Skocz do zawartości

MaxIm DL - video tutoriale


Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Alien napisał:

Hmm coraz leniwszy się robisz :5640dc6ec0764_04Wink:

To też, ale głównie chodzi mi o zaoszczędzenie czasu - wiesz dobrze jak u mnie z pogodą, dlatego postanowiłem sobie ten czas maksymalnie skrócić. Oczywiście zrobiłem sobie już drugi zestaw dla kamerki z Jupiterkiem.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O super, w v5 też to jest. Tylko mnie zastanawiają dwie rzeczy. Po pierwsze, czy jest możliwość uruchomienia maxima z wybranym "zewnętrznie" profilem? Tzn ustawiłem sobie te autoconnecty, ale chcę odpalić maxima bez podpiętego sprzętu w celu np obróbki. No i mi zaczyna wszystko łączyć i trwa to chwilę, aż wywali dla każdego urządzenia errory, że ich nie ma. A ja chciałbym sobie zrobić osobny skrót na odpalenie z jednym profilem do astrofoto, drugim do obróbki. Da się?

Druga sprawa, to czy mając dwa setupy podpięte do jednego kompa, da się je jakoś wygodnie używać w dwóch maximach? Wtedy by się przydał jeden skrót do odpalenia pierwszego setupu, a drugi do drugiego. No bo tak, to trzeba by odpalić pierwszy maxim, potem drugi, w drugim zmienić profil, zamknąć go, a potem znów otworzyć.

I jeszcze mały offtop odnośnie maxima 6. Miałem nadzieję, że wreszcie rozdzielą łączenie z kamerami i kołem filtrowym. Ale była to złudna nadzieja. Mnie osobiście bardzo denerwuje, że nie mogę się połączyć z jednym z tych trzech urządzeń oddzielnie lub rozłączyć się z którymś. Swego czasu miałęm problemy ze zwiechami drugiej kamery i koła. W wypadku problemu mógłbym zresetować połączenie tylko z jednym urządzeniem, a tak to muszę rozłączać wszystko, potem łączyć, na nowo odpalać chłodzenie, chować wyskakujące okienka itp. Jak chcę sobie np strzelać darki w domu, to muszę zmieniać konfigurację, żeby mi się nie łączył z drugą kamerą i kołem (których wtedy nie podpinam), a po skończeniu darkowania z powrotem wybierać kamerę i koło w konfiguracji. Bardzo niewygodne. Ale chyba nic się z tym nie da zrobić?

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, MateuszW napisał:

O super, w v5 też to jest. Tylko mnie zastanawiają dwie rzeczy. Po pierwsze, czy jest możliwość uruchomienia maxima z wybranym "zewnętrznie" profilem? Tzn ustawiłem sobie te autoconnecty, ale chcę odpalić maxima bez podpiętego sprzętu w celu np obróbki. No i mi zaczyna wszystko łączyć i trwa to chwilę, aż wywali dla każdego urządzenia errory, że ich nie ma. A ja chciałbym sobie zrobić osobny skrót na odpalenie z jednym profilem do astrofoto, drugim do obróbki. Da się?

Jutro popróbuje bo zostałem zagoniony do łózka bez prawa używania elektroniki :( (nakryły mnie babiszcza - za wcześnie wróciły a ja w chorobie prze setupie). Dla mnie akurat to nie problem bo na astrolapku NIC oprócz akwizycji nie czynię. Ale spróbuje coś pokombinować. A nie da się wejść po starcie (jak sobie mieli nieobecność) w File - Configurations i kliknąć Default ???

A o nowościach w 6 tu Poczytaj troszkę

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wessel napisał:

Mateusz, a czym się róźni konfuguracja do obróbki od konfiguracji do akwizycji? 

Chodzi mu o to, że jak odpali skonfigurowanego pod setup, a setup niepodłączony to chwilę trwa zanim przemieli i da komunikat, że nie podłączone ustrojstwa ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Druga sprawa, to czy mając dwa setupy podpięte do jednego kompa, da się je jakoś wygodnie używać w dwóch maximach? Wtedy by się przydał jeden skrót do odpalenia pierwszego setupu, a drugi do drugiego. No bo tak, to trzeba by odpalić pierwszy maxim, potem drugi, w drugim zmienić profil, zamknąć go, a potem znów otworzyć.

Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem, ale myślę że możesz stworzyć sobie dwa proste pliki .bat i w nich najpierw kopiować odpowiednią konfigurację we właściwe miejsce (C:\Users\<mateusz>\Documents\MaxIm DL 6\Settings), a w następnej linijce odpalać Maxima. Do kopiowania folderu z zawartością służy komenda xcopy.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, jolo napisał:

Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem, ale myślę że możesz stworzyć sobie dwa proste pliki .bat i w nich najpierw kopiować odpowiednią konfigurację we właściwe miejsce (C:\Users\<mateusz>\Documents\MaxIm DL 6\Settings), a w następnej linijce odpalać Maxima. Do kopiowania folderu z zawartością służy komenda xcopy.

Hmm, pomysł ciekawy. Bo jak rozumiem, maxim czyta konfigurację przy uruchomieniu i potem już ten plik nie ma dla niego znaczenia? Czy, jeśli dokonam zmian w ustawieniach w programie, to muszę jawnie uaktualnić profil, a maxim sam nie zapisuje zmian w pliku przy zamykaniu? Jak zapisuje, to chyba to rozwiązanie na zadziała.

Druga sprawa jest taka, że przydałoby mi się w tych dwóch maximach ostrzyć za pomocą dwóch focus maxów. Ale tego się chyba już nie da zrobić i muszę się zadowolić ostrzeniem w maximie w jednym setupie :)

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, z tego co wiem to w tym folderze jest wszystko. Można go przenieść pomiędzy komputerami i mieć swoją konfigurację gdziekolwiek. Ewentualnie możesz mieć dwóch różnych użytkowników na kompie "Akwizytor" i "Postprocesor" i w zależności na którego się zalogujesz to będziesz mógł robić co chcesz :5640dc6dbc8ce_01Smile:

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś szukałem rozwiązania - z command line nic nie znalazłem (ewentualna nazwa podana w linii komend jest interpretowana jako plik do otworzenia).

Natomiast jeśli zgrasz sobie kilka różnych konfiguracji, to możesz podmienić tą startową w rejestrze Windows - nazwa konfiguracji startowej siedzi w kluczu:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Diffraction Limited\MaxIm DL 6\CurrentVersion\CurrentConfig

(w przypadku wersji 6).

CFF105, TS APO80Q, ATIK490ex mono, AstroHub, jolofocuser, ATIK EFW2+OAG, LOP650CM, AZ EQ6, Nikon Action EX 10x50CF, Pentaflex R-80/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jolo napisał:

Tak, z tego co wiem to w tym folderze jest wszystko. Można go przenieść pomiędzy komputerami i mieć swoją konfigurację gdziekolwiek. Ewentualnie możesz mieć dwóch różnych użytkowników na kompie "Akwizytor" i "Postprocesor" i w zależności na którego się zalogujesz to będziesz mógł robić co chcesz :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Popróbowałem z tym kopiowaniem. Działa to tylko na domyślnych profilach, bo jak są jakieś zapisane, to po skopiowaniu innego zapisanego odpala i tak domyślny.

Ale po ustawieniu typu kamery, skopiowaniu folderu settings, zmianie kamery, skopiowaniu drugiej wersji settings i podmienieniu na poprzednią wersję ustawienia się faktycznie zmieniają, tak jak trzeba. Ale wydaje mi się, że to nie jest takie idealne, bo po podmienieniu plików, gdy jeden maxim już działa, to w drugim maximie jest ok, ale w tym, którego ustawienia nie zgadzają się z plikami nie wszystko jest ok. Tzn w wypadku kamery, niby wybrana jest dalej dobra kamera, ale już po wywołania okna konfiguracji na liście domyślnie wybrana jest ta druga, którą wskazują obecne pliki w settings. Więc obawiam się, że maxim jednak w czasie pracy korzysta z tych plików. Być może to tylko kosmetyka i nie będzie mieć wpływów na działanie, ale kto wie. Trzeba testów.

Chociaż w sumie, to dla dwóch równoczesnych uruchomień maxima dla dwóch setupów wydaje mi się, że lepsze są jednak profile, bo nie trzeba się bawić. W profilach występuje również ten sam problem, co przy kopiowaniu.

A do przełączania między profilem z autoconnect i tego bez można użyć kopiowania, bo w sumie i tak wtedy działa jeden maxim, wiec wszystko jest ok.

39 minut temu, bujarek napisał:

Też kiedyś szukałem rozwiązania - z command line nic nie znalazłem (ewentualna nazwa podana w linii komend jest interpretowana jako plik do otworzenia).

Natomiast jeśli zgrasz sobie kilka różnych konfiguracji, to możesz podmienić tą startową w rejestrze Windows - nazwa konfiguracji startowej siedzi w kluczu:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Diffraction Limited\MaxIm DL 6\CurrentVersion\CurrentConfig

(w przypadku wersji 6).

Niestety, zmiana tego klucza nie przynosi żadnego efektu. A klucz się sam zmienia, jak w maximie zmieniam konfigurację, więc ja nie kumam.

2 godziny temu, wessel napisał:

To niech sobie ustawi jedną konfigurację na symulatorach.

Chodzi o to, że profil mogę wybrać już po uruchomieniu programu, a nie przed, więc mi się autoconnect odpali, zanim zdołam zmienić profil. No ale może problem nie jest na tyle ważny, żeby się tym tak przejmować.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem jeszcze raz, zmiana w rejestrze zmienia tylko nazwę, ale nie powoduje ładowania odpowiednich plików z konfiguracji.

Zrobiłem przed chwilą eksperyment i zrobiłem kopię folderu C:\Users\<user>\Documents\MaxIm DL 6\Settings, po czym załadowałem inną konfigurację.

Maxim fizycznie kopiuje pliki z różnymi konfiguracjami pod nazwy plików startowych (to te bez .<nazwakonfiguracji>.txt) , a w rejestrze tylko zapisuje tylko nazwę ostatnio załadowanej konfiguracji.

Z tego wynika, że jak zrobisz sobie dwie konfiguracje, to ustaw pierwszą, zamknij maxima, zrób kopię całego folderu Settings pod nazwę np. konfiguracja1. To samo zrób z drugą konfiguracją i zgraj cały folder jako konfiguracja2.

Do tego batch kopiujący odpowiedni folder konfiguracja1 lub konfiguracja2 do C:\Users\<user>\Documents\MaxIm DL 6\Settings i start Maxima. To przed chwilą sprawdziłem, że działa.

Edytowane przez bujarek
o, przeoczyłem, jolo już to napisał

CFF105, TS APO80Q, ATIK490ex mono, AstroHub, jolofocuser, ATIK EFW2+OAG, LOP650CM, AZ EQ6, Nikon Action EX 10x50CF, Pentaflex R-80/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ to jest bajera z tym uruchomieniem podzespołów na start !
Wczoraj pod niebem sprawdzone, Uruchomiłem Maxima i wszystko jest, kamerka uruchomiona, zaczyna się studzić, dane montażu z GPSem włącznie sczytane. Tylko cuś kliknąć na globusie - wędruje, robi fotkę, synchronizacja i można wybierać upragniony tej nocki obiekt. Do czego to doprowadzi..... :5640dc6e20115_02Laugh:

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, wessel napisał:

Chciałem zacytować Ciebie sprzed roku...ale nie będę aż tak złośliwy :5640dc6e20115_02Laugh:

A se bądź :5640dc715651e_13Crazy: Pokajałem się (bo do błędów się chętnie przyznaję) - 12 post na tej stronie :5640dc6dbc8ce_01Smile:http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2942-pojedyncze-uj%C4%99cia/&page=21

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, miron napisał:

Taki lekki offtop, planuję zakupić Maxima.. Którą wersję wybrać? DSLR, Pro czy Pro Suite? Czy korzystacie z "MaxPoint"? To jedyna różnica między Pro a Pro Suite wyceniona na 100$.

Raczej zostaje Pro. Oczko niżej to DSLR, ale nie ma tam np PinPointa (choć już jest sporo alternatyw) i trzeba by się upewnić, że kamerki po ASCOMie działają. Pro Suite to tylko MaxPoint - jak masz sprzęt stacjonarny to wg mnie to może mieć sens.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cy dobrze rozumiem, że Max Point to takie coś, jak modelowanie nieba w ASA?

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jak spowodować uruchomienie wraz ze startem Maxia kamerki z włączonym chłodzeniem i montażu z już sczytanymi danymi GPSa i reszty danych wiem - na poprzedniej stronie opis :)
Teraz kolejne pytanie leniwca.. a może ,,wykorzystywacza" ;) ???? Sprawa focusera.

Czy istnieje przelicznik milimetrów i jego setnych części na kroki ?? Czy tak się nie da bo to zależy od przekładni, średnicy osiek itp.....
Chodzi mi o to, że (wystarczy zaptaszkować) i uruchomi się focuser (mam do swojego ASCOMowy sterownik). Ale chcę aby szedł w pozycję gdzie ostrość mam niemal idealną.
W swoim paneliku obsługi USBFocusera mam przycisk PARKUJ, wcześniej ustawiony/zdefiniowany i po jego kliknięciu wyciąg mi wyjeżdża na 15,65 mm.
W zależności od warunków atmosferycznych robię góra dwa kliknięcia na + lub - ustawione na 0,02 mm i mam ostro. Nie wymagam aż tyle, ale czy ten wyjazd jest możliwy do zdefiniowania i aby się uruchamiał wraz ze startem Maxia tak jak kamerka i montaż - gotowe do pracy ????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że czymś innym jest uruchomienie oprogramowania, a czymś  innym procesów z jego wykorzystaniem. To może już wymagać skryptów. Raczej nie ma  autofokusa w Maximie odpalającego się razem  razem z programem, a to właśnie tak powinno działać.

A tak w ogóle Jacku to zawodowcy tacy jak Ty wykorzystują FocusMaxa ! :5640dc6e20115_02Laugh::5640dc6e20115_02Laugh::5640dc6e20115_02Laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę poprosić jakiegoś Mistrza Maxima o odpowiedź na takie dwa pytanka:

Czy ustawienie przerwy między klatkami powoduje również przerwę czipka guide czy tylko głównej ?? I za co odpowiada Delay first ??

Przerwa.png.edda21e13967a665e83b0322f744

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delay first to opóźnienie od kliknięcia Start do uruchomienia sekwencji którą wpisałeś. Po co to jest - tego nie wiem :) 

Delay between nie wpływa na guide (przynajmniej nie w moich kombinacjach, ale przy wewnętrznym czipku to może ktoś potwierdzi z taką kamerką. Byłoby to trochę bez sensu wtedy). 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :)
Mnie chodziło w tym wypadku - nie napisałem o kamerkę z drugim czipkiem jaką posiadają SBIGi.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem skorzystać ostatnio z tej opcji przy robieniu biasów. Ustawiłem Delay between na 10 ale nie wpłynęło to na intensywność robienia zdjęć. Może coś nie tak zrobiłem - Maxim jak na razie to dla mnie czarna magia. (stąd nieraz zadaję głupie pytania)

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)