Skocz do zawartości

Częściowe Zaćmienie Słońca - 4.01.2011


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 89
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Rano obudził mnie chwilowy przebłysk Słońca...niestety gdy wybiegłem na balkon Podkarpacie tonęło w chmurach. OK godz. 10.00 niebo  znowu odpuściło i mym oczom ukazał się klimatyczny widoczek.. który zaraz uwieczniłem!

Dołączona grafika

A.....potem zaczęło się klarować...faza nie była zbyt wielka jednak coś tam ustrzeliłem przez chmury  EOSEM z projekcji  :P

Dołączona grafika

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od tego, na zaćmienie przyszedł Marek Radej, początkowa faza zaćmienia była pod wielkim znakiem zapytania, sypał śnieg, napaliłem się by nagrać, ale nie pozwoliły mi chmury zanim ustawiłem konkretnie ostrość Słońce chowało się za chmury, co chwileczkę, dobrze, że pod ręką miałem kamerę Acuter to, chociaż nią zrobiłem te właśnie zdjęcia, w sumie nie ma, co narzekać. Bo 1999 roku widziałem tylko przez szkło spawalnicze, to tym razem zawsze jakaś pamiątka jest, że sam zrobiłem. :)

post-36-137699795857_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godz 6:20 pobudka. Wyjżałem za okno, jasna dupa całkowite zachmurzenie! Chyba nic z tego nie

będzie. Krótka telefoniczna konsultacja z kolegą Darkiem, zamiast o 7:15 wyjezdzamy 15 minut

później. Godz 7:00 widać niewielkie przejaśnienia w chmurach, niema na co czekac. Darek,

Grzesiek i ja pakujemy sprzęt do auta i ruszamy na łąkę pod Łazowem. Godz. 7:50 jesteśmy na

miejscu, teraz trzeba donieść aparaty fotograficzne,teleskop TAŁ i teleskop Coronado ok 40

metrów przez sniegi w miejsce obserwacji. Trochę się spociliśmy ale sprzęt rozstawiony,

czekamy. Godz. 8:08 rozpoczeło sie częściowe zaćmienie, chmury gęste nie widać szans na

przejasnienia. Nagle w minimalnej przerwie w chmurach widzimy czerwoną tarczę Słońca i

ciemną tarczę Ksiezyca nasuwajacą się na naszą gwiazdę.Za chwilę jeszcze jedna dziura w

chmurach, jest! jest Słońce i Księzyc zaczynają spektakl! Niestety radość trwała krótko,

znów chmury, chmury,chmury, cherbata ( gorąca) ciastko od Grześka, sarenka, własciciel ląki

o żesz! właściciel ląki idzie! Ale że na co chłopaki tu na mojej łące czekacie? Na cud

cholera! Na cud! po krótkich wyjasnieniach gospodarz zyczy nam udanych obserwacji i "oby

Słonce Wam sie pokazało hahaha!" godz 9:28 faza maksymalna chmury zaciagneły na dobre. Znów

czekamy. Dobry chłop z człowieka bo za 30 minut pokazuje sie Słonce. Akurat odeszliśmy

trochę od sprzetu. Boże jak my gnaliśmy przez te zaspy do teleskopów i aparatów:)!! Jest!

Wreszcie duża przerwa w chmurach, a tam przerwa nieco rzadsze chmury i tyle, ale za to można

podziwiac zjawisko gołym okiem. trzaskamy zdjęcia, napawamy się widokiem, popijamy cherbatkę

którą w międzyczasie przyniusł gospodarz :) Pewnie że mogło byc lepiej, mogło byc

bezchmurnie i całe zac mienie jak na dłoni ale to przeciez styczeń mogliśmy nic nie

zobaczyć. Jest dobrze, jesteśmy zadowoleni była adrenalina były nerwy i była radośc. Mamy

kilkanascie zdjęć. Obserwacje zaliczamy do udanych :)

post-80-137699795865_thumb.jpg

post-80-13769979587_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

U mnie też w miarę dobrze widoczne zaćmionko  :) Niestety miałem tylko telefon do cykania fotek  :(

Krośnieński dworzec i czekanie na autobus do Mąciego, fota telefoniczna:

Dołączona grafika

A tu już projekcja telefoniczno-newtonowa (autor:MaciekM) i końcówka zaćmienia na miejscówce u Mąciego

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

  mamy kolejną wpadkę medialną, tym razem związaną z dzisiejszym zaćmieniem.  W głównym wydaniu Wiadomości TVP-1 podano, że to było ostatnie zaćmienie o tak dużej fazie przed rokiem... 2135.  :o

  Posłałem im sprostowanie podając lata kilku najbliższych zaćmień o podobnej (lub większej) fazie: 2015, 2026,2039, 2048, 2050, 2075 i 2093 - te dwa ostatnie są obrączkowymi w Polsce, a w Warszawie faza większa od ok. 0.9.  :D

Dodam tylko, że niektóre z wyżej wymienionych są nisko nad horyzontem, np z roku 2026 - faza 0.86 o zachodzie Słońca: też ciekawe !! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc w pracy dzielnie stałem przy ED80 i czekałem od 8-mej z zerową nadzieją na cud. A jednak cuda zdarzają się :)

Od 9:23 do 9:54 widziałem Słońce - przez caly czas przez chmury.

Bardzo ładne zdjęcia z tego zaćmienia wykonane przez moich kolegów są tutaj:

http://www.astrojawil.pl/aktu.htm

Zapraszam.

post-39-1376997959_thumb.jpg

AstroJaWil, ED80, MIKRON TN 630/122

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, wszystkie fotki super.

Na Helu padał śnieg, stałam w cieniu Księżyca w czasie deszczu, ale w czasie śniegu jeszcze nie :) Rządziliśmy latarnią przez 2 dni ;)  Tak nachuchaliśmy, że trzeba było skrobać szyby kartami kredytowymi. Ktoś wypróbował, że wchodzenie po raz trzeci 40 m już nie męczy.

Jeszcze o 7 były prześwity, a potem koniec. Za to zimno takie, że myślałam, że spadnę z galeryjki jak sopel lodu, gdy poszłam fotografować krajobraz w czasie fazy maksymalnej. Normalnie Arktyka.

Świetne spotkanie. Poczucie humoru nie opuszczało nas do końca. Nawet bolidy przelatywały:

Dołączona grafika

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

I oczywiście dzisiaj pogodnie. A może wam się pomyliło i zaćmienia nie było wczoraj, tylko ma być dzisiaj :P ?

  przypomina mi to dowcip (znam go od jednego z astronomów):

  "...Radio Moskwa podaje sygnały czasu:

  ... Beep, ...  Beep, ...  Beep, ... Beeeeeep

  Radiosłuchacze, przed chwilą minęła godzina 10.

  Uwaga !  Dla tych, co nie zdążyli nastawić zegarków, powtarzamy sygnały czasu :  :o

  ... Beep, ...  Beep, ...  Beep, ... Beeeeeep

  Radiosłuchacze, powtórnie minęła godzina 10..."  :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)