Skocz do zawartości

Lornetka na Monetę (Srebrną)


lukost

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

Brawo, Łukasz! Udowadniasz, że wizual żyje i ma się dobrze 8) 

Coraz bardziej żałuję, że umknęły nam wspólne obserwacje na Przełęczy Knurowskiej, gdy wypoczywałem w Rabce-Zdroju. Ale co się uciecze... Musimy kiedyś urządzić sesję na dwie lornety (albo i trzy, jeżeli Panasmaras dołączy)   8)     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Coraz bardziej żałuję, że umknęły nam wspólne obserwacje na Przełęczy Knurowskiej, gdy wypoczywałem w Rabce-Zdroju. Ale co się uciecze... Musimy kiedyś urządzić sesję na dwie lornety (albo i trzy, jeżeli Panasmaras dołączy)   8)     

Koniecznie!!! I niech jeszcze jakiś duży niutek nam towarzyszy :D 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie teraz jest najlepszy czas na Srebrną Monetę. To jeden z najwdzięczniejszych obiektów jesiennych, choć dopaść go niełatwo. Konieczny jest otwarty południowy horyzont i czyste powietrze.  Jedno i drugie to "towar deficytowy". Jednak w ten weekend można próbować, pomimo Księżyca. W poprzednich latach dopadłem Srebrnika zarówno na Mazowszu jak i w Bieszczadach. Daje się nieźle wychwycić nawet w lornetce 8x42, w mniejszych nie próbowałem. W 15x56 poezja, z widocznym detalem, zwłaszcza w dolnym, południowo-zachodnim ramieniu, gdzie  obraz jest częściowo przysłonięty przez intensywne pasmo pyłowe. Załączone zdjęcie jest chyba odwrócone, na nim detal ten jest wyraźniejszy u góry.

Łukasz, gratulacje! To kiedy zmawiamy się na Przełęczy Knurowskiej? Chyba, że wolisz wpaść do mnie na wschodnie Mazowsze. Zapraszam już w ten weekend.

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniałem sobie - Srebrnego Dolarka (Silver Dollar) - tak też zwana jest NGC253 uwiecznił i opisał w sierpniu Maciek :) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5293-ngc-253-silver-dollar-galaxy-w-rzezbiarzu/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa lata temu na zlocie w Zatomiu również zapolowałem na nią w lornetce 16x80:

 

Z nieba zimowego wróciłem jeszcze na jesienne. Korzystając z ciemnego południowo-wschodniego widnokręgu postanowiłem zapolować na mało popularne u nas trio: galaktykę NGC 247 w Wielorybie oraz galaktykę NGC 253 i gromadę kulistą NGC 288 w Rzeźbiarzu. Z tego co pamiętam, NGC 253 (Galaktyka Rzeźbiarza) oraz mętne przebłyski kulistej NGC 288 widziałem już w Zwoli, ale chciałem wyłuskać całe trio pod naprawdę ciemnym niebem. I udało się. Wyraźne mgiełki NGC 253 i NGC 288 w jednym polu, z charakterystycznymi pobliskimi układami gwiazd wraz z widocznymi też w lornetce wierzchołkami drzew nad którymi wschodziła ta parka to widok jak z obrazka. Niezapomniane połączenie widoku pobliskich drzew z odległymi obiektami głębokiego nieba - gromady kulistej leżącej 30 tysięcy lat świetlnych i galaktyki leżącej ponad 11 milionów lat świetlnych od nas. Udało mi się też w końcu wyłuskać z tła podłużną smugę galaktyki NGC 247, która "rosła" przy zerkaniu o jakieś 30%. Leży ona w charakterystycznym miejscu, jedynie 3° pod gwiazdą Beta Cet, nad północno-wschodnim wierzchołkiem trójkąta prostokątnego z dość jasnych gwiazd. Jej południowy koniec dotyka gwiazdki 9,5mag.

 

Źródło

  • Like 5

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Po lekturze grudniowej "Astronomii", w której P. Guzik w ramach cyklu "Ciekawe obiekty mgławicowe" opisał mgławicę planetarną NGC 1501 uświadomiłem sobie, że nie jest możliwe, bym przez moją lornetę dostrzegł jej gwiazdę centralną (o jasności 14,5mag). Musiałem widocznie ulec zludzeniu - niemniej naprawdę wydawało mi się, że widzę jakieś pojaśnienie w centrum mgławiczki. O ile pogoda pozwoli, przy najbliższej okazji postaram się wrócić do tej planetarki i ustalić, co jest grane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)