Skocz do zawartości

Potrzebuję Waszej opinii...


Rekomendowane odpowiedzi

Jak sądzicie, w którym kierunku powinny pójść zmiany w zawartości miesięcznika Astronomia a w szczególności:

- co powinniśmy zostawić jak jest bo jest dobre i nie warto zmieniać

- co powinniśmy rozwijać bo jest dobre ale mało

- z czego powinniśmy zrezygnować bo nikogo to nie interesuje a zajmuje tylko miejsce

- co powinniśmy poprawić, bo jest potrzebne ale nie w obecnej formie

Proszę o szczere odpowiedzi zarówno naszych czytelników jak i osób które chciały by być czytelnikami pisma astronomicznego ale nie spełniamy ich oczekiwań.

  • Like 2

Piotr Brych
założyciel miesięcznika Astronomia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 - wg mnie fajne są newsy na początku magazynu, można sobie zawsze usiąść na chwilkę i poczytać co w trawie piszczy

 - zarówno ja jak i kilku znajomych zawsze chętnie czytamy różnego rodzaju recenzje i opisy astro sprzętu. Domyślam się że takie artykuły są niełatwe w realizacji, ale jednak nasze hobby opiera się się w dużej mierze na różnego rodzaju urządzeniach i choć wiele już napisano w różnych miejscach, to artykuły-recenzje popularnych lornetek czy porównanie dobsona 8 i 12 cali znalazłyby wielu czytelników wg mnie.

 - całkiem spora grupa osób ATMuje w różnym zakresie, czy to elektronika, czy chłodziarki do DSLRów, czy buduje teleskopy od zera albo z części, przerabia szukacze i wyciągi. Wg mnie artykuły z tej działki też cieszyłyby się powodzeniem - sam postaram się w najbliższym czasie coś zrobić w tym kierunku

 - cały czas mam mieszane odczucia co do ilości efemeryd i map w Astronomii. Czytałem argumenty dlaczego tak jest, ale ja i kilka innych osób uważamy że można by ten dział okroić. Choć z drugiej strony jeśli inni na tym korzystają to na pewno warto go zostawić.

 - osobiście bardzo lubię czytać artykuły o obserwacjach wizualnych czy też aktualnościach na niebie.

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram kolegę - nieco mniej map i efemeryd, a więcej tekstu, w tym artykułów o sprzęcie astro - testów, recenzji itp. Może wejdźcie w porozumienie z którymś z dystrybutorów odnośnie regularnego udostępniania nowości na potrzeby "testerów".

Stałe działy są w większości ok - artykuły P. Guzika czy J. Desselbergera dobrze się czyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To do tego co napisał Łukasz dołozył bym:

1. Recenzje programów astronomicznych z uwzględnieniem nowości (uaktualnień) jak i początkowa konfigurację (kiedyś było i moze ktoś napisze, że jest tego dużo na forach ale pamiętajmy, że wiele osób lubi mieć to w wersji papierowej.

I troszkę recenzji porównawczych - np. nowe szkiełka się pojawiły - jak mają się do poprzedniej wersji, jak o podobnych parametrach wychodzą szkiełka konkurencji.....

2. No i podepnę się i poprę ATM - jest tego w sieci jak by tak zbierać i drukować od usprawnień sprzętu do wizuala po astrofotografię. Od wyciągu po odrośnik od podstawy czy to Dobsona zaczynając na paralaktyku kończąc. Usprawnienia, zmotoryzowania, smary i smarowanie, rozebranie złozenie itd. Łącznie z domowym upiększeniem sprzętu (renowacją).

Podam tu prosty przykład - spróbujcie znaleźć rozbiórkę i złożenie CGEM-a ;) Jest jedna ,,instrukcja" na jednym z polskich for ale znaleźć ją ....

A dystrybutor ma w nosie pogwarancyjne zabiegi konserwacyjno - regulacyjne >:(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie współpracujemy z trzema dystrybutorami w zakresie możliwości wynajęcia sprzętu do testów i recenzji. Inną kwestią jest dostępność osób które podjęłyby się regularnego pisania na tematy które wymieniliście.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zawsze omijam efemerydy. Są profesjonalnie przygotowane, ale akurat tego nie potrzebuję jako amator..  Można by je np. udostępniać na stronie tylko dla prenumeratorów (po zalogowaniu - co miesiąc świeża dostawa..).

 

Bardzo lubię czytać recenzje sprzetu i literatury.

 

Również praktyczne porady obserwatorskie są ciekawe.

 

MOżna by stworzyć stałą rubrykę "NOWOŚCI SPRZĘTOWE NA RYNKU". i prezentować nowości korzystając z materiałów reklamowych producentów, z podaniem orientacyjenj ceny rynkowej i parametrów technicznych.

 

I w tą stronę chciałbym, zeby mój ulubiony magazyn się rozwijał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Informacje o niebie w danym miesiącu (co na niebie, ciekawe obiekty mglawicowe ! poparte zdjęciami, komety, meteory) bez info efemerydalnych- zdecydowanie na I miejscu

2. testy i opisy sprzętu, jak również oprogramowania, porady - jak najbardziej "za"

3. galerie czytelników, nie tylko konkursowych (o ile będą przysyłać swoje prace  ;) )

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie tak wybiórczo to co mi przychodzi na myśl:

- J. Desselberger - klasyka świetne artykuły,

 - P. Guzik - rewelacja,

- wszelkie artykuły o amatorskich obserwacjach, sprzęcie i przydomowych obserwatoriach - oby jak najwięcej!!!

 

Z drugiej strony totalnym nonsensem jest wg mnie publikowanie tabeli "Wschody, górowania i zachody Słońca oraz długość dnia i wysokość górowania dla Warszawy" - po pierwsze nie interesuje mnie dokładny czas wschodów i zachodów w Warszawie bo w innych miastach jest zupełnie inaczej. Po drugie można je znaleźć lub wygenerować wszędzie.

 

Co do pozostałych tabel i map to myślę, że mogą zostać, bo dla wielu są cenne, ale ideałem by było gdyby mapy były do pobrania dla prenumeratorów a w ich miejsce dać "Poradniki obserwatora np. gwiazd zmiennych, zakryć, komet, planet itp.

 

Jeszcze jedno - gdyby cena prenumeraty elektronicznej wynosiłaby 50% ceny wersji drukowanej to zaprenumerowałbym na cały rok jutro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już chyba gdzie indziej - to już nie są czasy efemeryd. Gdy jest do dyspozycji mnóstwo oprogramowania, symulatorów, itp zwykłe tabelki zaczynają być mało atrakcyjne.

Kiedyś korzystałem (bodajże Wiedza i Życie takowe publikowała na cały rok), ale teraz po prostu mi się nie chce i wiem, że wielu innych ma tak samo.

Proszę Cię, nie przesadzaj z tematyką sprzętową. Dobry test czy recenzja jest potrzebna (a Polaris ma duże doświadczenie więc bardziej wykorzystałbym to), ale wystarczy, że na forach Astronomia (nauka) jest spłycana do kupienia sprzętu i szukania w nim wad ;)

Bardziej poszedłbym w Astronomię w wydaniu popularnonaukowym (pewnie dlatego, że sam ją uwielbiam więc to zdanie subiektywne), czyli sporo teorii ale podanej w przystępny sposób, czyli Astronomia a'la Brian Cox czy inny Michiu Kaku ;)

  • Like 3

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że jest to mój pierwszy wpis na forum, chciałbym się przywitać ze Wszystkimi. Co do tematu, to zgadzam się z poprzednikami. Dla mnie czytanie Astronomii kończy się na efemerydach, które zajmują znaczną część miesięcznika.

AZ-EQ6 GT, Quattro-200 CF, Atik 314L+, EFW2 9x1.25", ASI 120MM, Guider 50/180, SkyMaster 15x70

mareksliwinski.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej poszedłbym w Astronomię w wydaniu popularnonaukowym (pewnie dlatego, że sam ją uwielbiam więc to zdanie subiektywne), czyli sporo teorii ale podanej w przystępny sposób, czyli Astronomia a'la Brian Cox czy inny Michiu Kaku ;)

Otóż to. Dobrze podanej teorii nigdy za wiele.

Bardzo lubię pierwszych parę stron przygotowanych przez zespół Kosmonauta.net, ale chciałbym o tych rzeczach poczytać nie w formie zajawek, a konkretniejszych rozwinięć.

Chętnie widziałbym artykuły takie, jak ten:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4682-sn-2013cu-pierwsze-obserwacyjne-potwierdzenie-ze-gwiazda-wolfa-rayeta-progenitorem-supernowej-typu-iib/

 

Czasem też chciałbym, żeby miesięcznik był po prostu ładniejszy. Wiem, że to treść jest głównym atutem, ale myślę, że od czasu do czasu nie zaszkodziłoby jakaś porcja zdjęć na paru rozkładówkach. Szczególnie, że po początkowych perypetiach z drukiem, teraz jest całkiem dobrze. Skoro wiele osób bawi się w "astrofotografię estetyczną", to może warto z takiego podejścia zrobić atut? W końcu i część fotek z Hubble'a jest ładna tylko po to, żeby przeciętny Kołolsky miał poczucie, że warto było wysyłać takiego gnata w kosmos...

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co więcej, takie 2 rzeczy można zręcznie połączyć.  Ładna fotka może być pretekstem do ciekawego teoretycznego tekstu / opracowania :) Na forach prawie nikt tak nie robi. Do głowy w tym momencie przychodzi mi tylko Alien i MaPa (czasem).

  • Like 2

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja klasycznie wypowiem się w formie wad i zalet.

ZALETY

  • newsy od kosmonauta.net
  • Co na niebie? bardzo fajny zbiór informacji, czego możemy się spodziewać na niebie w danym miesiącu
  • artykuły Dominiki Jasińskiej (ma dziewczyna dobre pióro :) )
  • wszelkie artykuły poszerzające naszą wiedzę, jak ktoś wspomniał wyżej mogłyby być bardziej popularno-naukowe ale też bez przesady
  • teksty o obserwatoriach na całym świecie
  • OKŁADKA! zawsze jest piękna :)

WADY

  • mapy księżyców planet
  • efemerydy i mapy
  • troszkę mało zdjęć w niektórych artykułach

Podsumowując to u większości z nas powtarzają się wady w postaci  efemerydów i map - jak ktoś już wyżej napisał, żyjemy w czasach gdy takie informacje są bez problemu dostępne w Internecie, a szkoda marnować tyle miejsca na coś, co już w sumie jest zbędne. W tym miejscu popieram Peathera o poszerzeniu wątków popularnonaukowych okraszonych ładnymi zdjęciami.

  • Like 2

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Więcej newsów z astroświata

2. Mniej efemeryd (wyeliminować te najmniej potrzebne - wschody i zachody słońca, księżyce Neptuna i Urana, te dwie półkule z niebiem, planetoidy)

3. Nie zaszkodzą artykuły z ciekawymi teoriami, testy sprzętu, relacje z różnych zlotów, konferencji, obserwacji

4. Galeria czytelników to coś co mi sie podoba, fajnie jakby nieco więcej astrofotografów tam swoje prace zamieszczało

 

Najbardziej dokuczające są efemerydy bo większość jest łatwa do wygenerowania w dobie internetu, a dużo miejsca zabierają.Powiedzcie mi szczerze: kto z Was widział kiedykolwiek księżyce Urana lub Neptuna w wizualu? Wiem, że takie zdolniachy jak rik potrafią je uchwycić na fotografii, ale nigdy się chyba nie spotkałem z opisem obserwacji.

 

Poza efemerydami wszystko inne zostawcie, a nawet możecie rozszerzyć :D

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden problem je wychaczyc w wizualu jak się dysponuje teleskopem od np. 16" w zwyższ.  Nie trzeba astrofotografii ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie powinno być mniej efemeryd, może jakieś recenzje sprzętu i  jakiś kącik dla początkujących astrofotografów. Brakuje mi trochę również jakiejś matematyki (ale może to zboczenie fizyka :D), jakieś obliczonka, dzięki którym można coś zmierzyć, wyznaczyć dysponując teleskopem, w wizualu jak i foto. Zawsze jarało mnie powiązanie obserwacji z wyznaczaniem czegoś co obserwuję np. wielkość kraterów na Księżycu itp. Tak jak już pisałem mogłyby się pojawić jakieś proste, praktyczne wzorki typu: 0,00418*t*cos(dec)=wielkość kątowa obserwowanego obiektu, gdzie t-czas przejścia obiektu przez krawędź okularu. Taki kącik astrofizyka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednostronna nagonka na efemerydy :(

Moim zdaniem wiele w "Astronomii" zmieniać nie trzeba, choć może przydałyby się relacje ze zlotów, czy np. kalendarz nadchodzących imprez astronomicznych w Polsce.

Efemerydy wraz z kalendarzem zjawisk astronomicznych zajmują zwykle ok. 18 stron i szczerze powiem, że pomysł zastąpienia ich artykułami nie wydaje mi się trafiony. Jednak ograniczenie zajmowanego miejsca przez te stałe rubryki powinien przynieść korzyści i dla fanów artykułów, i zwolenników efemeryd. Dla mnie te kilka stron na środku miesięcznika ma dużą wartość - wszystkie niezbędne informacje na dany miesiąc mamy bardzo ładnie poszeregowane w tabelkach, a efemerydy są po prostu przydatne w nocy, tym bardziej, że same w sobie nie zajmują aż tak dużo miejsca. Te parę stron może komuś nie robić żadnej różnicy, ale moim zdaniem to raj dla obserwatora i bardzo cenię sobie to w "Astronomii", że poza wieloma ciekawymi artykułami, oferuje ona także coś, co pozwala usprawnić obserwacje i wszystko mamy w jednym miejscu.

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I Mikołaj są gotowe więc nie musimy spędzać godzin na ich przygotowanie :) Ciężko wszystko umieścić w jednym piśmie zawsze w którąś stronę będzie niedosyt.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuję się pod tym co napisał jolo. Najbardziej brakuje mi kącika ATM.  Artykuły naukowe jakie proponuje Pather też uważam za interesujące. Nie korzystam z efemeryd ale rozumiem potrzebę ich umieszczania dla pewnej części czytelników. Chyba dobrym rozwiązaniem byłoby ich wydzielenie do dodatku dla prenumeratorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając na uwadze Wasze opinie, od numeru licowego planuję przenieść do internetu mapy efemerydalne a ich miejsce w gazecie zapełniać artykułami na tematy jakie Was szczególnie interesują. I tu mam prośbę do każdego z Was:

 

Jeżeli znacie kogoś kto czuje się na siłach pisać artykuły z interesujących Was dziedzin, namawiajcie go na współpracę z nami. Wielu ludzi ma wiedzę i doświadczenie w tych działach ale nigdy nie pisało nic do gazety - niech jednak spróbują dla dobra nas wszystkich. Nie nakładamy kar za źle napisane artykułu  :D a za dobre wynagradzamy finansowo.

  • Like 5

Piotr Brych
założyciel miesięcznika Astronomia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Moim zdaniem to dobra decyzja. Dla mnie przydatność map była... cóż... zerowa. Przy obecnym oprogramowaniu jakie jest dostępne, czy to odpłatnie, czy darmowo (mam i takie i takie) takie mapy są mało pomocne. Wszystkie obiekty mogę śledzić przy użyciu oprogramowania i wystarczy na ich temat informacja w formie artykułów np. "ciekawe obiekty mgławicowe", "aktualności ze świata komet", czy też "co na niebie". Mam tam opisane ciekawe obiekty, które mogę bez problemu lokalizować przy pomocy dostępnych powszechnie programów. Łatwo i wygodnie. Mapy zawarte w miesięczniku są po prostu niepraktyczne, a zajmują sporo miejsca, które można wypełnić bardziej atrakcyjnymi treściami.

 

A może warto zrobić miejsce na krótkie artykuły od czytelników? Nie to, żebym czuł się na siłach pisać artykuły... ale gdyby taki amator jak ja, który jest czytelnikiem ASTRONOMII napisał coś ciekawego, można wysłać to na adres redakcji? Gdyby artykuł nie trzymał poziomu, to przecież nic się nie stanie, ale gdyby był dobry, to zawsze można go wykorzystać :) Społeczność jest spora i jest wiele osób, które mogłyby przesyłać krótkie teksty nieregularnie. W społeczności krąży mnóstwo sprzętu, mnóstwo pomysłów i mnóstwo niespożytkowanej energii. Myślę, że najbardziej paraliżuje stała współpraca i terminy, a taka praca wielu osób, bez przymusu i tykającego zegara w tle mogłaby dać zaskakujące efekty ;) Taki kącik na eseje i artykuły nadesłane od czytelników mógłby być dość ciekawy. Zapewne nie od razu by to chwyciło, ale z czasem mogłoby się ciekawie rozwinąć... co myślicie?

  • Like 3

Cassegrain 8" (w budowie)  //  SW 102/1000  //  DO Titanium 10x56  //  Oberwerk 20x80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie i rady. Wyraźna większość "naszych" autorów to właśnie nasi czytelnicy i miłośnicy astronomii. Odsetek osób związanych z astronomią zawodowo jest bardzo niewielki.

 

Przyłączam się do apelu Piotra - nadsyłajcie swoje prace!

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając na uwadze Wasze opinie, od numeru licowego planuję przenieść do internetu mapy efemerydalne a ich miejsce w gazecie zapełniać artykułami na tematy jakie Was szczególnie interesują. I tu mam prośbę do każdego z Was:

 

Jeżeli znacie kogoś kto czuje się na siłach pisać artykuły z interesujących Was dziedzin, namawiajcie go na współpracę z nami. Wielu ludzi ma wiedzę i doświadczenie w tych działach ale nigdy nie pisało nic do gazety - niech jednak spróbują dla dobra nas wszystkich. Nie nakładamy kar za źle napisane artykułu  :D a za dobre wynagradzamy finansowo.

 

 

Drogi Piotrze. Niekiedy zdarzyło mi się napisać na forach astronomicznych spory post z dbałoscią o szczegóły jak do publikacji.

Te posty możesz zamieszczać całkowicie nieodpłatnie. Bez podpisu lub z podpisem "Ekolog". Jak tam pasuje.

Zdaje się, że względnie krótkie doniesienia czy ciekawostki nie muszą być podpisywanie.

 

Co do treści czasopisma to jak najbardziej popieram Paethera.

Niemniej może od czasu do czasu mały artykuł.

"Jak zacząć przygodę z astronomią"  Z prostym opisem kilku kroków typu:

 

"Najpierw (w zależności od możliwości finansowych) kupujemy lornetkę (min 10x50) lub teleskop  (min 90mm refraktor lub 130mm Newton)" itd

 

Pozdrawiam

p.s.

O! Moja mikro-ciekawostka:

"Z siły grawitacji wynika, że dla orbit zbliżonych do okręgu

Każda planeta w kosmosie cztery razy dalej od gwiazdy (niż inna) pędzi po orbicie dwa razy wolniej i ma osiem razy dłuższy rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcianym zaproponować serię artykułów Gryziemy Caldwella po polsku

Założeniem jest opisanie w postaci poradnika wszystkich obiektów Caldwella dostępnych na naszym niebie i wykonanie ich szkicu.

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/117-gryziemy-caldwella-po-polsku/

 

Piotrze przeczytaj te 3 opracowania, zważ ich wartość merytoryczną -jeśli jesteś zainteresowany możemy pokusić się o ich publikację -mogę je  z lekka rozbudować i poszerzyć! Moje szkice też można wykorzystać.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, że to by było nawet dobre i dla mnie ;)  Konieczność napisania kolejnego artykułu wymuszała by na mnie dokonanie kilku obserwacji i wykonania szkicu  -wiesz na samej literaturze anglojęzycznej opierać się nie można -każdy może przeczytać co pisze: Tom,  O'meara czy NSOG. To ma być seria artykułów bazujących na spostrzeżeniach organoleptycznych autora. Oczywiście pogodne noce też są tu istotne.

Podajcie mi ogólne warunki jakie muszą spełnić moje artykuły :D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)