Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

 

       Ostatnie dni napawają mnie optymizmem. Jest ciepło, lekki wietrzyk i do tego bezchmurne noce.Uwielbiam TO!!! :) Poprzednie moje "sensowne" obserwacje prowadziłem 29 Marca... a teraz leci druga nocka i dzisiaj również może się udać:D

 

      Na miejscu byłem o 22:30, miała być to noc dla lornetki 10x50, ale widząc tak czyściutkie i piękne niebo, nie wytrzymałem i przyniosłem również teleskop.

Obserwacje rozpocząłem od lornetki. Oczywiście skierowałem ją najpierw na M 13, gromada prezentowała się bajecznie w tak szerokim polu i pokazywała dość szerokie, nie za jasne jądro otoczone mgiełką. Następna była M 92, tu natomiast widoczne było dość jasne zbite jądro, ogólnie wydała mi się gwiazdopodobna. Po drodze na niższą deklinacje, zahaczyłem jeszcze o M 5, ta gromada widoczna była jako szeroka okrągła plama, bez wyszczególnionego jądra... 

 

     Gdy Strzelec wreszcie przesunął się na południowy horyzont, zaczęło się prawdziwe buszowanie:) Ogólnie zdziwiłem się, że jest tam aż tyle obiektów dla

zwykłej lornetki 10x50 :blink:. Tu padły oczywiście klasyki letniego nieba: M 8(Laguna), M 20(Trójlistna koniczyna), M 21, NGC  6595, M 25, M 18,

M 17(Omega), NGC 6605. Po spędzeniu w Strzelcu kilku chwil, powędrowałem dalej skacząc po gwiazdozbiorach i tak padły: M 10 i M 12 (obie widoczne w jednym polu), M 29, M 3, M 11, M 27, M71, (ta gromada widoczna była jako oczywiste pojaśnienie tła), M 39, Cr 399, Chichotki...

To był mój drugi wypad z lornetką i powiem, że liczba obiektów widocznych w 10x50 robi wrażenie i to pole   ^-^ 

 

      Obserwacje prowadziłem również teleskopem i tu padły, oprócz tego co wyżej:

 

NGC 6712- jest to gromada kulista znajdująca się w tarczy, okular 30 mm pokazywał ją jako plamkę, zaś okular 9 mm rozbijał gromadę na obrzeżach

M 26- gromada otwarta, 9 mm pokazywał już pojedyncze gwiazdy

NGC 6781- w 30 mm planetarka niewidoczna, wystarczyło natomiast powiększenie 83x, by mgławica planetarna się pojawiła

NGC 6802- gromada otwarta znajdująca się wschodniej części Wieszaka, okular 30 mm i 15 mm pokazywały ją jako pojaśnienie tła, natomiast używając okularu 9 mm(138x), zerkaniem wychodziły pojedyncze gwiazdy.

NGC 7009-  mgławica Saturn, w 138x widoczna była niebieskawa kulka

 Złapałem również:  M 56 i M 14     

 

       Trochę długi mi ten wpis wyszedł, ale tak była noc, długa i obfita . Od godziny 22:30 do 4 rano i co najlepsze nie chciało mi się spać...Na sam koniec mogłem podziwiać Kometę, piękny Księżyc,naszą jutrzenkę, jasną flarę i przelot ISS :)                Noc bardzo pozytywna... ;D

 

CZYSTEGO NIEBA!!! 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

       Trochę długi mi ten wpis wyszedł, ale tak była noc, długa i obfita .

Takich wpisów jak najwięcej sobie życzę a Tobie jak najdłuższych pogodnych nocy :) (później wpisów)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)