Skocz do zawartości

Tranzyty ISS


Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, miron napisał:

27 czerwca mam świetny tranzyt ze stacją o 60" rozmiarze. Oby była pogoda!

Ja też mam zaraz koło domu :) Będę polować!

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, nie opowiadałam Wam jakie miałam głupie szczęście, 5 czerwca o godzinie 22:48 siedziałam na polu koło domu tak raczej bez większego celu, patrzyłam sobie w niebo, po którym przewalały się najrozmaitsze chmury. Nagle pomiędzy nimi zobaczyłam mknącą ISS i pomyślałam sobie, że śmiesznie by było, gdyby przecięła Księżyc. Możecie sobie wyobrazić w jakim szoku byłam, gdy chwilę później tak właśnie się stało... [emoji16] W ten oto sposób zaliczyłam pierwszy w życiu tranzyt Stacji Kosmicznej na tle Księżyca i to całkiem przypadkowo, szkoda że nie miałam przy sobie lornetki [emoji14]

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

  • Like 7

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, miron napisał:

ISS na tarczy, ja zaś kolejny raz z tarczą

Farciarz! Ja też dziś polowałem i też złapałem ISS, ale niestety przez grubą warstwę chmur... Kontrast jest zerowy, ale sylwetkę widać. Cóż, zobaczę jutro, co się z tego wyciśnie. A 15 min wcześniej miałbym prawie idealne warunki... Pewnie do Ciebie te chmury dotarły troszkę później, stąd miałeś rozsądne warunki.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MateuszW napisał:

Farciarz! Ja też dziś polowałem i też złapałem ISS, ale niestety przez grubą warstwę chmur... Kontrast jest zerowy, ale sylwetkę widać. Cóż, zobaczę jutro, co się z tego wyciśnie. A 15 min wcześniej miałbym prawie idealne warunki... Pewnie do Ciebie te chmury dotarły troszkę później, stąd miałeś rozsądne warunki.

Pamiętałem, że masz u siebie tranzyt i myślałem co tam u Ciebie, ale widząc, że całe to zachmurzenie nadciąga z zachodu nie sądziłem, że dasz radę coś zrobić.

Gdybym pojechał na miejscówkę w okolicach Czchowa (a miałem taki plan widząc nadciągające chmury) to miałbym błękitne niebo. W sumie jednak wyszło ok.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warstwa chmur była dość gruba, musiałem podnieść gain, żeby zachować krótkie czasy ekspozycji. Drugi problem to, że źle przekręciłem kamerkę:?( - zamiast 30 stopni w jedną stronę, to w drugą przekręciłem. To z powodu kątówki, której wpływ na orientację źle zinterpretowałem. Miało być pięknie po całym Słońcu, a wyszedł tylko kawałek. Na dodatek gdzieś w połowie zmuliło mi kamerkę i jest przerwa, którą widać na filmie...

Ale to i tak najlepszy tranzyt, jaki zarejestrowałem :) Poprzednie próby albo się nie udały (nie zdążyłem...), albo były z za dużej skali i obraz był totalnie rozmazany. Tu, gdyby nie chmury miałbym całkiem porządne klatki, no ale i tak coś widać.

 

  • Like 7

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...
W dniu 29.11.2017 o 09:08, DarX86 napisał:

Do tej pory żałuję bo to mój pierwszy tranzyt na Księżycu.

NEQ6, GSO 10", ASI 224

 

 

Super wyszło jak na pierwszy raz, ja na razie dałem sobie spokój. Miałem "szczęście" przy moich pierwszych dwóch próbach, na 10 - 15 sekund przed tranzytem pojawiała się mała chmurka na czystym niebie i koniec :?( Pozdo :)

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
  • 1 miesiąc później...
  • 4 tygodnie później...

Kozacka fotka :)

Skorzystam z okazji i tu zapytam.

Mam problem z czasem,czy zegar w kompie bądź komórce pokazuje czas prawidłowo?,mam obawy,zaraz wytłumacze dlaczego.

Gdy korzystam z apki na komórze słuchając np.Trójki sygnał czasowy (popularne pikanie) pojawia się później kilka sekund niż w radio analogowym,sygnał z eteru.Pytam bo chciałem ostatnio sfocić flarę Irydium obserwując sekundnik w komórze.Zamierzałem zwolnić migawkę pięć sekund przed wydarzeniem  mając ekspozycję ustawioną na 15sek co miało dać fajną fotkę z elementem krajobrazu.Ale zonk,Irydium zaczął świecić kilka sekund wcześniej,więc jak to jest.Wiem wątek dotyczy ISS,ale i Wy jakoś na czas się ustawiacie chociaż pewnie klatki wyciągacie z filmiku bo ISS na tarczy Słońca czy Księżyca jest za szybkie dla migawki.

Czasami nie da się otworzyć migawki na 20sek lub więcej czasu aby wszystko poprawnie naświetlić...

Z góry dzięki za ewentualną pomoc :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że czas nadawany w radiu jest opóźniony drogą przebytą od studia nadawczego do odbiorcy. Przy radiu analogowym to jest opóźnienie wynoszące poniżej 1 sekundy, a w torze cyfrowym może dojść nawet do 5 sekund. Czyli widać jaką drogę musi pokonać ten sygnał. ;) Najlepiej posiłkować się radiem analogowym lub kupić sobie zegarek z synchronizacją czasową z zegarem atomowym. 

  • Like 1

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Fobek napisał:

Pamiętaj, że czas nadawany w radiu jest opóźniony drogą przebytą od studia nadawczego do odbiorcy. Przy radiu analogowym to jest opóźnienie wynoszące poniżej 1 sekundy, a w torze cyfrowym może dojść nawet do 5 sekund. Czyli widać jaką drogę musi pokonać ten sygnał. ;) Najlepiej posiłkować się radiem analogowym lub kupić sobie zegarek z synchronizacją czasową z zegarem atomowym. 

Dzięki Fobek,jedna sekunda to pikuś,zsynchronizuje sobie szwajcara z pikawką z radia analogowego.

A z czego korzystają ludzie obserwujący np. zakrycia,tam czas ma przecież niebagatelne znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne metody synchronizacji czasu, np: z GPS jeśli wiesz jakie masz opóźnienie na drodze cyfrowej to możesz załączyć korektę czasową odejmującą te opóźnienie. Przez co nie ma tak dużego problemu z synchronizowaniem czasu. 

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marianowski napisał:

Kozacka fotka :)

Skorzystam z okazji i tu zapytam.

Mam problem z czasem,czy zegar w kompie bądź komórce pokazuje czas prawidłowo?,mam obawy,zaraz wytłumacze dlaczego.

 

Jak wiesz synchronizacja czasu w czasie tranzytów jest bardzo ważna. Efemerydy kiedyś wyznaczałem na calsky.com a od kiedy istnieje to na ISS transit finder. Ok, mam godzinę tranzytu to teraz kiedy wcisnąć migawkę? Gdzieś przeczytałem, że zegar na Heavens Above jest świetnie zsynchronizowany z efemerydami i rzeczywiście tak jest. Jeszcze nigdy mnie nie zawiódł, mogę polecić :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, miron napisał:

 

 Gdzieś przeczytałem, że zegar na Heavens Above jest świetnie zsynchronizowany z efemerydami i rzeczywiście tak jest. Jeszcze nigdy mnie nie zawiódł, mogę polecić :)

Dzięki wielkie Kolego :)

Jeśli tak jest to dla mnie taka odpowiedź jest strzałem w dychę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.06.2017 o 13:15, MateuszW napisał:

Warstwa chmur była dość gruba, musiałem podnieść gain, żeby zachować krótkie czasy ekspozycji. Drugi problem to, że źle przekręciłem kamerkę:?( - zamiast 30 stopni w jedną stronę, to w drugą przekręciłem. To z powodu kątówki, której wpływ na orientację źle zinterpretowałem. Miało być pięknie po całym Słońcu, a wyszedł tylko kawałek. Na dodatek gdzieś w połowie zmuliło mi kamerkę i jest przerwa, którą widać na filmie...

Ale to i tak najlepszy tranzyt, jaki zarejestrowałem :) Poprzednie próby albo się nie udały (nie zdążyłem...), albo były z za dużej skali i obraz był totalnie rozmazany. Tu, gdyby nie chmury miałbym całkiem porządne klatki, no ale i tak coś widać.

Czy ktoś z Was wie co to za podkład muzyczny?

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiejszy tranzyt był pierwszym tegorocznym z fajnym rozmiarem kątowym w rozsądnej odległości od Bochni. Prognoza pogody dobra, 20 minut jazdy na miejscówkę, wolne w pracy... Nic tylko korzystać. Oczywiście prognozy mają to do siebie, że w najmniej oczekiwanym momencie lubią się popsuć i tak się zanosiło dzisiaj przed południem. Duża masa chmur napływała z południa, ale jako, że do Nieznanowic daleko nie mam to zaryzykowałem. Na kwadrans przed tranzytem byłem na miejscu, rozstawiłem sprzęt, testowa fotka Słońca już przez lekki cirrus, brak plam nie ułatwia sprawy, ale wygląda, że jest ok. Masa chmur coraz bliżej...ISS był jednak szybszy. Trafiłem idealnie! 6 klatek na tarczy.

 

30 kwietnia 2018, Nieznanowice, 11h06'03.98"
254/1200mm, Pentax K-5, ISO80, 1/8000, filtr Baader ND3.8 - pojedyncze klatki
rozmiar kątowy ISS: 53,09"
odległość do Stacji 525,08km
czas tranzytu: 0,75s

30kwi18_ISS_Sun_1.png 30kwi18_ISS_Sun_2.png

30kwi18_ISS_Sun_3.png 30kwi18_ISS_Sun_4.png

30kwi18_ISS_Sun_5.png 30kwi18_ISS_Sun_6.png

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)