Skocz do zawartości

Atik i problem z nazwa w atlasach


prestoneq

Rekomendowane odpowiedzi

Atik to gwiazda w gwiazdozbiorze perseusza, Omikron Persei tak podaje wiki,stellarium i czesc atlasow, ale okazuje sie ze sa atlasy(np. pocket sky atlas, uranometria,the sky atlas) ktore klasyfikuja gwiazde Zeta Persei jako Atik. :blink:  Moze ktos wie o co tu chodzi.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, nigdy nie zwróciłem na to uwagi, chociaż doskonale pamiętam, że czasem myślałem o niej jako o tej "wewnętrznej" (czyli Omikron), a czasem jako o tej wskazującej na Plejady (czyli Zeta)...

 

Wszedłem na stronę IAU - poniżej są odnośniki (w tym kilka nieaktualnych) do różnych zewnętrznych stron i nawet tam nie są jednomyślni, chociaż najczęściej nazwę przypisuje się Omikron Per. Na stronie, do której prowadzi piąty odnośnik jest za to dodatkowa uwaga, że nazwa Atik przypisywana jest czasem gwieździe Zeta Per.

James Kaler przypisuje nazwę do Omikron Per, a jego wspaniała strona poświęcona gwiazdom to dla mnie gwiezdna wyrocznia, więc wiem już którą będę tak nazywał. ;)

W książce "Star-names and their Meanings" z 1899 roku na stronie nr 334 (wg paginacji arabskiej) nazwę przypisuje się Omikron Per.

Ciekawe, że na anglojęzycznej stronie Wikipedii poświęconej Zeta Per widnieje mapka z logiem IAU, gdzie nazwę przypisuje się właśnie Zecie... hm.

 

Mogę sobie tylko wyobrazić przyczynę tej niekonsekwencji. Możliwe, że to nieporozumienie wzięło się z odruchu przypisywania nazw jaśniejszym gwiazdom. Ponieważ Zeta Per nie ma żadnej, to nastąpiła gdzieś, kiedyś, przypadkiem w pewnych kręgach jej migracja od ciemniejszej Omikron Per (?).

 

 

pozdrawiam,

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy temat. W większości moich atlasów Atik to zeta.

 

Lubiącym takie małe tajemnice, polecam: http://theonlineastronomer.com/2013/01/17/star-atlas-mystery-the-becvar-14/

 

PS. Na mapie IAU Atik to również zeta:

 

PER.gif

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, że na anglojęzycznej stronie Wikipedii poświęconej Zeta Per widnieje mapka z logiem IAU, gdzie nazwę przypisuje się właśnie Zecie... hm.

Tak, ale w treści nie pada nazwa Atik. Za to pod hasłem Omikron Persei nazwa Atik figuruje. Żeby dopełnić bałaganu na Wiki, mapka o której wspominasz ma podpis "Rho Leonis" :D

Co do samych atlasów - sprawdźcie ich autorów.

Wil Tirion konsekwentnie w swoich atlasach nazywa Atikiem Zetę Persei. Podobnie jest w Pocket Sky atlas autorstwa Rogera Sinnotta, ale ten pan robił wspólnie z Tirionem Sky Atlas 2000.0 (zresztą, PSA wygląda tak, jakby Tirion maczał w jego powstaniu palce). Mapka z Wiki ma licencję z Sky&Telescope, które wydało Pocket Sky Atlas (więc tu znowu mamy Sinnotta).

 

Być może zamieszanie wprowadza tylko tych dwóch panów. Chyba, że jeszcze znajdą się inni autorzy atlasów, którzy nazwę Atik przypisują Zecie Persei?

 

PS. U Substyka Atik to omikron Persei. Reszta moich atlasów albo nie podaje nazw, albo wymienia wśród autorów Tiriona lub Sinnotta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, Atlas Coeli nie nazywa żadnej z tych gwiazd.

 

PS. Warto sprawdzić jak jest w klasycznym atlasie Nortona. Być może kluczowe jest odnalezienie atlasu w którym nazwa Atik jest pomiędzy tymi dwoma gwiazdami co mogło doprowadzić do pomyłki powielanej do dziś.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje wszystkie atlasy (poza jednym który nie daje żadnej nazwy) wskazują na Zetę, ale już im nie wierzę :)

 

Tak naprawdę trzeba by doszukać się arabskiego źródła, albo jakichś materiałów, które się na nie powołują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak je ,,widzą" nasze domowe obserwatoria.

 

post-476-0-62884500-1413459153_thumb.jpg

Stellarium 11,4

 

post-476-0-01271400-1413476264_thumb.jpg

Stellarium13,1

 

post-476-0-82725000-1413459180_thumb.jpg

CdC

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Niebo na dłoni" podaje omikron jako Atik.

Co ciekawe, przy okazji odkryłem błąd w atlasie "Hvezdna Obloha 2000" - jest w nim błędnie oznaczona zeta jako Menkib :)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wpadlem na trop atika alignujac montaz z goto, patrze stellarium + PSA i bylem mocno zdziwiony i zmienilem gwiazde na inna ale uznalem ze gdzies jest pomylka a tu sie okazuje ze sprawa jest "powazniejsza". Ogolnie bardzo ciekawa sprawa z tym nazewnictwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)