Skocz do zawartości

Perseidy w Bieszczadach....


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Od 11.08.2014 przez dwa tygodnie  jestem na Podkarpaciu, tradycyjnie zaliczam maksimum Perseidów  w Bieszczadach

12-14 sierpnia, czy ktoś jest chętny na wyskok kilkudniowy?  Można by było się zahaczyć na parę dni np. w  Roztokach???

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12-14.08 to będzie tuż po pełni... Jest sens jechać wtedy do Roztok? Niewykluczone, że wybiorę się w Bieszczady z "Knurem" lub lornetą, ale raczej po długim weekendzie sierpniowym.  

Daj znać, jeśli będziesz jechał - będę wtedy w Krośnie i planuję któregoś dnia wybrać się w kierunku Bieszczadów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również dołączył bym do Was. Możliwe, że nie na kilka dni, ale na 1-2 nocki na pewno.

 

Pozdrawiam.

Wspólne niebo, wspólna pasja.

Astronomy is my life

 

CG5-GoTo, C8N, Lunt LS 60THa, Canon 7D, Samyang 85mm, Samyang 8mm, Canon 17-85 IS i trochę innych szpargałów 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dla mnie idealnie w takim razie były by dni 18-21 sierpnia można by było zrobić mini-zlocik FA w Bieszczadach. Pytanie o lokalizację?:

Znam tylko Roztoki i bywałem tam nie raz - może przyjechał bym z rodzinką  ;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie wiem czy będę sam czy z żoną i córką...one są średnio zachwycone tym pomysłem astronomia je nie kręci ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zadatek wpłacony, więc o ile żaden wypadek losowy nie pokrzyżuje mi planów będę na pewno w tym terminie w "Cichej Dolinie". Jeśli ktoś chce dołączyć powinien pospieszyć z rezerwacjami, bo później może być problem z wolnymi miejscami.

Liczę na udane obserwacje w doborowym towarzystwie :)   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wygląda, że poniedziałek i wtorek są pogodne..w środę  znów się pogoda załamie...Może wybrał bym się więc od  pon do środy. :)

A Wy będziecie? 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja być może dojadę z Krosna. Przy czym ja raczej będę celował w jak najpóźniejszy termin. W poniedziałek będą tylko około 2 godziny naprawdę ciemnego nieba (od zmierzchu astronomicznego do wschodu Księżyca), więc w poniedziałek pewnie wybiorę się gdzieś trochę bliżej. Jeśli prognozy się zmienią i środa lub czwartek będą się zapowiadać lepiej, to pewnie wybiorę któryś z tych terminów. W przeciwnym razie być może "skuszę się" na wtorek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek będą tylko około 2 godziny naprawdę ciemnego nieba

Wiem...ale ze względu na kończący się urlop nie mam wielkiego wyboru ;) A te dwa dni wydają się być przynajmniej na 80% pewne pod względem pogody!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spędziłem w Roztokach Górnych dwie noce, razem ze mną Byli obecni Lukost (Łukasz) z żoną Kasią z Podhala oraz Krater (Jurek) z Krakowa. Pierwsza noc była w miarę udana pod względem obserwacyjnym, jak zwykle ciemne niebo, strzępki Drogi Mlecznej niczym białe obłoki  zakrywały cześć nieba -to piękne i niepowtarzalne górskie niebo, które tak kocham w Sierpniu. Ewenementem w skali kraju była obecność dwóch niemal bliźniaczych 16" z tej sam stajni -Columbusów: o nazwach Knur i Capella ;) - parce wtórował Vixen 80x16 na statywie foto.

 

post-3-0-23326600-1408643890_thumb.jpg

 

Jak zwykle zaliczałem obiekty bez planu (co wpadło w okular) ..Koledzy zaś mieli harmonogram trosze bardziej sformalizowany. Trochę w  obserwacjach przeszkadzały (co jakiś czas) nachodzące i ustępujące chmury lecz  niebo szybko się rozpogadzało.  Niestety po 24.00 wzeszedł Księżyc i zrobiło się nieco jaśniej. 

Na drugi dzień pojechaliśmy z Kolegą Kraterem na długą wycieczkę krajoznawczą jego małą "terenówką" po górskich bezdrożach Słowacji. Podróż o tyle ciekawa, że część drogi rozbiliśmy na tzw. "czuja". Najpiękniejsze było moim zdaniem jezioro Starina

 

post-3-0-52098400-1408643559_thumb.jpg

 

-zupełnie niedostępne dla turystów -będące rezerwuarem wody pitnej. Oto migawka z platformy obserwacyjnej. Dojechaliśmy do niej (od strony polskiej) dzięki uprzejmości strażników, którzy podnieśli nam szlaban.

 

post-3-0-53984300-1408643875_thumb.jpg

 

Podróż po Słowackich, odludnych Bieszczadach to także urokliwe, drewniane cerkwie i mieszkańcy, dla których czas się jakby zatrzymał, żyjący w swoich regionalnych - tradycyjnych środowiskach.

 

post-3-0-31007600-1408643797_thumb.jpg

 

 

W końcu znaleźliśmy też jeden z celów naszej wyprawy: g-astronomicznej ;) -  restauracje serwującą regionalne żarcie i piwo z beczki - honorującej jednocześnie nasze złotówki. ;)

Zamówiliśmy pierogi twarogowe na twardym cieście ze śmietaną, warzywny-rosół- jakąś miejscową "polewkę" oraz piwo z beki! Taki zestaw kosztował ok 25zł co było rewelacyjną ceną.

W miedzy czasie posłuchaliśmy prawosławnych śpiewów popów, którzy zebrali się w "karczmie" po odpuście.

 

post-3-0-55340500-1408643911_thumb.jpg

 

Ale przede wszystkim podziwialiśmy wspaniałe -dziewicze górskie tereny, nie rozdeptane nogą turystów -których było tam  jak "na lekarstwo"  w większości Czesi i Polacy :)

 

post-3-0-65539000-1408643805_thumb.jpg

 

 

Słowacy to przyjaźni, weseli i uczynni ludzie a nasze języki są tak podobne, że rozumiemy się  znakomicie.

Wieczorem w Roztokach mieliśmy ognisko z kiełbaskami i napojami wyskokowymi , które skompensowały nam niedobór gwieździstego nieba- gdyż w drugą noc pogoda nie dopisała. Towarzystwo zostało w Roztokach dłużej...ja niestety musiałem z bólem serca wracać do Leżajska.. :-X

Bieszczady przywitam tradycyjnie następnego sierpnia w okolicy Perseidów  !

 

Na zakończenie zdjęcie jak Słowacy promują ciemne niebo w Bieszczadach...oto jaka tablica powitała nas na dziań dobry w pobliżu zapory  na Jeziorze Starina ;D

 

post-3-0-91635100-1408643855_thumb.jpg

  • Like 7

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto było zostać w Roztokach nieco dłużej. Mieliśmy jeszcze dwie nocki obserwacyjne - z czwartku na piątek (od pierwszej, gdy niebo wyczyściło się po czwartkowych ulewach, do samego świtu) i dzisiejszą, piątkowo - sobotnią (praktycznie w całości, z nielicznymi przerwami). W piątek dołączył do nas Piotrek Guzik z żoną i córeczką (no i Taurusem 330). Hitem obu nocy była niewątpliwie kometa Jacques, która przemierzając konstelację Kosjopei co rusz zahaczała o jakiegoś DS-a, których jest tam pod dostatkiem. Niesamowity widok zaliczyliśmy wczoraj, gdy kometa mijała niepozorną gromadkę otwartą NGC 609. W niskich powiększeniach wyglądało to tak, jakby jej jądro rozpadło się i podzieliło na dwie części.

Planetarne Abelle i jesienne galaktyczki wpadały do okularów całymi stadami, a Kwintet Stephana w szesnastu calach po prostu wypalał ślepia :D . Pięknie było!

Ps.    Najlepsze żarcie w okolicy serwują w "Siekierezadzie" w Cisnej ;)      

Ps 2. Piotrek, IC 4617 zweryfikowana - jest dokładnie w tym miejscu, gdzie trzeba. No i dzięki za potwierdzenie identyfikacji mgławicy Simeis 22.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

Perseidy w Roztokach.....?

Już tradycyjnie spędzam sierpień na Podkarpaciu, a w Bieszczadach w Cichej Dolinie jestem zwykle w okolicach maksimum  ! Czy ktoś z Was będzie w tym czasie w Roztokach? Myślę tak od 10-16 sierpnia? Można by dokonać rezerwacji dla niedużej grupki?!

Co Wy na to?

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perseidy w Roztokach.....?

............. Myślę tak od 10-16 sierpnia? Można by dokonać rezerwacji dla niedużej grupki?!

Co Wy na to?

Przesuń o miesiąc wyjazd - Sąsiedzi zlot organizują będzie grupa 8)

Tylko czy Perseidy poczekają ::)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek ? ja chce zrobić kameralne, kilkudniowe, nieoficjalne spotkanie w Roztokach, podczas maksimum Perseidów..nic więcej.

My oficjalnie zlotujemy tylko w Zatomiu z określonym standardem i oprawą, a inne  fora niech sobie zlotują gdzie chcą i kiedy chcą. To nie nasz problem.

  • Like 2

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)