Skocz do zawartości

Prosta, ale w miarę dokładna mapa Drogi Mlecznej


Neuron

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!
 
Od razu może zaznaczę, że jestem tu nowy :) Staram się w miarę szybko uzupełnić swoją wiedzę na temat astronomii, a na wasze forum trafiłem po solidnym przewertowaniu internetu.
 
Sprawa wygląda tak: nie jestem astronomem, dopiero uczę się nazewnictwa i podstaw radioastronomii, a rozpaczliwie szukam dokładnej (i przystępnej, jak to dla laika) mapy Drogi Mlecznej. Oczywiście w sieci są takie mapy ? prosty podział na kwadranty, zarys Ramieni itp. ale to zupełnie mnie nie satysfakcjonuje. Nie wiem, które gwiazdozbiory są w naszej a poza naszą Galaktyką, nie wiem jak ? choćby plus minus ? zlokalizowane są mgławice czy gromady itp. Problem polega na tym, że wszelkie mapy specjalistyczne, które znalazłem wychodzą niejako poza Drogę Mleczną i jestem solidnie przez to pogubiony. Czy możecie mi polecić prostą, ale bogatą w szczegóły aktualną mapę Drogi Mlecznej wraz z jej objaśnieniem? Dodam, że nie chodzi mi o zdjęcia ? wiem, że ostatnio takie wyjątkowo szczegółowe zdjęcie uzyskano ? ale nie ma w nim opisów poszczególnych sektorów czy elementów, z których nasza Galaktyka się składa.
 
Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Wszystkie gwiazdozbiory są w naszej Galaktyce, więc na jedno pytanie odpowiedź mamy :)

Co do map nieba, to im więcej szczegółów, tym jest większa lub mniej czytelna, dlatego bardziej przydałby Ci się atlas nieba, gdzie jest ono podzielone na części i łatwiej się w tym połapać.

Na początek polecam również program Stellarium (z którego sam korzystam, jako również początkujący w temacie) i jestem z niego zadowolony.

Celestron SkyMaster 15x70?  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Może rozwinę swoją wypowiedź? tak dla jasności.

W pełni zdaję sobie sprawę z faktu iż moja wiedza jest marginalna icon_e_wink.gif . Nie mam też ambicji zostawać pełnoprawnym radioastronomem chyba, że naprawdę złapię bakcyla (co jest możliwe) ? może dokładniej wyjaśnię, o co chodzi.
Jestem pisarzem. Oczywiście nie jestem tak znany jak Grzędowicz czy Dukaj icon_e_wink.gif Mam za sobą w każdym razie wydaną powieść plus udział w wielu antologiach. Obecnie pracuję nad space operą, której pierwszy tom ukaże się w przyszłym roku.

Jakiś czas temu odniosłem wrażenie, że większość ludzi piszących SF ma do sprawy charakter luźny. Co im szkodzi umiejscowić sobie akcję gdziekolwiek w kosmosie i co najwyżej sypnąć kilkoma szczegółami technicznymi? Wybrać fragment jakiegoś sektora Drogi Mlecznej i co najwyżej tylko jego dokładnie opisać. Później ? hulaj dusza, w końcu to SF ? po co się męczyć. Ja mam inne podejście. Nie mam ambicji zostania zaraz ekspertem od spraw radioastronomii ale chcę być uczciwy wobec Czytelnika. Nawet sam Lem ? choć rewelacyjny ? nie zajmował się dogłębniej szerszą lokalizacją ? czy raczej geografią swoich tekstów. Owszem, miał świetne opisy sektorów czy planet oraz był wyśmienity w przesączaniu wiedzy na temat astronomii, ale ja chciałbym sprawę poszerzyć o "ujęcie galaktyczne" (nie to, żebym uważał się za lepszego od Lema!). I dlatego właśnie potrzebuję pomocy.

Może tak: interesuje mnie tylko i wyłącznie mapa Drogi Mlecznej z dokładnym opisem. Potrzebuję tego jako szkieletu do dalszych badań, dlatego tak o nią zabiegam. Obawiam się nieco ugrzęźnięcia w literaturze fachowej ponieważ nie chcę popełnić jakichś rażących błędów wyciągając z niej to czy owo przy braku owej podstawowej wiedzy. Muszę sobie ową mapę "wyobrazić", jakoś ją ujrzeć by lepiej sprawę zrozumieć.

Dodam, że jeśli ktoś byłby zainteresowany współpracą ze mną w tym zakresie to serdecznie zapraszam na priv. Podziękowania w książce gwarantowane icon_e_wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę ambitne zadanie postawiłeś. Droga Mleczna to jakieś 100.000 lat świetlnych średnicy a rozkład konkretnych gwiazd to my znamy w promieniu góra kilku tysięcy lat świetlnych. Misja Gaja która dopiero się rozpoczyna poszerzy znacznie naszą wiedzę na ten temat ale jak na razie to wiedza z której mogła by powstać taka mapa jest dość mocno ograniczona. Tak więc podsumowując to mapę 3D układu gwiazd w galaktyce możesz dostać ale ograniczoną do malutkiego wycinka Drogi Mlecznej (obejmującą jakieś 1/100000 jej objętości - najbliższe otoczenie Słońca).

Piotr Brych
założyciel miesięcznika Astronomia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, nie jest lekko. Z tego co już wiem widzę, że mogę opierać się na sektorach bliskich ? dalej mogę już pisać ogólnie o Ramieniach. A mam tyle pytań? choćby? jak wyglądała by pustka poza granicami naszej Galaktyki? To już pytanie dość naiwne ? zakladam, że obserwator znajdujący się powiedzmy na skraju Ramienia Łabędzia, patrzący "poza" Drogę Mleczną nie widziałby pustki jako takiej lecz odległe gromady galaktyk. Interesuje mnie jak widać także przestrzeń międzygalaktyczna? ale to już temat na dłuższą rozmowę. Pocieszam się jedynie faktem, że w tomie pierwszym space opery mogę sobie pozwolić na ogólne zobrazowanie problemu z racji umiejscowienia akcji, gorzej będzie w tomach kolejnych gdzie nie wyobrażam już sobie pisania bez zdobycia szerszej wiedzy. Uczę się szybko i mam jakieś pojęcie, ale uważam, że im więcej wiem, tym więcej jest do przyswojenia. Podobnie miałem gdy pracowałem przy antologii związanej z horrorem ? przekopałem się wówczas przez mrowie materiałów związanych ze starymi zaklęciami i wierzeniami. Skończyło się w każdym razie na tym, że udało mi się dokopać do "prawdziwych" zaklęć ;)

Co do mapy ? przyda mi się cokolwiek co byłoby zrozumiałe dla laika i umożliwiło dalsze badania ? coś w rodzaju podstawy wykraczającej poza Ramiona, Sagitariusa A w centrum Galaktyki (podobno mamy tam masywną Czarną Dziurę) ? i jeśli to będzie ograniczone, cóż ? trudno ? ważne, że będzie konkretne :)

EDIT ? ale przecież muszą znajdować się takie mapy Drogi Mlecznej, które ukazywałyby przybliżone lokalizacje mgławic czy gromad? Że już nie wspomnę o pobliskich gwiazdozbiorach. Czegoś takiego szukam ? choćby to był szkic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, nie jest lekko. Z tego co już wiem widzę, że mogę opierać się na sektorach bliskich ? dalej mogę już pisać ogólnie o Ramieniach. A mam tyle pytań? choćby? jak wyglądała by pustka poza granicami naszej Galaktyki? To już pytanie dość naiwne ? zakladam, że obserwator znajdujący się powiedzmy na skraju Ramienia Łabędzia, patrzący "poza" Drogę Mleczną nie widziałby pustki jako takiej lecz odległe gromady galaktyk.

Odległe gromady galaktyk są na tyle słabe, że gołym okiem nie widać żadnej z nich. Gdyby hipotetyczny obserwator znalazłby się na obrzeżach naszej Galaktyki, widziałby z jednej strony nieba potężną dość jasną galaktykę (Drogę Mleczną) usianą pobliskimi gwiazdami (należącymi do ramienia o którym piszesz). Z drugiej strony nieba widziałby pewnie jeszcze trochę (ale znacznie mniej gwiazd). Gdyby taki obserwator odleciał wystarczajaco daleko, widziałby na niebie Drogę Mleczną, w której mógłby pewnie wyróżnić kilka-kilkanaście najjaśniejszych gwiazd, oprócz tego widziałby pewnie Obłoki Magellana (o ile nie zasłaniałaby ich Droga Mleczna), które oczywiście byłyby znacznie mniej spektakularne niż Droga Mleczna. Udałoby mu się pewnie też dostrzec galaktykę M 31 w Andromedzie, która byłaby widoczna jako stosunkowo mały, eliptyczny "dysk", jaśniejszy w centrum niż na obrzeżach, wypatrzyłby też pewnie kilka najjaśniejszych gromad kulistych, które wyglądałyby jak delikatnie rozmyte, słabiutkie gwiazdki. Resztę wypełniałaby "czarna pustka".

Gdyby taki obserwator przeglądał niebo lornetką, od czasu do czasu udałoby mu się trafić na jakąś niewielką galaktykę lub gromadę kulistą, jednak przez większość czasu nie widziałby on w lornetce nic.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna rzecz!

Co sądzisz o M79? Wydaje się, że jest to gromada poza Ramieniem Łabędzia (Zewnętrznym) i wygląda na to, że to najdalej zaobserwowany na obrzeżach naszej Galaktyki, obiekt ? a tak przynajmniej wygląda w programie. Piszą o nim, że to gromada kulista w Gwiazdozbiorze Zająca oddalona od Centrum o jakieś 60 tys. lat świetlnych? nie mylę się? Jest coś lepiej widocznego na obrzeżach Drogi Mlecznej akurat w tym sektorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś pomocnego znajdziesz w Atlasie Wszechświata. Chociaż tam akcent jest raczej położony na ukazanie ogromu wszechświata.

 

Program "Where is M13" (wspomniany przez marianowskigo) z grubsza pokazuje umiejscowienie nieco ponad setki obiektów (czyli bardzo małej liczby).

Resztę obiektów przy odrobinie pracy możesz spróbować sam umiejscowić w oparciu o równik galaktyczny (nakreślony jest w każdym atlasie), oczywiście pod warunkiem, że znana jest szacunkowa odległość obiektu od Ziemi. Tutaj przydałby się dobry atlas - z komercyjnych polecam Uranometrię 2000.0, ostatnie jednotomowe wydanie kosztuje około 300zł, a z darmowych to najbardziej szczegółowy jest TRIATLAS - ale być może i one nie są potrzebne, choć dają pojęcie, co się znajduje "w danym sektorze" (wolę mówić "rejonie niebia" ;) ).

Obiekty i ich położenie znajdziesz np. w bazie danych SIMBAD. Tam możesz wyszukać obiekty po oznaczeniu katalogowym lub po współrzędnych. Przykładowo po wyszukaniu wspomnianej wcześniej M5, pojawiają się podstawowe informacje w tym sporo współrzędnych, jeżeli chcesz umiejscowić obiekt względem równika galaktycznego, to interesuje Cię "Gal coord.". Jak porównasz te współrzędne ze screenem dwa posty wyżej, to powinieneś zrozumieć o co w tym chodzi.

 

pozdrawiam,

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy istnieje, ale stawiam, że nie. I biliard pikseli byłoby za mało, raczej nikt nie traciłby czasu na przygotowanie czegoś tak szczegółowego i w gruncie rzeczy niepotrzebnego. Do orientacji służą mapy i współrzędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M 79 jest chyba po drugiej stronie galaktyki niż Ramię Łabędzie. Gdybyś się znajdował na obrzeżach ramienia Łabędzie. Nawet, kiedy patrzymy na nią z Ziemi, to jest ona zbyt słaba, aby dostrzec ją gołym okiem, a i w lornetce wygląda jak malutka, niezbyt jasna, rozmyta plamka. Z okolic Ramienia Łabędzia byłaby jeszcze słabsza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fatalnie? :( Ale przecież nie chodzi mi de facto, o oznaczenie każdej z gwiazd ? bo może są jakieś nieoznaczone, a pewien zarys ? im głębszy tym lepiej. Podany tu program w zasadzie swoje zadanie spełnia ? ale sami wspominaliście, że ma ograniczony charakter z uwagi na zaledwie coś ponad sto obiektów podczas gdy oznaczonych może być znacznie więcej. Oczywiście te 100 to już dużo ? ale po prostu nie chcę popełnić jakiegoś rażącego błędu, którego Czytelnik nie zauważy ? ale, na przykład zauważycie Wy, jeśli książka trafi w Wasze ręce. Gdybym był zaawansowanym astronomem pewnie byłoby inaczej ? ale niestety nim nie jestem i dlatego właśnie zwracam się o wsparcie.

W sumie to ? jeśli nie macie nic przeciwko temu, to poprosiłbym Administratora o zmianę nazwy tematu na  "Pomoc przy space?operze" na przykład i wrzucenie tego do odpowiedniego działu. Z pewnością, nie licząc powyższego, miałbym jeszcze jakieś pytania i byłoby świetnie, gdybym mógł liczyć na Waszą w tej kwestii pomoc ? później uwzględniłbym oczywiście Wasze forum i Was samych w podziękowaniach (ale to już oczywiste). Dodam, że swoją wiedzę w zakresie astronomii i badań Wszechświata stale poszerzam i w książce zamieszczam elementy dokładnie sprawdzone jeśli już zapędzam się w sprawy geografii galaktycznej czy w informacje stricte fizyczne.

Jeśli ktoś jest zainteresowany tematem i chciałby mnie osobiście wspomóc ? możemy się i spotkać. Mieszkam w Warszawie, z chęcią spotkam się przy kawce i zapoznam z ew. posiadanymi materiałami i mapami w wersji fizycznej. Miałem już w ręku kilka książek: "Wielki Atlas Kosmosu", "Niebo na weekend", "Poradnik miłośnika astronomii" czy "Astronomia ogólna" ? plus oczywiście wiedza internetowa i fragmenty różnych powieści, w których autorzy starają się być "realistyczni", ale zdaję sobie sprawę z tego, że sprawa nie jest taka prosta. Jeśli zaś znajdziecie mapę, choćby oznaczoną informacjami typu NGC ? ale których to informacji będzie sporo i będą czytelne ? będę bardzo wdzięczny.

pguzik napisał:
"M 79 jest chyba po drugiej stronie galaktyki niż Ramię Łabędzie. Gdybyś się znajdował na obrzeżach ramienia Łabędzie. Nawet, kiedy patrzymy na nią z Ziemi, to jest ona zbyt słaba, aby dostrzec ją gołym okiem, a i w lornetce wygląda jak malutka, niezbyt jasna, rozmyta plamka. Z okolic Ramienia Łabędzia byłaby jeszcze słabsza?"

I właśnie o to chodzi. Program pokazuje ją jako leżącą teoretycznie poza Ramieniem, poza jego granicą ? a tu proszę. Dlatego tak bardzo potrzebuję miarodajnej mapy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś pomocnego znajdziesz w Atlasie Wszechświata. Chociaż tam akcent jest raczej położony na ukazanie ogromu wszechświata.

 

Program "Where is M13" (wspomniany przez marianowskigo) z grubsza pokazuje umiejscowienie nieco ponad setki obiektów (czyli bardzo małej liczby).

Resztę obiektów przy odrobinie pracy możesz spróbować sam umiejscowić w oparciu o równik galaktyczny (nakreślony jest w każdym atlasie), oczywiście pod warunkiem, że znana jest szacunkowa odległość obiektu od Ziemi. Tutaj przydałby się dobry atlas - z komercyjnych polecam Uranometrię 2000.0, ostatnie jednotomowe wydanie kosztuje około 300zł, a z darmowych to najbardziej szczegółowy jest TRIATLAS - ale być może i one nie są potrzebne, choć dają pojęcie, co się znajduje "w danym sektorze" (wolę mówić "rejonie niebia" ;) ).

Obiekty i ich położenie znajdziesz np. w bazie danych SIMBAD. Tam możesz wyszukać obiekty po oznaczeniu katalogowym lub po współrzędnych. Przykładowo po wyszukaniu wspomnianej wcześniej M5, pojawiają się podstawowe informacje w tym sporo współrzędnych, jeżeli chcesz umiejscowić obiekt względem równika galaktycznego, to interesuje Cię "Gal coord.". Jak porównasz te współrzędne ze screenem dwa posty wyżej, to powinieneś zrozumieć o co w tym chodzi.

 

pozdrawiam,

Wojtek

 

Kolego jak coś już piszesz to rób to rzetelnie,czyli po zapoznaniu się z przedmiotem który komentujesz,to baza kazdej dobrej recenzji

post-1011-0-87952100-1408619104_thumb.jp

Chyba jest tego trochę więcej niż setka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program 3D jest dobry, ale po ukazaniu możliwości filtra stary program jest lepszy ? z uwagi na łatwiejsze, jakby obrazowe ujęcie przybliżonego położenia konstalacji itp.

Marianowski (sorry, że tak z nazwiska ? ale tak jesteś wpisany ;)) ? jak wobec tego spojrzeć na M79? Na rzucie wygląda jako obiekt osadzony tuż poza Zewnętrznym (Łabędziem czy Węgielnicą)? Czy można go określić jako swoisty "graniczny" element?

Cały problem polega na tym, że muszę niejako odnosić się do dwuwymiarowej płaszczyzny mapy ponieważ nie operuję w książce programem, a tekstem i pewne rzeczy muszą być jakby "przekładalne" w geografię typu bliżej?dalej z pewnym umiejscowieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam jeszcze program Universe Sandbox. Znajdziesz tam wiele symulacji dotyczących różnych gwiazd, naszego galaktycznego sąsiedztwa oraz Układu Słonecznego. Program ma ten atut, że pozwala użytkownikowi ingerować w ład Wszechświata. Bawiąc się nieco masą i grawitacją możesz zderzać ze sobą galaktyki "dla zabawy" albo przekonać się,jak choćby nawet mała zmiana masy danego ciała niebieskiego wpływa na obraz całego układu.

Poszperaj w bazie symulacji Universe Sandbox i myślę, że na pewno znajdziesz coś,co Ci się przyda. Jeśli połączysz to z innymi programami, które polecili Koledzy powyżej, z pewnością odpowiesz na znaczną część swoich pytań.

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neuron,to nie nazwisko,to nick :D

A wracając do Twojego pytania to jeśli je dobrze rozumie to sugerujesz się tym ujecięciem

post-1011-0-38386500-1408621858_thumb.jp

 

Istotnie,patrząc w ten sposób jawi się nam jako obiekt graniczny,ale już całkiem inaczej jest gdy spojrzymy na ten sam obiekt z innego rzutu

post-1011-0-23411200-1408622368_thumb.jp

 

Czy jest to obiekt który można uznać jako graniczny element?,kurcze sam nie wiem.Z Ziemi widzimy tą gromadę w Zającu,gromady kuliste  to odległe obiekty, zazwyczaj ich położenie absolutnie nie pokrywa się z krawędzią dysku galaktyki,ale są z nią związane.I nie rozumie o co chodzi z Łabędziem i Węgielnicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M 79 jest chyba po drugiej stronie galaktyki niż Ramię Łabędzia. Gdybyś się znajdował na obrzeżach ramienia Łabędzie. Nawet, kiedy patrzymy na nią z Ziemi, to jest ona zbyt słaba, aby dostrzec ją gołym okiem, a i w lornetce wygląda jak malutka, niezbyt jasna, rozmyta plamka. Z okolic Ramienia Łabędzia byłaby jeszcze słabsza...

Podejrzewam, że Neuron odnosi się do okolic Ramienia Zewnętrznego, które czasem jest nazywane Ramieniem Łabędzia (czy w innej części nieba Ramieniem Węgielnicy)

Być może więc chodzi o pytanie, które można sformułować tak:

czy gromada M79 byłaby wyraźnym (czy też najwyraźniejszym) obiektem dla obserwatora znajdującego się w tym fragmencie Ramienia Zewnętrznego, którego ślad my widzimy na tle gwiazdozbiorów Oriona, Jednorożca czy Wielkiego Psa?

 

Dobrze odczytuję pytanie czy coś pokręciłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 Nie wiem, które gwiazdozbiory są w naszej a poza naszą Galaktyką, nie wiem jak ? choćby plus minus ? zlokalizowane są mgławice czy gromady itp.

 

Może ta ,,mapa" przybliży Ci orientację gdzie coś bardziej ,,znanego" się znajduje  :) 

 

post-476-0-08935200-1408624561_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak.

Po pierwsze tak ? chodzi mi o Ramię Zewnętrzne, zwane także Ramieniem Łabędzia czy Węgielnicy. Akurat tak się składa, że pracuję nad akcją rozgrywającą się na obrzeżach owego Ramienia.
Po drugie ? ujęcie M79 z punktu widzenia, które ukazał Panasmaras jest trafne. Gorzej, że stwarza to pewien problem. Analizując Galaktykę widać, że dla astronoma (czy dla mnie) jest ona zbiorem pewnych poznanych punktów w przestrzeni trójwymiarowej. Patrząc przykładowo na jedno Ramię ? w tym wypadku Ramię Zewnętrzne ? wiem, że nie jest ono "płaskie" lecz jest pewnym skupiskiem gwiazd ? jego fragment będzie miał swoją szerokość, głębokość itp. Interesując się M79 założyłem, że można uznać tą gromadę za część owego Ramienia ? sprzężoną zapewne z nim grawitacyjnie, którą można uznać za najdalej od niego leżący punkt w przestrzeni, który jednakże jakoś tam do niego "przynależy" i można go potraktować jako leżący na obrzeżach zarówno Ramienia jak i samej Galaktyki. Nie wiem tylko, czy dobrze na to patrzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gromady kuliste nie współtworzą struktury spiralnej. Jeśli szukałbyś obiektów powiązanych z ramieniem, musiałyby to być gromady otwarte lub mgławice czy obłoki molekularne.

Jeśli szukasz konkretnego obiektu w tamtym rejonie, może dobrą kandydatką byłaby gromada otwarta NGC 2158? Znajduje się ok. 16,5 tys. lat świetlnych od nas, jest usytuowana w Ramieniu Zewnętrznym, obserwujemy ją jako dość jasny obiekt mimo znacznej odległości, podejrzewam więc, że może być jednym z jaśniejszych obiektów w tamtych okolicach Ramienia Zewnętrznego.

Weź też pod uwagę, że blask wielu obiektów ginie przez obecność pyłu w płaszczyźnie Galaktyki, więc prawdopodobne jest, że coś nam umyka. Nie będzie więc chyba większym błędem, jeśli wymyślisz sobie jakąś jasną gromadę otwartą czy mgławicę, której my nie dostrzegamy lub widzimy tylko fragment jej splendoru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację ? jasne, że mogę wymyślić ? ale wolę wymyślać wtedy, kiedy nie mam innego materiału. A jeśli jest, to pragnę z niego skorzystać ;)

Tak na marginesie ? bardzo dziękuję za wszelką pomoc. Jeśli możecie coś jeszcze doradzić ? w kwestii mapy czy ryzyka jakichś moich błędów ? doradźcie. Z pewnością będę wracał do tego wątku i pojawię się z kolejnymi pytaniami. Każda osoba, jak i Wasze forum, zostanie wymieniona w formie podziękowań w książce chyba, że nie będzie sobie tego życzyć.

Dodam jeszcze dla osób zainteresowanych gdzie fragmenty tych informacji się pojawią ? w przyszłym roku, w pierwszej części space opery (planowana Trylogia Głębi) pt. "Skokowiec", która ukaże się nakładem Fabryki Słów. Co do mnie, nazywam się Marcin Podlewski i o mojej skromnej osobie możecie poczytać np. tutaj:

http://lubimyczytac.pl/autor/76296/marcin-podlewski
 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

? słuchajcie Panowie ? a może inaczej? Może moglibyście mnie nieco naprowadzić jakie gwiazdozbiory znajdują się w jakich Ramionach i, plus minus, podać ich lokalizację (na zasadzie ten jest w środku Ramienia, ten na obrzeżach Ramienia i Galaktyki, ten pomiędzy Ramieniem Zewnętrznym i Perseusza)? Czy taki opis jest możliwy?

JacekErbel ? dzięki za zdjęcie, ale tu obraz Galaktyki niejako mi umyka ? staram się skupić tylko na jej obszarze, a tu są elementy sąsiadujące i nieco mi się miesza :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

? słuchajcie Panowie ? a może inaczej? Może moglibyście mnie nieco naprowadzić jakie gwiazdozbiory znajdują się w jakich Ramionach i, plus minus, podać ich lokalizację (na zasadzie ten jest w środku Ramienia, ten na obrzeżach Ramienia i Galaktyki, ten pomiędzy Ramieniem Zewnętrznym i Perseusza)? Czy taki opis jest możliwy?

 

 

Wg mnie- nie. To, że na niebie gwiazdy zdają się być obok siebie, nie znaczy, że w przestrzeni również są blisko siebie.

Np. dwie sąsiednie gwiazdy stanowiące Herkulesa- jedna odległa o prawie 163 lata świetlne, druga o 35 lat świetlnych. Kolejna- prawie 367 l.y.

To przykłady pierwsze z brzegu- myślę, że te różnice mogą znacznie większe, i gwiazdy stanowiące jeden gwiazdozbiór mogą być w różnych ramionach Galaktyki.

Tak to widzę.

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

? słuchajcie Panowie ? a może inaczej? Może moglibyście mnie nieco naprowadzić jakie gwiazdozbiory znajdują się w jakich Ramionach i, plus minus, podać ich lokalizację (na zasadzie ten jest w środku Ramienia, ten na obrzeżach Ramienia i Galaktyki, ten pomiędzy Ramieniem Zewnętrznym i Perseusza)? Czy taki opis jest możliwy?

Jeśli tak ujmiemy pytanie, to odpowiedź będzie brzmiała: wszystkie gwiazdozbiory znajdują się w Ramieniu Oriona. Mam przez to na myśli, że wszystkie (lub prawie wszystkie) gwiazdy tworzące zarysy gwiazdozbiorów to stosunkowo nieodległe słońca, znajdujące się w tym samym ramieniu, co nasza Dzienna Gwiazda. Można natomiast pokusić się o odpowiedź na pytanie: na tle jakiego gwiazdozbioru można dostrzec fragmenty poszczególnych ramion Galaktyki?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można natomiast pokusić się o odpowiedź na pytanie: na tle jakiego gwiazdozbioru można dostrzec fragmenty poszczególnych ramion Galaktyki?

Czy może raczej bardziej chodzi o to, jakie gwiazdozbiory byłyby widoczne na niebie obserwując je z obiektu znajdującego się w Ramieniu Zewnętrznym, gdzie ma się rozgrywać akcja książki?

Odpowiedź brzmi: na pewno inne niż te,które widzimy z Ziemi. Gwiazdozbiory w takim kształcie, w jakim rozróżniamy je na nocnym niebie,są unikatowe tylko i wyłącznie dla nas - tzn. załóżmy dla obserwatora pochodzącego z Układu Słonecznego i jego bliskich okolic. Jak wspomniał Panasmaras, większość gwiazd, które obserwujemy nocą, znajduje się relatywnie blisko Słońca, często w tym samym ramieniu,co my sami. Tak samo w przypadku osoby spoglądającej ponad horyzont z gruntu odległej od nas planety, znajdującej się w Ramieniu Zewnętrznym. Tam gwiazdozbiory tworzą inne obiekty, zarys położenia najjaśniejszych gwiazd każdej z konstelacji będzie się różnił od tych naszych, zapewne tubylcy nadadzą im inne nazwy itd. Jednakże pozostaną elementy wspólne naszego nieba i tamtejszego, takie jak: gromady kuliste, dysk galaktyki, który mimo,że obserwowany z innego miejsca i z innej perspektywy, wciąż będzie przecinał niebo, a także wszelkie odległe obiekty,jak np. pozostałe galaktyki,które widzimy.

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej odpowiedzi, tym więcej pytań? ;)

Muszę chyba pozostać jak widzę przy programie, który zaproponowano mi na początku ? jest chyba najbardziej reprezentatywny i każdy widoczny w nim element jest szczegółowo opisany w sieci. To oczywiście za mało ? ideałem byłaby mapa poszczególnych Ramieni? ;) widzianych jakby z zewnątrz Galaktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś przewinął mi się przez ręce program

 

Wg mnie- nie. To, że na niebie gwiazdy zdają się być obok siebie, nie znaczy, że w przestrzeni również są blisko siebie.

Np. dwie sąsiednie gwiazdy stanowiące Herkulesa- jedna odległa o prawie 163 lata świetlne, druga o 35 lat świetlnych. Kolejna- prawie 367 l.y.

To przykłady pierwsze z brzegu- myślę, że te różnice mogą znacznie większe, i gwiazdy stanowiące jeden gwiazdozbiór mogą być w różnych ramionach Galaktyki.

Tak to widzę.

Kiedyś przewinął mi się przez ręce program CELESTIA. Bardzo ładnie pokazywał jak zmieniają się poszczególne gwiazdozbiory jeżeli zmienia się punkt obserwacji.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)