Skocz do zawartości

CIEKAWE OBIEKTY TYGODNIA - KONKURS dla początkujących!!


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Z wielką chęcią wezmę udział w konkursie,oby tylko pogoda dopisała.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się ten pomysł podoba, zainspirował mnie i pobudził do działania. Czytając nawet tą listę okazuje się, że chodzę po utartych ścieżkach. Omijając podwójne ...

Chętnie bym zamieścił swój opis obserwacji. Jest jeden problem początkującym chyba nie jestem ... Choć mimo stażu pewnie 7 letniego z różną intensywnością obserwacji, jeszcze sporo przede mną.

Jak to jest dla idei tego konkursu, Ignis ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ideą zabawy jest nauka poznawania nieba. Konkurs adresowany jest dla początkujących. Ale początkującym może być również osoba, która mimo długoletniego zainteresowania astronomią oraz posiadania sprzętu nie opanowała dość dobrze obserwacji wizualnych! Ogólnie rzecz biorąc nie jest to konkurs dla starych wyjadaczy nieba ale dla tych którzy chcą się nauczyć odnajdywać te dość podstawowe, powszechne  obiekty!

ps. Napiszę  o tym w pierwszym poście.Tak więc jeśli nie czujesz się wytrawnym obserwatorem i odnalezienie tych obiektów bez atlasu sprawia CI trudność jak najbardziej weź udział w zabawie.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak zrezygnuję, dam szansę innym. Większość obiektów Katalogu Messiera potrafię odnaleźć bez atlasu.

Nie ukrywam okazało się, że szukanie podwójnych z Twojej listy wzbogaciło moje doświadczenie obserwacyjne.

Zwróciłem uwagę na nowe obiekty. Ile frajdy, może być z obserwacji układów podwójnych !

Mizar z Alkorem w ED100 wyglądał niesamowicie. Przechodząc przez różne powiększenia, uzyskiwałem coraz większą separację między składnikami.

Doświadczenie obserwacyjne, jest co najmniej rozmiarów, odkrycia egzoplanety ;).

Przecież wiedziałem, że taki układ istnieje, ale zobaczenie go jakby na nowo.

Poprzez opisywanie wzbogacam postrzeganie obiektu. Opis umożliwia mi dostrzeżenie różnic, porównania. Marzą mi się jeszcze szkice, do notatek.

Pojawiają się nowe pytania. Moja wyobraźnia dostaje nowy impuls do zachwytu nad obiektem.

Owoc obserwacji w postaci notatek, daje mi poczucie tworzenia i zachowania co uważam za bez cenne.

Dużo radości dało mi odsłuchanie opisu wraz z tłem dźwięków nocy, daje niesamowite poczucie przestrzeni kosmosu.

Konkluzję mam taką, iż warto się zaangażować w obserwacje. Zorganizowanie listy obiektów przed obserwacjami jest kapitalnym pomysłem.

Doświadczone osoby, mogą wnieść duży wkład dla początkujących. Takie uporządkowane perełki dają jasny cel.

Tym bardziej dziękuję za tą listę i  Twoją inicjatywę. Będę kontynuował obserwacje i ich opis.

Wcześniej miałem przeświadczenie, że są kapitalną sprawą. Miło było doświadczyć tego na sobie.

Mam nadzieję, że osoby zaczynające przygodę z obserwacjami wizualnymi spróbują swoich sił.

Chętnie przeczytam ich wrażenia z obserwacji.

 

ciemnego nieba

Marcin

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, pamiętaj, że ewentualna rezygnacja z konkursu nie musi oznaczać rezygnację z dzielenia się swoimi obserwacjami.

Wydaje mi się, że ten aspekt konkursu jest równie ważny, szczególnie jako część życia forum.

 

Dziel się z nami, nawet jeśli na twojej liście celów są banalne obiekty (dobrze opisane, mogą być częścią bardzo niebanalnej relacji).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce podważać idee konkursu ale po szybkim przeczytaniu, szczególnie pierwszego postu pomyślałem że o co inne chodzi. Myślałem że ma to jakoś ruszyć forumowiczów do obserwacji i pisania relacji, by ruszyło się coś po tym kątem bo za wiele relacji nie ma. Jednak  sam pomysł ogólnie bardzo dobry.

Swoją relacje o ile wszystko pójdzie dobrze to tu wstawię na forum ale nie tu, bo jednak większość obiektów z listy albo pamiętam gdzie znaleźć albo kojarzę bez spojrzenia w atlas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, pamiętaj, że ewentualna rezygnacja z konkursu nie musi oznaczać rezygnację z dzielenia się swoimi obserwacjami.

Wydaje mi się, że ten aspekt konkursu jest równie ważny, szczególnie jako część życia forum.

 

Dziel się z nami, nawet jeśli na twojej liście celów są banalne obiekty (dobrze opisane, mogą być częścią bardzo niebanalnej relacji).

Panasmarasie dziękuję za zachętę. Już od kilku miesięcy, myślę o szkicach i relacjach z obserwacji, ciągle odkładając na później.

Zawsze mnie poruszały relacje innych (m.in Pawła Trybusa, Twoje, Mario33, Łukasza83 z astropolis, Piotrka Guzika) i powodowały natychmiastowe natchnienie by spojrzeć w rozgwieżdżone niebo rozpalając wyobraźnię.

Zapewne co powoduje wzruszenie, jest dla każdego indywidualna. Moim zdaniem relacje są nie do przecenienia.

Tyle już razy mnie natchnęły i udowodniły, że wielkość apertury i wydanej kwoty, jest nie ważna, dla tej esencji z powodu której patrzę w niebo.

Dzięki relacjom odzyskuję wiarę w obserwacje i zachwyt powraca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to i po trochę konkurs, po trochę ciekawe opisy a przede wszystkim świetna zabawa:) Nie wiem czy będę brał udział ale jakiś opis napewno wyskrobie:) 

 

Robercie wczoraj testowałem nowy okular i zastanawiałem się co tak na szybko bez przygotowania sobie poobserwować i przypomniałem sobie o tejże liście, więc dla mnie bomba.

Mam zamiar oblukać każdą kolejną twoja listę(opisami troszkę gorzej-brak czasu) i cóż z tego że niektóre obiekty są łatwe czy bardzo łatwe dla mnie to bez znaczenia, każdy obiekt wart jest mojego czasu bo takie widoki powodują iż mam ochotę dalej zajmować sie obserwacjami astro i mam nadzieję że tak już zostanie:) 

 

Pozdrawiam i gratuluję naprawdę świetnego pomysłu!

  • Like 3

SW 200/1000 Celestron VX,
LVW 8,13,22  i jakieś tam szkiełka:)
NIKON 10x50 EX

  

      ------  PTMA Poznań  ------ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będziemy robić na raty, wstrzeliłem się w kolejne okienko pogodowe, więc lecimy ciąg dalszy:

 

10. ARCHID - Eta w Kasjopei gwiazda podwójna

w 30mm wyraźnie widać rozdzielenie dwóch gwiazd: jedna duża (D), druga o mniejszej (M) średnicy (jasności) fi D=ok. 5x fi M, od tego obiektu odchodzi niemal w linii prostej kaskada pięciu gwiazd

w 6,7mm i 15mm fi D= 3x fi M, M w odległości od D ok. 3 fi D

 

11. ALGOL w Perseuszu jeszcze nisko nad horyzontem i być może to było przyczyną, że nie widziałem separacji w żadnym z okularów. Obiekt sprawiał wrażenie, że z jednej strony ma barwę czerwonawą, z drugiej niebieską - albo taka aberracja (?)

 

12 Alamach w Andromedzie: wyraźnie widoczne dwie gwiazdki 

w 6,7mm fi D=2-3x fi M w odległości od siebie L=2-3 fi D, moje wrażenie na temat barw D-czerwono-biała, M-niebiesko-biała

w 15mm fi D=2x fi M w odległ. L=1-2 fi M

 

13 Zeta w Herkulesie - nie zauważyłem separacji - widoczny jeden obiekt

 

14 M92 ładna kuleczka o średnicy połowy M13, stosunkowo regularna, jaśniejsze gwiazdy nie rozchodzą się promieniście od centrum gromady jak w przypadku M13, a układają się w centrycznie jak słoje w drzewie. Myślałem, że będą trudności z odnalezieniem z uwagi na większą odległość od punktów odniesienia. Utrafiona jednak od razu.

 

15 M31 - wróciłem jeszcze raz do Andromedy i choć nachodziły już chmury widok był rewelacyjny i 5x lepszy od poprzedniej sesji, pojawił się zarys ramion i dysku

 

16 podjęta kolejna próba złapania komety C/2014 E2 (Jacques) - i znowu porażka. Nie potrafiłem jej znaleźć w gąszczu gwiazd

 

jest 23:15 tak więc wyrobiłem się  ;) 

  • Like 6

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ byłam początkującym wśród początkujących  ::)  trudno mi było ogarnąć nocne niebo. A z Atlasem nie mogłam się z początku oswoić. Nie bardzo wiedziałam jak się za to zabrać, więc obserwowałam na zasadzie: o popatrzę na tą gwiazdę, bo duża, bo ciekawie świeci, bo jasna, bo dobrze widoczna.  Wprawdzie najpierw coś obserwowałam, a potem dopiero próbowałam odnaleźć co to było w Stellarium lub w atlasie, ale dzięki tym próbom nauczyłam się ustawiać teleskop na obiekt i śledzić go przy pomocy "gałeczek", zmieniać okulary, dopasowywać je, a przede wszystkim zaczęłam poznawać niebo. 

...Za to Księżyc był łatwy do odnalezienia  :D , więc zajęłam się głównie nim.

Propozycja ignisdei zainspirowała mnie do bardziej konkretnej obserwacji gwiazd. Uznałam, że w końcu czas zacząć poważniej wziąć się do tego.

Aż tak, by brać udział w konkursach to pewnie jeszcze nie potrafię, ale postanowiłam spróbować obserwować to, co "przydzieli". 

  • Like 4

SW N-150/1200 EQ3-2
Nikon Action EX 10X50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale u nas chmury, chmury, chmury...dziś też  :- 

Przedwczoraj przez moment się przejaśniło i udało mi się znaleźć jeden obiekt z listy.

Zaczęłam od prostych do znalezienia, bo wchodzących w skład gwiazdozbiorów.

 

Mizar - Zeta 

- znalazłam w dyszlu Wielkiego Wozu. Dwie gwiazdy blisko siebie, wyglądają jak "dwa Michały - jeden duży, drugi mały". Duży (Mizar) dobrze widoczny - u mnie z pięknym, lekko niebieskim połyskiem, ale jako jeden obiekt, nie udało mi się zobaczyć, że to gwiazda podwójna. Za to mały (Alkor) jasnością mu wcale nie ustępuje, choć jest zdecydowanie mniejszy i raczej biały.

 

Niestety to wszystko, raz że dość wcześnie i nie całkiem ciemno, dwa, że kierunek u mnie zasłonięty przez budynki i drzewa, więc Niedźwiedzica szybko "skryła się w lesie", czyli schowała za choinki w ogrodzie sąsiada...

Zanim ustawiłam teleskop na Kasjopeję wszystko zasłoniły chmury...

  • Like 6

SW N-150/1200 EQ3-2
Nikon Action EX 10X50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z chęcią wzięłabym udział, ale ostatnio mam pecha co do pogody-a to jestem chora, a to deszcz i chmury, a to burza i silny wiatr... :( ale może jeszcze coś się uda w tym tygodniu

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr OIII na aperturę 114mm jest stanowczo za twardy - "wycina" zbyt dużą ilość światła.

 

 

 

No to dobrze, że się zorientowałam przed kupnem... :D Tak to jest, jak się dużo chce a mało wie... 

  • Like 2

We are the universe observing itself. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filterek sobie zostaw - niedługo pewnie kupisz większy teleskop i będzie jak znalazł. Jeśli astro Cię wciągnie (a wygląda na to, że tak się dzieje) to szybko uznasz, że 114 mm to mało, a absolutne minumum, by zdzialać coś sensownego w wizualnych obserwacjach obiektów DS, to 6-8 cali. 

Z drugiej strony pamiętam noc, gdy mały achromacik 80/400 pokazał mi wyraźną Kalifornię (NGC 1499) przy użyciu filtra H-Beta, a więc również wybitnie wąskopasmowego (źrenica wyjściowa oscylowała wówczas w okolicy 4 mm).

A skoro już masz OIII, to spróbuj go użyć w duecie z okularem, z którym uzyskujesz najmniejsze powiększenie (i automatycznie największą źrenicę wyjściową) i skieruj teleskop na coś jasnego, a jednocześnie dużego powierzchniowo (M8, M17, może wschodniego Veila, zimą na M42) - rezultat może być ciekawy. Aha, no i nie używaj filtrów mgławicowych przy obserwacji galaktyk - one co do zasady nie do tego służą.       

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obie relacje piękne gratuluję! :)

No to Konkurs się rozwija - Trzy niemal pełne 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)