Skocz do zawartości

ATM focuser na Arduino


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Na sąsiednim forum jakiś czas temu organizowałem akcję robienia kitów do focusera opartego na Arduino który kiedyś zrobiłem: http://astrojolo.blogspot.com/2013/02/ascom-telescope-focuser-with-arduino.html . Po namowach będzie kolejna edycja i o wielokrotnym przemyśleniu mojego czasu i możliwości po poprzedniej akcji mogę zaproponować taki układ:

1. poprawiam błędy w projekcie płytki (zasilanie i inne). Płytka będzie nieco powiększona i dopasowana do obudowy Z36 tak, żeby gniazda były jak najbliżej ścianek obudowy. 
2. wysyłam zamówienie na płytki (termin wstępnie 14 kwietnia - do tego czasu zbieram zamówienia)
3. zamawiam elementy i pod koniec kwietnia są kity, czyli elementy + płytki 
4. kto chce zestaw jako kit do zlutowania - wysyłka będzie na początku maja
5. na początku maja lutuję jeden kit i uruchamiam
6. kto chce zlutowany kit - ja oceniam moje możliwości czasowo organizacyjne w maju i czerwcu średnio jeden na tydzień, i tak często będę mógł robić i rozsyłać zlutowane focusery według kolejności zgłoszeń
7. wielkie podziękowania dla coy_coyote - jeśli od początku maja też będziesz mógł pomóc w lutowaniu to zobaczymy ile osób się zgłosi i jakoś się podzielimy pracą. Jest to dość nudna zabawa a najnudniejsza jej część to lutowanie zworek :) :)
8. cena pozostanie mniej więcej ta sama (ok 120zł) - płytka będzie nieco większa, więc może kosztować jakieś 5zł więcej. Jeśli Dominik zdecyduje się pomóc, to dojdzie dodatkowo opłata za jedną więcej przesyłkę ode mnie do niego
9. Złącze EXT będzie domyślnie skonfigurowane do podpięcia typowego wyświetlacza LCD 2x16 znaków (dzięki Dominik). Jako czujnik temperatury będzie wciąż DS1820, ale do tego samego gniazda będzie można podpiąć czujnik temperatury i wilgotności DHT22. Wilgotność będzie można wyświetlać na LCD, a jeśli ktoś nie będzie używał kompensacji temperaturowej to będzie sobie mógł włączyć z poziomu sterownika przesyłanie do komputera na przemian wilgotności i temperatury i wartość ta będzie wyświetlana przez dowolny program obsługujący focuser również na przemian. Nowa wersja firmware i sterownika pojawi się jednak dopiero pod koniec maja po zlutowaniu pierwszego układu i testach. Po testach z czujnikiem DHT22 pojawi się jeśli będą chętni aktualizacja do poprzedniej wersji focuserów do obsługi LCD i DHT22, tak realnie pod koniec czerwca.
 
Tak wyglądały poprzednie kity:
post-1260-0-28025400-1396337522_thumb.jp
 
Jeśli ktoś jest chętny to proszę dopisać się w tym wątku albo na AP http://astropolis.pl/topic/40377-atm-focuser-na-arduino/ , ale nie na obu :)
 
PS - projekt jest otwarty i źródła kodu dla Arduino oraz sterownika ASCOM w VisualStudio znajdziecie na https://github.com/sirJolo/ascom-jolo-focuser . W załączniku jeszcze instrukcja od poprzednich kitów - zmiany w niej będą niewielkie.
 
 

ASCOM Jolo Focuser.pdf

  • Like 4

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem dziś zapytanie o cenę wykonania płytki do nowej edycji focusera. Zmiany są drobne i głównie to poprawki w porównaniu do poprzedniej edycji. Rozbudowie uległo złącze EXT na którym teraz mamy oprócz masy i +5V: 7 we/wy cyfrowych z Arduino (w tym 3x PWM oraz magistralę I2C), i dwa wejścia analogowe.

Poniżej nowa płytka jakby ktoś chciał poszukać ewentualnych błędów:

post-1260-0-62043500-1396866803_thumb.jp

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przestawiłem się na Eagle z Protela jakiś czas temu, a płytki też zamawiam w Merkarze :) Ale to dlatego że blisko, a ceny dość przyjazne :) Przy druku jednostronnym terminy to 7-10 dni, a co do jakości też nie mam zastrzeżeń żadnych.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Mały update: pierwszy egzemplarz drugiej edycji uruchomiony:

post-1260-0-11928100-1401826314_thumb.jp   post-1260-0-72138300-1401826312_thumb.jp   

 

Teraz pora do roboty. Jeśli ktoś jest chętny na same płytki PCB to proszę o kontakt na PW - jeszcze wciąż jest kilka do wzięcia, bo zamówiłem więcej. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
Druga edycja jolofocusera ma się już ku końcowi - programowanie wersji 2.1 ukończone, teraz 1-2 wieczorki na przetestowanie i będzie wrzutka dla szczęśliwych posiadaczy :) Kilka obrazków:
post-1260-0-51154700-1405109715_thumb.jp post-1260-0-10670800-1405109716_thumb.jp
 
post-1260-0-42584800-1405109716.jpg post-1260-0-90950800-1405109716.jpg
 
post-1260-0-69899800-1405109726_thumb.jp
 
post-1260-0-88616500-1405109728_thumb.jp
 
PS - oczywiście nikomu nie polecam niebiesko białego wyświetlacza do astro focusera - taki miałem do testów. Wiadomo że pod ciemnym niebem jedynie czerwień :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
PS - oczywiście nikomu nie polecam niebiesko białego wyświetlacza do astro focusera - taki miałem do testów. Wiadomo że pod ciemnym niebem jedynie czerwień :)

 

Łukasz, a możesz pokazać fotkę jak Jolo wygląda na sprzęcie złożony, zapuszkowany ...... Gdzieś mi to umknęło ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie puszkuję moich focuserów - każdy może je sobie zapakować jak chce, choć dopasowane są do typowej obudowy Z36. W moim zestawie jest archaiczny egzemplarz z wersji 0.1 :) Nie podpinałem wyświetlacza do niego bo nie uznałem tego za potrzebne, skoro wszystkie informacje mam na ekranie komputera. U mnie na tubusie teleskopu jest małe pudełko a w nim focuser, hub USB i rozdzielacz zasilania. W ten sposób do teleskopu biegnie u mnie tylko jeden kabel zasilający i jeden USB i na tubusie sygnał rozdzielany jest pomiędzy kamerki i koło przyciętymi na miarę króciutkimi kabelkami. Planuję zrobić jeden 'pokazowy' egzemplarz focusera do mojego teleskopu 8" ale to będzie już trzecia edycja, a w nim trochę zmian.

Łukasz, a możesz pokazać fotkę jak Jolo wygląda na sprzęcie złożony, zapuszkowany ...... Gdzieś mi to umknęło ???

Chyba że chodziło Ci o to jak ja wyglądam na sprzęcie złożony i zapuszkowany :D :D

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kiedy planowana trzecia edycja?

Dołączam się do pytania :)  

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączniku nowe pliki do focusera. Instalację wsadu do Arduino i sterownika opisałem w pliku PDF. Trzeba zaktualizować zarówno wsad jak i sterownik ASCOM - mieszanie wersji 2.0 i 2.1 nie zadziała. Nowe rzeczy:
  1. obsługa czujnika wilgoci / temperatury DHT22 
  2. wyświetlanie małego okienka Focuser Monitor a w nim temperatura, wilgotność, punkt rosy, sterowanie focuserem, sterowanie wyjściami PWM i OPTO, odczyt i formatowanie odczytanej wartości z przetwornika ADC
  3. logowanie monitorowanych danych do pliku (Moje dokumenty/JOLOFocuser/rrrr-mm-dd.txt)
  4. kalkulator CFZ w okienku ustawień ASCOM
  5. część opcji konfiguracyjnych przeniesiona z wsadu Arduino do ustawień ASCOM
Więcej informacji w załączonym pliku PDF. Trzymam kciuki żeby nie wybuchło :)
Ładowanie wsadu przez Arduino IDE trwa około 30-40 sekund. Raz czy dwa razy zdarzyło mi się, że po załadowaniu wsadu Arduino się zapętliło - ponowne załadowanie wsadu rozwiązało sprawę.
 
PS - zapomniałem dodać, że wciąż są jeszcze dwie czyste płytki PCB focusera 2.0 do wzięcia jakby ktoś chciał zmajstrować samemu. Dla mnie już jest za ciepło na lutowanie :)

ASCOM Jolo Focuser 2.1.pdf

Arduino libs 2.1.zip

Arduino sketch 2.1.zip

Jolo focuser Setup 2.1.zip

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W załączniku wersja 2.1.2 wsadu Arduino. Poprawiono błąd polegający na wieszaniu się kontrolera podczas pracy z okienkiem monitora przy pracy z nową wersją 2.1 sterownika ASCOM. Spore podziękowania dla kolegi grzesiek508 za pomoc w wykryciu i naprawieniu błędu  B)

Arduino sketch 2.1.2.zip

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

https://botland.com.pl/przetwornice-impulsowe/1326-przetwornica-step-up-u3v12f12-12v-14a.html

Czy sprawdzi się zasilanie przez tę przetwornice z takiego power banku. Opcją na wyjazd w terenie. W domu z Sieci.

https://sklepxiaomi.pl/produkt/akcesoria/powerbanki/xiaomi-power-bank-20000-mah/

Wysłane z mojego G620S-L01 przy użyciu Tapatalka

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulator żelowy 12v 20Ah dostaniesz w cenie 100zł, czy warto inwestować w powerbank? Obawiam się też, że przy silnym mrozie powerbank dość szybko straci swój power. Na niekorzyść aku przemawaia jedynie rozmiar i waga. Przy zasilaniu z akumulatora nie potrzebujesz też żadnej przetwornicy a to zawsze jakieś ułatwienie. Z akumulatora możesz też zasilać cały zestaw do astrofotografii (czyt. setup).

Odpowiadają na zadane przez Ciebie pytanie, tak, powerbank z tą przetwornicą będzie działał poprawnie ale pamiętaj, że na wyjściu masz ograniczoną ilość prądu do 1,4A, wystarczy do focusera, za mało na cały setup.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, zarek napisał:

Akumulator żelowy 12v 20Ah dostaniesz w cenie 100zł, czy warto inwestować w powerbank? Obawiam się też, że przy silnym mrozie powerbank dość szybko straci swój power. Na niekorzyść aku ...

Dokładnie - g.b. - tu poczytaj o dobrym i sprawdzonym sposobie.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko focuser a koszt power banku odpada mam w szufladzie. Do zasilenia z tego był by jeszcze wiatrak i czerwona latarka.

Wysłane z mojego G620S-L01 przy użyciu Tapatalka

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)