struktur Wszechświata znajduje się na północnej półkuli nieba?

a) Wielki Atraktor
b ) Wielka Pustka
c) Supergromada Shapleya
d) Wielka Ściana

10. Era Wielkiej Unifikacji to w chronologii rozwoju Wszechświata:

a) Faza pierwsza
b ) Faza druga
c) Faza trzecia
d) Faza czwarta
e) Faza piąta

11. Która nazwa nie jest powiązana ze zjawiskiem soczewkowania grawitacyjnego?

a) Pierścień Einsteina
b ) Podwójny Pierścień Einsteina
c) Soczewka Huchry
d) Krzyż Einsteina
e) Soczewka Fresnela

12. Który z wymienionych obiektów z Katalogu Messiera jest galaktyką?

a) M9
b ) M19
c) M29
d) M39
e) M49

13. NGC 1976 to potocznie:

a) Plejady
b ) Galaktyka Cygaro
c) Galaktyka Sombrero
d) Mgławica Oriona
e) Mgławica Omega

14. Najjaśniejsza (jasność wizualna, widoma) i najbliższa supernowa obserwowana w XX wieku znajdowała się w:

a) Drodze Mlecznej
b ) Wielkim Obłoku Magellana
c) Małym Obłoku Magellana
d) Galaktyce Andromedy
e) Galaktyce Trójkąta

15. Jasność obiektu obejmująca całe spektrum promieniowania to:

a) Jasność fotograficzna
b ) Jasność bolometryczna
c) Jasność absolutna
d) Jasność wizualna
e) Jasność widoma


ASTRONAUTYKA

16. Jak nazywał się pierwszy obiekt stworzony przez człowieka, który dotarł do powierzchni innej planety?

a) Mariner 2

b ) Mariner 3
c) Wenera 3
d) Wenera 4
e) Pioneer 12
f) Viking 1

17. Które ?narzędzie badawcze zbudowane przez człowieka, jako jedyne prowadziło bezpośrednie obserwacje zderzenia komety Shoemaker-Levy 9 z Jowiszem?

a) Teleskop Hubble?a
b ) Sonda Galileo
c) Sonda Voyager 2
d) Sonda Cassini
e) Sonda Ulysses

18. Która z wymienionych sond kosmicznych nie miała na celu zbadania badania Komety Halleya w 1986 roku?

a) Sonda Giotto
b ) Sonda Susei
c) Sonda Sakigake
d) Sonda VEGA 1
e) Sonda Akatsuki

19. Satelita ROSAT prowadził badania w zakresie promieniowania:

a) Tylko Podczerwonego
b ) Tylko Widzialnego
c) Tylko Rentgenowskiego
d) Tylko Ultrafioletowego
e) Rentgenowskiego i Ultrafioletowego
f) Podczerwonego i Ultrafioletowego

20. Ile lat miał najmłodszy do tej pory człowiek, który odbył lot w kosmos?

a) Niecałe 21
b ) Niecałe 23
c) Niecałe 26
d) Niecałe 29
e) Niecałe 30
f) Niecałe 32


HISTORIA ASTRONOMII I SPRZĘT ASTRONOMICZNY

21. Który z wymienionych gwiazdozbiorów nie został zaproponowany przez Jana Heweliusza?

a) Ryś
b ) Psy Gończe
c) Delfin
d) Lisek
e) Jaszczurka
f) Mały Lew

22. W jakim kraju znajduje się największy w pełni ruchomy radioteleskop na Świecie?

a) W Portoryko
b ) W Niemczech
c) W Polsce
d) W Stanach Zjednoczonych
e) W Hiszpanii
f) W RPA

23. Jaki materiał stanowi główny składnik lustra planowanego Teleskopu Jamesa Webba?

a) Beryl
b ) Srebro
c) Złoto
d) Tytan
e) Aluminium

24. Jak nazwano fałszywy księżyc Wenus, którego zaobserwowanie ogłosił Giovanni Cassini w XVII wieku?

a) Apis
b )Neith
c) Thot
d) Set
e) Atum

25. Kto stworzył pierwszy atlas nieba, którego mapy obejmowały całą sferę niebieską?

a) Urbain Le Verrier
b ) Johannes Kepler
c) William Herschel
d) John Herschel
e) Johann Bayer
f) Tycho Brahe


NATURA GWIAZD - PYTANIA KRZYSZTOFA KIDY

1) Jak nazywa się powstałe w wyniku niestabilności grawitacyjnej zagęszczenie obłoku materii międzygwiazdowej, czerpiące energię z procesu kolapsu i będące początkowym etapem ewolucji gwiazdy?

2) W jakim momencie gwiazda osiąga tzw. ciąg główny wieku zerowego?

3) W astronomii typ widmowy gwiazd to klasyfikacja gwiazd oparta na widmie wysyłanego przez nią światła. Widmo światła emitowanego przez gwiazdę jest określone przez 3  podstawowe parametry atmosfery gwiazdy. Jakie to parametry?

4) Jak nazywa się obserwowana wielkość gwiazdowa wyrażona w magnitudo, jaką miałaby gwiazda oglądana z odległości 10 pc, przy braku pochłaniania światła w przestrzeni międzygwiezdnej ?

5) Kto opracował diagram klasyfikujący gwiazdy w zależności od typu widmowego oraz jasności absolutnej?


 

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WoW, pytania jak dla mnie trudne a niektóre bardzo trudne, ale poziom trzeba trzymać. Szkoda tylko, że nie mogłem wcześniej usiąść na kompie i przyznaje się bez bicia... trzy razy strzeliłem i sporo sprawdzałem w internecie :-X  Chociaż człowiek się nauczy czegoś nowego :ph34r:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniel, nie podejmuję. Nie mam czasu szukać odpowiedzi do 30 pytań :P Śmieję się oczywiście, ale do większości bym albo musiał szukać, albo strzelać.

Oczywiście pytania sobie rozwiążę, ale nie dzisiaj, nie mam czasu. Jutro test z historii mam...

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniel, nie podejmuję. Nie mam czasu szukać odpowiedzi do 30 pytań :P Śmieję się oczywiście, ale do większości bym albo musiał szukać, albo strzelać.

Oczywiście pytania sobie rozwiążę, ale nie dzisiaj, nie mam czasu. Jutro test z historii mam...

No to wkuj historię, a potem pruj jak popadnie, co Ci szkodzi :D

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania rzeczywiście na wysokim poziomie, większość nie tak łatwo sprawdzić w Internecie, więc rzetelny sposób na sprawdzenie wiedzy konkursowiczów.

 

Mam nadzieję, że inni też sobie dobrze poradzili, szykuje się ciekawa rywalizacja :D

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wkuj historię, a potem pruj jak popadnie, co Ci szkodzi :D

Kisiel na żadne miejsca i tak nie liczę, więc po co strzelać i się zbłaźnić :P Ja chcę się dzięki niemu czegoś nauczyć, a zrobię to jak będę miał trochę luzów. A teraz chyba ostatni tydzień pełen sprawdzianów, i wreszcie będzie można odetchnąć...

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już spory kwant czasu temu odpowiedziałem. I przyznaję, że zestaw jest dobry a że trudny to co z tego - nie gramy o życie :)

Zachęcam wszystkich bo nawet zero (moich) punktów tu by mnie nie zdziwiło - obciachu nie będzie.

Jeżeli za złą odpowiedź nie ma punktu ujemnego, lecz tylko punkty dodatnie za dobrą, to tym lepiej.

Bo nie widzę nic złego w próbie zgadnięcia na podstawie ulotnych, intuicyjnych przesłanek.

W przeciwnym wypadku (minusy za złe) trzeba by napisać bardzo dobitnie, ultra wielkimi literami, że są minusy i opcja "omijam".

 

Pozdrawiam

p.s.

No dobra.

Ze trzy łatwiejsze pytanka też mogły by być next mal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kisiel na żadne miejsca i tak nie liczę, więc po co strzelać i się zbłaźnić :P Ja chcę się dzięki niemu czegoś nauczyć, a zrobię to jak będę miał trochę luzów. A teraz chyba ostatni tydzień pełen sprawdzianów, i wreszcie będzie można odetchnąć...

Też nie liczę na miejsca, aczkolwiek nie demonizujmy blaznienia sie. Jak w konkursie wezmą udział 3 osoby, z czego jedna będzie miała 99% a dwie pozostałe 93% prawidłowych odpowiedzi, to będzie troche łyso :P

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcam wszystkich bo nawet zero (moich) punktów tu by mnie nie zdziwiło - obciachu nie będzie.

 

Na szybko przejrzałem i punktów będzie trochę więcej niż kilka ;) Ujemnych punktów regulamin nie przewiduje :D

Jest jeszcze sporo czasu, więc zachęcam nawet do strzelania, prób dedukcji - są pytania, gdzie nie trzeba znać odpowiedzi ale można się domyśleć po innych przesłankach ;)

  • Like 1

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jeszcze zapytam, na kiedy można spodziewać się wyników?

 

Też sądzę, że nawet jakby miało się 0 punktów to tak się człowiek nie zbłaźni.... Obciachem jest nawet nie spróbować, przecież nic się nie traci  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, wysłałem odpowiedzi, historia może zaczekać.

Mam tylko uwagę co do regulaminowanego czasu punktowanego, który z tego co pamiętam wynosi 30 minut? Wiem, że w trakcie trwania konkursu nie zmienia się regulaminu, ale:

Otóż zrobiłem mały test, i wygooglowałem wszystko. Fakt, te odpowiedzi, które znałem, było znaleźć dużo łatwiej, bo wiedziałem co wpisać. Jednak starałem się szukać głównie po pytaniu, tak jak gdybym po raz pierwszy o czymś słyszał. Udało mi się znaleźć wszystko w ciągu ok. 30 minut. Więc ten... Chyba ten czas jest troszkę za długi.

Pozdrawiam i dziękuję za zapewnienie mi nie małej aktywności mózgu, pytania są naprawdę trudne, i na nie wiele z nich znałem dobre odpowiedzi :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze, że po zobaczeniu pytań (kiedy już zebrałem szczenę z podłogi) moje obawy dotyczące testu wyboru odeszły w niepamięć.

Z pytaniami na takim poziomie... Organizatorzy wykonali dobrą pracę i sądzę, że są całkiem spore szanse, że większość z Nas zda ten test na trójkę - ja przynajmniej mam takie nadzieje po swoich odpowiedziach :D Tylko co do kilku odpowiedzi wyboru byłem przekonany na 100%, reszta to "logiczne szacowanie" i w końcu w ostateczności zwykły strzał, chyba nawet bez celownika ;)  Z kolei pytania otwarte bardzo przypadły mi do gustu - 60% mam raczej na pewno, a patrząc na ogólną trudność konkursu, czuję z tego wyniku satysfakcję.

 

Myślę, że ten konkurs będzie dobrym pretekstem do rozliczenia swojej wiedzy i nauczenia się czegoś nowego. Z niecierpliwością czekam na klucz i wyniki, tylko jeśli będę gdzieś pod koniec klasyfikacji, to lepiej mnie wymażcie :D  

  • Like 1

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z Google'a skorzystałem tylko przy jednym pytaniu. Bo dokladnie tak jak Ty Mkołaju założyłem sobie ideę,

że ci celują w pierwszą grupę to raczej powinni sobie googlea darować ;)

Jednak skorzystałem bo w końcu scykorowałem trochę, że zniosę przysłowiowe jajo :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż zrobiłem mały test, i wygooglowałem wszystko. Fakt, te odpowiedzi, które znałem, było znaleźć dużo łatwiej, bo wiedziałem co wpisać. Jednak starałem się szukać głównie po pytaniu, tak jak gdybym po raz pierwszy o czymś słyszał. Udało mi się znaleźć wszystko w ciągu ok. 30 minut. 

 

 

Wszystko fajnie pięknie, tylko wpadłeś w pułapkę którą zastawiłem na "guglujących na szybko" w jednym pytaniu, w innych dwóch po prostu odpowiedziałeś źle a z pytań Krzyśka masz skuteczność 3/5 Guglowanie całkiem skuteczne ale tyłka nie urywa :D

 

Perseus

Z regulaminu: 6.2. Punktacja po każdej rundzie będzie ogłaszana w temacie etapowym, w czasie do 7 dni od publikacji pytań.

Czyli daję sobie asekuracyjnie tydzień ale pewnie koło wtorku-środy. Pamiętajmy, że jest 24 godziny na udzielenie odpowiedzi od momentu publikacji pytań, więc do jutra 16:00 ;)

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie pięknie, tylko wpadłeś w pułapkę którą zastawiłem na "guglujących na szybko" w jednym pytaniu, w innym po prostu odpowiedziałeś źle a z pytań Krzyśka masz skuteczność 3/5 Guglowanie całkiem skuteczne ale tyłka nie urywa :D

 

Perseus

Z regulaminu: 6.2. Punktacja po każdej rundzie będzie ogłaszana w temacie etapowym, w czasie do 7 dni od publikacji pytań.

Czyli daję sobie asekuracyjnie tydzień ale pewnie koło wtorku-środy. Pamiętajmy, że jest 24 godziny na udzielenie odpowiedzi od momentu publikacji pytań, więc do jutra 16:00 ;)

Zatem zwracam honor, bo bałem się, że będzie można "czitować" :) Przynajmniej swój test co do konkursu już mam za sobą, i mogę zacząć strzelać samemu- googlowanie daje zero frajdy, ale to chyba dobrze :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisane, policzone ale jeszcze się wstrzymam. Rzucę wszystko - wyniki, komentarz i takie tam ;)

W skrócie: matti_94 zaczął mocno, Ekolog trafił punktowe "oczko" i nikt nie odpowiedział dobrze na pytanie numer 8, więc:

 

8. Pierwsze pozasłoneczne źródło promieniowania rentgenowskiego, odkryte przez człowieka to:

a) Cygnus X-1
b ) Cygnus X-3
c) Scorpius X-1
d) Hercules X-1
e) Sagitarius X-1

 

?? :)

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz bym powiedział że Sagitarius X-1 :), ale to wychodzi że to jest związane z czarną dziurą w naszej Galaktyce?  Tak jakąś drogą dedukcji próbuje, choć może być całkowicie błędna :D Wydawałoby się logiczne że odkryli to jako pierwsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisane, policzone ale jeszcze się wstrzymam. Rzucę wszystko - wyniki, komentarz i takie tam ;)

W skrócie: matti_94 zaczął mocno, Ekolog trafił punktowe "oczko" i nikt nie odpowiedział dobrze na pytanie numer 8, więc:

 

8. Pierwsze pozasłoneczne źródło promieniowania rentgenowskiego, odkryte przez człowieka to:

a) Cygnus X-1

b ) Cygnus X-3

c) Scorpius X-1

d) Hercules X-1

e) Sagitarius X-1

 

?? :)

Odpowiedź a Cygnus X-1 Składa się z  nadolbrzyma i czarnej dziury. Układ został odkryty przez jakiegoś Japończyka.

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy" - Sir Isaac Newton.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)