Skocz do zawartości

Guiding a poprawne ustawienie montażu


AstroLutek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Zastanawiają mnie dwie rzeczy...

Czy przy guidingu montaż (np HEQ5 EQ6) musi być dokładnie ustawiony zgodnie z osią obrotu ziemi? Czy może guiding juz sam zrobi odpowiednią korekcję? Pytam bo w miejscu gdzie chciałbym zainstalować montaż nie będę miał widoku na gwiazdę polarną.

Drugie pytanie to czy guiding jest możliwy przy pracy montażu (AZ-EQ6) w trybie AZ?

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być idealnie ale trzeba pamiętać o tym, że im większa niedokładność tym więcej pracy ma guiding. Co wpływa oczywiście na jakość zdjęć.

Oczywiście jeżeli niedokładność będzie za duża to nawet guiding nie da rady skorygować błędu.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jeśli bardzo olejesz ustawienie na biegun to nic z tego nie będzie, bo wystąpi u Ciebie rotacja pola.

2. Czy jest możliwość guidowania w pozycji AZ to nie wiem, ale nie ma sensu zbytnio fotografowanie na montażu azymutalnym, bo wystąpi potężna rotacja pola w porównaniu z problem z punktu 1. Dajesz na EQ i cieszysz się pięknymi gwiazdkami.

3. I na koniec najważniejsze dla Ciebie - Gwiazda Polarna nie jest Ci potrzebna ;) Tak tak, nie żartuję, wystarczy użyć PAM-a, tutaj masz chyba najlepszy do niego tutorial. Jedyny minus dla początkującego to konieczność posiadania Maxima, ale warto go wpisać na swoją listę "must have" -  z video tutorialami Łukasza ten "kombajn do wszystkiego" już nie jest straszny.

 

Pozdrawiam i bezstresowych sesji życzę :)

  • Like 1

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Co wpływa oczywiście na jakość zdjęć.

 

A z czego wynika ten wplyw na jakosc zdjec? Czy chodzi o to, ze przy guidingowaniu, montaz wykonujac ruchy korekcyjne powoduje dodatkowe drgania calego ukladu?

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie drgania. (chociaż pewnie i też) Każda korekta to przesunięcie detektora względem fotografowanego obiektu. Im większe korekty musi robić montaż tym większe przesunięcia na zarejestrowanym obrazie.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jeśli bardzo olejesz ustawienie na biegun to nic z tego nie będzie, bo wystąpi u Ciebie rotacja pola.

2. Czy jest możliwość guidowania w pozycji AZ to nie wiem, ale nie ma sensu zbytnio fotografowanie na montażu azymutalnym, bo wystąpi potężna rotacja pola w porównaniu z problem z punktu 1. Dajesz na EQ i cieszysz się pięknymi gwiazdkami.

3. I na koniec najważniejsze dla Ciebie - Gwiazda Polarna nie jest Ci potrzebna ;) Tak tak, nie żartuję, wystarczy użyć PAM-a, tutaj masz chyba najlepszy do niego tutorial. Jedyny minus dla początkującego to konieczność posiadania Maxima, ale warto go wpisać na swoją listę "must have" - z video tutorialami Łukasza ten "kombajn do wszystkiego" już nie jest straszny.

Pozdrawiam i bezstresowych sesji życzę :)

No to sprawa braku widoku na gwiazde Polarna jest rozwiązana. W zasadzie o to mi chodziło. Dzięki!
  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sprawa braku widoku na gwiazde Polarna jest rozwiązana. W zasadzie o to mi chodziło. Dzięki!

Moim skromnym ten program jest wdzięczniejszy - testowałem go sobie - było bardzo OK :) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5150-alingmaster/

 

No i jeszcze zdanie w sprawie ustawienia montażu: im lepiej - idealnie wręcz wypoziomowany, ustawiony na polarną i wyważony (z setupem) - tym lepiej dla astrofotografii i wszelkie dyskusje są na ten temat zbędne :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym ten program jest wdzięczniejszy - testowałem go sobie - było bardzo OK :) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5150-alingmaster/

No to mamy juz dwie opcje. Fajnie. Dzięki! ?

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek ma rację. Guiding to są KOREKTY a nie coś, co zastępuje ustawianie na Polarną itp. Im miej korekt, tym mniejszy błąd mechaniczny prowadzenia montażu, im mniejszy błąd tym lepsze prowadzenie, im lepsze prowadzenie tym lepsza ostrość obrazka i kształt gwiazd. Oczywista oczywistość jak mawia pewien prezesik.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie właśnie o to mi chodziło. A najbardziej o to co wtedy gdy nie mam widoku na Polarną. I tu mam teraz pełną jasność. Jeszcze zapytam o jedno... Ponieważ mam zamiar zainstalować EQ6 na betonowym slupie w zasadzie na stałe to jak często trzeba sprawdzać poprawne ustawienie do osi ziemi? Przed każdą sesją? Czy będzie to może ustawione raz ale na dłużej?

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja EQ6 na pierze ustawiam tylko jak muszę zdjąć głowicę i ją z powrotem założyć. Od czasu do czasu sprawdzam ustawienie i raz czy dwa razy malutką korektę musiałem wprowadzić. 

Co do ustawienia na polarną, to czasami świadomie montażu nie ustawia się dokładnie na biegun, jest wtedy ustawiony o kilka minut od bieguna. Ma to sens, kiedy montaż w osi Dec ma spory luz i dzięki przekoszeniu ustawienia na biegun mamy pewność, że korekcje w osi Dec będą miały miejsce tylko w jedną stronę i luz w osi Dec nie będzie musiał być kasowany pomiędzy korektami. Ale podkreślam - wtedy jest to świadome niedokładne ustawienie na biegun i wcześniej należy ustawić tak dokładnie jak to możliwe :)

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. To jest dobra wiadomość. No Montaż bedzie nowy. Mam nadzieje że bez luzów :) A czy ściągasz tube po sesji za kazdym razem czy masz zostawiasz na montażu?

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ponieważ mam zamiar zainstalować EQ6 na betonowym slupie w zasadzie na stałe to jak często trzeba sprawdzać poprawne ustawienie do osi ziemi? Przed każdą sesją? Czy będzie to może ustawione raz ale na dłużej?

Jeżeli montaż zostaje na słupku to jedno ustawienie na Polarną wystarcza.

 

 

...A czy ściągasz tube po sesji za kazdym razem czy masz zostawiasz na montażu?

U mnie tuba i cały setup stoi w obserwatorium 24h na dobę. Zdejmowany jest 2 razy do roku na wyjazd do Zatomia na zlot. :)

Do domu zabieram tylko laptopa.

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnie, zależy od prognozy. Jak ma być kilka dni pięknie to tylko przykrywam całość. Problem w tym, że jak jest pięknie i Słoneczko napina to całość pod przykryciem nagrzewa się jak solar. Dobre rozwiązanie to takie mylarowe namiociki :) http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p190_Telescope-Cover-Medium---Diameter-75cm---Lengh-170cm.html

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwatorium super sprawa ale niestety miejsca brak. Albo będę sciągał tube za każdym razem (wiadomo do ogrodu każdy z niewielkim trudem wejść może a i niepotrzebnych szkód narobić na kradzieży skonczywszy). Ewentualnie faktycznie taki namiocik jak pokazał jolo. Zobaczymy, narazie sie orientuje w temacie z naciskiem na rzeczowe podpowiedzi.

 

No to jeszcze jedna sprawa jak już jesteśmy przy montażach. Warto dopłacić do EZ-EQ6 czy lepiej zaoszczedzic i kupic zwykly EQ6? Wersja EZ ma możliwość założenia drugiej rurki co przy pokazach może sie okazać dobrym rozwiązaniem, poza tym chyba nic wiecej bo GoTo w jednym jak i w drugim przypadku jest do zrealizowania choć w AZ jest to podobno prostrze, zwlaszcza w terenie.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam kiedyś myślałem o AZ-EQ6, z tego co pamiętam to różnice na które ja zwróciłem uwagę to takie:

  1. przekładnie paskowe w AZ - pracuje ciszej i być może nieco lepiej się prowadzi
  2. podwójne enkodery - możesz rozsprzęglić osie, przesunąć teleskop, zblokować i nie zgubi się synchronizacja GoTo
  3. jak pisałeś - druga tuba do pokazów
  4. do wizuala na szybko w terenie tryb AZ GoTo na pewno będzie wygodniejszy, szczególnie przy teleskopie newtona

Jeśli chodzi o dokładność wykonania i precyzję prowadzenia to ta sama liga co EQ6. Jakiś czas temu w Astronomii Szymek Ozimek pisał recenzję AZ-EQ6. Ja w końcu wybrałem używany EQ6, wymieniłem zębatki na paski i jak na moje potrzeby gitara. Co do wizuala to i tak planuję SCT, a takie tuby do patrzenia od tyłu na paralaktyku sprawdzają się dość dobrze. Newton na paralaktyku do wizuala to wg mnie super dyskomfort :)

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... to chyba pójdę w kierunku EZ-EQ6. To chyba jedyna opcja w tej półce cenowej. Na początek wrzucę na to N 200/800 ale z czasem mam zamiar przerzucić się na coś większego rzędu 10 lub 12'' F4. Setup do astrofoto. Z tego co się naczytałem to chyba już górna granica dla AZ-EQ6. Guiding mam zamiar zrealizować przez OAG i na początek z canonem 70d tylko będzie mod potrzebny ale musze to zrobić tak żeby go jeszcze do normalnej pracy moc używać.[emoji6]

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... to chyba pójdę w kierunku EZ-EQ6. To chyba jedyna opcja w tej półce cenowej.  (...)

Bezpośredni konkurent to iEQ-45-AZ http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6107_iOptron-IO8000AZ---equatorial-altazimuth-GOTO-Mount---telescopes-to-25kg.html . Nie mam bladego pojęcia jak wypadają w porównaniu, myślę że dość podobnie. IOptron jest na pewno lżejszy natomiast :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji napiszę ważne dla ciebie info SW Synscan od nowszych wersji oprogramowania wprowadziło funkcję dzięki której korygujesz ustawienie na biegun nie mając do niego dostępu :). Po pierwszej alignacji na 3 gwiazdy ta funkcja sie pojawia.

 

Z AZ-EQ6 jest jeden problem, konkurencja w postaci używek EQ6 które są dzięki temu o wiele tańsze. Co nie zmienia faktu że AZ-EQ6 jest naprawdę dobrym montażem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji napiszę ważne dla ciebie info SW Synscan od nowszych wersji oprogramowania wprowadziło funkcję dzięki której korygujesz ustawienie na biegun nie mając do niego dostępu :). Po pierwszej alignacji na 3 gwiazdy ta funkcja sie pojawia...

Napiszesz coś więcej? A nowa wersja to znaczy która? Chętnie skorzystał bym z tej opcji. Jak się do tego zabrać?

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszesz coś więcej? A nowa wersja to znaczy która? Chętnie skorzystał bym z tej opcji. Jak się do tego zabrać?

A nie macie na stronie montażu takiego czegoś jak ma Celestron - ubgrade do pilota i montażu ???  O takie coś - trzeci post http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1862-tutoriale-do-astro-fotografii-dso-i-us/page-2

Ja jestem zarejestrowany i dostaje info gdy nowa wersja się pojawia z opisem nowych funkcji :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No - Odwiedzać stronę producenta własnego sprzętu i korzystać z nowych funkcji :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu jak Ja aktualizowałem http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2013/01/updating-synscan-firmware-heq5neq6.html

Nie ponoszę odpowiedzialności za złe wgranie firmware do pilota GO-TO. Wgrywasz firmware na własną odpowiedzialność.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)