Skocz do zawartości

Recommended Posts

Alien    3169

Całą noc Ci drzewa zasłaniają? ;) Nie spać! Saturna krecić dziś w nocy opozycja:)

Tak całą noc a jutro do pracy ;)

Paweł Baran    3236

Chłopaki nie do roboty, ponieważ ja mam chmury na niebie, więc nici z obserwacji, jeśli chodzi o dzisiejszą noc, skupiam się bardziej na rocznicy Titanica jak na podziwianiu czarnych chmur na niebie.  ;)

Alien    3169

No to Zdzisiu faktycznie,  wspolczuje :-(. U mnie maja zaraz nadejsc chmury wiec tez nie wiem czy dzis poavikuje...

Damy radę nie dzisiaj to kiedy indziej i gdzie indziej  ;)

pmamot    1516

No u mnie też pojawiają się delikatne chmurki ale do pierwszej w nocy może się oczyści. Już nie raz tak było że niby beznadzieja a tu nagle mega oczyszczone niebo . Właśnie piekę sobie chlebek takie małe inne moje skrzywienie .  Później wystawie teleskop i zobaczymy czy będzie niebo łaskawe  :D

M.Rudy    533

Wczoraj jednak nadeszłu chmury i nie mogłem podejść do Saturna. Podszedłem jednak jeszcze raz do obróbki materiału z 13 kwietnia i oto efekt. Saturn jest w bardziej naturalnych kolorach prawie dokładnie taki jakiego widziałem w okularze na żywo. Sprzawdziłem także jakież to ksieżyce uwieczniły mi sie na zdjeciu więc też wrzucam tą fotkę. Zrobiłem równiez takie małe podsumowanie moich zmagań z  planetą od początku mojego zainteresowania astrofotografią. W ten sposób mogę uczcić opozycję Saturna :)

post-80-137699838576_thumb.jpg

post-80-137699838581_thumb.jpg

post-80-137699838596_thumb.jpg

pmamot    1516

Jak już wspominamy to dokopałem się do mojej pierwszej klatki Saturna był to luty 2004 . Wtedy nie miałem wiedzy co do avikowania . Saturn luty 2004 VS Saturn kwiecień 2012. Co mnie zdziwiło to że kąt pierścieni wyglądał całkiem inaczej .

post-761-137699838794_thumb.jpg

M.Rudy    533

Dokładnie to samo dziś omawiałem z kumplem ze Saturn niestety długo jeszcze pozostanie nisko nad horyzontem. Wogóle warunki do jego obserwacji długo po 2020 nie będę zbyt dobre:(

pmamot    1516

W programie stellarium synoptycznie widać zmieniając daty różnice wysokości . Może dożyjemy roku 2020 ? :) Bo my z Panem M.Rudy ( rówieśnicy) możemy mieć kłopot zobaczyć wtedy  cokolwiek he he

M.Rudy    533

Na Pana to trzeba miec wyglad i pieniadze;-). No do 2020r tylko 8 lat damy rade :-). Ja licze na calkowite zacmienie Slonca w Hiszpanii w 2026 tak ze mam w planie dozyc hehehe :-) 

pmamot    1516

Fantastyczne saturny. Fajnie by było rik jak byś dołożył do kolekcji surową klatke wtedy było by widać z czego poskładałeś tak świetny materiał. :)

pmamot    1516

Świetnie. A tak swoją drogą nie miałem pojęcia że jest taki ciemniejszy pas wewnątrz pierścieni saturna tylko na twoich fotkach można to zobaczyć coś niesamowitego .

riklaunim    420

Wczoraj seeing był kosmiczny, wizualnie obraz jak na fotografii. Dopóki noc była ciepła seeing się  utrzymywał. Około 23:30-40 zaczęło się ochładzać odczuwalnie i seeing momentalnie siadł... ale do tego czasu trochę AVIków już się nakręciło. C11 + kamerki...

DMK f/20; ORGB; 21:06, 21:14 UT:

dmk1-orgb.pngdmk2-orgb.png

* Animation - jakieś chmurki się ruszają

DMK f/30; ORGB; 21:40, 21:49 UT:

dmk-big-q7-orgb.pngdmk-big-q8-orgb.png

DMK f/30; Pomarańczowy (O) filtr typu longpass:

f30-orange-2149.png

DMK f/30 1,5x i 3x Drizzle, filtr pomarańczowy:

drizzle-150-2140.png

drizzle-300-2149.jpg

DMK f/10; filtr pomarańczowy, CH4 i 1000 plus fałszywe kolory (CH4,O,O, 1000,CH4,O):

bands-ch4-x1000.png

z1.pngz2.pngz3.png

PGR Firefly 0.3 f/20 RGB, ORGB:

firefly-rgb.pngfirefly-orgb.png

W sumie działa ale brakuje jej wysokiego gainu, trzeba to sprawdzić jeszcze

Atik Titan f/20; ORGB:

atik-orgb.png

16 bitowa DSowa kamerka o niskim gainie do planet to się nie nadaje.

M.Rudy    533

Pierwszomajowy Saturn. Pomimo ze seeing nie był powalający ale noc była taka ciepła i przyjemna to troszke posiedziałem do 3ciej nad ranem:) oto Saturnek z tej nocki:)

post-80-137699841438_thumb.jpg

pmamot    1516

Fajnie sie odznacza pierścień na tle planety . Ciekawe jak to robisz że wychodzi tobie taki jasny pierścień wewnętrzny. Już można zauważyć cień na górnym spojeniu po prawej  czego efektem jest przesunięcie światła słońca . Fotka udana . Widać wielki postęp u Ciebie . Napewno jak będzie pora na jowiszka to nas oczarujesz mega fotami . Brawo  :) :) :)

M.Rudy    533

Na zdjęciach Saturna z piątkowej nocy załapał mi się jakiś obiekt (księżyc?) którego w zasadzie nie powinno byc w tym miejscu. Po sprawdzeniu okazało się ze jeden z jasnych punktów ponizej Saturna to faktycznie jego ksiezyc, Tytan natomiast drugi to odległa o 836 lat świetlnych gwiazda HIP66280. Razem z Tytanem utworzyły ciekawą parę. Po obu stronach Saturna mamy jego kolejne ksiezyce, Rheę i Dionę.

post-80-137699841641_thumb.jpg

Speedy    0

Obserwowałem w piątek Saturna udało mi się dostrzec Rheę i Dionę. Nie udało mi się zobaczyć Tytana i tej HIP . Ładne zdjęcie.

M.Rudy    533

Saturn ciągle ładnie pozuje do zdjeć. Chyba widac cień planety na pierścieniach po lewej stronie :)

post-80-137699842398_thumb.jpg

M.Rudy    533

Pomimo, że wczoraj skupiłem się raczej na DSach to oczywiście nie omieszkałem zajżec co u kolegi Saturna:) Cyfróweczką oczywiście:)

post-80-137699842563_thumb.jpg