Skocz do zawartości

Saturn 2010 - 2017


Rekomendowane odpowiedzi

szkoda ze moja alfa 700 nie kreci avi bo na pewno było o niebo lepiej niż tym moim starym analogiem . Najbardziej mnie zdumiewa że twój tał nie ma jakiegoś wielkiego zwierciadła a tyle potrafisz wyciągnąć naprawdę szacunek .Właśnie widziałem na youtube jakim materiałem obrobiłś saturna wydaje się aż niemożliwe że aż tak się wyostrzyło .Dziś trochę po avikuje saturna pewnie i tak będzie lipa ale za to nie trzeba długo czekać Przed 11stą jest max wysokości .

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Jak wszystkim zapewne wiadomo dziś 29-11 obchodzimy imieniny Saturnina. Tak więc naszemu "Saturninowi" skałdamy dziś życzenia duzych jasności, pięknych koniunkcji i przebywania we wspaniałym seeingu  ;)  :D Aby uświetnić ten dzień zaprezentuje jak mój Saturnin zmieniał się na moich zdjeciach w przeciągu dwóch lat :)

post-80-137699872792_thumb.jpg

post-80-137699872798_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

No i sezon rozpoczęty, będę musiał gdzieś na miejscówkę wyjechać, a może w Zatomiu czas pokarze.

Piotr w tytule by się przydało 2013 ;) a jak nie dasz rady to może Robert by dopisał.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale świeżutki Saturn  :) .Widać że kąt pierścieni się zmienił od poprzedniego sezonu . Bardziej korzystnie dla uchwycenia szczeliny cassiniego dla tych co mają słabą aperturę czyli takich jak ja. Super fotka biorąc pod uwagę że jeszcze Saturn daleko od ziemi.

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pierwsze koty za płoty, Patryk :) Tez sie dzis nastawiałem na Saturna, wstałem o 4:50 bo miała być dziura w chmurach ale niestety serwis pogodowy ICM, tym razem mnie zawiódł, Chmurwy, chmurwy, chmurwy:(

Saturn nisko niestety i warunków do jego obserwacji lepszych nie bedzie, więc trzeba próbowac w takich warunkach jakie mamy.

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze koty za płoty, Patryk :) Tez sie dzis nastawiałem na Saturna, wstałem o 4:50 bo miała być dziura w chmurach ale niestety serwis pogodowy ICM, tym razem mnie zawiódł, Chmurwy, chmurwy, chmurwy:(

Saturn nisko niestety i warunków do jego obserwacji lepszych nie bedzie, więc trzeba próbowac w takich warunkach jakie mamy.

Dziś ma być ładna noc Mariusz. Poranek również . Od dziś zaczynam nocki i jeżeli faktycznie będzie ładnie wracając z nocki poproszę żonę żeby wystawiła samą tubę celem go schłodzenia i może polowanko na Saturna się uda.

Właśnie nie wiem czy o godz 7 rano będzie na tyle ciemno ale raczej tak  ?  Patryk Saturn jak na te warunki ok  :)

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto efekt dzisiejszej akcji zwanej Saturn 2013 :) He . Napisałem akcji bo trochę się działo!!. Wieczorem przed moją nocką wystawiłem telepa na balkon żeby przyzwoicie zmarzł ,wiedząc że jak przyjadę szybko z nocki do domu to muszę zrobić wszystko co w mojej mocy żeby jak najszybciej kręcić plik. Co się okazało ? Gdy telep nakierował się zgrubnie na Saturna okazało się że mam za wąski balkon iż przeciwwaga niemal dotyka balustrady. Lunetka celownicza jest w takim położeniu że nie sposób do niej przyłożyć oko . Na szczęście miałem na wizualu dostęp do wyciągu. Ale żeby precyzyjnie znaleźć planetę  obserwowałem w wyciągu odbicie zwierciadeł bez żadnej optyki i wiedząc że mam oko w centrum wyciągu oraz widoczny jasny krążek na odbiciu luster to wtedy zamontowałem kamerkę i rzeczywiście pokazał się Saturn  na ekranie laptopa.

Co mnie zdziwiło histogram wyszedł w miarę przyzwoicie . Ale na realu pierścienie planety przypominały ptaka machającego skrzydłami . Szału nie ma ale jak to Napisał Mariusz (Pierwsze koty za płoty)

Pliki które umieszczam to Saturn  porównanie w różnych stadiach , surowa klatka , resize z nominała , lekko podostrzony i po przez zastosowanie widm zapożyczonych z sieci.

Cassegrain 200/3500

post-761-137699877666_thumb.jpg

post-761-137699877669_thumb.jpg

post-761-137699877682_thumb.jpg

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Właściwie nie ma czym się chwalić fotka bez szału, niby seeing ok ale jakoś nie szło wyostrzyć . Na pliku avi właściwie nie można było zauważyć szczelina Cassiniego. Nawet mnie stack zdziwił kiedy ją ujrzałem.

Saturn 07.03.2013 około 4tej

teleskop 200/3500 cassegrain  barlow x2

post-761-137699883684_thumb.jpg

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczorajszy Saturn. Temperatura jakieś -10C, Saturn jakieś 23 stopnie nad horyzontem, a do tego C14 + Baader Hyperion Zoom Barlow (2.5x) + ADC + kamera IDS UI-1240LE-NIR.

Yellow-RGB, RedLum-RGB 2x; 23:42-23:49 UT:

saturn-yellow-rgb-2342.jpgsaturn-redlum-rgb-2347.jpgsaturn-redlum-rgb-2349b.jpg

Redlum 23:47 UT:

redlum-247.jpg

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie :D Ogólnie temu jeszcze daleko do dobrych warunków (ale te zdarzają się raz na sezon zazwyczaj). Może przełom kwietnia i maja da dobre warunki na Saturna :)

To racja Trafić na nie falującego Saturna to napradę rzadkość. Co mnie cieszy to fakt że Piotr uporał się z degradacją którą było widać na Jupku. Tak że tylko czekac na super pogodę i zniecierpliwościa będę czekał co C14 nam pokaże. Wczoraj w nocy też wystawiłem sprzęt o drugiej gdyż myślałem że przy minus 16 st uda się zrobić ostre foty. Niestety było katastrofalnie pływanie na maxa zmarzłem że szkoda gadac i na dodatek nie wyspany, ale ładne fotki z nieba nie spadaja . Chyba każdy z nas nie raz pełen poświęcej miał nie udaną sesję.  Kto nie próbuje ten nie ma co pokazać :) . Takie to już nasze hobby  :D

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj byłą naprawdę fajna pogoda do focenia w zasadzie nie miałem ochoty wyskakiwać ze sprzętem na dworek ale akurat około 1szej widać było planetę z mojego pokoju i tak na sucho skierowałem teleskop .Gdy ujrzałem uspokojony obraz Saturna decyzja była prosta . Wystawiłem tubę i po 45 minutach chłodzenia zacząłem nagrywać pliki.

Podsumowując : teleskop Cassegrain 200/3500 bez żadnych filtrów , soczewka barlowa x2 kamerka FireFly 0,3 kolor zapożyczony z sieci  :) plik 200 sek 54fps około 9000 klatek

post-761-137699892751_thumb.jpg

post-761-137699892754_thumb.jpg

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez kolorowania chyba ładniejszy  :)

Tak się pobawiłem bez dostępu do PS  ;)

post-587-137699892755_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie kolego pmamot, widzę, że również nie tracisz okazji, gdy te tylko się nadarzają. W końcu i ja muszę pierwszy raz podejść do Saturna, szkoda, że dopiero ok 1 w nocy ta piękna planeta osiąga maksimum wysokości nad horyzontem.

P.S. widzę, że Firefly się spisuje, choć Twoja aparatura ma znacznie lepsze parametry niż moja. Ja muszę użyć barlowa x3, aby osiągnąć Twoją standardową ogniskową. No nic, spróbuję użyć x5, może nie przesadzę :)

Pozdrawiam

GSO 250/1000, EQ6 SynScan, ASI 224 MC, Canon EOS 700D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... No nic, spróbuję użyć x5, może nie przesadzę :)

Pozdrawiam

Dzięki za pochlebny komentarz a co do Barlowa to pewnie wiesz ze czym większa soczewka tym mniej światła na matrycy  Barlow x5 to raczej sporo. Przy takich soczewkach również muszą być warunki a trafić noc bez zakłóceń w postaci transparentność  oraz dobry seeing to trzeba mieć naprawdę szczęście, tym bardziej gdy tu chodzi o bardzo oddalonego Saturna. Ale wszystko przed nami kolego.

Trochę podostrzyłem kontrastem wczorajszego Saturna może z przesadą ale za to fajnie widać różnice naświetleń pierścieni między przerwą Cassiniego.

post-761-13769989276_thumb.jpg

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)