Skocz do zawartości

"na szybkiego" czyli afotki w kilka minut


Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcia zapierające dech w piersi wymagają poświęcenia kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu godzin na jednym fragmentem nieba. Nie wiem jak mi to [nie] wychodzi, ale stojąc połowę nocy uzbieram zaledwie kilka klatek. Prezentuję więc coś więcej niż pojedyncze ujęcie. Postanowiłem, że będę się cieszył tym co potrafię osiągnąć.
 
1. Każdemu dobrze znana M13 po mojemu, LRGB 16:8:6:6 min:
 
post-2739-0-01309900-1399660833_thumb.jp
 
2. pozazdrościłem M53+NGC5053, LRGB 15:15:15:15 min:
 
post-2739-0-63828500-1399660995_thumb.jp
 
3. Triplet Lwa (wyjątkowo mnie nielubiący), przykładałem się do niego aż z Zatomia. Gdy udało się zapuścić sprzęt, wszystko mi się rozjechało. Na razie pasuję z nim do następnego sezonu. LRGB 40:20:20:20 min:
 
post-2739-0-75561700-1399660990_thumb.jp
 
Marzy mi się narrowband, ciekawe jak on będzie wyglądał w kilka minut  ???
  • Like 8

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Marzy mi się narrowband, ciekawe jak on będzie wyglądał w kilka minut  ???

 

No zdecydowanie nie tak jak te, które zatytułowałeś ,,... w kilka minut" :D

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajnie, ale wyrównanie tła cię nie ominie.

Zgadza się, ale to chciałbym przeprowadzić z flatami. Budowa flatownicy już rozpoczęta - przez parę miesięcy kupowałem rurkę: http://wentylatory.istore.pl/pl/art-494-lacznik-kanalow-100mm-z-zaworem-zwrotnym.html idealnie wchodząca na odrośnik oraz lutownicę. Teraz przez kilka miesięcy będę chodził do sklepu po LEDy, a przez następnych kilka łączył to wszystko kabelkami. Przy odrobinie szczęścia wyrobię się na przyszły rok.

 

Programowo zawsze mi coś nie wychodziło. Chyba jeszcze czekają mnie lekcje wyrównawcze z Waszych tutków.

  • Like 2

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Teraz przez kilka miesięcy będę chodził do sklepu po LEDy, a przez następnych kilka łączył to wszystko kabelkami. Przy odrobinie szczęścia wyrobię się na przyszły rok.

A nie lepiej za jednym zamachem gotowy panelik http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2681-flatownica/page-2 ??? wyjdzie Ci parę miesięcy mniej, jeden zakup i już połączone :D

I łatwo przystosować do rurki za pomocą oprawy na filtr słoneczny lub łącznika kanalizacyjnego :D

Nawet taka do Twojego tematu pasuje ,,na szybkiego" ;)

post-476-0-40199800-1399704926_thumb.jpg

post-476-0-26936400-1399704954_thumb.jpg

post-476-0-35581300-1399705428_thumb.jpg

post-476-0-22744900-1399706190_thumb.jpg

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie w dziale dla osób niemających za dużo czasu na astrofotografię. Dzisiaj przedstawiam NGC 6888 czyli Mgławicę Półksiężyc / Rożek z konstelacji Łabędzia. Są to moje pierwsze "poważne" (czyli z widocznymi efektami) próby z Ha. Czasy HaRGB 20:15:15:13, stack aby wyciąć za bardzo pojechane brzegi kadru (te tylko pojechane zostały)

 

post-2739-0-26160400-1401207434_thumb.jp

  • Like 6

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Nadrabiając zaległości w obróbce, pokazuję po raz kolejny, co przy moim setupie i umiejętnościach wyciskam z kilkuminutowych ujęć. Na słowo "kilkuminutowe" naszym mistrzom i laureatom przewracają się pewnie wnętrzności, ale ... co tam. Najwyżej potraktujcie to jako przykład jak nie należy znęcać się nad cudami wszechświata, z czego zdaję sobie w pełni sprawę. Trochę więcej niż pojedyncze ujęcie. Kwestia czasów to jedno, długa lista innych uwag to drugie, ale ... co tam, prezentuję. 

 

"Miotła Wiedźmy" HaRGB: 5*4min + 4*5 min + 4*4 min + 4*4 min =

 

post-2739-0-90256400-1410869994_thumb.jp

  • Like 8

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób ostrzysz? Maską czy robo?

A raz tak, raz inaczej. Ostatnio jednak doszły mnie słuchy o wyższości maski nad robo, dlatego przerzucam się na maskę + Bahtinov Grabber. Choć "na oko" przy powiększeniach nie widzę różnicy.

Może tracę jakość przy dalszej obróbce?

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani Maxim, ani PixInsight ... niestety. Mam do dyspozycji jedynie DSS (ale dawno nic nim nie robiłem) oraz Nebulosity, dalsza obróbka w Ps CS6.

W Nebulosity (wg jednego z tutków Aliena) postępuję tak:

1. jeżeli mam klatki kalibracyjne to robię na początku master klatki

2. pojedyncze klatki przepuszczam przez opcję pre-process aby zastosować klatki kalibracyjne

3. przepuszczam przez opcję normalize intensities - choć do końca nie wiem po co  ??? po prostu słucham się Pana Profesora

4. łączę poszczególne kanały w jedno zdjęcie opcją align and combine i np. klatki R stackuję w jedną klatkę metodą translation+rotation+scale

5. wyrównuję zestackowane wcześniej klatki dla poszczególnych kanałów z zapisem do osobnych plików metodą j.w. tr+rot+sc

6. otrzymuję wyrównane klatki dla R, G, B, L, Ha itp

7. dalsza obróbka w Ps (łączenie kanałów RGB, osobno L lub Ha, kadrowanie na końcu)

 

przykładowa jedna klatka Crescenta (kanał L)

 

post-2739-0-40794600-1411475635_thumb.jp

 

inne pojedyncze zdjęcia w osobnym wątku tutaj: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2942-pojedyncze-ujecia/page-12

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No przegiąłeś,to chyba najlepsza twoja focia .

Bacznie obserwuje twoje poczynania i widać jak robisz postępy,co prawda gwiazdki jeszcze trochę pojechane,jadro minimalnie przepalone,ale za to obróbka niczego sobie.

Brawo  Radku,naprawdę widać postępy.

 

Bardzo mi się podoba ! ! !

  • Like 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Irysek nie dawał mi spokoju od dłuższego czasu i podczas ostatniej sesji zapolowałem własnie na niego. To co wyszło:

 

post-2739-0-49492400-1415275467_thumb.jp

czasy: L=15*6min R=3*6min GB po 6*6 min darki 4 szt i nowość dla mnie biasy 24*0,2sek

 

nie liczę na opad szczęki, bardziej na grymas w rodzaju hmmm...

Pocieszam się, że już pojawiają się te "brudne" struktury pyłowe, cała reszta - jak to u mnie tzn. coś widać. Z ciekawości porównałem z wcześniejszą fotką z czasami L1*5min+RGB 4*5min. Jak na stosunek czasu L 90:5min przyznam, że spodziewałem się większego efektu, ale postęp chyba widać.

 

post-2739-0-66126400-1415275459_thumb.jp

 

gdy odpocznę, spróbuję jeszcze podejść do tego materiału

  • Like 6

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie widać już ciemne bałwanki - więcej materiału na pewno pomoże.

A co do hmmmm - to te biasy - 0.2 sek to nie bias :( Biasy jak najbardziej warto mieć, natomiast trzeba je naświetlać dużo krócej - tak krótko jak się da. Nie wiem jak to zrobić w nebulosity, może Jacek już coś odkrył i doradzi.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A co do hmmmm - to te biasy - 0.2 sek to nie bias :( Biasy jak najbardziej warto mieć, natomiast trzeba je naświetlać dużo krócej - tak krótko jak się da. Nie wiem jak to zrobić w nebulosity, może Jacek już coś odkrył i doradzi.

No Jacek - wymyślił (odkrył)  ;)  SBIG może robić tak zwane zerówki. I ja w Nebulosity ustawiam czas ekspozycji na 0.000 i puszczam serię np. 20 sztuk i mam biasy. No bo te 0.2 Radka tez mi nie pasowały....

Chyba Wasza kamerka też zrobi - migawka wtedy zamknięta i jest idealny biasek :) Tak to chyba też Maxim ustawia....

Jeszcze się nie spotkaliśmy od ostatniej sesji i tą nowością z Radkiem się nie podzieliłem ....

 

post-476-0-77714100-1415288047_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurna, ten drugi Irysek bardzo fajnie wyszedł (inne fotki z resztą też). Polowałem na niego Canonkiem przez TSAPO65Q na HEQ5pro bez guidingu i słabiutko mi to szło  :-. Może teraz jak opanuję nowy sprzęcior i guiding pójdzie mi trochę lepiej. A tak przy okazji zapytam o flatownice. Czy jest gdzieś na forum opisany - pokazany sposób na zrobienie czegoś takiego? Jakoś nie mogę trafić na taki temat.

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)