Skocz do zawartości

Ciekawiące mnie zjawisko.


Rekomendowane odpowiedzi

A dlaczego  ???  ???  - nasz świat (Ziemia) jest mały - malutki, malusieńki :D

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też czasami takie coś zaobserwuje... ostatni raz w czwartek wieczorem na zlocie ale to chyba miało inne przyczyny :D. A tak na serio to chyba też z czymś takim się spotkałem - ciekawy wątek :)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego  ???  ???  - nasz świat (Ziemia) jest mały - malutki, malusieńki :D

Nie mówię, że mało prawdopodobne żeby był za granicą, tylko żeby podawał czas wg. czasu polskiego.

Ale ponawiam pytanie, bo o tej porze roku chyba nie ma miejsca gdzie Słońce zachodzi o 22-23?

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale ponawiam pytanie, bo o tej porze roku chyba nie ma miejsca gdzie Słońce zachodzi o 22-23?

Filip no jak nie ma ?? jeśli u nas jest teraz 09.53 - to popatrz w rożne miejsca świata - tak najprościej - chyba, że czegoś nie rozumiem - o co Ci chodzi ??? http://24timezones.com/zegar_czas.php

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie złudzenie ja wiem co widziałem :D

Raczej nie wiesz co widziałeś bo pytasz.

 

Gdzie i kiedy dokładnie obserwowałeś, w okularach na nosie czy bez, przez teleskop, lornetkę czy gołym okiem.

Wiesz, po całym dniu można różne rzeczy zobaczyć i usłyszeć, szczególnie jak się czegoś człowiek nie spodziewa to mózg różne interpretacje podsuwa i wymyśla. Sam nie raz spotkałem się z różnymi dziwami, których późniejsze wyjaśnienie często okazywało się zaskakująco proste.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip no jak nie ma ?? jeśli u nas jest teraz 09.53 - to popatrz w rożne miejsca świata - tak najprościej - chyba, że czegoś nie rozumiem - o co Ci chodzi ??? http://24timezones.com/zegar_czas.php

Jacek, tu nie chodzi o strefy czasowe tylko o szerokość geograficzną. Do sprawdzenia użyłem Stellarium i miejsc o tej samej długości geograficznej (aby zachować tą samą strefę czasową, bo Stellarium bierze czas z komputera a nie z czasu lokalnego!!! Dlatego zachód Słońca w Australii pokazuje np. o godzinie 12, w środku dnia!)

 

Rozchodziło mi się o to, czy jest gdzieś miejsce w którym Słońce dzisiaj zachodzi np. o 23. I strefy czasowe są żadną odpowiedzią, no bo kto podaje czas wg. innej strefy niż ta w której się znajduje? To tak jakby powiedzieć, że w Polsce jest zachód Słońca o godzinie 5 rano, bo używamy czasu wschodnio-amerykańskiego ;)

 

Więc zostaje szerokość geograficzna, długość geograficzna pozostaje stała, taka jak dla mojego miasta, tj. E 15* 51' 24".

Na równiku (szerokość 0*) Słońce zachodzi ok godziny 18.40.

 

U mnie w Sandomierzu (szerokość ok. 51*) Słońce zachodzi ok 19.05

Na dalekiej północy (szerokość 70*) Słońce zachodzi o 19.40

A na biegunie północnym (90*) nie zachodzi, bo mamy dzień polarny

I teraz, gdzie można obserwować Księżyc o godzinie 1 w nocy? Za granicę przyjmę Księżyc na horyzoncie (pomijam fakt obserwacji Księżyca w takim położeniu nad horyzontem).

Wg. Stellarium, Księżyc o 1 w nocy czasu urzędowego można obserwować (przy zachowaniu tej długości geograficznej co moje miasto) od N 58° 45' 24.00"

 

Czyli jednak da się obserwować o tej porze roku Księżyc w takiej fazie o godzinie 1 O:-)

 

Opisałem to tak, jak ja to rozumiem. Proszę o wskazanie mi ewentualnych błędów w moim rozumowaniu.

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip to też tak ze Stellarium - u mnie godzina 01.00 widzę go zachodzącego - obserwacja zerowa

post-476-0-02377900-1396602567_thumb.jpg

 

Ta sama godzina ,,kawałek" na zachód -  obserwacja bez problemu

post-476-0-02393300-1396602662_thumb.jpg

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip to też tak ze Stellarium - u mnie godzina 01.00 widzę go zachodzącego - obserwacja zerowa

attachicon.gif01.00.jpg

 

Ta sama godzina ,,kawałek" na zachód -  obserwacja bez problemu

attachicon.gif01.00a.jpg

 ''Ta sama godzina ,,kawałek" na zachód -  obserwacja bez problemu'' No jednak nie ta sama :), Ustka, godz 01:00 to w Dublinie będzie 00:00 . Sam nie wiem Wy tu jesteście mądrzejsi .

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy" - Sir Isaac Newton.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 ''Ta sama godzina ,,kawałek" na zachód -  obserwacja bez problemu'' No jednak nie ta sama :),

Zdecydowanie racja 8)

Tu chodziło o to, że były wątpliwości (są do tej pory), czy Kolega bramer98 kilka postów wyżej podał czas ,,nasz" (pisząc post, że będzie obserwował Księżyc) czy czas miejscowości gdzieś na świecie (gdzie aktualnie przebywa) ;)

I tu jest pies pogrzebany :D

Dobra wystarczy bo zainteresowany milczy. Najlepiej tak jak mu radzono - niech poczyta, pościąga, zainstaluje i cieszy się pięknem nieba (obiektów) w najlepszym do obserwacji czasie na swojej miejscówce  - a nuż będzie to jego pasją na długie, długie lata :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi dokładnie o to, co napisał TomekFA :)

Ale ta dyskusja ma też plusy dla mnie! Dowiedziałem się, że wystarczy pojechać na północ, aby zobaczyć Księżyc o konkretnej fazie i konkretnej godzinie podczas których u nas jest niewidoczny :)

Teraz Księżyc ma fazę 20% i jest po nowiu. Zatem ciekawe, czy jeśli będzie miał również fazę 20% ale przed nowiem, to czy trzeba by jechać na południe aby osiągnąć ten sam efekt co teraz? Ciekawe, do zastanowienia się :)

  • Like 2

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JacekErbel,

 

Pytanie tranoxa dotyczyło sytuacji z wczoraj - Twoje zrzuty ze Stellarium pokazują sytuację na kolejną noc, a to zmienia dość sporo.

 

 

 

Tranox,

 

To, czy musisz jechać na północ, czy na południe nie zależy od tego, czy Księżyc będzie przed nowiem, czy po nowiu, ale od tego, jaką ma deklinację.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JacekErbel,

 

Pytanie tranoxa dotyczyło sytuacji z wczoraj - Twoje zrzuty ze Stellarium pokazują sytuację na kolejną noc, a to zmienia dość sporo.

 

No tak - u ,,siebie" już bym Muniusia nie widział - ,, ,,kawałek" na zachód" tak ;)

post-476-0-99684300-1396609347_thumb.jpg

post-476-0-83821900-1396609404_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ten link pomoże w wyjaśnieniu zaistniałej sytuacji.

 

http://uair01.blogspot.com/2011/08/strange-kitchen-moon.html

 

Sam osobiście tez widziałem podwójną tarczę księżyca, nakładające się na siebie. Domyślam się, że jest to efekt optyczny spowodowany przez wilgoć, kropelki wody lub lodu zawieszone na odpowiedniej wysokości. Zależy od ciśnienia, temperatury i kierunku wiatru.

 

Druga możliwość bardziej prawdopodobna to prowadzenie obserwacji z zamkniętego pomieszczenia przez okno.Tutaj kłania się optyka, która niestety wykracza poza moją wiedzę. Efekt ten można uzyskać obserwując księżyc przez lornetkę lub robiąc zdjęcie aparatem przez szybę. Kiedyś Nikonem robiąc zdjęcia z zamkniętego pomieszczenia uzyskałem taki efekt.

 

Prawda jest też taka, że pod hasłem "double moon mirage" jest bardzo mało informacji.

?The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting.? - Sun Tzu
 
Lornety: Celestron SkyMaster 20x80
 
PTMA Poznań
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra rozumiem o co wam chodzi czyli obserwacje powinienem zacząć kiedy ?? Ja dopiero zaczynam .

Jeśli mieszkasz w Polsce to dzisiaj około 19.30 - 20  na południowo-zachodnim niebie, podnieś w górę wzrok i ujrzysz  piękny sierp Księżyca - spokojnie do 23 możesz się jego widokiem rozkoszować :) (jeśli chmurew nie będzie ;) )

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra rozumiem o co wam chodzi czyli obserwacje powinienem zacząć kiedy ?? Ja dopiero zaczynam .

Zdajesz sobie sprawę, że szansa na ujrzenie tego zjawiska jest minimalna ? Może dziś, może jutro, albo za rok ;) Ja bym nie tracił czasu.

  • Like 1

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy" - Sir Isaac Newton.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)