Skocz do zawartości

(Synta 8) Pierwsza wspólna noc.


Rekomendowane odpowiedzi

W końcu, po 3 tygodniach... ( może więcej? ) po zakupie teleskopu, miałem okazję wyjść i go przetestować. 

Na początek wystawienie, aby lustro się schłodziło. Następnie ubrałem się w dwie bluzki, koszulę, grubą bluzę z futrem, kalesony, spodnie od piżamy, jeansy, dwie pary skarpet, czapkę i rękawicę. Na wszystko poszedł gruby, długi płaszcz.

Było raptem dziesięć stopni na minusie, więc ta noc była wyjątkowo ciepła - oczywiście biorąc pod uwagę Suwalszczyznę i Suwałki, gdzie temperatury dochodzą do -30 stopni. Mimo wszystko ubiór pozwolił mi na kilka godzin siedzenia.

Tej nocy towarzyszył mi księżyc, który stał się moim pierwszym obiektem. Pierwsze kilka minut poświęciłem na przyzwyczajenie się do Newtona. Zaśmiałem się sam z siebie, bo nawet z nacelowaniem na księżyc miałem początkowo problem. To jednak  szybko zniknęło i po chwili poczułem, jakby posługiwał sie Newtonem od zawsze. Nacelowałem (poprawnie) na księżyc, i zanim zacząłem obserwować, nie mogłem nadziwić się solidnej konstrukcji i sztywności montażu Dobsona. Dawno nie obserwowałem, więc w stronę moich oczy poleciał oślepiający blask. Jednak piękna tarcza, kształty i szczegóły księżyca łagodziły niewielki ból oczu. Ładnie wyglądający Sinus Iridum, który stał się początkiem obserwacji... zaraz po tym doszedłem do krateru Plato i Archimedesa. Wszystko było wyjątkowo piękne. Z kraterem Kopernik było trochę trudniej i ostatecznie nawet po wszystkim nie wiem, czy udało mi się go zlokalizować.

Zaczynałem odczuwać pierwsze mrowienie w palcach, ale nie przerywałem. Tej nocy miałem jeszcze kilka celów.
Kolejnym z nich były Plejady. Mimo blasku księżyca, który jako towarzysz tej nocy trochę jednak popsuł zabawę, Plejady nie wypadły wcale najgorzej! Synta 8 przedstawiała jeszcze więcej gwiazd niż teleskop 700/60. Z ciekawości nawet przyniosłem z piwnicy tamten refraktor i zaczynałem porównywać. Oczywiście w międzyczasie raz czy ze dwa wchodziłem do sieni, aby przynajmniej na minutę się zagrzać. Nie bawiłem tam długo, bo spragniony kolejnych zdobyczy, zaczynałem poszukiwania.

Kolejnym obiektem był Żłóbek. Sprawa miała się podobnie jak w kwestii plejad - księżyc, chcąc jedyny panować na niebie, nie dawał za wygraną.

Pierwszym obiektem, który spodobał mi się w wyjątkowy sposób była Betelgeza, a zaraz po niej Aldebaran. Obie gwiazdy świeciły swym pomarańczowo - żółtym blaskiem, tworząc na około niewielkie, kierujące się w każdą stronę, pasemka - zupełnie jak na profesjonalnych zdjęciach gwiazd, publikowanych przez NASA!. Oczywiście do naszych ogromnych gwiazd, użyłem super 10 mm z zestawu, oraz okular 9mm ( zakupiony kiedyś do refraktora. Ostatecznie i tak źrenica wyjściowa się nie zgadzała, czego nie mogę powiedzieć w przypadku Synty).

Jowisz wyłonił się z horyzontu, powoli pnąc się w górę. Postanowiłem jeszcze poczekać, tym bardziej, że na około znajdowały się sosny. W międzyczasie próbowałem jeszcze upolować Urana, jednak znajdował się dość blisko księżyca. Dlatego nie dane było mi tym razem zobaczyć, czy w ogóle będzie chciał ukazać mi swoje piękno.

Kolejną nieudaną próbą było odnalezienie galaktyki Andromedy, która znajdowała się dość wysoko. Kolejnym problemem były promienie księżyca, więc postanowiłem, że zapoluję na nią następnym razem.

W oczekiwaniu na naszego olbrzyma Jowisza, przypomniałem sobie o upragnionej mgławicy Oriona! Skierowałem teleskop w tamto miejsce i włożyłem kiedyś zakupiony okular Soligor 32mm. Przed moimi oczyma, pokazała się dość sporych rozmiarów biało - srebrna, lekko rozgałęziona plama. Z każdym mniejszym okularem, obraz zaczynał się przybliżać, a z 9mm czułem, jakby mgławica była na wyciągnięcie ręki! Z zapartym tchem, a jednocześnie dumą obserwowałem znany każdemu obiekt! Napawałem się jej widokiem, chcąc aby chwila trwała jak najdłużej! Po jakimś czasie do mojego umysłu zaczynały dobijać się pojedyncze pytania. Czy to wszystko w kwestii tej mgławicy? Czy widok mgławicy nie powinien prezentować się znacznie lepiej? Szybko odpowiedziałem sobie w duchu, ponownie oskarżając o wszystko naszego naturalnego satelitę.

Gdy Jowisz był na tyle wysoko, abym mógł spróbować po niego sięgnąć, skierowałem tam swój nowy teleskop i przyłożyłem oko do okularu. Gigant był znacznie większy niż w moim starym refraktorze. Szybko porównałem obrazy i stwierdziłem, że nie ma o czym mówić! Jednocześnie zacząłem zastanawiać się, jak mogłem przez ten długi czas korzystać z tego refraktora, nie wiedząc jakich pięknych widoków się pozbawiam. Podobnie jak z mgławicą, tak i z Jowiszem, zacząłem powiększać obraz. Planeta stawała się coraz większa, choć wiem, że to nie cały potencjał Synty. Tu jednak też pojawiły się pierwsze pytania i wątpliwości. Mimo jak najlepszego ręcznego wyostrzenia, Jowisz nie odznaczał się szczególnymi barwami. Szybko przerzuciłem się na stary Refraktor i ze smutkiem stwierdziłem, że tam również wystąpił ten problem. Niebo było idealnie czyste, więc teoria mgły została przeze mnie szybko wyeliminowana. Ponownie uwziąłem się na księżycu, który w tamtym momencie znajdował się naprzeciw naszej gigantycznej planety.

Pomimo dwóch par skarpet, zimowych butów i rękawiczek - przestałem odczuwać kończyny. To był znak, aby wracać powoli ( a nawet szybko) do domu. Na zakończenie ponownie spojrzałem na mgławicę Oriona, która dała mi tej nocy najwięcej radości. Chyba dlatego, że Refraktor 700/60 widział tam jedynie plamkę...

Podsumowując, jestem bardzo zadowolony z zakupu Synty i już wiem, że śmiało można kupować od forumowiczów używki. Jedyną wadą dzisiejszej nocy było zepsucie nieba, wywołane promieniami księżyca. Bez niego, wszystkie obiekty byłyby znacznie lepiej widoczne. Jednak mimo to nie żałuję tej nocy, bo przecież przyjrzałem się także naszemu dzisiejszemu złoczyńcy. Widok kraterów, długo pozostanie w mojej pamięci!

 

Dlatego, wszystkim mieszkającym choć trochę poza miastem, albo mogącym wyjeżdżać poza nie, śmiało polecam Syntę 8! :)

Pozdrawiam!

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że seeing ( potwierdza to, że na obu teleskopach było tak samo.) Poza tym Jowisz mimo wszystko nie był wysoko, bo to było jakoś po 11tej, przed 12 tą. Raptem godzina po jego pokazaniu się ( chyba).

Oby tylko nie kolimacja... TYLKO NIE TO! ;p

Zobaczę na następnym wyjściu, i oczywiście z chęcią spiszę relację. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz był nisko więc dlatego był wyprany. Poczekaj aż będzie w okolicach zenitu to wtedy synta pokaże pazur ;)

Gdybyś nie poradził sobie z kolimacją to dawaj do mnie. To tylko 90km, możemy też umówić się kiedyś "po drodze" np. w okolicach Wydmin jest bardzo ciemno.

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Jowisza, to też tak zakładam :) Teraz pozostaje oczekiwać na bezchmurne niebo, jednak pogoda nie przewiduje nic dobrego. Mam nadzieję, że przynajmniej w następnym tygodniu uda się pooglądać, bo nie mogę się doczekać następnego wyjścia. :)

Ucieszyła minie Twoja wiadomość, bo jak na razie jesteś pierwszą osobą, która mieszka najbliżej mnie. Co do spotkania ew. w celu obserwacji albo kolimacji ( w razie bym takiej potrzebował) to z chęcią skorzystam. 90 km to nie dużo, a w końcu miałbym okazję pierwszy raz w życiu spotkać osobę o podobnych zainteresowaniach. :)  Poza tym, z pewnością wiele bym się nauczył, a wiedzą nie gardzę ;)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie chcę zakładać drugiego podobnego tematu, więc piszę w jednym.

 

Synta 8, noc druga:

 

W ostatnią środę niebo "otworzyło" się na kilka godzin. Pierwsze dwie, może trzy godziny były wręcz idealne. W ten czas pokazałem narzeczonej kilka obiektów na niebie. Zaczęliśmy od Jowisza. Tym razem był trochę wyżej, niż mojej poprzedniej nocy. Moje obawy zostały rozwiązane, bo prezentował się pięknie! Nawet w okularze 32mm! Okular dający największe powiększenie, który posiadam to GSO Super Plossl 9mm. Przy tym - oczywiście - Jowisz był znacznie większy. Doskonale było widać dwa jego czerwone pasy. Dodatkowo użyłem Bralowa 2x, i pomimo pogorszenia obrazu, wielkość Jowisza zadziwiała! :)

Następnym obiektem była m42, plejady i gromada podwójna obok (a może w?) Perseusza. Widok był piękny. :)

Gdy zostałem już sam, czyli około północy, na niebie pojawiły się pierwsze gęste chmury, które falami zakrywały całą okolicę. Dodatkowo, nawet jeżeli w danym czasie nie było chmur, to pojawiła się jakaś mgiełka i seeing był zły - już nawet Jowisz, zaczynał być zamglony. ( a po 1 w nocy niebo zostało całkowicie zakryte).

Jednak, jeszcze w okolicach północy, mimo już wyraźnie gorszych warunków chciałem zapolować na galaktykę Sowę. Jednak to zakończyło się porażką - podobnie jak w dalszym ciągu Galaktyka Andromedy.  Nie chciało mi się już wracać do domu, aby zerknąć na Stellarium, więc postanowiłem poszukać czegoś na "czuja". W okolicach Kasjopey nic nie udało mi się niestety znaleźć. Następną myślą było to, aby poszukać czegoś nad Wielką Niedźwiedzicą. Tak o to, trafiłem (pierwszy raz w życiu) na Galaktykę Bodego i Cygaro.  Przy obecnym seeingu i falach chmur, prezentowały się jako słabo widoczne mgiełki.( nie wiem jak jest przy idealnie czystym niebie). Jednak w okularze 32mm widać było je obydwie - jedna jako zamglone, niewielkie koło, a druga podłuża - trochę szersza niż cienki pasek.

Obserwacje uważam za udane (przekonałem się o piękności Jowisza i odkryłem przypadkowo dwie równie niesamowite galaktyki). :)

Czekam na następne "otwarte" niebo :).

Pozdrawiam wszystkich!

I jeszcze raz dziękuję za doradzenie Synty! Jestem z niej zadowolony! :)

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie,że ci się znowu udało,jak trafisz na super warunki,to zobaczysz co ten telep potrafi.

 

Powinieneś wydrukować sobie mapki i wtedy pójdzie jak z płatka.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nad tym myślałem, ale jeszcze uczę się map. Mam atlas kosmosu i tam z każdej pory roku są w miarę czytelnie i kolorowo zobrazowane. Jeżeli chodzi o mapy, które np. oferuje czasopismo Astronomia Amatorska, to jeszcze mam kłopot.

Jednak niebawem pójdę za twoją radą - tylko jeszcze małą latarkę dokupię :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też ściągnąć sobie na telefon program SkEye,psuje adaptację,ale jest świetny i prosty w obsłudze.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Dodatkowo, nawet jeżeli w danym czasie nie było chmur, to pojawiła się jakaś mgiełka i seeing był zły - już nawet Jowisz, zaczynał być zamglony ( a po 1 w nocy niebo zostało całkowicie zakryte).

Jednak, jeszcze w okolicach północy, mimo już wyraźnie gorszych warunków chciałem zapolować na galaktykę Sowę.  

Seeing często jest najlepszy właśnie wtedy, gdy w powietrzu wisi lekka mgła (atmosfera się uspokaja). Doczytaj, co dokładnie oznacza to pojęcie. ;)   

Pisząc o galaktyce Sowa - jaki obiekt miałeś na myśli? Istnieje mgławica planetarna o takiej nazwie (M97), ale o galaktyce nie słyszałem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poradę :)

Rzeczywiście, mój błąd - chodziło mi o mgławicę.

a co do tej mgiełki - to nie wiedziałem jak napisać, ale jestem przekonany że w tym wypadku psuła obraz. Minęła raptem godzina od jej pojawienia się, a Jowisz - i nie tylko - stracił na ostrości :)

A co do seeingu i mgły, to już nie pierwszy raz słyszę taką opinię, więc zapamiętam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę. Teleskop był co najmniej trzy godziny na powietrzu. :) A tak jak mówię, godzinę później po pogorszeniu obrazu, przyszły gęste chmury :) 

Ale, własnie przed chwilą ( 2.50 w nocy) przyszedłem z obserwacji :d NIebo było przez ostatnie dwie godziny idealne :) Myślę, ze na Jowiszu dostrzegłem nawet tą chmurę burzą. Już nie mogę się doczekać, aż sprawie spobie w przyszłości lepsze okulary :d

 

Nastepnym razem już muszę dorwać Galaktykę Adnromedy. ;D

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... a czy jest na to jakiś sposób? ;)

Najprostszy domowy to suszarka lub grzałka :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz jeszcze temat, który może pomóc:

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1953-odrosnik/

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy pomysł z tym odrośnikiem - zaciekawiło mnie to :) W bliskiej przyszłości pomyślę nad ewentualnym wykonaniem tego!

Wczoraj przez ponad godzinę mogłem wyjść z syntą i poobserwować niebo. Na razie zadam pytanie w tym temacie, bo nie ma sensu do jednej rzeczy tworzyć innego.

Wydaje mi się, że znalazłem galaktykę Andromedy. (3 metry ode mnie był laptop i Stellarium, więc po gwiazdach "doszedłem" tam w dwie minuty. Seeing zdawał się bardzo dobry, ale nie jestem przekonany, czy tak powinna wyglądać Andromeda.

 

Galaktykę Cygaro widzę jako średnio widoczną, przezroczystą i trochę rozciągniętą mgiełkę. Bodego tak samo, tylko że jako koło. W przypadku Andromedy, było lepiej - mgiełka była znacznie jaśniejsza, ale zastanawiam się nad kształtem. Jaki ona powinna mieć kształt? Bo to, co ja dostrzegłem było okrągłe, a wydaje mi się, że powinna mieć kształt jak Galaktyka Cygaro. Używałem okularów 32mm i kitowego 25mm. Obserwacje prowadziłem około 20tej, może przed 21. Nie była idealnie na samej górze, ale przy horyzoncie też nie.

 

To wyglądało coś jak (obrazek z google grafiki):

 

https://www.google.pl/search?q=galaktyka+andromedy+mak&newwindow=1&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=E4mWVPnfMcLOyQPs5oHoDA&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1366&bih=657#facrc=_&imgdii=_&imgrc=3HQlvG1yDqCbGM%253A%3BgxrNgeE3QhTsuM%3Bhttp%253A%252F%252Fastropolis.pl%252Fuploads%252Fpost-18822-0-21090800-1351504487.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fastropolis.pl%252Ftopic%252F39789-ngc-185%252F%3B1600%3B1200

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to,że to jednak Andromeda,w telepie 8" widać tylko jej jądro.

Dla mnie osobiście lepiej prezentuje się w lornetce 15x70,nie mówiąc już o dużych telepach,które ukazują już struktury gazowo-pyłowe.

Takie obiekty wymagają ciemnego nieba,aby w pełni pokazać swoje uroki.

Spróbuj poszukać gromad kulistych i otwartych, w 8" to już będzie fajny widok

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wydaje mi się, że znalazłem galaktykę Andromedy. (3 metry ode mnie był laptop i Stellarium, więc po gwiazdach "doszedłem" tam w dwie minuty. Seeing zdawał się bardzo dobry, ale nie jestem przekonany, czy tak powinna wyglądać Andromeda.

Korzystanie z lapka w czasie obserwacji nie jest najlepszym rozwiązaniem - psujesz sobie adaptację oka do ciemności. W rezultacie dostrzegłeś pewnie tylko centralną, najjaśniejszą część galaktyki, a rozległe halo z dwoma ciemnymi pasami (w ośmiu calach spokojnie wyłapiesz jeden z nich) Ci umknęło. Znacznie lepszym pomysłem jest używanie latarki z czerwonym światłem i drukowanej mapki nieba. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn, przykładowo jak widzę niekóre zdjęcia gromad, to wyglądają pięknie - albo plejady połączone niebieskimi pasami. Ale w teleskopie np. w okolicach gwiazd są niebieskie powłowi, ale nie są one obszerne. Co do gromad - widać pełno gwiazd obok siebie, ale też nie są aż tak jasne, aby razić w oczy na przykład :D

Może problemem jest, ze przeglądam wiele zdjęć użytkowników forum, a te chyba są jakoś poprawiane i ostrzone. Dlatego nie mam porównania.

 

I tu mam pytanie - czy jakieś filtry mgławicowe polepszą obrazy mgławic? Jeżeli tak, to jakie są warte zakupienia?

 

 

Ale laptop był zamknięty w samochodzie.

Mam problem, ze kiloetr ode mnie jest OBI i zanieczyszcza halogenami na parkingu. Obserwowałem przy domu, więc wiadomo że w niekórych pomieszczeniach jakieś światło było -np telewizor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli liczysz na takie widoki jak na fotkach to niestety będziesz rozczarowany,matryca aparatu czy kamerki to nie ludzkie oko,w telepie takich widoków nie ujrzysz,a jeśli chcesz wyciągnąć max ze swojego telepa,to musisz poszukać naprawdę ciemnego nieba i mieć pełną adaptację oczu,która zajmuje ok. 2 h.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli liczysz na takie widoki jak na fotkach to niestety będziesz rozczarowany,matryca aparatu czy kamerki to nie ludzkie oko,w telepie takich widoków nie ujrzysz,...

Ale i tak - mimo braku kolorów mimo mniejszych rozmiarów gdy wreszcie kilka namierzysz i porządnie pod pięknym niebem ,,zaliczysz" po nocach Ci się będą śniły i będziesz do nich wracał jak długo wzrok pozwoli :)

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli już rozumiem mniej więcej jak to działa, i dlaczego fotki są takie piękne. Wielkie dzięki za sprostowanie! :)

A co do braku kolorów, to i tak jestem bardzo zadowolony - mało kto w życiu ma okazję dostrzec galaktykę nawet w taki sposób :)

Po pewnym okresie obserwacji zaczniesz dostrzegać o wiele więcej,mnóstwo obiektów dostrzegalnych zerkaniem stanie się oczywistymi i zaczną ukazywać się detale .

Koniecznie poszukaj lepszej miejscówki.

  • Like 2

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)