Skocz do zawartości

Małe podsumowanie kilku lat afoto


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

W sierpniu minęły dwa lata odkąd zacząłem moją przygodę z astrofotografią. Zrobiłem sobie małe podsumowanie statystyczne przed podjęciem następnych kroków i decyzji :)  I wyszło mi coś takiego:

  • w ciągu dwóch lat nazbierałem 285 godzin materiału wykorzystanego następnie w zdjęciach (nie licząc klatek nieudanych)
  • oprócz tego nazbierałem około 20 godzin materiału w postaci pojedynczych klatek lub krótkich serii zdjęć nowych, supernowych, zmiennych, itp
  • materiał do obiektów DS był zbierany przez 79 nocy
  • materiał do obiektów US był zbierany przez 21 nocy

Przez wakacje, wyjazdy i inne zjawiska niepogodowe oceniam, że nie wykorzystałem około 20 pogodnych nocy w tym czasie.

Przekrojowy wykres przez kolejne miesiące - na pionowej osi zebrany materiał w minutach:

post-1260-0-01649800-1409647442_thumb.jp

 

Przekrojowy wykres przez rodzaj zebranego materiału - na pionowej osi zebrany materiał w minutach (OSC oznacza u mnie materiał zebrany lustrzankami):

post-1260-0-64119400-1409647441.jpg

 

Wg mnie pomimo wrażenia, że pogoda jest do bani, daje się jednak zebrać jakiś sensowny materiał w naszych warunkach klimatycznych i astrofotohobby ma rację bytu  :)

  • Like 9

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż - metodyk 8) Gratulacje !

Widzicie - nie pisać w temacie Brak pogody - Astro-foto MA RACJĘ BYTU :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze może by tak zamienić Capelle na eq6 lub CGMa?

Astro-foto zaczyna mnie coraz bardziej kręcić - wizual zaś uprawiam ostatnio częściej z lornetką na statywie ?to przez te Wasze konkursy  ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre podsumowanie, kazdy powinienen sobie zrobic taki "rachunek sumienia" i zobaczyc ile nocy przepadlo przez lenistwo :D ja w zeszlym roku porownywalem ilosc pogodnych nocy w 2013 i 2012, 2013 byl wyjatkowo dobry, 2014 poki co slabo sie prezentuje.

PS. Pewnie takie statystyki powstaja miedzy innymi z powodu duzej ilosci wolnego czasu :'( jak wroce do domu z wyjazdu to jesli nie masz nic przeciwko - dodalbym swoja statystyke. Na pewno zebralem mniej godzin - przynajmniej tak mi sie wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukasz,

 

Rozumiem, że masz domek z ogródkiem, w którym szybko rozstawiasz sprzęt i możesz zebrać np. 2h materiału przez dziurę w chmurach? 285h w ciągu 2 lat daje około 150h w ciągu roku, więc gdy przeliczymy to na 5 godzinne noce mamy 30 dni w ciągu roku co stanowi 8% wszystkich nocy. Nawet gdybym miał domek z ogródkiem to te 30 nocy...dramat  :- Mimo tej ponurej statystyki, to hobby jest uzależniające i nie potrafię od tego odejść  :D Zgodzę się z Tobą, że "astrofotohobby ma rację bytu", ale w moim przypadku z powodu matafizycznych właściwości no i pierogów "Potrawy znad Drawy", których też nie mogę się oprzeć  :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to praktycznie wszystko z ogródka (3 wyjazdy kilkudniowe). To fakt, że taka sytuacja ułatwia całą sprawę, a zwykły betonowy pier pozwala zaoszczędzić jeszcze trochę czasu. Ale praktycznie w ogóle nie poluję na 'dziury w chmurach' i zdarzało się, że sprzątałem teleskop przed północą, a rano piękne niebo. A mój rekord to trzykrotne wystawianie i chowanie sprzętu jednej nocy :)

I jeszcze jedno - podczas zbierania materiału nie czuwam przy zestawie, bo bym w owocne pogodowo  miesiące zestarzał się o kilka lat pewnie :) Staram się tak zaplanować sesję, żeby spać - na przykład do północy trochę RGB, a potem do rana L albo narrow i spać. W Zatomiu też przydrzemałem trochę w czasie sesji :D

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dziś zaktualizowałem swoje statystyki łapanych fotonów, tak to wygląda od początku mojej astrofotodziałalności (czas na pionowej skali w minutach zebranego materiału):

stats.thumb.jpg.f6be91448b86c6b64495bcaa

 

  • w roku 2012 - 48h materiału (ale aktywna była niecała połowa roku)
  • w roku 2013 - 155.5h materiału
  • w roku 2014 - 111.8h materiału
  • w roku 2015 - 195.5h materiału
  • Like 4

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No poczekaj z publikacją - jeszcze: OO weeks  00 days  13hr  49 min  10 sec

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, jolo napisał:

Dziś zaktualizowałem swoje statystyki łapanych fotonów, tak to wygląda od początku mojej astrofotodziałalności (czas na pionowej skali w minutach zebranego materiału):

stats.thumb.jpg.f6be91448b86c6b64495bcaa

 

  • w roku 2012 - 48h materiału (ale aktywna była niecała połowa roku)
  • w roku 2013 - 155.5h materiału
  • w roku 2014 - 111.8h materiału
  • w roku 2015 - 195.5h materiału

Kto by pomyślał że grudzień będzie miesiącem z najlepszą pogodą :)

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównuję sobie Twoje statystyki z moimi: http://supernowe.pl/statystyk.html
Widzę, że ogólnie pewne podobieństwa korzystnych okresów da się dostrzec - bardzo dobry przełom zimy/wiosny 2015, czy też jak zwykle, co roku, miesiące w okolicach sierpnia i września.
Chociaż zastanawia mnie brak słupka IX 2014 i mały VIII 2014, ale pewnie wówczas miałeś jakieś ciekawsze zajęcia :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie pamiętam, ale może to było związane z wyjazdami wakacyjnymi albo innymi. Różnice też będą pewnie spowodowane logistyką obserwacji - podejrzewam, że wykorzystujesz każdą pogodną godzinę. Ja dopiero na wiosnę planuję w końcu budowę domku i teraz to muszę mieć "gwarantowaną" połowę nocy przynajmniej, żeby się instalować. Co nie znaczy, że nie zdarzało się klasyczne przyganianie chmur rozstawionym sprzętem, i to wiele razy :5640dc70bd641_11Geek:

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, jolo napisał:

...podejrzewam, że wykorzystujesz każdą pogodną godzinę. Ja dopiero na wiosnę planuję w końcu budowę domku i teraz to muszę mieć "gwarantowaną" połowę nocy przynajmniej, żeby się instalować. Co nie znaczy, że nie zdarzało się klasyczne przyganianie chmur rozstawionym sprzętem, i to wiele razy :5640dc70bd641_11Geek:

To fakt. Obserwatorium otwieram nawet wtedy, kiedy widzę ze zdjęć satelitarnych, że nie popracuję dłużej niż godzinę lub dwie. Cóż, "taki mamy klimat" :5640dc6ec0764_04Wink:

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Czas na zaktualizowanie statystyk - rok 2016 okazał się być rekordowy w mojej krótkiej historii astrofoto - ponad 316h materiału. Pogoda dopisała, ale też cichym bohaterem jest na pewno astroszopka :) A wrzesień i grudzień tego roku to dwa najlepsze miesiące w zestawieniu. 

podsumowanie.jpg

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, jolo napisał:

... ale też cichym bohaterem jest na pewno astroszopka.

Z pewnością tak jest. W moim przypadku, drugim takim "kopem" było też zainstalowanie kamery allsky. Mogę wówczas na bieżąco śledzić stan nieba, tylko boję się czy nie jest to już jakaś jednostka chorobowa. Czy na sali jest psychiatra ? :)

  • Like 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)