Skocz do zawartości

Gwiazdy podwójne dla lornetek


Rekomendowane odpowiedzi

Dziś skromnie, bo tylko dwie. Obydwie bardzo ładne. Ja obserwowałem je 20x60, ale rozdzieli je każda przyzwoita 10x50 czy 12x50.

 

24 Com STF 1657 5,1/6,3 20" pomarańczowa i niebieska

iota Cnc STF 1268 4,1/6,0 31" żółta i biała

  • Like 4

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy chociaż z drugim ukladem poradzi sobie moja 8x30. Małe obiektywy i tylko 8x ale to i tak więcej niż w starszym Bresserze 9x63...

W sumie próbowałem walczyć lornetką na podwójnych tylko raz, w zeszłym roku raczej słabą 20x80 na monopodzie, jednocześnie szkicowałem. Obrałem sobie za cel coś w UMa, jakieś 20° od zenitu, co przepłaciłem bolesną tygodniową sztywnością karku. Po tym doświadczeniu już więcej nie próbowałem :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Polaris, świetny temat!

@Newborn_Sailor - jeśli jakoś optyki twojej 8x30 jest przyzwoita, to powinna dać radę.

 

Postaram się dodać coś od siebie do tej listy.

Dziś i jutro zapowiada się odrobina nieba, a skoro białe noce już nas dotknęły, to pewnie znajdzie się trochę czasu na odszukanie paru układów wielokrotnych (kosztem DSO).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, zwłaszcza Marasa ;) za off-top ale nasze oczy to lornetka 1x. 

Czy ktoś zna (z pamięci i/lub autopsji) gwiazdy "podwójne" w sensie wyzwania dla gołego oka.

 

Pominę chyba Plejady (Messier 45) bo też coś miłego w podobnym stylu ale nieco innego (dużo ich w kupie).

 

Czy sam Mizar (podwójna) jest dostępny dla młodego oka? Pewnie nie ale para Mizar + Alkor to chyba w sam raz

dla początkującego łowcy asteryzmów symulujących gwiazdę podwójną lub układ wielokrotny. A inne takie?

 

Wbrew pozorom jesteśmy też w temacie bo jak na ten sam układ popatrzy młody człowiek ze znakomita zdolnością rozdzielczą w oku

oraz nieco straszy weteran komputera, to ten drugi uzna go już za układ wielokrotny lornetkowy (sic!) ;)

 

Pozdrawiam

post-1068-0-59175800-1400486187_thumb.jp

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeprosiny przyjęte, ale nie rób tego więcej ;)

Temat podwójnych gołoocznych faktycznie ciekawy, ale na dzień dobry widzę taką trudność, że wymaga raczej samodzielnego opracowania. Tego typu szerokie układy* nie są zaznaczane na mapach jako podwójne, tylko jako dwie gwiazdy obok siebie. Jeśli nie dysponujesz mapą w odpowiedniej skali, z plansz może niewiele wynikać w sprawie tego, czy dana para jest wyzwaniem czy nie.

Być może musiałbyś sam poskanować jakieś obszary nieba (np. w Stellarium), poszukać takich par i zaproponować na forum.

 

Co do wyzwań, które znam, poza parą Alkor-Mizar przychodzą mi do głowy epsilony Lutni i para Pleione-Atlas w Plejadach.

 

____________________________________________

* podejrzewam, że w ogromnej większości optyczne, chyba że próbujemy rozdzielić składniki w najjaśniejszych gromadach otwartych

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w nocy skromnie i raczej po klasykach - ot, chwilowy wypad na balkon przed położeniem się spać w okolicach 2:00.

 

Alya (? Ser) - 4,6/5,0, 22", obie białe

40/41 Draconis - 4,7/6,1, 19", obie żółtawe

100 Her - 5,9/6,0, 14", obie białe

 

Wszystkie wymienione są o tyle wdzięczne, że łatwo je znaleźć, żadna nie wali po gałach i jasność składników jest zbliżona (trochę mniej dotyczy to 40/41 Dra).

Każda z par z wyraźną separacją w 15x70. Jutro - jeśli pogoda pozwoli - podejdę do nich z 10x50.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj też się zmusiłem, ale to była partyzantka bez przygotowania. Rozsiadłem się po 22:30 i zwiedzałem rejony na zachód od Polarnej. W końcu obrałem sobie za cel pewien obszar i sprawdziłem w CDSA podwójne jakie się tam znajdowały. Znalazła się jedna przyzwoita- S 405 -  z separacją około 55" i składnikami 6.47 i 7.15 mag. Niestety nie udało mi się rozdzielić, czy może raczej dostrzec słabszej gwiazdy. Czasem zerkaniem miałem wrażenie czegoś, niestety to bardzo słabe wrażenie. Spędziłem tam mniej więcej godzinę - od 22:40 do 23:40. Wczesna pora więc zasięg w lornetce 8x30 miałem chyba podobny do tego jakie się ma gołym okiem pod ciemnym niebem.

Ale przynajmniej zrobiłem mały rekonesans i coś tam naszkicowałem. Może spróbuję podejść do pięciu widocznych układów Edkiem 80mm. Nie dzisiaj ale może jutro.

 

Opisy i zgrubną granicę między gwiazdozbiorami naniosłem już po nierównej walce na balkonie.

Współrzędne centrum pola to w przybliżeniu RA: 2 30; Dec: +80. Pole widzenia to około 8°, może więcej. Północ jest u góry, odrobinę na prawo.

post-3220-0-11347000-1400610696_thumb.jp

(Komputerowo jedynie usunąłem większe "gumkowe artefakty").

 

To była moja PIERWSZA nocka (późny wieczór) pod gwiazdami (balkonem sąsiada z góry) od chyba października... :-X   Niestety to czułem, oczy jakby nie moje... Ale było fajnie, przyjemnie było słyszeć ostre piski Jerzyków latających po ciemku gdzieś wysoko.

 

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Na początek napiszę, że forum nie zawodzi i już chciałem zakładać temat a tu proszę... ;)

Właśnie spędziłem godzinkę pod gwiazdami (i Księżycem) z 15x70. Mam pewne wątpliwości i może ktoś je rozwieje.

 

Więc, dziś widziałem walczyłem z:

 

Alya                       4,6/5,0 - 22" - najłatwiejsza, natychmiastowa separacja

Cor Caroli              2,9/5,5 - 19" - bardzo łatwa, natychmiastowa separacja

100 Her                 5,9/6,0 - 14" - bardzo łatwa, rozdzielona po kilku chwilach

Mizar                     2,2/3,9 - 14" - układ sprawiał pewne problemy ale na pewno widziałem 2 gwiazdki

gamma Del           4,4/5,5 - 9" - prawdopodobnie "maksimum" lornetki, bardzo ciasny układ i dopiero po sprawdzeniu w domu pozycji gwiazd jestem pewien że układ był rozbity

epsilony w Lutni -  porażka!

 

Moje pytania i wątpliwości:

1) Jaka jest teoretyczna i praktyczna zdolność rozdzielcza lornetki?

2) Jak to jest z wpływem jasności gwiazd? Teoretycznie, (chyba?) zakładając tę samą odległość składników, to układ powinien być "rozbity" łatwiej w przypadku tej samej jasności, kiedy to żadna z gwiazd nie przyćmiewa blaskiem drugiej? Odniosłem jednak wrażenie, że przy większej różnicy, łatwiej jest wyłuskać tę słabszą gwiazdę. 

3) Dlaczego odniosłem porażkę na epsilonach? Dodam tylko, że dość szybko odpuściłem, bo pozycja obserwacyjna była ekstremalnie niewygodna i biorę to też za czynnik działający na niekorzyść.

 

P.S. Księżyc dzisiaj w 15x70 mnie zahipnotyzował. SM20x80 to denka od butelki  ;) 

  • Like 1

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

1) Praktyczną zdolność właśnie widziałeś, dużo ciaśniejszych niż gamma Del chyba nie rozbijesz. Tutaj jest lista celów z którymi możesz powalczyć: http://astropolis.pl/topic/33018-tabele-do-nocnych-testow-lornetek/

Różne osoby podchodzą inaczej do określenia czy składniki są rozbite czy nie, dla mnie muszą być widoczne 2 rozłączne punkciki nie zostawiające wątpliwości.

Teoretycznej zdolności nigdy nie analizowałem, raczej 'organoleptycznie' sprawdzałem ile się da.

 

Wczoraj spoglądałem na gamma Del w 16x70 i 25x100. Dla 16x70 to już dość ciasny układ, w 25x100 oczywisty.

 

2) Im większa różnica jasności składników tym trudniejsza w rozbiciu będzie podwójna, tak jak piszesz ta ciemniejsza gwiazdka będzie przyćmiona jaśniejszym składnikiem.

 

3) Epsilonów raczej lornetką nie rozbijesz:) Oczywiście mowa o rozbiciu pary na cztery składniki.

Ich separacja to coś ok 2,5-3'' o ile dobrze pamiętam (mogę się mylić), zdecydowanie poza zasięgiem 15x70 - tu kłopotem raczej jest brak powiększenia a nie apertura, EDek 80mm pewnie to rozbije ale w powiększeniu rzędu 100x. Widziałem je najlepiej rozbite w ED 100mm, widok bił Newtona 15 calowego.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3) Dlaczego odniosłem porażkę na epsilonach? Dodam tylko, że dość szybko odpuściłem, bo pozycja obserwacyjna była ekstremalnie niewygodna i biorę to też za czynnik działający na niekorzyść.

 

Co do tego punktu, to już wszystko jasne. Epsilonów w ogóle nie powinno być na mojej liście  :) . Po prostu, nie sprawdziwszy 2 razy,  z jakiegoś głupiego źródła wziąłem informację, że separacja tych ciaśniejszych gwiazd to 13" i 14"....

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum wrzucałem już te tabelki, ale są w niestandardowym wątku, więc wrzucę linki tu:

 

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=128 - lornetki 50 mm
http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=167 - lornetki 70 mm i 100 mm

  • Like 5

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
  • 2 lata później...

Czy ktoś mógłby zerknąć przy okazji lornetką 10x50 na Acraba (? Sco)? Wczoraj przyglądałem się tej gwieździe i jestem niemal przekonany, że widziałem przy niej tyciusią gwiazdkę. Znajdowała się gdzieś od północnej strony, może około godziny 11-12 (zapomniałem dokładnie przyjrzeć się położeniu). Według wikipedii separacja wynosi 13,7". Porównywałem widok m.in. z nieco jaśniejszą gwiazdą Dschubba (? Sco) zaraz poniżej i nie widziałem przy niej nic podobnego.
W starych relacjach mam, że rozdzieliłem kiedyś niejednokrotnie Acraba lornetką 15x70.

Edytowane przez Damian P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem ponownie Acraba, tym razem wspomagając się 15x70. Słońce było już 11 stopni pod horyzontem i kontrast był już duży, można było wyjść nawet wcześniej. Ale ponownie w 10x50 widziałem tycią kropeczkę, natomiast 15x70 potwierdziła wyraźnie, że faktycznie jest tam, na godzinie około 11, drugi składnik Acraba. W 10x50 gwiazdka jest na tyle blisko, że nie wiem, czy to nazywa się rozdzieleniem, czy aby rozdzieleniem się nazywało, potrzeba zobaczyć przerwę, niemniej gwiazdy obie widać. Różnica w jasności składników jest dość spora.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas wczorajszej sesji rozdzieliłem nieco parek lornetką 8x42:

Albireo (beta Cyg) 3,2mag/4,7mag sep. 34,6"
61 Cyg 5,2mag/6mag sep. 31,8"
zeta Lyr 4,3mag/5,6mag sep. 43,7"
STT 525 (Lyr) 6,1mag/7,6mag sep. 45,4"
Marfik (kappa Her) 5,1mag/6,2mag sep. 27"
pi1 UMi (STF 1972) 6,6mag/7,3mag sep. 31,6"
Alya (theta Ser) 4,6mag/4,9mag sep. 22,4"
Jabbah (nu Sco) 4,3mag/6,6mag sep. 41,3"
16 Cyg 6,0mag/6,2mag sep. 39,5"

  • Like 2

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.06.2021 o 22:56, Damian P. napisał:

Sprawdziłem ponownie Acraba, tym razem wspomagając się 15x70. Słońce było już 11 stopni pod horyzontem i kontrast był już duży, można było wyjść nawet wcześniej. Ale ponownie w 10x50 widziałem tycią kropeczkę, natomiast 15x70 potwierdziła wyraźnie, że faktycznie jest tam, na godzinie około 11, drugi składnik Acraba. W 10x50 gwiazdka jest na tyle blisko, że nie wiem, czy to nazywa się rozdzieleniem, czy aby rozdzieleniem się nazywało, potrzeba zobaczyć przerwę, niemniej gwiazdy obie widać. Różnica w jasności składników jest dość spora.

Jak pogoda dziś pozwoli chętnie przyjmę wyzwanie z 10x50, porównam też na 15x70 ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.06.2021 o 22:56, Damian P. napisał:

Sprawdziłem ponownie Acraba, tym razem wspomagając się 15x70. Słońce było już 11 stopni pod horyzontem i kontrast był już duży, można było wyjść nawet wcześniej. Ale ponownie w 10x50 widziałem tycią kropeczkę, natomiast 15x70 potwierdziła wyraźnie, że faktycznie jest tam, na godzinie około 11, drugi składnik Acraba. W 10x50 gwiazdka jest na tyle blisko, że nie wiem, czy to nazywa się rozdzieleniem, czy aby rozdzieleniem się nazywało, potrzeba zobaczyć przerwę, niemniej gwiazdy obie widać. Różnica w jasności składników jest dość spora.

Ok, tak więc wczoraj wycelowałem w Acraba przez 10x50, bez problemu widać drugi niewielki składnik na północy-zachód od gwiazdy, ALE gdybym nie widział, że tam coś się znajduje to bym nawet tego nie zarejestrował. Jest bardzo mała, ale widoczna, tuż obok. W 15x70 to już była oczywistość ?  Obserwowałem ze statywem.

  • Like 3

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie to dla większości jest wiadome i zrozumiałe, ale dla tych, którzy początkują może to być trudne (zreszta dla mnie do teraz nie jest proste ? ). Gwiazdki przechodząc ze wschodu na zachód zmieniają kąt w stosunku do widnokręgu. Określając położenia drugiego składnika, łączymy myślowo pierwszy składnik (jaśniejszy) linią z biegunem północnym (Polaris) i od tej linii w w lewo określamy kat pozycyjny.

post-3169-14073322424528_thumb.jpg

 

Edytowane przez JSC
  • Like 1
  • Thanks 2

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Dla większych lornetek pięknym układem jest:

HIP 94043 Lyr STF2470 7,03 + 8,44 sep. 13,80"
HIP 94076 Lyr STF2474 6,78 + 7,88 sep. 16,00"
 
Odwiedziłem je niedawno, ale tylko teleskopem i zapisałem:
 
Każdy zna "Epsilony". Ale jest tu również drugi układ "double-double", dużo łatwiejszy do rozdzielenia, a wg mnie także ładniejszy. Wymaga dużo niższego powiększenia, a więc do dyspozycji mamy jaśniejszy obraz i szersze pole widzenia. Dwie parki gwiazd, różnorodne kolorystycznie, tworzą bardzo ładny układ poczwórny.
  • Like 3

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)