Skocz do zawartości

STF 1878, 1882 i coś jeszcze / DRACO


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Smok po raz drugi (po wcześniejszych STF 1984 i AG 199) i ponownie układ potrójny i podwójny w bliskim sąsiedztwie. Tym razem jednak oba są bardzo podobne do siebie.

 

Główne gwiazdy układów mają porównywalną jasność, z grubsza około 6.5 mag. Ich ciemniejsze towarzyszki leżą blisko, dzięki czemu systemy wyglądają efektownie i sprawiają wrażenie dynamicznych. Pamiętam, że pierścień dyfrakcyjny od gwiazdy STF 1882 A, szarpany przez nie najlepszy seeing, bardzo utrudniał dostrzeżenie składnika C (sep. 7.2", mag 10.5), który się w niego wtapiał - nawiasem mówiąc było to dość irytujące (ale mogło też potęgować wrażenie dynamiki ;)).

Gwiazda STF 1878 A to zmienna typu delta Scuti (? Sct), jej jasność wg danych AAVSO zmienia się w zakresie 6.22 - 6.29 V, nie wiem w jakim okresie czasu - na stronie nie ma tych danych ("Period: --"), ale przyznaję się, że w dziedzinie zmiennych jestem ciemny, więc mogłem coś przeoczyć.

 

Wszystkie gwiazdy rozbiłem w powiększeniu 60x (nie próbowałem mniejszego). Nie zapisałem nic o kolorach.

 

post-3220-0-43528900-1400146963_thumb.jp

 

 

 

Gdybym był uważniejszy, dostrzegłbym jeszcze jeden układ o którego istnieniu dowiedziałem się dopiero teraz. Tytułowe "coś jeszcze" to system STI 769 składający się się z dość ciemnych gwiazd około 12mag o separacji 13.6 arcsec. Obie gwiazdy teoretycznie wydają się proste do zarejestrowania, lecz niestety nie mogę się pochwalić tym osiągnięciem. Na szkicu umieściłem w ich miejscu tylko jedną kropkę...

Kilka rzeczy może mnie tłumaczyć: gwiazdy znajdowały się blisko zachodniego skraju pola widzenia, więc ze względu na montaż beż prowadzenia, co chwila mi z niego wypadały. Dodatkowo są one raczej osamotnione, więc nie wymagały dużo uwagi w trakcie szkicowania - obszarom gęściej zagwieżdżonym trzeba się pilniej przyglądać, chcąc w miarę wiernie oddać ich wzajemne położenie - jak tutaj w północnej części pola, gdzie dostrzegłem dwie gwiazdy ciemniejsze niż 13 mag.

...a zatem taka parka nie jest wcale tak prosta do wychwycenia jak się może wydawać - nic samo do oka nie wskoczy, trzeba wszystkiemu się z uwagą przyglądać, bo nigdy nie wiadomo, gdzie kryje się jakiś mniej kontrastowy skarb. Dobra nauka na przyszłość.

 

Zrobiłem małą mapkę z fragmentu mojego szkicu i ze zdjęcia DSS:

post-3220-0-43253500-1400114216_thumb.jp

 

 

 

Pozdrawiam,

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris, prawdę mówiąc to Twoje zmagania zwróciły moją uwagę na ten temat cztery lata temu, a niecałe półtora roku temu chyba powstrzymały mnie przed porzuceniem hobby (coraz jaśniej, przez co nawet gromady otwarte przestały być interesujące...) i skłoniły do budowy od nowa bazy sprzętowej.

 

Początkowo robiłem notatki z obserwacji podobne do Twoich. Ale układów jest tak wiele, że później ani nie pamiętałem gdzie one się znajdowały, ani tym bardziej jak wyglądały. To mnie zmusiło do szkicowania, a następnie do dodatkowego czasochłonnego opracowania. "Wydajność" spadła przez to na łeb, ale teraz już nic mi nie zaginie w pamięci. Czuję też, że obecnie podchodzę do tego w odpowiedni sposób.

 

 

Wojtek

 

ps. Wgrałem raz jeszcze kartę z układem, wcześniej coś mi czerwona strzałka na mapie uciekła na bok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Ja trzymam kciuki za Twoim powrotem, bo data ostatniej aktualizacji wygląda trochę smutno :)

 

Bardzo chętnie bym się spotkał, niestety tutaj ogranicza mnie brak samochodu :ph34r:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)