Skocz do zawartości
Ivan7710

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)

Recommended Posts

g.b.    431

Czy ktoś się orientuje jak daleko od linii podanej na cslsky będzie widoczny tranzyt bo miejsce mi dobrze znane jest 2,5km na północ od linii. Da radę czy muszę być na linii.

polaris    1419

W efemerydzie masz wartość width - szerokość pasa tranzytu. W czerwcowej Astronomii (nr 36) napisałem nieco na ten temat.

g.b.    431
Zwyczajowo dla ISS jest to szerokosc pasa około 10km wiec się załapiesz

W efemerydzie masz wartość width - szerokość pasa tranzytu. W czerwcowej Astronomii (nr 36) napisałem nieco na ten temat.

Super. Jednak przelot będzie w momencie gdzie czasy klatek będą koło sekundy więc nie ma co. Nie będzie zdjęcia. Zostaje w "domu".

Anva    618
1 godzinę temu, miron napisał:

Chciałbym. Niestety wszystko pływa :) 

OK

I tak jest zarombista

• Like 1

MateuszW    304
41 minut temu, miron napisał:

Następnym razem podepnę EOS50D, odnoszę wrażenie, że lepiej mi się ostrzy Canonem (krotność 1.6) niż Pentaxem (1.5).

Te mnożniki, czyli tzw crop nie mają w astrofotografii żadnego znaczenia. Dla ISS istotna jest wielkość piksela aparatu, która determinuje skalę. A rozmiar matrycy nie ma tu większego znaczenia (większa matryca ułatwia utrzymanie obiektu w polu widzenia, ale różnica między niepełnymi klatkami jednej czy drugiej firmy są pomijalne). Być może różnicę odczuwasz na wielkości piksela albo czymś zupełnie innym.

• Like 1

Pemo77    552

Wczorajszy przelot ISS godz. 22:35, była to moja pierwsza obserwacja, byłem zaskoczony jej jasnością:)

Pstryknąć jej zdjęcie kompaktem... to był hardkor:))

001k.thumb.jpg.adcdd8f70feb894b59afcfccca1a62f5.jpg

• Like 2

miron    1518

UWAGA

Przed chwilą obserwowałem ISS i lecący za nim obiekt. Okazało się, że to Soyuz, który ma dokowanie do Stacji około północy naszego czasu czyli 7 minut po ponownym pojawieniu się ISS nad Polską! Kilka minut przed dokowaniem obiekty będą bardzo blisko siebie. Róbcie zdjęcia :)

robert_sz    252
56 minut temu, miron napisał:

UWAGA

Przed chwilą obserwowałem ISS i lecący za nim obiekt. Okazało się, że to Soyuz, który ma dokowanie do Stacji około północy naszego czasu czyli 7 minut po ponownym pojawieniu się ISS nad Polską! Kilka minut przed dokowaniem obiekty będą bardzo blisko siebie. Róbcie zdjęcia :)

Zdjęć ode mnie nie będzie bo nie mam czym ale chętnie przyjrzę się temu przelotowi :) U mnie rozpoczyna się 23:52:55 na zachodzie.

Alice    408

Dzisiejszej nocy podczas przelotu o 3:55 nad ranem są szanse zaobserwować także lecącego do ISS Sojuza MS-06 na godzinę przed dokowaniem.

• Like 2

Piotrfpk    1
2 godziny temu, Alice napisał:

Dzisiejszej nocy podczas przelotu o 3:55 nad ranem są szanse zaobserwować także lecącego do ISS Sojuza MS-06 na godzinę przed dokowaniem.

Według Orbitrona będzie już oświetlony słońcem i prawie w zenicie.