Skocz do zawartości

Wymagania sprzętowe do obserwacji zakryć


Rekomendowane odpowiedzi

Czy mógłby ktoś z obserwatorów podać przykładowy setup do wartościowych obserwacji zakryciowych gwiazd przez Księżyc a może nawet gwiazd przez planetoidy ( np. jaka konkretnie kamera, jaka służba czasu (DCF, GPS?), jaki inserter? do wyświetlania czasu na filmie, jakie oprogramowanie , jaka karta TV w komputerze? )

Ja mam "pikacz" z zegarem DCF i dla moich własnych obserwacji astro spisuje się rewelacyjnie. Jednak metoda audio z nagrywaniem sygnałów czasu obarczona jest błędem osobowym i nie dokumentuje zjawiska.

Zastanawiam się nad rozpoczęciem obserwacji CCD i ciekawi mnie przybliżona wycena sprzętu bez teleskopu i montażu.

Z góry dziękuje za wszelkie informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co nie ma żadnych zakryciowców? Nie chowajcie się bo wiem że jest trochę osób tym się zajmujących pomóżcie koledze. A i dla was reklama z tego czym się zajmujecie, chyba ze wolicie robić to w dwie osoby a reszta was nie interesuje. Ludzi trza zachęcić do takich obserwacji.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja zacznę na Walnym PTMA w Białymstoku uczestniczyłem w zebraniu Sekcji Zaryć. Chłopaki rozmawiali o sprzęcie i metodach. Ogólnie słuchałem jak "krowa na rowie" bo prócz cykania Canonem zakryć spektakularnych obiektów przez Księżyc, moja widza w temacie jest z przedszkola. ;D

Jednak temat tak bardzo utkwił mi w pamięci , ze bardzo chciałbym spróbować zrobić własne zakrycie sferoidalne.

Co ustaliłem potrzeba teleskopu

Teraz gdy mamy już gwiazdę, która zostanie przysłonięta przez kamyk o niewielkich rozmiarach (średnicy np. 50km) znajdujący się tak blisko Ziemi, że z perspektywy obserwatora w zachodniej Polsce zakrycia nie będzie a z perspektyw obserwatora w Czechach jak najbardziej będzie -możemy ustawić montaż na tą że gwiazdę.

Pytanie tylko o ten czas? (bo tego nie ogarniam) stopery? sekwensery? Co one nam dają?

Nie lepiej sfilmować moment zakrycia jako niewielki spadek jasności widoczny na monitorze? Dołączyć do tego jakiś zegar odliczający programowo..(czy są takie rejestratory?)

Proszę zakryciowóców by sie wypowiedzieli???

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak ale co maja zrobić osoby co nie znają angielskiego? Czy im się nie należy jakaś początkowa pomoc. A może lepiej niech się nie zajmują astronomią.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Czyli co nie ma żadnych zakryciowców? Nie chowajcie się bo wiem że jest trochę osób tym się zajmujących pomóżcie koledze. A i dla was reklama z tego czym się zajmujecie, chyba ze wolicie robić to w dwie osoby a reszta was nie interesuje. Ludzi trza zachęcić do takich obserwacji.

Wybaczcie moi drodzy, ale z przyczyn zdrowotnych nie miałem czasu i siły zaglądać na fora astronomiczne. Zakryciowcy owszem są, ale nie na tym forum. Więc nie rozumiem po co ta uszczypliwość pod naszym kierunkiem że reszta nas nie interesuje :| . Ludzi do zjawisk zakryciowych nie trzeba zachęcać, kogo to interesuje i ciekawi ten będzie te zjawiska obserwował.

 

Czy mógłby ktoś z obserwatorów podać przykładowy setup do wartościowych obserwacji zakryciowych gwiazd przez Księżyc a może nawet gwiazd przez planetoidy ( np. jaka konkretnie kamera, jaka służba czasu (DCF, GPS?), jaki inserter? do wyświetlania czasu na filmie, jakie oprogramowanie , jaka karta TV w komputerze? )

Ja mam "pikacz" z zegarem DCF i dla moich własnych obserwacji astro spisuje się rewelacyjnie. Jednak metoda audio z nagrywaniem sygnałów czasu obarczona jest błędem osobowym i nie dokumentuje zjawiska.

Zastanawiam się nad rozpoczęciem obserwacji CCD i ciekawi mnie przybliżona wycena sprzętu bez teleskopu i montażu.

Z góry dziękuje za wszelkie informacje.

 

Witaj piotrn :). Chętnie służę pomocą, choć z najnowszymi wytycznymi w świecie zakryć jestem trochę do tyłu. Mogę jednak przekazać to co wiem..., umiem...

Powiem tak, każdy setup kolego jest wartościowy :), jeśli nie dla IOTA , to dla najważniejszej osoby jaką znasz, czyli własnego siebie.

Ja zaczynałem z poczciwym Lidlowskim SkyLuxem 70/700 (który jest mi wiernym kompanem do tej pory :) ), odbiornikiem sygnału DCF77 z wejściem na przerobiony stoper, sportowym stoperem z międzyczasami (do brzegówek) oraz duktafonem. Wyglądało to mniej więcej tak:

1394_25_03_07_9_34_26.jpg

 

W dniu dzisiejszym do zakryć używam:

-Meade ETX 90/1250

-kamera FUM-930

-inserter z DCF -> Gapa&Jawil

-laptop + videograbber

 

Z tego co się orientuję to koszt nowego insertera to ok. 1000zł , kamere FUM można znaleźć na allegro już za 70zł.

 

Całość zakryciowych "dupereli" mieści się w aluminiowej walizce.

post-27-0-56953600-1415648501_thumb.jpg
 
PS. Nie bój się błędu osobowego :). Poćwicz, a po pewnym czasie sam będziesz perfekcyjnie potrafił go sprecyzować.
Może Ci w tym pomoc program LOW (również do obserwacji zakryciowych), jak i ta strona internetowa.

 

Pytanie tylko o ten czas? (bo tego nie ogarniam) stopery? sekwensery? Co one nam dają?

Nie lepiej sfilmować moment zakrycia jako niewielki spadek jasności widoczny na monitorze? Dołączyć do tego jakiś zegar odliczający programowo..(czy są takie rejestratory?)

Proszę zakryciowóców by sie wypowiedzieli???

 

Służba czasu, obserwacja i późniejsze zestawienie wyników wszystkich obserwatorów z poszczególnych punktów daje nam obraz oglądanego obiektu.

Np. dla zakrycia asteroidalnego, otrzymujemy , jak to Robert napisałeś kształt "kamyka" :) . Tak to wygląda :

HerthaProfileNEWcolor.jpg

 

A dla zakrycia brzegowego gwiazdy przez Księżyc możemy przepięknie uformować ksztalt naszego srebrnego globu:

GrazeProfile76046.jpg

 

A film z mojego setup'u wygląda tak:

1) Bez insertera

http://youtu.be/twBMJg7X3Vw

 

2) Z inserterem

http://youtu.be/HZgf7-rwHGk

hmm. zakryciowcy wymarliście??? ;D

Na szczęście... nie. Ale jak pisałem już wcześniej..., nie ma tu zbyt wielu aktywnych zakryciowców.

 

Czy ta dziedzina obserwacji jest aż taka elitarna że nie warto jej reklamować na forach?

Pytanie brzmi, czy jesteś na tyle szalony żeby przejechać 200km, aby dokonać obserwacji która może odnieść całkowite niepowodzenie.

 

Prawdziwym zakryciowcem był śp Paweł Maksym - byłem zdruzgotany jego nagłą śmiercią  - zawsze chętnie służył radą. No cóż trzeba będzie chyba szukać bezpośrednio na IOTA http://occultations.org/

Pawełku, obyś miał tam lepiej.

 

 

Serdecznie pozdrawiam.

Lejcyn

post-27-0-56953600-1415648501_thumb.jpg

  • Like 3

Zakrycia - to jest TO !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu uszczypliwość ;)  Chciałbym aby na forum ten typ obserwacji troszkę tez żył. 
Trochę się nie zgadzam kto będzie chciał to będzie obserwował. Oprócz samego chcenia potrzebne jest wsparcie kolegów z większym doświadczeniem. Sam kilka lat temu chciałem wejść w ten temat, ale porzuciłem bo na forach nic się dowiedzieć nie szło a jak pisałem do bardziej doświadczonych to mnie zlewali. Więc porzuciłem ten temat i może mam taki delikatny uraz.

 

PS życzę jak najmniej problemów zdrowotnych a więcej samego zdrowia. 

  • Like 3

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Z tego co się orientuję to koszt nowego insertera to ok. 1000zł , kamere FUM można znaleźć na allegro już za 70zł.

 

To dość spory wydatek... Jak to rozumiem to taki inserter wstawia w sygnał z kamery bieżący czas podawany przez odbiornik GPS. Nie można tego wykombinować i złożyć na komputerze łącząc sygnał z kamerki z danymi z odbiornika GPS na USB (takie są do kupienia już za 100zł)?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby to bylo takie proste, to już dawno byśmy to robili :) .

Zauwaz ze na filmie z inserterem nad wstawionym tekstem lataja krateczki..., ktore umozliwiaja odczyt dokladnie czasu w setnych sekundy jesli klatkla byla by zamazana.

Nie widzialem jeszcze programu ktory wrzucalby czas z gpsa bezposrednio do nagrywanego filmu...

Zakrycia - to jest TO !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślałem :)

Nakładanie OSD można zrobić na układzie MAX7456 http://www.kamami.pl/index.php?productID=201502 ale to w przypadku kamerek ze zwykłym wyjściem video. Do tego odbiornik GPS i jakiś kontroler, choćby na arduino i powinno zadziałać. Tutaj kolega zrobił to na kontrolerze PIC http://www.altazinitiative.org/Word%20Documents/PdfsLBConf.2010/Hawaii.LBA2010-11.TimestampingAnalog&DigitalVideo-Suits%20.pdf . Koszt pewnie mniejszy, ale trzeba to poskładać, zaprogramować i uruchomić :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)