Skocz do zawartości

Budowa Słońca


malwina

Rekomendowane odpowiedzi

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na polskiej Wikipedii jest mało:

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82o%C5%84ce

 

To zawsze warto tłumaczyć angielską:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Sun

 

Tam na przykład pisze że w jądrze odbywa się najważniejszy chyba proces syntezy czyli łączenia protonów z czego powstają jadra innych pierwiastków niż wodoru (bo proton to właśnie jądro wodoru) - zwłaszcza powstaje hel. Przy okazji powstaje sporo bezcennej dla nas energii.

 

 

Pozdrawiam

post-1068-0-33109600-1395611441_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

      TRANOX Napisano dziś, 07:07

      To ja tylko dodam ciekawostkę którą gdzieś przeczytałem. Otóż 1m3 objętości Słońca średnio wytwarza tylko 30 W mocy :)          

 

Ciekawe :) Mnie najbardziej zadziwia całkowita ilość energii emitowanej przez Słońce w sekundzie. Zgodnie z wzorem Einsteina E=mc2 wychodzi tego około 4 miliony ton. Taka ilość energii (w przeliczeniu na masę) powstaje we wnętrzu Słońca w wyniku rekcji termojądrowych.

 

Ciekawe jak ta ilość energii wydzielana np. przez gram Słońca ma się np. do energii wydzielanej w kompostowniku (zgniłe liście ...) ?
Gdzieś wieki temu czytałem, że jest ona porównywalna ?   ??? 

 

I jeszcze ciekawy lik z prezentacją w j.polskim o Słońcu - może się przyda:
http://www.astro.uni.wroc.pl/ludzie/steslicki/popularyzacja/legnica_kwiecien2009.pdf

  • Like 1

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, o tej różnicy w masie wodoru "przerobionego" na hel też czytałem. Ale jak to ma być, z tym kompostownikiem? Jeden uśredniony gram Słońca generuje tyle energii, co jeden gram uśrednionego kompostownika? To wydaje się niemożliwe. A może tyle, co cały kompostownik? Jak duży?

Co do energii, nie chcę nic pomylić, bo to było spokojnie ze 2 lata temu, ale jak mi się nudziło to wrzuciłem do kominka celem rozgrzania blaszke z InPostu. Potem do garnuszka w wodą włożyłem termometr kuchenny, taki jak do mięsa. Wrzuciłem tą blaszkę do wody, i z różnicy temperatur wyszło mi, że blaszka dostarczyła ok. 10kJ (10000 dżuli). Dla porównania, nabój Parabellum 9x19mm ma energię początkową ok. 580 J

Do czego zmierzam? Można by policzyć, ile "masy słonecznej" zastępuje (chwilowo) jedna rozgrzana blaszka. Dodam, że blaszka była tylko lekko i tylko miejscami zaczerwieniona od temperatury.

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

      TRANOX Napisano dziś, 08:21

      Ciekawe, o tej różnicy w masie wodoru "przerobionego" na hel też czytałem. Ale jak to ma być, z tym kompostownikiem? Jeden uśredniony gram Słońca generuje tyle energii, co jeden gram uśrednionego  kompostownika? To wydaje się niemożliwe. A może tyle, co cały kompostownik? Jak duży?

 

 

Odpowiedź  na sąsiednim wątku.

 

  • Like 1

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Masa wypełniające słońce obraca się, cząstka materii trze o tarczę słońca. 

B) cząsteczki materii świecą schladzajac się (stąd plamy na słońcu) 

C) Po wytraceniu energii cząstki masy będąc w ciągłym ruchu i ochłodzeniu ponownie ocieraja się o tarczę  słońca i zaczynają świecić wytwarzając światło i ciepło (oddają energię) jednocześnie się schładzajac przed następnym cyklem obrotu. 

Mam nadzieję że pomogłem. A dlaczego mam się śmiać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)