Skocz do zawartości

Kolimacja lornetki - Wrocław?


Piotr K.

Rekomendowane odpowiedzi

Nie lepiej najpierw spotkać się z jakimś doświadczonym miłośnikiem astronomii we Wrocławiu? Myślę, że np. Pepin Krootki doskonale oceni stopień skolimowania lornetki.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam info od Pepina, że we Wrocławiu nie ma takiego punktu, a on sam wysyłał lornetkę do serwisu Delty na poprawienie kolimacji.

Co do samego sprawdzenia, to możesz opisać nam objawy, które Cię niepokoją - być może są na tyle charakterystyczne, że nie będziesz musiał sprawdzać, tylko od razu trzeba będzie wysyłać (lub zadziałać samemu).

 

Jeśli po przyłożeniu lornetki do oczu widzisz podwójne obrazy, to nie ma się nad czym zastanawiać. Mniej oczywistymi objawami są lekki ból oczu/głowy i ogólny dyskomfort patrzenia mimo teoretycznie spójnego obrazu.

W przypadku zauważenia takich objawów, warto potwierdzić to w nocy na gwiazdach, bo o ile w dzień mózg złoży nawet mocno przesunięte wobec siebie obrazy, o tyle na gwiazdach wszystko, co ma lecieć - leeeeciiii...

 

Kolimację można sprawdzić samemu w następujący sposób:

Ustawiasz lornetkę na statywie i na przemian zamykasz lewe i prawe oko - jeśli obraz zauważalnie "przeskakuje", jest to znak, że kolimacja jest do poprawy. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jeśli skok jest tylko w poziomie, to do pewnego stopnia mózg poradzi sobie z tym znakomicie i nie ma potrzeby gmerać przy sprzęcie. Jeśli jednak skoki są w pionie, trzeba poprawiać.

 

Daj też znać, co to za lornetka. Jeśli jakaś pospolita chinka, to kolimację można przeprowadzić samemu bez obaw o zepsucie sprzętu.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem jest tak, że podczas obserwacji nie widać efektu podwójnego obrazu, ale jak oderwiemy oczy od lornetki i spojrzymy daleko przed siebie to odczuwamy zeza który po chwili znika. To też objaw rozkolimowania.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki za odpowiedzi :) (nie ustawiłem powiadomień, i teraz dopiero zajarzyłem że jest więcej postów w wątku :) ).

 

Lornetka to Delta Optical SkyGuide 15x70, bardzo mało używana (mam pożyczoną od znajomego).

 

Objawy są takie, że gdy patrzę przez nią w dzień, to obraz na bliski przedmiotach jest OK, ale na dalszych już się zaczyna "rozjeżdżać" na boki w poziomie, i muszę mocno "napiąć" oczy, żeby go z powrotem "zjechać". Jest to bardzo trudna, o ile nie niemożliwe.

 

Natomiast w nocy, na początku gdy zaczynałem przez nią obserwować, to np. Księżyc mocno się rozjeżdżał, i nie byłem w stanie go "zjechać". Z gwiazdami było tak samo.

 

Ale teraz, po kilku sesjach obserwacyjnych, ten problem znikł - być może naciągnęły mi się mięśnie gałek ocznych ;) W każdym razie gdy odstawię lornetkę od oczu i popatrzę szybko w ten sam punkt nieba który obserwowałem lornetką, to ewidentnie mam zrobionego zeza.

 

Czyli wychodzi na to, że chyba jednak coś z tą kolimacją jest nie tak - chociaż póki co nie dostrzegam żadnych obajwów typu ból głowy itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zdecydowanie trzeba będzie kolimować.

> Najlepiej odeślij ją do serwisu Delty, zrobią to szybko i fachowo.

 

Pytanie brzmi - czy warto się bawić w kolimację pożyczonej lornetki :) Gdybym chciał ją kupić od tego znajomego, to jaka jest sensowna cena za używaną DO 15x70 SkyGuide? (nowa kosztowała ok. 700 PLN). Bo zdaje się, że jak dodam cenę kolimacji do ceny zakupu od znajomego, to wyjdzie mi cena nowej lornetki :)

 

Wiem, że DO SkyGuide już nie jest w sprzedaży (a szkoda, bo to bardzo fajny sprzęt), więc nowej i tak nie kupię, ale zacząłem się zastanawiać, czy nie szarpnąć się na takiego Oberwerka 15x70 jak masz Ty (to zdaje się jest to samo co TS, prawda?).

 

Póki co z mojego doświadczenia (nikłego ale jednak :) ) widzę, że bardzo fajnie mi się taką lornetką obserwuje, a do przeglądu i orientacji na niebie jest idealna. Już daje powerka, a jeszcze ma całkiem sensowne pole widzenia.

 

Gdzie kupowałeś tego Oberwerka? W USA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Używki DO SkyGuide chodzą mniej więcej po 500zł. Ile kosztuje kolimacja w Delcie - nie wiem, ale to możesz ustalić telefonicznie.

2. Zgadzam się w pełni, że 15x70 to kapitalny kompromis między wciąż szerokim polem a zasięgiem i całkiem niezłym detalem na DS-ach.

3. Jeśli budżet pozwala, moim zdaniem warto dołożyć różnicę w cenie. Jest znaczna, ale różnica w widokach i przyjemność użytkowania to inna liga.

4. Oberwerka kupowałem w Warszawie :D Ale przyjaciel, który mi ją odsprzedał, kupował ją w USA (na bigbinoculars.com)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 1. Używki DO SkyGuide chodzą mniej więcej po 500zł. Ile kosztuje kolimacja w Delcie - nie wiem, ale to możesz ustalić telefonicznie.

 

Do ok. 150 PLN. Ustaliłem mailowo :)

 

> 4. Oberwerka kupowałem w Warszawie  :D Ale przyjaciel, który mi ją odsprzedał, kupował ją w USA (na bigbinoculars.com)

 

A nie wiesz jak jest obecnie z kupowaniem z USA? Parę razy kupowałem wysyłkowo jakieś sprzęty (laptop na pewno, i chyba jeszcze kamerę), i zawsze się bałem żeby nie doliczyli cła i jakichś dodatkowych opłat... :) (chociaż pamiętam że nawet z doliczonym cłem - i tak się opłacało :) ).

 

I druga rzecz - czy Oberwerk zza Wielkiej Wody będzie się znacząco różnił od "swojskiej" germańskiej TSki, którą na upartego można sobie przynieść z Niemiec piechotą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz kupował zupełnie oficjalnymi kanałami, to cło i VAT dolicz sobie już na etapie szacowania budżetu. Urząd celny doliczy wszystko na pewno.

Jeśli pytasz o różnice - nie powinno być żadnych znacznych poza tą, że w TS-ach masz gwinty filtrowe 1,25" w obudowie okularów. Jeśli w Oberwerku nic się nie zmieniło, powinni mieć trochę inne powłoki (w efekcie nieco inny odcień obrazu - Oberwerk leciutko idzie w żółć, TS - w magentę).

W zasadzie główny dylemat dotyczy kontroli jakości w Oberwerku i Teleskop-Service. Oberwerk cieszy się jednak dużym zaufaniem klientów, poza tym - widziałem korespondencję między Jankiem i Kevinem (właścicielem Oberwerka), sprzedawca naprawdę wzbudza zaufanie.

Inna sprawa, że w razie jakichś nieprawidłowości znacznie łatwiej i szybciej będzie załatwić sprawę z Teleskop-Service. Poza tym, masz w Polsce kilka punktów, gdzie możesz przemacać sprzęt przed ewentualnym zakupem (teleskopy.pl, Astromarket).

 

Jeszcze inną opcją może być model BA10 - Garrett Gemini 15x70 WP-CF Mk II Binocular, który również jest dostępny na bigbinoculars.com (ostatnia pozycja na liście):

http://bigbinoculars.com/clearance.htm

Z cłem wyjdzie ok. 1000zł.

Ta dwururka zbierała bardzo dobre recenzje. Sądzę, że może jakościowo plasować się niewiele w tyle za Oberwerkiem Ultra/TS Marine.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli będziesz kupował zupełnie oficjalnymi kanałami, to cło i VAT dolicz sobie już na etapie szacowania budżetu. Urząd celny doliczy wszystko na pewno.

 

A ile wynosi to cło? Jest na stronie MF kalkulator kosztów, jak mi się uda znaleźć numer kategorii to być może da się to policzyć... :)

 

> Oberwerk cieszy się jednak dużym zaufaniem klientów, poza tym - widziałem korespondencję między Jankiem i Kevinem (właścicielem

> Oberwerka), sprzedawca naprawdę wzbudza zaufanie.

 

Hmm, mnie ciągnie w stronę TSek z powodu tych gwintów na filtry... Wczoraj próbowałem zawalczyć z mgławicami w Łabędziu, i nie było szans (albo źle patrzyłem, co też jest możliwe). Fakt, że 70 mm to być może trochę mała apertura na filtry, ale jednak zawsze lepiej mieć te gwinty, niż ich nie mieć :) (chyba?) Marzy mi się cały zestaw z TS - 15x70 i 28x110, plus ewentualnie coś mniejszego do ręki... W sumie, co do ewentualnej nieco gorszej kontroli jakości w TS, to zawsze można odsyłać sprzęt aż do skutku, jeśli się okaże, że w optyce są jakieś paprochy czy coś w tym stylu... :)

 

> Jeszcze inną opcją może być model BA10 - Garrett Gemini 15x70 WP-CF Mk II Binocular

> (...)

> Ta dwururka zbierała bardzo dobre recenzje. Sądzę, że może jakościowo plasować się niewiele w tyle za Oberwerkiem Ultra/TS Marine.

 

Tylko że ja raczej celuję w sprzęt który jest docelowy, a nie "niewiele w tyle" :) Wiem, że zawsze można znaleźć coś lepszego, ale jeśli już wydawać kasę, to na coś, co będzie maksymalnie dobre w założonym (lub lekko naciągniętym in plus) budżecie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile wynosi to cło? Jest na stronie MF kalkulator kosztów, jak mi się uda znaleźć numer kategorii to być może da się to policzyć... :)

Cło to kilka procent (chyba 5%), bardziej boli VAT (23%).

 

 

Hmm, mnie ciągnie w stronę TSek z powodu tych gwintów na filtry... Wczoraj próbowałem zawalczyć z mgławicami w Łabędziu, i nie było szans (albo źle patrzyłem, co też jest możliwe). Fakt, że 70 mm to być może trochę mała apertura na filtry, ale jednak zawsze lepiej mieć te gwinty, niż ich nie mieć :)

Absolutnie się nie zgodzę. Moim zdaniem warto mieć filtry nawet do lornetki 10x50, nie mówiąc o 15x70. Śmiało można je żenić z UltraBlockami czy innymi filtrami typu UHC.

 

 

Marzy mi się cały zestaw z TS - 15x70 i 28x110, plus ewentualnie coś mniejszego do ręki...

To bardzo piękne marzenie :)

 

 

Tylko że ja raczej celuję w sprzęt który jest docelowy, a nie "niewiele w tyle" :) Wiem, że zawsze można znaleźć coś lepszego, ale jeśli już wydawać kasę, to na coś, co będzie maksymalnie dobre w założonym (lub lekko naciągniętym in plus) budżecie :)

W takim razie śmiało idź w TS Marine. Nie zawiedziesz się :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cło to kilka procent (chyba 5%), bardziej boli VAT (23%).

 

Czyli za 15x70 Ultra wychodzi ok. 1500 PLN. Więc w sumie porównywalnie jak TS w Polsce.

 

> Moim zdaniem warto mieć filtry nawet do lornetki 10x50, nie mówiąc o 15x70. Śmiało można je żenić z UltraBlockami czy innymi filtrami typu UHC.

 

Czyli raczej będzie TS :) Dobra, to już wiem wszystko co chciałem wiedzieć - teraz idę zarabiać kasę na te wszystkie szkiełka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jak ciemne masz niebo. Ameryka i wschodnia część Włóknistej nie stanowią dla tej lornetki problemu, nawet pod średnim niebem. Pelikan i zachodnia część Włóknistej są trudne i wymagają ciemnego i bardzo ciemnego nieba. Jak nie wiesz czego się spodziewać w okularze, każdy słabszy obiekt może być problemem, ale jak go raz dostrzeżesz, staje się oczywisty na resztę życia.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)