Skocz do zawartości

Unikatowe Futurystyczne Obserwatorium Astronomiczne w Strzałkowie k/Radomska


Rekomendowane odpowiedzi

Gratulacje Piotr za wytrwałość. Mam nadzieję odwiedzić Cię jak zakończysz prace. Patrząc na przekrój obserwatorium chyba musisz postawić znak "Zakaz ruszania się podczas naświetlania". Nie widzę niezależnego słupa po instrument.

Pozdrawiam.

Janusz

AstroJaWil, ED80, MIKRON TN 630/122

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne by się nie poddawać i nie tracić na duchu. Piotrze, jako że mam brata bliźniaka o takim samym imieniu jak Twoje pragnę pogratulować z całego serca, jak by nie daleko, to tak między nami chętnie bym pomógł Tobie w budowie, bo dla mnie liczy się każde obserwatorium w naszym kraju, nie dziele na większe, mniejsze tylko oby było ich najwięcej.

Dzisiaj, kiedy przeczytałem to, co napisałeś, a miałeś świetne plany, które inni ludzie, że tak napiszę ? Ludzie, którzy nie kochają nas i naszej Astronomii tak jak my, dbają tylko o swoje interesy, zabrali marzenia, które masz na makiecie, ale Astronomii oraz Obserwatorium nie zabrali to się liczy, że pasja i to, co my lubimy kochamy nikt nigdy nam nie odbierze, pracuj nadal i pochwal się jak zakończysz pracę, bo warto. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje Piotr za wytrwałość. Mam nadzieję odwiedzić Cię jak zakończysz prace. Patrząc na przekrój obserwatorium chyba musisz postawić znak "Zakaz ruszania się podczas naświetlania". Nie widzę niezależnego słupa po instrument.

Pozdrawiam.

Janusz

 

Dzięki Wam za miłe słowa!

Tak, owszem nie ma słupa gdyż obserwatorium ukazane tu w przekroju to miało być właśnie to miejskie, dostęne publicznie, które według moich planów miało spełniać w głównej mierze funkcje popularyzacji astronomii poprzez prowadzenie atrakcyjnych prelekcji na trzech poziomach jednocześnie (w "module załogowym", "module dowodzenia" i w "kapsule" - czyli właściwym obserwatorium pod kopułą ScopeDome). Miała się w tych trzech pomieszczeniach mieścić jedna klasa w ilości do 30 osób. Na ustalony sygnał poszczególne grupy miałyby przemieszczać się między modułami. W każdym z nich zainstalowane miały być inne urządzenia (wizualizacyjne, multimedialne). Wszystko po to aby młodzi ludzie nie związani bliżej z astronomią mogli przeżyć coś ekstra i powiedzieć po wyjściu z budynku, że ta astronomia to naprawdę coś niesamowitego, wartego poświęcenia czasu i uwagi! Samo obserwatorium jako zaplecze techniczne prawdziwych miłośników astronomii miałoby służyć tu tylko tej zwykle niewielkiej grupie członków Klubu Astronomicznego, która - tak myślę - byłaby w stanie zorganizować się tak, aby bez słupa pod teleskop zrobić jednak udane zdjęcia...

W mojej budowli w Strzałkowie nie ma tylu poziomów. Jest tylko przyziemie (nie ma użytkowej części podziemnej) i poziom pod kopułą obserwatorium. Również nie ma słupa, ale zrobiem wylewkę na podłodze, dokładnie odizolowaną materiałami słabo przenoszącymi drgania (styropian i taśmy piankowe przy ścianach). Montaż natomiast będzie przymocowany trwale do stropu budynku. Ponadto planuję położyć na podłodze wykłądzinę typu "sztuczna trawa" - po pierwsze aby jeszcze zmniejszyć możliwość przeniesienia drgań, a po drugie aby uratować przed potencjalnym stłuczeniem okular lub inny element optyczny w przypadku upadku (...) Wszystkie te zabiegi przewidziałem jednak prawdę mówiąc nie po to aby móc robić zdjęcia, ale aby po prostu w miarę komfortowo można było prowadzić obserwacje wizualne. Jednocześnie wydaje mi się, że i do astrofoto zabiegi te wystarczą.

 

A jeśli chodzi o odwiedziny to nie wyobrażam sobie żebyś miał nie obejrzeć efektów tej oraz innych moich prac z ostatnich miesięcy! Równie gorąco pozdrawiam!

P.S. Książka Przemysława Wielkiego dotarła. Dziękuję. Jest piękna! (mowa oczywiście o najnowszym albumie Przemysława Rudzia - Uszanowanie!)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)