Skocz do zawartości

Obiekt Tygodnia 13.11.2014 Smocze Trio (NGC 5981/5982/5985)


Gość Paweł Trybus

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus
   Każdy miłośnik astronomii wie, że nocne niebo oferuje nieprzebrane bogactwo pięknych widoków, a najwspanialszym instrumentem obserwacyjnym są nasze oczy. Nawet jeżeli nie wspomożemy ich lornetką czy teleskopem, pokażą mrugające na zimowym niebie Plejady, górującą w jesienne wieczory Wielką Mgławicę w Andromedzie, wspaniałą wstęgę Drogi Mlecznej w ciepłe, letnie noce, zmieniający się z nocy na noc Księżyc, wędrujące szybciej lub wolniej planety. Kto potrafi zachwycić się tym, co widać na niebie gołym okiem - połknął bakcyla i jest stracony ;D   Ja połknąłem bakcyla na dobre wtedy, gdy nauczyłem się gwiazdozbiorów z mapy, którą brutalnie wyrwałem z Encyklopedii PWN mojego wujka, na początku lat 90-tych. I nagle okazało się, że gwiazdy układające się w przypominający grot pochylony trójkąt to nie "strzała", a Hiady, że "Mały Wóz" to w rzeczywistości Plejady, a piękna "kokardka" na zimowym niebie to Orion. Postronny obserwator miałby zapewne kupę śmiechu, patrząc na kilkunastoletniego chudzielca, który zafascynowany patrzy to na mapkę, to na niebo i właśnie poczuł - "to jest to!" Ale postronnego obserwatora nie było, byłem tylko ja i nocne niebo. I tak zostało do dzisiaj, a minęło ponad 20 lat...
   Lornetka uchyla szerzej wrota obserwacyjnego skarbca, natomiast teleskop otwiera je na dobre i można łatwo się pogubić w mnogości obiektów dostępnych do obserwacji. Warto na początku spróbować wszystkiego po trochu i przekonać się, co najbardziej smakuje. Początkujący obserwator chce zobaczyć jak najwięcej, najlepiej wszystko, co jest w zasięgu jego sprzętu. Z doświadczeniem przychodzi "wybredność", ukierunkowanie. I jak zielone jabłko powoli dojrzewa, nabiera koloru, kształtu, smaku, tak z "zielonego" obserwatora powstaje "komeciarz", "zmiennik", "zakryciowiec", "słonecznik", "deesowiec". A że mutacje wszędzie się zdarzają, bywa, że pojawia się "astrofotograf"...  >:D
   Ja bardzo lubię obserwować galaktyki i grupy galaktyk. I jedną z ciekawszych grup proponuję jako Obiekt Tygodnia.
 
   Ponieważ w znakomitej większości galaktyki w grupach są widoczne jako słabe, ulotne mgiełki, do ich obserwacji potrzebny jest teleskop, im większy - tym lepiej. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki. Średnia i duża lornetka pięknie pokaże grupę M31-M32-M110 w Andromedzie, M81-M82 w Wielkej Niedźwiedzicy czy Łańcuch Markariana w Pannie. Jest też drugie ekstremum - do wyłapania słabych grup galaktyk z katalogu Hickson, Shakbazian albo gromad galaktyk z katalogu Abell potrzeba co najmniej kilkudziesięciu centrymetrów średnicy teleskopu i smoliście czarnego nieba.
   
   Dajmy jednak spokój ekstremom i spójrzmy na gwiazdozbiór Smoka, w którym leży bardzo sympatyczna grupka trzech galaktyk. Są to:
   NGC 5981 to ustawiona do nas bokiem galaktyka spiralna typu Sc (małe jądro i silnie rozwinięte ramiona spiralne), jej jasność wizualna to 13.0 mag, jasność powierzchniowa 13.1 mag przy rozmiarach 2.7' x 0.3'
   NGC 5982 to galaktyka eliptyczna typu E3 (o niewielkim spłaszczeniu), jasność wizualna 11.1 mag, powierzchniowa 12.9 mag, rozmiary 2.6' x 1.9'
   NGC 5985 to piękna galaktyka spiralna z poprzeczką (typ SBb), ustawiona tak, by prezentować się w pełnej krasie. Jest duża (5.5' x 3.0'), co przekłada się na jej niską jasność powierzchniową 14.0 mag, przy jasności wizualnej 11.1 mag. Za Wikipedią: "Astronomowie odkryli, że galaktyka wykazuje dużą aktywność w niektórych zakresach obserwowanej długości fali. Dzięki tym badaniom sklasyfikowano galaktykę jako aktywną typu Seyferta, w której centrum znajduje się supermasywna czarna dziura".
   Dwie jaśniejsze galaktyki odkrył William Herschel w maju 1788 roku, natomiast NGC 5981 umnkęła jego bystremu oku i musiała poczekać ponad 60 lat, aż odkrył ją George Stoney w maju 1850 roku. Cała trójka odległa jest od Ziemi o mniej więcej 100 milionów lat świetlnych i prezentuje się wspaniale, można powiedzieć - pięknie się różnią.
n5985_01june2014_pw17_b-640x441.jpg
 
 
Smocze Trio obserwowałem teleskopami 13" i 18" wiosną i jesienią 2012 roku. Zanotowałem:
 
13" - obserwacje 25.04.2012, pod niebem SQM 20.90 mag/sek2  
 
NGC 5985 - 150x, duży, jajowaty placek o dość równomiernej jasności
NGC 5982 - 150x, mała, okrągła z bardzo jasnym jądrem
NGC 5981 - 150x, mała, wydłużona smużka
3 różne galaktyki w jednym polu przy 150x, śliczne!
 
18" - obserwacje 20.09.2012, pod niebem SQM 21.04 mag/sek2
 
NGC 5985 - 143x, duża, owalna, mała jasność powierzchniowa
NGC 5982 - 143x, jasna, lekko jajowata, z jasnym jądrem
NGC 5981 - 143x, bardzo wydłużona, o jednorodnej jasności
obok dostrzegłem zerkaniem NGC 5976 (gal. j.wiz. 14.8 mag, j.pow. 13.5 mag), więc z tria zrobił się kwartet.
 
   Grupa jest widoczna i w mniejszych teleskopach, a dwie jaśniejsze galaktyki powinny być do wyłapania w silnych lornetkach. Przy następnej okazji spróbuję podejść do nich z refraktorem 102mm i lornetką 100mm. A tak Smocze Trio wygląda w ośmiu calach, szkic Jere Kahanpaa:
 
image.jpg
 
   Jak odnaleźć nasze dzisiejsze bohaterki? To łatwe zadanie. Najpierw odszukaj gwiazdę iota Draconis (Ed Asich), która tworzy duży trójkąt z gammą UMi i duetem Mizar-Alcor:
image.jpg
 
 
Następnie przesuwaj teleskop powoli w lewo (na wschód), w kierunku gwiazdy theta Draconis. Mniej więcej w połowie odległości do niej i nieco w górę (w reflektorze Newtona - w dół) powinieneś dostrzec jasną NGC 5982, słabszą NGC 5985 i po chwili wpatrywania delikatną smużkę NGC 5981. To te trzy kółka w centrum poniższego screenshota z programu Stellarium:
 
image.jpg
 
   Cała trójka ma deklinację około +60st, więc to obiekty okołobiegunowe, dostępne do obserwacji przez cały rok. Oczywiście łatwiej je wyłapać, gdy świecą wyżej. Obecnie na wieczornym niebie (ok. 20:00) znajdują się mniej więcej 30 stopni nad północno-wschodnim horyzontem, więc gdy tylko Księżyca ubędzie i pogoda pozwoli... spróbuj i daj znać, jak poszło!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnalazłem na Stellarium bez problemu na oko,w główce zakodowane,dajcie mi tylko kawałek nieba.

 

Ps.Fajnie,że jest ten temat,dla początkujących to dobra szkoła.

 

Dzięki panowie,wasza praca nie pójdzie na marne.

  • Like 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zapiski z tego Trio:

 

19/20.04.2010 Synta 8"

5985 11,1mag
5982 11,3mag - z 5985 tworzą ładną parkę, a z dużo słabszą 5981 piękne trio galaktyk ułożonych niemal w linii prostej; niestety najsłabszej 5981 nie byliśmy w stanie dojrzeć, nawet rok temu kiedy nie było na niebie Księżyca

http://www.astronoce.pl/obserwacje.php?id=96

 

6/7.03.2011 Synta 8"

5985/5982/5981 (11,1/14,0 i 11,3/13,0 i 13,6/13,7) - znany triplet w Smoku, tym razem udane podejście do 5981 (galaktyka Smoczy Siepacz) - ekstremalnie trudnej, widocznej 50% czasu zerkaniem w 7mm; potwierdzona przez Julesa

http://www.astronoce.pl/obserwacje.php?id=129

 

Ciekawy szkic z 12":

 

post-37-0-53195400-1415875948_thumb.jpg

Źródło: http://www.graphitegalaxy.com/index.cgi?showsketch=52

  • Like 5

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najsłabszej 5981 nie byliśmy w stanie dojrzeć, nawet rok temu kiedy nie było na niebie Księżyca

Strasznie wolno tam u Was w Wielkopolsce Księżyca przybywa...

Raporty z reszty kraju wskazują, że zwykle cały cykl faz Księżyca zamyka się w miesiącu, a tu - patrz pan, połowa cyklu w rok...

:D

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, u nas wszystko wolniej idzie ;) Natomiast nie natknąłem się na jakiekolwiek zapiski z porażki z tym Trio rzeczony "rok temu", czyli wiosną 2009.

 

Tak sobie czytam stare relacje i tęsknota mnie bierze za tamtym łupaniem w 8". I jeszcze się człowiekowi chciało o tym pisać.

 

PS. Tzn. chce się, ale czasu brak...

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Poszczęściło mi się wczorajszej nocy i obserwowałem niebo w Beskidzie Niskim, pod dość przeciętnym niebem SQM 21.18 mag/sek2. Spróbowałem namierzyć NGC 5982 i NGC 5985 refraktorem 102mm f/8 i lornetką 37x100. Powiodło się tylko w pierwszym przypadku, okular Delos 10mm (82x, EP 1.2mm) pokazał eliptyczną NGC5982 na wprost, a obok zerkaniem kilka razy mignęła większa NGC 5985. Niestety galaktyki świeciły już dość nisko nad lekko przymglonym horyzontem, rozświetlonym w tym miejscu delikatną łuną od Rymanowa Zdroju. I dlatego w lornetce nie udało się dostrzec żadnej z nich, wyraźnie zabrakło powiększenia - i ciemniejszego tła nieba.. Spróbuję ponownie wiosną, gdy na wieczornym niebie będą sporo wyżej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)