Skocz do zawartości

Obserwacje pod Pamiątkowem


Thomas

Rekomendowane odpowiedzi

Ignis to miejscowka, na której już bylismy z Uciem i Yoopem. Pojawila sie ona w wątku Obserwacje w Jeziorach Wielkich. Jest to miejscowka połozona na trasie do Szamotuł w pobliżu miejscowości Pamiatkowo. Jadąc drogą 184 z kieunku Poznania na Szmotuły nalezy skrecić na Witoldzin w przeciwną strone niż wjazd do Pamiatkowa i kierować sie w pobliże Paintball Wielkopolska.Znajduje sie ona na polanie z pieknie odsłonietym horyzontem poludniowym. Niebo ciemne a warunki porównywalne z Jeziorami.

Poniżej współżedne:

N 52,54

E 16,66

 

http://mapa.szukacz.pl/?&latc=52.547131&lngc=16.662097&lat=52.553112&lng=16.680182&z=1.5m&zzz=16&typ=h&m=Pami%C4%85tkowo&poi=hotel&t=

 

krzyżyk wyznacza owo miejsce.

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acid rozumiem, ze wyrazasz chęć przyjazdu. Ile będzie przekonasz sie jak przyjedziesz. Wiem, ze bliżej Ci było do Jezior ale tamta miejscówka to juz przeszłość. Co do potłuczonych płytek to leżało ich tam dosłownie garstka spokojnie można przejechać.

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ja mialem powiedzieć jak przez ostatnie lata jeżdziłem 60km do Jezior. :lol: Jak otworzą już S11 to będzie można śmigać. Wyjazd bedzie na wysokości Napachania na drodze do Szamotul a stamtąd to już 10 min drogi na miejscówkę. Proponuje jutro spotkanie 21:00 - 21:30

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem wczoraj. Będe na miejscu po 21.00. Mam nadzieje, że ktoś jeszcze dołaczy.

Postaram się być ja mam tam ok 18 km ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drogi Szamotulskiej skrecsz w lewo na Witoldzin i jedziesz prosto rownież drogą asfaltową (nieco gorszej jakosci). Po ok 800metrach po lewej stronie przy drodze bedzie znak na Painball. Skrecasz wtedy w polną drogę i jadąc nią dojeżdzasz do miejscówki. Jakby co dzwon 502 416 104

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i bylismy we dwóch Yoop i ja. Niestety nikt inny nie dołączył a szkoda bo noc była czysta choć troche chłodna. Jak kończylismy sesje ok 1.00 temperatura oscylowała pomiedzy 1C-3C. Na szczescie nie było wilgoci. Przez dłuższą czesć sesji troszkę przeszkadzał nam sierpik Księżyca, choć ma to też swoj urok. Padło wiele klasyków z eMek ale chyba najwiekszym sukcesem okazał się Veil, którego udało się dostrzec nad jeszcze nisko położonym Łabędzeim. Moim celem na ten wieczór były Czułki w Kruku ale łuna od Poznania( choc nie jestem pewnien czy ta łuna nie bierzę sie od pobliskiego zakładu) uniemożliwiła mi to. . Seening na palnety nie był najlepszy. Zarówno Mars jak i Saturn troszkę pływał. Choć w pomarańczowym filtrrze GSO udało się przez chwile wypatrzeć przerwę Cassiniego. Niemniej jednak sesję uważm za bardzo udaną pomimo chłodu jak na majowy wieczór. Jak wracalismy wznosił się już Skorpion z Antaresem. Do nastepnego.

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo udany wypad, mimo że temperatura daleka od wiosenno-letniej . Ja sobie przygotowałem dość ambitny plan: chciałem przejrzeć lwa, potem przejść przez psy gończe do wielkiej niedźwiedzicy. Planu wprawdzie w całości nie zrealizowałem, ale i tak jestem zadowolony. Zacząłem od klasyka - tryplet lwa: w 8" calowym GSO widoczny bez problemu w kitowym okularze 30mm 2", z kolei w ES14 1,25"  widoczny  lepiej choć ledwo mieścił się w polu. Następna była kolejna trójka lwa czyli M95,M96 i M101 - tu było nieco słabiej, ale i tak wszystkie 3 widoczne. Chciałem też ustrzelić NGC3489 która znajduje się pomiędzy nimi, ale niestety bezskutecznie, zostanie na następny raz.. Na koniec lwa chciałem jeszcze pokusić się o NGC 3193 i 3190. Plan bardzo ambitny zważywszy że obydwie mają ok 11mag, a nie udało mi się znaleźć tej jaśniejszej 3489, ale ich lokalizacja była bardzo zachęcająca: dokładnie w połowie drogi pomiędzy Algieba i Adhafera. No i to był największy mój sukces tego wieczoru - udało się, choć miałem sporo szczęścia, bo w wyciągu został ES14 (a zwykle jednak szukam 2" 30mm). Udało się namierzyć jedną z nich, a Thomas po chwili zauważył tez drugą - no i fakt, były obie (w kitowym 30mm w żaden sposób nie mogłem ich wypatrzyć)  Biorąc pod uwagę księżyc, który jeszcze trochę przeszkadzał oraz mimo wszystko bliskość cywilizacji uważam, że był to bardzo dobry strzał :)

 

Po lwie pogapiliśmy się chwilę na planety, ale mocno drżały (zapewne z zimna, bo temperatura zaczęła odczuwalnie spadać :P ) Miałem ochotę więcej czasu poświęcić Psowatym, ale w przygotowaniach nie uwzględniłem, że prawie wszystkie moje cele są dość blisko zenitu, co nie ułatwiało poszukiwań. Tam bez kłopotu namierzyłem M94, ale odpuściłem sobie słabe NGC i przez Słonecznik przesunąłem się na Wielką niedźwiedzicę. Tu również padły klasyki, niestety nie udało mi się ustrzelić komety.Tymczasem zrobiło się zimno i okulary zaczęły mocno parować, co przy braku suszarki zdecydowanie zniechęcało do dalszej walki. Na Koniec Thomas, który przestawił się na druga stronę nieba ustrzelił jeszcze Veila, co było drugim sukcesem tego wieczoru i bardzo sympatycznym zakończeniem obserwacji, jak również zwiastunem letniego nieba :)

 

No i to by było na tyle z wczorajszego, bardzo udanego wypadu :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Byliśmy z Thomasem na krótkiej sesji w Pamiątkowie, trzeba się było przedzierać przez półmetrową trawę na drodze dojazdowej, ale daliśmy radę.

Mój plan na wieczór, czyli wyłapanie wszystkich eMek z gromady Coma-Virgo w 22x85 udało się zrealizować. Jestem zadowolony, bo pod niezupełnie ciemnym, w zasadzie podmiejskim niebem nie spodziewałem się że wszystkie będą do wyhaczenia. Opór stawiała jedynie M98, pozostałe - bez problemu. 

Herschel 400 in progress: 376/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym mógł się wyrwać godzinę wcześniej to może bym dojechał, ale Pamiątkowo to dla mnie wyprawa. I gdyby to było na tyle ciemne niebo, że byłby sens jechać na 1,5h...

 

Na razie nastawiam się na noc pt/sob na meteory i ciemne niebo Zwoli. Może pogoda wytrzyma i się uda.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)