Skocz do zawartości

Wizualne i fotograficzne obserwacje gwiazd podwójnych.


Rekomendowane odpowiedzi

Wydzielone z tematu http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4557-stfa-28-i-stf-1938-alkarulops-bootes/

 

Myślałeś kiedyś o fotografowaniu takich układów? To pewnie trzeba by zastosować sposób podobny jak przy fotografii planet i Księżyca, czyli robić wiele krótkich ekspozycji, wybierać najlepsze i je składać... chyba że są jakieś inne metody dostępne dla amatorów (również finansowo, bo np adaptive optics to jednak spory wydatek :) )

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ciekawe też się zastanawiałem jak by do tego podejść od strony fotograficznej. Ważnym parametrem na pewno przy foto będzie wielość obiektywu i ogniskowa, aby mieć dany układ w odpowiednim zbliżeniu i rozdzielczości.

A mając kamerki ccd to zbyt długich ekspozycji nie trzeba tylko odpowiednio dopasowane do jasności układu.

Mam nadzieję że obrałem dobry tok rozumowania?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jolo, zabiłeś mi ćwieka :D.

Nigdy o tym nie myślałem... kiedyś próbowałem focić na balkonie galaktyki... ale niemal przepalone zdjęcie (tło) na ekspozycji 60s w ISO 1600 i f/5 sprowadziło mnie na ziemię. Z czasem myślałem o narrowbandzie, ale te dodatkowe koszty, laptop kamera, ograniczona ilość dostępnych celów, czasu i wątpliwe rezultaty mnie powstrzymywały.

 

Ale w tym przypadku, to może nie jest zły pomysł. Wiesz, w książce R. W. Argyle'a "Observing and Measuring Visual Double Stars" jest kilka działów poświęconym obserwacjom fotograficznym (CCD), dotychczas przeglądałem je tylko przelotnie, wiadomo czemu. Zapamiętałem, że zaleca się raczej użycie kamer mono, piksele muszą być małe, żeby blask zarejestrowanej gwiazdy rozlał się na kilka pikseli, a nie zginął wewnątrz pojedynczego (co bardzo ograniczy dokładność pomiaru).

Coś tu piszą o utrzymaniu SNR w odpowiednich proporcjach ale temat muszę zgłębić. Jest też rozdział "?Lucky? Imaging", który opisuje alternatywę dla optyki adaptatywnej  :D .

W treści przewijają się kamery DMK21 i 31 również łączone z Barlowami, więc pewnie jest coś wspólnego z foceniem US. Jest też dział poświęcony fotografowaniu i pomiarom za pomocą DSLR na przykładzie Canona 350D (którego posiadam od siedmiu).

 

Guiding byłby raczej niezbędny mimo względnie niedługich klatek. Żeby przy ogniskowej 900mm mieć rozdzielczość 1"/px musiałbym korzystać z kamery z pikselem chyba poniżej 5um. Jednak lepiej żeby rozdzielczość była ze dwa razy większa. Ciekawe jak często Heq-5 dałby nieporuszone ekspozycje przy tej ogniskowej (a raczej: jak rzadko). Ciekawe jak długo musiałbym naświetlać, żeby dobrze zarejestrować gwiazdy powiedzmy do 15mag (f/7,5 x 2.5 [Powermate] = f/?); nie wspominając o seeingu. Kolejnego teleskopu nie chcę kupować, nie mam już miejsca nawet na SCT 8".

 

Dla zdjęć nastawionych na estetykę mógłbym skorzystać z obu refraktorów (choć tu znowu to paskudne LP)... Hm, z pewnością warto dokładnie przemyśleć temat... ale do jednego wniosku chyba już doszedłem: mam ograniczenia, głównie czasowe, więc oczekiwałbym raczej większej wydajności (względnie mało odrzutów) czyli zatrzymałbym się na natywnej ogniskowej 900mm i nie schodził z rozdzielczością poniżej 1", może lepiej 1,5" (w takim wypadku w grę wchodziłyby układy podwójne o separacji >5")

 

 

W książce opisana jest również metoda pomiarów w całości darmowa z wykorzystaniem narzędzi VizieR i Aladin (dostępne zdaje się za pośrednictwem strony bazy Simbad) - dział 19, "Internet Astrometry".

 

 

Wojtek

 

ps. Gdyby ktoś był zainteresowany książką, to kupiłem ją przez Krainę Książek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26.marca 2013 wysłałem im potwierdzenie wpłaty, 19.kwietnia wysłali ją do mnie. Wtedy kosztowała nawet więcej o kilkanaście złotych. Z reguły uwijają się szybciej niż piszą na stronie. Ceny mają często korzystne np. "Pocket Sky Atlas" za 65zł. Kilka miesięcy temu sprowadziłem za ich pośrednictwem najnowsze, jednotomowe wydanie Uranometrii 2000.0 za 299zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa... jak poskładam moją tubę 8" to poczytam o tym więcej. Wszystko zależy od tego jak długie ekspozycje będą potrzebne. Kilkusekundowe ekspozycje HEQ5 czy EQ6 na pewno pociągnie dla nawet dużej skali, jeśli nawet będzie spory odrzut to te najlepsze klatki można potem by było złożyć. Nie pamiętam tylko jak było z zasięgiem... jak robiłem testy z Atikiem314L i 6" teleskopem to zapamiętałem tylko że przy 15 sekundach ekspozycji był już w zasięgu Pluton (ok. 14mag) a więc nie jest tak źle chyba. No i oczywiście potem kwestia seeingu i jakości optyki :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK dzięki. No u mnie przy 15 sekundach i orionem 80ed przy ogniskowej 400 rejestrowałem gwiazdy 13.5mag. Można by po próbować najpierw na łatwych układach. Ciekawe jakie efekty wyjdą z SW8" f5+Atik 314E z pikselem 4.65? 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[..] Nie pamiętam tylko jak było z zasięgiem... jak robiłem testy z Atikiem314L i 6" teleskopem to zapamiętałem tylko że przy 15 sekundach ekspozycji był już w zasięgu Pluton (ok. 14mag) a więc nie jest tak źle chyba. No i oczywiście potem kwestia seeingu i jakości optyki :)

Jeżeli teleskop o którym wspominasz był f/5, to u mnie przy f/7,5 potrzebowałbym już chyba odrobinę ponad 2x dłuższego naświetlania. Ale 30 sekund na zasięg 14 mag to nie jest źle. Idealnie byłoby robić maksymalnie minutowe klatki, żeby ich narobić przynajmniej kilkadziesiąt.

 

[...] No u mnie przy 15 sekundach i orionem 80ed przy ogniskowej 400 rejestrowałem gwiazdy 13.5mag. Można by po próbować najpierw na łatwych układach. Ciekawe jakie efekty wyjdą z SW8" f5+Atik 314E z pikselem 4.65? 

A ten Orion zdaje się ma f/6.25. Potwierdza to że rzeczywiście można by skupić się na maks 1 minucie dla ciemniejszych gwiazd i nawet bez guidingu by się mogło obyć. Efekty rzeczywiście mogą być ciekawe :)

Jak byście próbowali to weźcie na rozkład gwiazdy o różnych jasnościach - jasne, (klasyka czyli Albireo, Mizar lub Algieba) i jakieś ciemne (<12 m) oraz umiarkowane pod względem jasności gwiazdy 8-10 mag. Przedstawicielki tych ostatnich mogę Wam znaleźć gdzieś blisko bieguna, tam się chyba najłatwiej foci :)

 

Wojtek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orion ma f5 i przy dobrym ustawieniu na biegun z tą ogniskową można strzelać 5 minutowe ekspozycje. Na ciaśniejsze układy lepszy by był na pewno Newton SW8" f5 który posiadam. Z tym że długo metrowej ogniskowej się nie pociągnie, jest szansa na góra 10s. Ale i tak rozstawiając sprzęt to przed foceniem DS, można by chwilkę podwójnym poświęcić. Nawet posiadam atlas  "The Cambridge Double Star Atlas"

 

I teraz pytanie mając 8 calowy teleskop z ogniskową 1000mm i kamerką Atik 314E z pikselem 4.64, jak ciasny układ moglibyśmy uwiecznić na fotografii zakładając dobry seeing?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy przede wszystkim jaka jest jasność gwiazdy. W książce jest kilka ładnych przykładów zdjęć, głównie z Newtona 10' f/12 (F=3000mm z Barlowem 2x) oraz kamer: DMK21AF04 (piksel 5.6, rozdzielczość 0.388"/px) i DMK31AF03 (piksel 4.65, rozdzielczość 0,323'/px).

Jest np. zdjęcie podwójnej zeta Bootis (sep. 0.5, jasność 4.46m i 4.55m), na którym gwiazdy delikatnie stykają się tarczkami, robione przez DMK31, parametry ekspozycji to 103x3.3ms (nagrywane AVI). Z kolei na zdjęciu Syriusza (66x12ms) blask gwiazdy ma promień około 4.5".

 

Powód tak dużej ogniskowej, a co za tym idzie bardzo dużej rozdzielczości całego układu (przy prawie dwukrotnie mniejszej rozdzielczości teleskopu) jest wyjaśniona w tym fragmencie:

- "As a general rule, the image feature to be resolved should comprise at least two pixels in order to avoid under sampling (this is practical interpretation of the Nyquist theorem). For a 8-in. telescope, as an example, the image scale should be smaller than 0,29 arcsec/pixel, which would reuire a minimum focal lengh of about 3.9m, when using a camera with pixel size 5.6 um."

 

Oczywiście daje to blask gwiazdy rozłożony na wiele pikseli przez co łatwo stwierdzić gdzie jest jej środek co pozwala na dokładne pomiary. U Ciebie 1000 mm i piksel 4.64 powinny wystarczyć na gwiazdy z separacją 2", może i mniej, ale to moje przypuszczenie. Trzeba tylko pilnować czasów, żeby gwiazd nie wypalać jak na normalnych zdjęciach głębokiego nieba. Jest tutaj tabelka dla Newtona 10' f/12 dla jakich gwiazd jakie powinny być minimalne naświetlania. I tak 4mag to min. 1ms; 7mag to 10ms; 10 mag to 100ms (czyli dla 13mag powinno być minimum 10 sekund). Myślę, że tutaj trzeba po prostu poeksperymentować.

 

Informacje i dane które powyżej wpisałem wziąłem z rozdziału "Lucky Imaging" napisanego przez Rainera Antona.

 

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy :D

Na stronie wydawnictwa Springer są do podglądu dwie pierwsze strony z rozdziału "Lucky Imaging". Może coś tu wyczytasz pomocnego, zwłaszcza w podrozdziale 16.2. Jest tam coś o obcym mi terminie FWHM dla teleskopu 8".

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • jolo odpiął ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)