Skocz do zawartości

Ile kosztuje postawienie piera w ogrodzie?


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące później...

Zarażony pomysłem zaczynam realizować swój kącik. Na początek top pier. Znajomemu tokarzowi / złotej rączce dałem statyw od HEQ5 i na wzór fotkę pt. "jak to robią koledzy". Wyszło mu cuś takiego:

 

post-2739-0-13286300-1423504356_thumb.jp

 

post-2739-0-76951100-1423504346_thumb.jp

 

post-2739-0-68691100-1423504336_thumb.jp

 

post-2739-0-07108600-1423504328_thumb.jp

 

post-2739-0-40400200-1423504318_thumb.jp

 

jak widać szpilki powinny być odpowiedniej długości, języczek kierunku północnego jest regulowany (taka rezerwa na wypadek jakby się budowlańcowi kierunki świata pomyliły). Zastosowałem się też do rady Jolo, aby usztywnić szukaczoguiderek dodatkowymi śrubkami na dodatkowej objemce:

 

post-2739-0-56579900-1423504308_thumb.jp

 

post-2739-0-06997200-1423504299_thumb.jp

 

Po 4 dniach wszystko gotowe w cenie 160,-   :D Teraz tylko pier, instalacje, zdalne sterowanie setupem, obserwatorium, sterowanie obserwatorium, oprogramowanie do tego ... a potem będę czekał na te dwie pogodne noce w roku  ???

  • Like 5

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachurka :)

Jedyne czego się trochę obawiam to trochę długie szpilki pomiędzy top pierem i dolnym talerzykiem - jak rozumiem one będą luźno "w powietrzu"? Jeśli tak to będzie się całość w tym miejscu skręcać, a przy wietrze może nawet wpadać w wibracje. Jeśli nie będzie się dało tej odległości skrócić tak do 10-15cm, to może przynajmniej takie wzmocnienia poprzeczne możesz dodać, jak już ustalisz odpowiednią wysokość:

post-1260-0-41631700-1423506697_thumb.jp

 

Ja na początku też miałem takie wystające szpilki ponad 25cm, ale szybko je uciachałem tak nisko jak się dało.

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo, bardzo fajny patent, być może skorzystam.

 

Jak widać na zdjęciu odległość mogę skrócić podkręcając talerzyk dolny do góry. Limitem jest długość śruby mocującej napęd. Oryginalna z montażu jest długa, bo trzyma podstawkę do okularów. W moim rozwiązaniu wstawił śrubę stosunkowo krótką i nie powinno być problemu.

 

Docelowo cały pier z setupem będzie czymś zamknięty (astrobudka / obserwatorium / reklamówka z Biedronki). Dążę do tego aby nie rozkładać za każdym razem i nie nosić w te i z powrotem po kilka razy wszystkich elementów. Zwłaszcza po schodach do Zamku u JackaE - z wielkim szacunkiem dla Gospodarza, miejscówki i atmosfery panującej. Wbrew pozorom takie docelowe rozwiązanie powinno umożliwić mi częstsze focenie.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o tym samym myślę - sam pier to połowa albo nawet 1/3 wygody, bo rzadko kiedy zostawiam całość na dłuższy czas. Dopiero jakaś astrobudka albo inny kurnik daje pełen komfort :) To pogadamy na zlocie o jakiś rozwiązaniach myślę :) Ja tak wstępnie jakiś niewielki roll-off planuję.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
  • 7 miesięcy później...

Dnia 20.04.2015, 14:10:41, tranox napisał: Temat anulowany w czasie, inne priorytety teraz mam... :(
jakieś postępy poczyniłeś w temacie? śledzę od niedawna i jestem ciekaw.

Niestety, we wrześniu się przeprowadziłem, a top pier niedługo trafi na giełdę...

Piera się dorobie dopiero gdy dorobie się domu, może za 20 lat.. #optymista :(

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)