Skocz do zawartości

KONKURS WIEDZY ASTRONOMICZNEJ - FINAŁ


Rekomendowane odpowiedzi

243c2ac1e75ad2cagen.jpg

 

 

Informacja dla 5 finalistów (zaznaczeni na czerwono) :)

 

f10f66205ea9cf47.jpg

 

Pierwotny pomysł (co widać w regulaminie) była taki, żeby finał w całości przeprowadzić na moim blogu.

 

Obecna propozycja jest jednak nieco inna:

Pytania finałowe wrzucę na bloga: http://astroparody.blogspot.co.uk

...ale proponuję odpowiedzi udzielać jak dotychczas - priv na forum.

Dlaczego? Ponieważ to sprawdzona opcja na udzielenie odpowiedzi, nie było żadnych problemów (których się obawiałem) więc nie widzę potrzeby na eksperymenty :)

Co Wy na to ?

 

Pamiętajcie, że w finale można zdobyć nawet 600 punktów więc kolejność może się znacznie zmienić ;)

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślę, że odpowiedzi lepiej priv na forum. 

...chociaż żadnych szans z Mistrzami nie mam (nawet gdyby jakimś cudem udało mi się zdobyć maksymalne 600 pkt  :D ), bo oni tym bardziej je zdobędą, więc różnica się utrzyma  8)

SW N-150/1200 EQ3-2
Nikon Action EX 10X50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak bedzie z wynikiem koncowym po jakim czasie

zostanie udostepniony ? 

Zawsze daję sobie tydzień na wyniki. Święta i takie inne po drodze mogą nieco ten czas przedłużyć. Przed końcem roku na pewno ;)

Odnośnie pytań z priva:

1. Udzielanie odpowiedzi tak samo jak do tej pory. Tylko miejsce publikacji pytań się zmienia. Ilość pytań taka sama jak w każdym etapie dotychczas.

2. Tak - 600 punktów. Regulamin przewiduje dodatkowy mnożnik x5 po to, żeby różnice po 9 etapach nie ustawiały kolejności jeszcze przed finałem.

3. Nagrody - jak w regulaminie.

 

Pozdro!

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Podbijam bo to już jutro. W czasie publikacji pytań będę gdzieś w Holandii czy tam innej Belgii, ale wpis z pytaniami na blogu jest zaplanowany i mam nadzieję, że obejdzie się bez problemów.

Pytania będą specyficzne... ;)

Przepraszam, że się wcinam Koledze odpowiedzialnemu za Konkurs W A ale myślę, że jednak o 16.00 powinno pokazać się przypomnienie zwłaszcza, że finałowa ,,sesja" możne dotychczasową klasyfikację odmienić.

Szkoda było by aby ktoś zainteresowany przeoczył.... No i jednak to FINAŁ - WAŻNE WYDARZENIE WIĘC.

 

 

243c2ac1e75ad2cagen.jpg

 

 

Informacja dla 5 finalistów (zaznaczeni na czerwono) :)

 

f10f66205ea9cf47.jpg

 

Pierwotny pomysł (co widać w regulaminie) była taki, żeby finał w całości przeprowadzić na moim blogu.

 

Obecna propozycja jest jednak nieco inna:

Pytania finałowe wrzucę na bloga: http://astroparody.blogspot.co.uk

...ale proponuję odpowiedzi udzielać jak dotychczas - priv na forum.

Dlaczego? Ponieważ to sprawdzona opcja na udzielenie odpowiedzi, nie było żadnych problemów (których się obawiałem) więc nie widzę potrzeby na eksperymenty :)

Co Wy na to ?

 

Pamiętajcie, że w finale można zdobyć nawet 600 punktów więc kolejność może się znacznie zmienić ;) 

 

 

 

Skopiowałem - pytania - życzę szybkich i trafnych odpowiedzi naszym uczestnikom - trzymam kciuki powodzenia 8)

 

 

Konkurs Wiedzy Astronomicznej - FINAŁ

 

UKŁAD SŁONECZNY

1. Powierzchnia Marsa jest:

a) zbliżona do powierzchni Euroazji

b ) zbliżona do powierzchni obu Ameryk

c) niewiele mniejsza niż powierzchnia wszystkich lądów na Ziemi

d) niewiele większa niż powierzchnia wszystkich lądów na Ziemi

e) niewiele większa niż powierzchnia wszystkich oceanów na Ziemi

2. Wskaż prawdzie zdanie:

a) Wszystkie planety okrążają Słońce zgodnie z kierunkiem jego własnej rotacji

b ) 6 z 8 planet okrąża Słońce zgodnie z kierunkiem jego własnej rotacji

c) Połowa planet okrąża Słońce zgodnie z kierunkiem jego własnej rotacji

d) Wszystkie planety okrążają Słońce w kierunku odwrotnym do jego własnej rotacji

3. Ile księżyców Saturna posiada równowagę hydrostatyczną?

a) 3

b ) 4

c) 5

d) 7

4. Które dwa ze wymienionych zjawisk nie występują bądź nie występowały na Jowiszu?

a) Wielka Czerwona Plama

b ) Wielka Biała Plama

c) Mała Czerwona Plama

d) Wielki Biały Owal

e) Wielka Ciemna Plama

5. Patrząc na Układ Słoneczny od południowej strony Ziemi w jakim kierunku obraca się Ziemia wokół własnej osi i w jakim krąży wokół Słońca:

a) Ziemia obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara i krąży wokół Słońca zgodnie z ruchem wskazówek zegara

b ) Ziemia obraca się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara i krąży wokół Słońca zgodnie z ruchem wskazówek zegara

c) Ziemia obraca się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara i krąży wokół Słońca przeciwnie do ruchu wskazówek zegara

d) Ziemia obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara i krąży wokół Słońca przeciwnie do ruchu wskazówek zegara

GŁĘBOKI KOSMOS/ASTROFIZYKA/KOSMOLOGIA

6. Pierwsze pozasłoneczne źródło promieniowania rentgenowskiego, odkryte przez człowieka to:

a) Cygnus X-1

b ) Cygnus X-3

c) Scorpius X-1

d) Hercules X-1

e) Sagitarius X-1

7. Kiedy w Polsce najlepiej widoczna jest druga pod względem jasności gromada kulista na niebie?

a) Zimą

b ) Wiosną

c) Latem

d) Jesienią

e) Nie jest widoczna z Polski

8. Wizualne jasności składników gwiazdy podwójnej wynoszą mA = 1mag i mB = 2mag. Jaka jest sumaryczna jasność gwiazdy?

a) około 3.0 mag

b ) około 2.5 mag

c) około 1.2 mag

d) około 0.6 mag

9. Przy gwieździe o masie równej masie Słońca odkryto egzoplanetę o okresie obiegu równym 170 dni. Ile w przybliżeniu wynosi promień orbity tej planety?

a) 0.6 jednostki astronomicznej

b ) 1.5 jednostki astronomicznej

c) 0.4 jednostki astronomicznej

d) 0.8 jednostki astronomicznej

10. Przestrzeń międzygwiazdowa nie jest zupełnie pusta - występuje w niej materia (gaz i pył) powodująca osłabianie docierającego do nas promieniowania gwiazd. Jest to tak zwana ekstynkcja mi?dzygwiazdowa. Jakie dwa zjawiska mają największy wpływ na osłabianie promieniowania przez materię międzygwiazdową?

a) rozpraszanie promieniowania w różnych kierunkach oraz pochłanianie promieniowania o określonej długości fali zależnej od składu materii międzygwiazdowej

b ) rozpraszanie promieniowania w różnych kierunkach oraz pochłanianie promieniowania i następnie powtórna emisja energii w zakresie promieniowania podczerwonego

c) pochłanianie promieniowania o określonej długości fali zależnej od składu materii międzygwiazdowej oraz polaryzacja promieniowania przechodzącego przez materię międzygwiazdową

d) polaryzacja promieniowania przechodzącego przez materię międzygwiazdową i rozpraszanie promieniowania w różnych kierunkach

11. Wiadomo, że suma kątów trójkąta wynosi 180 stopni. Trójkąt sferyczny, to figura powstała z trzech łuków kół wielkich na sferze. Jest to figura często używana w astronomi sferycznej. Suma kątów trójkąta sferycznego:

a) jest zawsze mniejsza od 180 stopni

b ) jest zawsze większa od 180 stopni i zawsze mniejsza od 360 stopni

c) jest zawsze mniejsza od 540 stopni i może być większa od 360 stopni

d) jest zawsze większa od 360 stopni i może być mniejsza od 540 stopni

12. Jasność pewnej jednorodnej mgławicy oddalonej od nas o 100 lat świetlnych wynosi 10mag, a jej powierzchnia kątowa to 100 sekund kwadratowych, stąd wynika jej jasność powierzchniowa równa 15mag/arcsec^2. Jaka byłaby jasność powierzchniowa tej samej mgławicy oddalonej od nas o 50 lat świetlnych? Pomijamy wpływ materii międzygwiazdowej na promieniowanie.

a) 7.5mag/arcsec^2

b ) 9.2mag/arcsec^2

c) 14.3 mag/arcsec^2

d) 15mag/arcsec^2

13. Pewna gromada kulista zawiera 100 000 gwiazd o jasności absolutnej równej jasności Słońca. Jaka jest obserwowana jasność tej gromady, jeśli jest oddalona od nas o 10kpc?

a) około 5.1mag

b ) około 5.6mag

c) około 6.4mag

d) około 7.2mag

14. Paralaksa pewnej gwiazdy wynosi 0.25", jej roczny ruch własny to 10". Jaka jest prędkość tangencjalna tej gwiazdy?

a) 19km/s

b ) 59km/s

c) 101km/s

d) 190km/s

15. Najczęściej występującym pierwiastkiem chemicznym we Wszechświecie poza wodorem i helem jest:

a) Węgiel

b ) Tlen

c) Żelazo

d) Azot

e) Sód

ASTRONAUTYKA

16. Mirosław Hermaszewski był pierwszym (i jedynym) Polakiem, który odbył lot w kosmos. Ile krajów miało swoich przedstawicieli w kosmosie wcześniej niż Polska?

a) 2

b ) 3

c) 4

d) 5

e) 6

17. Ile afrykańskich krajów może się pochwalić lotem swojego obywatela w przestrzeń kosmiczną (bez Patricka Baudry'ego urodzonego w Kamerunie obywatela Francji)?

a) żaden

b ) 1

c) 2

d) 5

18. Satelita ROSAT prowadził badania w zakresie promieniowania:

a) Tylko Podczerwonego

b ) Tylko Widzialnego

c) Tylko Rentgenowskiego

d) Tylko Ultrafioletowego

e) Rentgenowskiego i Ultrafioletowego

f) Podczerwonego i Ultrafioletowego

19. W którym roku wykonano i przesłano pierwsze zdjęcie Ziemi z orbity?

a) 1949

b ) 1955

c) 1959

d) 1961

e) 1963

20. Roboty Spirit i Opportunity wysłane do badania powierzchni Marsa wyposażone są w panele słoneczne, które potrafią dostarczyć na powierzchni Marsa maksymalnie około 140W mocy w czasie, kiedy promienie słoneczne padają prostopadle na panele. Jaką moc mogłyby te same panele dostarczyć na powierzchni Ziemi oświetlone promieniowaniem Słońca w ten sam sposób?

a) około 140W

b ) około 200W

c) około 280W

d) około 420W

HISTORIA ASTRONOMII I SPRZĘT ASTRONOMICZNY

21. Największy teleskop należący do Uniwersytetu Warszawskiego ma średnicę:

a) 60 cm

b ) 85 cm

c) 90 cm

d) 110 cm

e) 130 cm

22. Jaką ogniskową posiada największy teleskop znajdujący się na terytorium Hiszpanii?

a) 8 metrów

b ) 11,5 metra

c) 14,5 metra

d) 16,5 metra

e) 18,5 metra

23. W 1846 roku odkryto Neptuna. Za którą planetę Układu Słonecznego Neptun był wtedy uważany?

a) 7

b ) 9

c) 10

d) 13

24. W popularnym amatorskim teleskopie Synta 8" zbudowanym w systemie Newtona ogniskowa zwierciadła głównego wynosi 1200mm. Okular o jakiej standardowej ogniskowej należy zastosować, aby obraz Jowisza (przyjmując przeciętną średnicę kątową około 40") miał średnicę kątową w przybliżeniu taką, jak średnica kątowa Księżyca obserwowanego okiem nieuzbrojonym?

a) 32mm

b ) 25mm

c) 12mm

d) 6mm

25. W jakim celu na przełomie XVIII i XIX wieku stworzono tzw "Policję Nieba", do której należeli m.in William Herschell i Charles Messier?

a) Znalezienie i skatalogowanie gwiazd o największym ruchu własnym.

b ) Znalezienie kolejnej planety za Uranem.

c) Znalezienie planety między Marsem a Jowiszem.

d) Pomiar paralaks heliocentrycznych najjaśniejszych gwiazd.

e) Szybkie wzajemne informowanie o odkrytych kometach.

NATURA GWIAZD

1. Gwiazdy nowe i supernowe obserwowane były wielokrotnie już w starożytności. Ale która gwiazda zmienna nie będąca gwiazdą wybuchową została odkryta jako pierwsza?

a) ? Cep,

b )? Lib,

c) o Cet,

d) ? Cas,

2. Podaj oznaczenie najjaśniejszej supernowej zaobserwowanej poza Galaktyką.

a) SN 1987A,

b ) SN 1993J,

c) SN 2005ap,

d) SN 2014J,

3. Kto w 1889 r., badając rozszczepienia linii spektralnych Mizara (? UMa), odkrył pierwszą gwiazdę spektroskopowo podwójną?

a) Edward Charles Pickering,

b ) Alvan Graham Clark,

c) William Henry Pickering,

d) Ejnar Hertzsprung.

4. W 2013 roku po raz pierwszy udało się powiązać wybuch supernowej z progenitorem, którym okazała się gwiazda Wolfa-Rayeta. Jakie oznaczenie ma ta supernowa?

a) SN 2013A,

b ) SN 2013ix,

c) SN 2013cu,

d) SN 2013C,

5. Gwiazda neutronowa w układzie podwójnym, widoczna przede wszystkim w zakresie rentgenowskim promieniowania elektromagnetycznego, na której okresowo dochodzi do niestabilnych wybuchów jądrowych to:

a) Polar rentgenowski,

b ) Kwazar rentgenowski,

c) Berster rentgenowski,

d) Magnetar rentgenowski,

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety okres przedświąteczny, więc dopiero teraz mogłam się zabrać za odpowiedzi  :-

Dawaj Iwonka - masz szansę - 600 do zdobycia - jesteś przecież na pudle  8)  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jacek za przypomnienie :) Postaram się ogarnąć temat z wynikami być może nawet do jutra bo jestem w Polsce tylko do piątku i chciałbym zamknąć temat nagród jak najszybciej.

Być może ktoś zauważył, być może nikt. Każde z pytań finałowych już się pojawiło w konkursie. Są to pytania, z którymi podczas 9 etapów uczestnicy mieli największe problemy. Takie sprawdzenie idei "nabywania wiedzy" poprzez konkurs ;)

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę karkołomnie to wyglądało ale chciałem to zrobić jak najszybciej  i tym samym już dziś ogłaszam:

 

231071fce70c20c6.jpg

 

ZWYCIĘZCĄ KONKURSU WIEDZY ASTRONOMICZNEJ ZOSTAŁ DAMPU

 

DRUGIE MIEJSCE OSIĄGNĄŁ KUBA_MAR

 

TRZECI STOPIEŃ PODIUM UZYSKAŁ MRVINQUER

 

 

Jeśli coś się nie zgadza, pisać, wrzeszczeć, reklamacje składać! :)

Wszelkie przemyślenia, podziękowania dla osób, które pomogły w jakikolwiek sposób napiszę na spokojnie pewnie w weekend. Teraz muszę ustalić na privie z laureatami podział nagród.

  • Like 2

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie GRATULUJĘ Uczestnikom i Zwycięzcą (pudlarze)

Wykazaliście się ogromną wiedzą - jeszcze raz GRATULACJE 8) 8) 8)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również gratuluję wszystkim uczestnikom i chylę czoła złotemu i srebrnemu medaliście. Dziękuję współzawodnikom i organizatorom konkursu za świetną zabawę :D

  • Like 1

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogromne podziękowania i słowa uznania dla Daniela za pomysł, organizację i świetną zabawę związaną z tym konkursem! respect.gif  Mnóstwo rzeczy udało mi się przy okazji nauczyć, dowiedzieć wiele ciekawostek, a przy okazji odświeżyć kilka wzorów i sposobów obliczania np. jasności obiektów. Ostatni etap zupełnie mnie zaskoczył (pewnie taki był jego cel szczerbaty.gif)! Spodziewałem się, że będzie mega trudny albo z elementami humorystycznymi, a tutaj trzeba było się wysilić żeby nie popełnić jeszcze raz tych samych błędów co w poprzednich etapach!

 

Podziękowania dla wszystkich uczestniczących w konkursie za nutkę rywalizacji icon_wink.gif i gratulacje dla najlepszych clap.gif  kuba_mar kolejny raz pokazał swoją wielką wiedzę!

 

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za super zabawę przez cały rok i życzę Wesołych Świąt santa.gif

 

Pozdrawiam,

Damian

  • Like 1

LB 12", Soligor MT-800, Celestron 114/900, IYA 76
NLV 5, LVW 8, Hyperion 21, SWA 32, PL 4, 10, 20 i 25
Orion Ultra Block, Lumicon UHC
SkyMaster 15x70; DO Entry 10x50; 7x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W imieniu FA serdecznie gratuluję Zwycięzcom wygranej ale przede wszystkim wiedzy astronomicznej, Organizatorowi zaś sprawnego przeprowadzenia konkursu! 

Pozdrawiam Administrator

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja dołączam się do gratulacji.

Przede wszystkim - dla zwycięzcy. Kojarzę Damiana z kilku zlotów, kojarzę też z kilku wątków okołoolimpijskich (chodzi oczywiście o olimpiady astronomiczne) - i co mam dodać poza tym, że konsekwentna inwestycja w swoją wiedzę daje piękne rezultaty? Wielkie gratulacje raz jeszcze.

Gratuluję również Kubie i Vinquerowi - Kuba regularnie zajmuje miejsca na podium we wszelakich konkursach, więc jego dobre miejsce nie dziwi. Gratulacje również dla Vinquera - już z postów widać, że to łebski gość.

Gratuluję też wszystkim uczestnikom - i za wiedzę, i za odwagę, żeby się publicznie sprawdzić. Ja nie ukrywam, zabrakło mi ikry. To oczywiście błąd, ale cóż... może następnym razem będę odważniejszy.

 

W końcu, gratulacje dla Daniela - za pomysł, sprawną realizację, konsekwencję i świetną promocję astronomii teoretycznej. Składam również podziękowania dla osób pomagających Danielowi, dbającymi o wysoki poziom merytoryczny konkursu.

 

Chapeau bas!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ode mnie podziękowania dla (kolejność przypadkowa):
 
Krzysztofa Kidy - za fajne nagrody, za 45 świetnych pytań o naturze gwiazd. W każdym etapie mogłem liczyć na nową dawkę wiedzy w tym zakresie :)
Łukasza Sochy (jolo) - za pomoc wtedy, gdy jej najbardziej potrzebowałem. Gdy zaczęło być u mnie krucho z czasem przypomniałem sobie, że oferował wcześniej pomoc w układaniu pytań. Efektem były pytania, które siały popłoch wśród uczestników :D Dzięki też za nagrodę - chyba zastrzegł sobie anonimowość więc nie napiszę którą :P
Jacka Erbela - za pomoc logistyczną z nagrodami, większość nagród zebrał Jacek w Zatomiu. To strasznie pomogło. Dzięki też za przypominajki ;)
Piotra Guzika - moja "korekta merytoryczna". Każdy zestaw pytań był pod czujnym okiem Piotra. Dzięki temu uniknąłem kilku pułapek i tłumaczenia się po publikacji wyników ;)
Dla każdego, kto w jakikolwiek sposób ułatwił przeprowadzenie konkursu w tym administratorów - Ignisdei'a i Jesiona :)
Przede wszystkim dla uczestników. 22 osoby wzięły udział w przynajmniej jednym etapie. Nie było źle chociaż mogło być lepiej :)
 
Jak o czymś/kimś sobie przypomnę to dopiszę.
  • Like 4

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)