Skocz do zawartości

Słoneczko w okieneczko


Gość MaciekM

Rekomendowane odpowiedzi

Gość MaciekM

Witam!

Ten okres przejściowy z zimy na wiosnę mi ostatnio nie sprzyja. Jakieś cholerstwo się mnie uczepiło i nie może odpuścić. Chodzi o choróbsko oczywiście. Jak to oczywiście bywa zwykle gdy chory jestem... panują wspaniałe warunki obserwacyjne.  :-\ No.. ale nie marnowałem się w domu. :P Zrobiłem oprawy na filtr Słoneczny do mojej Taigi 11x70. Pod wpływem zachwytu nad grupą plam 1166 uwieczniłem, owe plamiszcze. :) Obserwacje rzecz jasna prowadzone przez okno.  ;)

Dołączona grafika

EDIT:

Co ciekawe... grupa 1166 była widoczna nawet gołym okiem... no może nie do końca gołym, obserwowałem przez Słoneczne okulary, które wykonałem na wzór okularów anaglifowych 3D  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Maciek, fajnie rysujesz.

Podoba mi się, realistyczny szkic  :)

Pozdrawiam

KK

Dzięki Krzysztof. Starałem się jak najbardziej realistycznie odwzorować wygląd i odległości plam. Na Słońcu jest to troszkę ciężka sprawa bo nie ma za bardzo do czego się odnieść po za samymi plamami, i na pewno pod tym względem szkic pozostawia wiele do życzenia. Starałem się też uwiecznić jasne, aktywne rejony które były dobrze widoczne. Na skanie (a raczej fotografii) tego za dobrze nie widać, na szkicu owszem, jednak są to subtelne struktury i gumką do mazania ciężko było to odwzorować, dobrym wyjściem będzie zainwestowanie w gumkę w ołówku. ;)

Świetna sprawa- zastanawiałem się, czy warto do Lidletki robić filtry słoneczne - wychodzi że warto  :D

Warto, na prawdę warto.  8) Zwłaszcza, że Słoneczko zmierza do maksimum swojej aktywności a te grupy plam i same plamy zaczynają być już na prawdę spore, a sam filtr zwłaszcza na obiektywy 50mm jest tani jak barszcz  :P. Podobno w czasie maksimum w starożytności Chińscy "astronomowie" donosili o obserwacji plam okiem całkowicie nieuzbrojonym.  8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Podobno w czasie maksimum w starożytności Chińscy "astronomowie" donosili o obserwacji plam okiem całkowicie nieuzbrojonym.  8)

Nie trzeba sięgać aż tak daleko w przeszłość, :P... w czasie poprzedniej wzmożonej aktywności  osobiście widywałem plamy słoneczne okiem nieuzbrojonym przy wschodzie lub o zachodzie, gdy tarcza Słońca nie była jeszcze/już zbyt jasna by na nią swobodnie patrzeć. Raz nawet zauważyłem dużą plamę jadąc do pracy samochodem, wystarczył krótki "rzut okiem", no ale była dośc spora  8)

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

:o Wygląda na to, że wszystko jeszcze przed nami. ;) A plamy widywane przez Chińczyków podobno były obserwowane w samo południe. Nie mniej jednak... plama widoczna całkowicie nieuzbrojonym okiem... widok bezcenny. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W samo południe?  :o ... a tego to nie wiedziałem, zastanawiam się czy to możliwe. Chyba, że blask Słońca był czymś zniwelowany, np. cienką warstwą chmur  ::)

Ale ku przestrodze początkujących zaznaczmy, że patrzenie na Słońce bez filtrów osłabiającyh jego promieniowanie jest niebezpieczne!

Pozdrawiam

KK

PS. .... za dzieciaka raz przez jakieś pół godziny wpatrywałem się w jasne Słońce i potem przez kilka dni miałem różnokolorowe kółeczka przed oczami, nawet w nocy. Nie polecam  :P

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
Gość MaciekM

Paether - widzę, że folia się nie marnuje.  ;D Niezły szkic. Tylko staraj się mniej obrabiac szkice cyfrowo. Półcienie smaruj ołówkiem, dopiero na tym cień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Maciek, jak chcesz sobie ułatwić szkicowanie plam słonecznych to jest na to mały, od dawna sprawdzony patent. Ale stosuje się to tylko przy rzutowaniu na ekran lub do jakiegoś zeszytu lub notatnika. Pod czystą kartkę, na której rysujesz, podkładasz sobie drugą kartkę z kratą, której wzór będzie się lekko przebijał przez kartkę służącą Ci jako ekran do szkicowania. I jest trochę łatwiej. Ja używam i sobie chwalę. Taka kratka pod spodem czasem przeszkadza, zwłaszcza gdy plama widoczna jest na przebijającej się linii, ale jak probujesz ustalić rozmiar grupy, albo położenie słabej pochodni itp. to bardzo się przydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Adam. Dzięki za radę. Nie wiedziałem wcześniej o tym patencie. Następnym razem na pewno skorzystam.

Przy tej metodzie to chyba najlepiej szkicować w skali 1:1 w stosunku do rzutowanego obrazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Ale tutaj już możesz sobie ustalić sam, czy zrobisz sobie tarczę słońca o średnicy 10 cm czy innej. Im większa, tym łatwiej rysować, ale też więcej szczegółów można utrwalić i wiecej pracy. Ja mam kółko 100 mm z siatką o dość cienkiej linii. Kratka ma bok 18 mm. Uważam, że nawet mogłaby być trochę mniejsza. Można też zresztą wziąć zwyczajną rygę. Ale chyba sie nie sprawdzi, kratki są za gęste i za grube. I przeszkadzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można zmniejszyć aperturę światłosilnego newtona poprzez nałożenie na nią jakiejś nawet zaimprowizowanej nasadki z otworem o średnicy 50-60 mm i nie ma strachu. Teleskop będzie dawał ciemniejszy obraz, bardziej kontrastowy, nie będzie się tak nagrzewał. Ciemniejszy obraz na ekranie pozwala na zobaczenie trochę większej ilości szczegółów. Pomijając nagrzewanie się sprzętu obraz ze światłosilnego teleskopu, np. f/5 jest trochę za jasny, na pewno nie będzie się tego komfortowo oglądało. Świetna rzecz to długie newtony o f/10, np. 150/1500. Jeśli są solidnie wykonane to obrazy planet, Słońca i Księżyca są ponoć niezapomniane. Tylko niełatwo je przechowywać w domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Gość MaciekM

Hej.

Sorry za odkop, ale grzebałem po swoich szkicach i naszło mnie na sprawdzenie "dokładności" swoich szkiców po przez porównanie ich z zdjęciami z SOHO. Przyznam się szczerze, że miło się zaskoczyłem. :)

Poniżej animacja grupy plam 1166. Jaśniejsza klatka z podpisem to fragment zdjęcia SOHO, ciemniejsza bez podpisu to fragment szkicu z tego wątku. :)

post-0-137699877235_thumb.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja wam powiem, że u mnie w ciągu ostatnich 4 miesięcy jakieś 10 razy były takie cieniutkie chmury. Widać przez nie dokładnie tarczę Słońca, tylko dużych plam nie było. A przy użyciu lornetki bez filtrów można było zobaczyć parę plam, tylko nie dopatrywałem się jakoś specjalnie a tylko chwilowy rzut okiem na tarcze. Sytuacja była bardzo dynamiczna, i momentami albo znikało Słońce albo się wyłanialo. Na dowód następnym razem spróboje zrobić zdjęcie. A wracając do chińskich astronomów to czytałem kiedyś że obserwowali Słońce po burzach piaskowych gdy pył w powietrzu działał jak filtr.

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj - Filip, Filip, a co by było, gdyby nagle powstała dziurka w tych ,,cieniutkich chmurkach" - jak je nazwałeś ??

Nie skonstruowano jeszcze teleskopu Braile'a , a przy pomocy białej laski trudno dotknąć w celu zobrazowania choćby ciała US  8)

Jedyne co Ci zostanie to pasja MaćkaM  - nasłuch ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

 Przez co patrzyłeś?

Już drugi :) - 5 post   http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/47-slonce-na-dzis/page-43

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)