Skocz do zawartości

Gość

Rekomendowane odpowiedzi

[opis obserwacji z nocy 6/7.06/2014; g 23:50 - 01:15]

 

 

W tytule chodzi oczywiście o łunę słoneczną - północno-zachodnią, miejską - głównie zachodnią, oraz już mocną tamtej nocy łunę księżycową - południowo-zachodnią.

Mimo tej niedogodności oraz co najwyżej średniego seeingu, jestem zadowolony z efektów obserwacji, głównie dzięki dobrej przejrzystości powietrza.

 

Tym razem nie szukałem długo celu obserwacji, wiedziałem gdzie skieruję teleskop już po zakończeniu wcześniejszych, kiedy w Uranometrii ujrzałem układ podwójny otoczony kilkoma jasnymi (do 9mag) gwiazdami. A tak się przeważnie składa, że gdzie są jaśniejsze gwiazdy, tam jest też odpowiednio więcej ciemniejszych.

 

Zgodnie z atlasem widok przedstawiał się bardzo ciekawie. Luźny układ STF 555 o separacji 24.5" złożony z gwiazd o jasnościach około 9.3 i 11mag, należy do północno-zachodniego zgrupowania około dziesięciu jasnych i średnio-jasnych gwiazd do mniej więcej 11mag. Na południowym wschodzie kilka innych tworzy zgrupowanie wokół gwiazdy HD 30338 o jasności 5.09 mag.

 

Najwięcej słabych gwiazd - około 12.5mag i mniej - wykryłem w trójkącie w północnej części pola, utworzonym przez  dwie jasne gwiazdy oraz optyczny układ dwóch ciemniejszych, trochę podobny do STF 555 (10.2  i 11.8mag, sep. 29" - sprawdziłem, to nie jest nic skatalogowanego).

 

post-3220-0-72125500-1402856138_thumb.jp

 

Pierwszą wyłuskałem tę o wartości 12.52mag - jedyna jaką w tym trójkącie wyłapałem w Plösslu 8mm i to dopiero kiedy pobliska gwiazda o jasności 9.19mag uciekła mi z pola widzenia. Żeby wyłapać resztę, musiałem wspomóc się NZ 3-6, przeważnie ustawionym na 4 i 3mm. Ostatnia gwiazda dostrzeżona zerkaniem, znajduje się mniej więcej w połowie najjaśniejszego boku trójkąta - trochę się zdziwiłem, kiedy dowiedziałem się, że ma ona jasność tylko 13.52mag (wszystkie wartości wziąłem z katalogu UCAC4 wczytanego do CdC). Gdzieś w pobliżu, podczas kolejnych minut wypatrywania, mignęły mi jeszcze ze dwie gwiazdy, ale nie bylem pewien czy naprawdę coś zarejestrowałem, czy też to mój wzrok zaczął generować gwiezdny szum - ich więc nie zaznaczyłem.

Tę pierwszą zauważoną ciemną gwiazdę 12.52mag, naniosłem mniej więcej w dwukrotnie za małej odległości od jasnego sąsiada - była obserwowalne jedynie w dużych powiększeniach i nie zachowałem skali, w rzeczywistości jest odległa od niej o 52" - można porównać z STF 555.

 

Też trochę nie zachowałem skali przy nanoszeniu gwiazd około 11-12 mag przy zachodnio-północnej krawędzi pola - te z kolei zbytnio rozciągnąłem. Trochę się już spieszyłem do innego układu i postanowiłem to zostawić jak było.

 

Ja widać na powyższym fragmencie przetworzonego szkicu, blisko STF 555 znajduje się jeszcze jeden układ: MLR 490, o którym nie wiedziałem przed obserwacjami i nie zauważyłem w trakcie, co akurat mnie nie dziwi. Jest to bardzo ciasna para o separacji 1.3", składająca się z gwiazd 10.6 i 11.6 mag - absolutnie nie na seeing jaki wtedy panował.

 

Dwa razy przelatywały satelity - pierwszy o godzinie 00.12, kiedy bylem w trakcie ogólnego rozeznania sytuacji Plösslem 15mm, drugi jak przyglądałem się środkowej części pola za pomocą Plössla 8mm o godzinie 00.37.

 

 

post-3220-0-42730600-1402849180_thumb.jp

 

 

 

W ciągu kolejnych dwudziestu pięciu minut zacząłem się rozgaszczać w innym bogatym w gwiazdy obszarze, w którym znajdują się potrójna STF 695 i podwójna PKO 6. Niestety po niecałej godzinie i naniesieniu na papier około trzydziestu gwiazd, musiałem przerwać obserwacje z powodu świtu. Podejdę do tego rejonu raz jeszcze od nowa i wtedy jak będzie dobry seeing, ponieważ oba układy zaliczają się do ciasnych i wymagających.

 

Myślę, że najlepiej będzie, jeżeli do końca lipca skupię się na jednym obszarze na sesję i poświęcę mu do trzech godzin, niestety obecnie warunki nie dają czasu na dogłębne poznawanie większej ilości w sposób, który dawałby mi satysfakcję. W tej chwili zastanawiam się, jak ja to robiłem, że np. przy STF 1976 i A 1127 spędziłem jedynie pół godziny!?... W zeszłym roku tempo trzech-czterech układów na sesję uznawałem za wolne i trochę rozczarowujące. Teraz cieszę się z jednego na noc. Zadowoli mnie roczny wynik trzydziestu szkiców. Pięćdziesiąt to będzie super.

 

Najzabawniejsze jest to, że przez ostatni tydzień oznaczyłem lub naniosłem w atlasie około dwustu gwiazd wielokrotnych w promieniu 17° od bieguna (zostało mi jeszcze około stu), w tym wiele wyglądających niezwykle atrakcyjnie... już teraz boli mnie głowa, jak myślę o kolejnych celach, a są przecież i inne rejony nieba...

 

 

pozdrawiam,

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

... już teraz boli mnie głowa, jak myślę o kolejnych celach, a są przecież i inne rejony nieba...

 

 

I bardzo długo takiego bólu głowy Wojtku Ci życzę :)  Przednia relacja 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem plany na sesję podzieloną w dwóch trzecich na część wizualną i w jednej trzeciej fotograficzną. Niestety przez ponowny problem z napędem RA w montażu (dziadostwo działa może na 20%), a później również przez zachmurzenie stanęło tylko na foto.

 

Wczoraj, mimo, że do pracy szedłem na szóstą rano, to jednak nie mogłam się powstrzymać przed próbami w zbieraniu materiału. To miało być bardzo szybkie, więc skorzystałem tylko z refraktorka ED 80mm powieszonego na montażu i wycelowanego w Gwiazdę Polarną.

Uzbrojony w zdobytą wiedzę, dzisiaj chciałem już zrobić coś konkretnego refraktorem ED 120/900, czyli uzupełnieniem zdjęciami ostatnich obserwacji.

 

Mimo problemu z napędem, jestem całkiem zadowolony, a pod pewnym względem zaskoczony. I to bardzo.

Dla jasności, zdjęcia robię kamerką monochromatyczną DMK21AU04.AS, w formie filmików w formacie AVI.

 

 

A więc po kolei: zrobiłem trzy zdjęcia, zaprezentuję dwa (trzecie może później). Pierwsze to fragment zgrupowania gwiazd wokół STF 555, które nazwałem 1A (1B to zgrupowanie w rejonie trójkąta, który naniosłem na szkic w pierwszym poście).

Zdjęcie to stack 50x3s, powiększony dwukrotnie funkcją drizzling w Registaxie 6. Ogniskowa 900mm, f/7,5.

post-3220-0-55751000-1403138618_thumb.jp

 

MLR 490 (separacja 1.3", 10.6m + 11.6m) wygląda lekko jajowato, krótko mówiąc niesatysfakcjonująco.

 

 

Drugie zdjęcie robiłem dodatkowo z pomocą Powermate'a 2.5x. Ogniskowa w tej konfiguracji = 2250mm, a jasność, choć może raczej ciemność wynosi f/18.75.

Zdjęcie powstało ze stacku 100 klatek po 0.5s (dłuższa ogniskowa jest bardziej podatna na seeing, więc mimo malej światłosiły, postanowiłem zredukować czas naświetlania).

Przedstawiony efekt został najpierw powiększony 2x funkcją drizzling w Registax 6, a następnie powiększony w PS trzykrotnie z użyciem próbkowania dwuściennego z wygładzaniem. Do tego obróbka polegająca na zabawie krzywymi i poziomami.

post-3220-0-55006400-1403138617.jpg

 

Efekt przekroczył moje oczekiwania, mimo, że to tylko forma babuszki. Jednak oznacza, że mogę chyba skutecznie fotografować układy o separacji 2", pod warunkiem, że składniki nie będą jaśniejsze niż 10mag. Spodziewałem się sporo mniej po aperturze 120mm.

 

 

To co mnie zaskoczyło, to zasięg jaki osiągnąłem na zdjęciu rejonu 1A, które mocno wyciągnąłem. Poniżej zaznaczyłem jasności większości gwiazd. 16.6 mag - tego naprawdę się nie spodziewałem. To jest świetna metoda, jak nie wiemy czy gwiazda która nam migała istnieje naprawdę, czy tylko się przywidziała. Wystarczy zrobić własne, naprawdę szybkie zdjęcie (w kilka minut wszystko można podłączyć i sfotografować). Bardzo podoba mi się takie połączenie wizuala i fotografii. Fajnie porównywać swoje obserwacje z własnymi zdjęciami, a nie ciągle ten DSS :D .

post-3220-0-48560200-1403138621_thumb.jp

Linie to hoty, których w kamerce jest cała masa, zwłaszcza przy wyższym gainie (to zagadnienie muszę jeszcze zgłębić).

 

W przyszłości chciałbym mierzyć kąty i separacje, ale do tego zdaje się potrzebuję płatnego oprogramowania oraz więcej wiedzy i praktyki.

 

 

pozdrawiam,

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odrobinę poprawiona wersja MLR 490. Obok siebie zestawione zdjęcia powiększone odpowiednio do 200% oraz 600%.

O ile dobrze obliczyłem, przy F=2250mm i boku piksela kamerki 5.6um, rozdzielczość piksela na zdjęciu wynosi 0".51.

 

post-3220-0-48959800-1403344797_thumb.jp

 

 

Układy o których wspominałem w pierwszym poście: STF 695 i PKO 6, będą dobrym, chociaż tylko częściowym, testem możliwości mojego teleskopu w fotografowaniu ciasnych układów.

Chyba mnie to wciągnęło i nie wykluczam zdobycia w przyszłym roku odpowiedniejszego sprzętu do ciasnych lub ciemnych układów, np. jakiegoś Cassegraina 8".

 

 

pozdrawiam,

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkich chodzi o jasność i zmniejszenie krążka dyfrakcyjnego. Przy f/18.75 jakie mam obecnie z Powermate 2.5, dla gwiazd około 11 mag, myślę, że mogę zejść do czasów naświetleń 0.3-0.4s (muszę to potwierdzić). Zwiększając czasy, zwiększam niekorzystny wpływ seeingu na obraz gwiazdy, zwłaszcza przy ciasnych układach, więc krótkie czasy są w cenie.

 

Załączam dwie surowe klatki MLR 490 - jedną z najgorszych i jedną z najlepszych, powiększone czterokrotnie bez żadnego samplingu (bez wygładzania) - każda po 0.5spost-3220-0-34395100-1403347231.png

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)