Skocz do zawartości

Mak 127 vs 150 - czy warto dopłacić?


AstroLutek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam proste pytanie. Czy warto dopłacić drugie tyle i kupić maka 150 zamiast 127 (wersja z 2" wyciagiem)?

Czy różnica będzie na tyle znaczna ze warto wydać te dodatkowe pieniądze?

Generalnie chciałbym uniknąć długich ogniskowych bo chciałbym użyć maka tez do nieco mniejszych powiększeń.

Najlepszy byłby f/10 no ale na intesa narazie mnie nie stać.

Czy może też celować w SCT 6" który cenowo będzie podobnie do maka 150?

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

...........

Czy może też celować w SCT 6" który cenowo będzie podobnie do maka 150?

Celować w SCT 6" miałem - super, szybciej się wyrównuje z temperaturą otoczenia niż MAK, choć z drugiej strony MAK ma troszkę dłuższą ogniskową i f12 (SCT f10) do avi planetek. No i SCT lżejszy.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewna role odgrywa tutaj tez cena. SCT 6 to już prawie 3k. MAK 127 1.4k a RC 6 1.7k PLN. Nie ukrywam ze wolał bym wybrać między tymi dwoma tańszymi :)

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewna role odgrywa tutaj tez cena. SCT 6 to już prawie 3k. MAK 127 1.4k a RC 6 1.7k PLN. Nie ukrywam ze wolał bym wybrać między tymi dwoma tańszymi :)

Chodziło Ci o SCT6" vs MAK150 - to napisałem swoje zdanie. Niedawno była betoniareczka niemal nowiuśka za 1600zł

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. :) a mak 127 vs rc 6". W sumie tego rc zauważyłem niedawno i ma przystępna cenę .

No 127 a 150 mm to troszkę różnicy jest.. nieprawdaż ??? ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak :-) no RC troszkę jaśniejszy. No ciężki wybór nie powiem. Każdy ma swoje za i przeciw.

RC - aparatura, jasność ale ma pająka i większą obstrukcje.

MAK - lepszy kontrast, zamknięty tubus.

Obydwa są dość dobrze skorygowane do foto.

MAK trochę lepszy do planet.

Hmm...

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie małego maka to mam... tak ze skłaniam się do foto. Będę chciał mieć jakieś porównanie z newtonem i trochę tym trochę tym podziałać. No ale jak takiego RC z powodzeniem wykorzystam do wizuala to było by najlepiej :)

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie małego maka to mam... tak ze skłaniam się do foto. Będę chciał mieć jakieś porównanie z newtonem i trochę tym trochę tym podziałać. No ale jak takiego RC z powodzeniem wykorzystam do wizuala to było by najlepiej :)

A weź no troszkę poczytaj o RC....

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Trochę zmienię podejście.

Sorki bo za bardzo rozplaszczylem watek.

Skupie się na tym maku. Ta 102 która mam jest trochę mała I chce 127 bo jest jeszcze rozsądny cenowo. 150 trochę juz za dużo.

Tylko ze zainteresował mnie ten RC z racji na większą aperaturze i podobna cenę.

Zatem czy do wizuala i foto US i ksiezyca lepszy będzie ten MAK czy troszke wiekszy RC?

Porównując 1:1 tylko te 2 teleskopy.

Plus ew inne aspekty które przemawiają za jednym i drugim a o których nie wspominałem bo np o nich nie wiem :)

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Trochę zmienię podejście.

Sorki bo za bardzo rozplaszczylem watek.

Zatem czy do wizuala i foto US i ksiezyca lepszy będzie ten MAK czy troszke wiekszy RC?

 

No zamotałeś strasznie :D

Sprzedaj małego Maczka - dozbieraj do 6 SCT i będziesz miał małego wymiatacza planetarnego... a po jakimś czasie wymienisz go na 8" a później 11 bez straty na sprzedaży mniejszych 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AstroLutek, sorry za OT, ale aparatura to jest w szpitalu :) w teleskopach mówimy o aperturze

Hehe. Przepraszam ale pisze z telefonu i nie zawsze zerkne co mi słownik za słowo wstawi jak nie trafię w literki :)

Tobie też się literówka wkradła ;)

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnym z tych małych makówek nie nakręcisz lepiej planet czy księżyca niż tym newtonem, który masz w stopce. Widzę, że po prostu masz trochę kasy na zbyciu i chorujesz na coś nowego. Kup sobie refraktor 150 mm, jest w potężnej promocji w DO za mniej niż pół ceny.

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/tuba-optyczna-sky-watcher-synta-bk1501200-ota-refraktor,d1368.html

To jest potężny instrument do DS i nie tylko i ma zamkniętą tubę. Jak Ci się znudzi to zawsze go szybciej puścisz niż newtona, których jest na pęczki na rynku wtórnym. Twój GM8 powinien go udźwignąć.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnym z tych małych makówek nie nakręcisz lepiej planet czy księżyca niż tym newtonem, który masz w stopce. Widzę, że po prostu masz trochę kasy na zbyciu i chorujesz na coś nowego. Kup sobie refraktor 150 mm, jest w potężnej promocji w DO za mniej niż pół ceny.

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/tuba-optyczna-sky-watcher-synta-bk1501200-ota-refraktor,d1368.html

 

Boguś tu bym troszkę z Tobą polemizował... Proponowany przeze mnie SCT 6" lepiej się sprawdzi do planetek niż - fakt porządna rurka SW150/1200.

Miałem i SCT 6" i taka rurę tylko MEADE - apertury te same ale - do awików planet Słonka i Munia lepiej sprawował się SCT, dłuższa ogniskowa, ciemniejszy i gabarytowo prawie mniejszy 1/3 i dużo lżejszy oraz konstrukcję ma też zamkniętą :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnym z tych małych makówek nie nakręcisz lepiej planet czy księżyca niż tym newtonem, który masz w stopce. Widzę, że po prostu masz trochę kasy na zbyciu i chorujesz na coś nowego. Kup sobie refraktor 150 mm, jest w potężnej promocji w DO za mniej niż pół ceny.

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/tuba-optyczna-sky-watcher-synta-bk1501200-ota-refraktor,d1368.html

To jest potężny instrument do DS i nie tylko i ma zamkniętą tubę. Jak Ci się znudzi to zawsze go szybciej puścisz niż newtona, których jest na pęczki na rynku wtórnym. Twój GM8 powinien go udźwignąć.

Trochę może masz rację ale to tylko dlatego ze zmieniając nieco hobby na hobby którym zawsze byłem zainteresowany (ale jakoś zawsze sądziłem ze jest poza zasięgiem) I sprzedając wcześniejszy sprzęt jak się później okazało całkiem rozsadnie pomyślałem ze się w cośoptycznego wyposaże na dłużej... refraktor jest na mojej liście ale krótszy bo newtona 8 chce skonfigurować tylko do foto. Natomiast 6" mam pozyczony i póki go mam to refraktora nie kupuje.

Chce sobie taki zestaw zestawić jak refraktor 150/750 i do tego mak 127 i sądzę że będzie to wszystko czego mi trzeba.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Miałem SCT 6'' Celestrona (niedawno sprzedałem za 1600-mogłeś kupić) i newtona 8". Kiedyś przyjechał do mnie znajomy  z refraktorem - achromatem  6" F/8 i skasował na DS-ach mojego SCT i newtona. W tym roku na wiosnę oglądałem małego Marsika rekraktorkiem achromatem 100 mm F/5 i nawe dużo było widać.

Achromaty powinny być co najmniej F/8 bo abera nie daje tak popalić. Na DS-ach praktycznie jej nie widać a gwiazdy na brzegach okularu są jeszcze w miarę okrągłe a nie jakieś komety jak w krótkich newtonach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Miałem SCT 6'' Celestrona (niedawno sprzedałem za 1600-mogłeś kupić) i newtona 8". Kiedyś przyjechał do mnie znajomy  z refraktorem - achromatem  6" F/8 i skasował na DS-ach mojego SCT i newtona. W tym roku na wiosnę oglądałem małego Marsika rekraktorkiem achromatem 100 mm F/5 i nawe dużo było widać.

Achromaty powinny być co najmniej F/8 bo abera nie daje tak popalić. Na DS-ach praktycznie jej nie widać a gwiazdy na brzegach okularu są jeszcze w miarę okrągłe a nie jakieś komety jak w krótkich newtonach.

Boguś wszystko zgoda w patrzeniu - do awików US odwrotnie choć przy patrzeniu też w SCT miałem lepszy obraz niż w 150 do planet, Munia i Słonka przez folię. A Koledze chyba o avikowanie chodziło...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W avikowaniu planet i księżyca jego newton 8" skasuje 6" SCT,

Tu podpisuję się obydwoma łapami i jeszcze nogą :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce sobie taki zestaw zestawić jak refraktor 150/750 i do tego mak 127 i sądzę że będzie to wszystko czego mi trzeba.

W sensie refraktor do DS a mak do US? Wpadnij na zlot, koledzy mają i maki i długie i krótkie achromaty i małe i duże dobsony i wiele innych instrumentów. Sam zobaczysz co czym Ci będzie lepiej obserwować.

Generalnie do wizuala achromat się nada, niektórzy nie widzą w ogóle aberracji, nawet w f/5 na Księżycu, a niektórym ona nie przeszkadza - ludzkie oko w połączeniu z mózgiem potrafi nauczyć się jej nie dostrzegać. Do robienia zdjęć czy to US czy DS z achromatem nie podchodź - kamerki nie nauczysz nie dostrzegać wad optycznych.

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja naprawdę byłem zdumiony po sesji z tym refraktorem znajomego. Że SCT dał ciała to się nie dziwiłem ale, że mój newton padł to naprawdę mnie ruszyło. Zawsze myślałem, że newton z racji średnicy musi wygrać i nie ma lepszego sprzętu do DS. Może gdyby miał nowe 90% warstwy i był czyściutki, to tak. Pewnie jego sprawność była 50% a koleś tylko chuchnął na szkło refraktora, przetarł specjalną szmatką i tyle. Nawet wygodniej było manewrować tym refraktorem pomimo, że długi był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie refraktor do DS a mak do US? Wpadnij na zlot, koledzy mają i maki i długie i krótkie achromaty i małe i duże dobsony i wiele innych instrumentów. Sam zobaczysz co czym Ci będzie lepiej obserwować.

Generalnie do wizuala achromat się nada, niektórzy nie widzą w ogóle aberracji, nawet w f/5 na Księżycu, a niektórym ona nie przeszkadza - ludzkie oko w połączeniu z mózgiem potrafi nauczyć się jej nie dostrzegać. Do robienia zdjęć czy to US czy DS z achromatem nie podchodź - kamerki nie nauczysz nie dostrzegać wad optycznych.

Dokładne tak jak mówisz. Ten refraktor będzie tylko do DS. MAK do US I ksiezyca.

Tematem poważniej się dopiero zainteresowałem początkiem tego roku jak zrozumiałem tak naprawdę ze to jest to co mnie interesuje najbardziej choć jako krotkofalowiec nie skreślam tego hobby bo nawet firmę nam z tym związana i z tego żyję a przecież jest też radioastronomia :)

No zlot mi się jakiś marzy ale tylko czy bywają jakieś w okolicy? (Małopolskie, Śląskie)

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)