Skocz do zawartości

Poznawanie i testy sprzętu


Rekomendowane odpowiedzi

Dziś się rozpogodziło więc jak tylko wróciłem z pracy wziąłem się za rozstawianie sprzętu. No ale za dużo na raz chciałem zrobić i zbyt nerwowo przez co sporo czasu zmarnowałem.

Gdy mgła zaczęła się zbierać uznałem że koniec kombinowania a sprawdzę tylko z jakimi czasami mogę robić zdj sw 150/750. Od nowa ustawianie polarnej bo w między czasie zawadziłem o nogę montażu.  

Pierwsze wycelowanie w Kasjopeje, czasy 2 minuty. Poniżej stack kilku klatek. 

post-1211-0-04386100-1418159550_thumb.jp

 

następne próby gdzieś w Woźnicy, klatki po 3 minuty i znów poniżej stack kilku klatek. Już przez mgłę i przy Księżycu.

post-1211-0-46836500-1418159640_thumb.jp

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda to źle, przynajmniej w takiej skali. Musiałbyś przeanalizować pojedyncze klatki i w pełnej rozdzielczość, bo w zależności od algorytmu w jakim składasz zdjęcia może on odrzucać błędne piksele i "poprawiać" błędy prowadzenia, które się nie powtarzają na zdjęciach. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stacki są już z przebranych klatek, które nie wykazują oznak znacznego pojechania. I tak przy klatkach po 2 min do stacka poszło jakieś 60-65%, a przy klatkach 3 minutowych 50%. Reszta poszła do kosza. 

Zdjęcia robione z korektorem pola, wydaje mi się że gwiazdki w całym polu są przyzwoite.

Muszę tylko popatrzeć czy mogę jakoś poprawić rozdwojone ramiona spajków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa, rozumiem. Ale i tak masz lepszy wynik niż u mnie na HEQ5. Przy takim teleskopie i klatkach 2 minutowych miałem 50-60% do odrzutu bez guide. Na EQ6 nie próbowałem bez guide.

Korektor też mi się wydaje że jest dobrze ustawiony. A takie rozdwojone spajki mogą być spowodowane przez nierównoległe ustawienie ramion pająka - tych które są naprzeciw siebie. Przynajmniej ja tak kiedyś miałem.

PS - właśnie na Plejadach to zauważyłem też u siebie to rozdwojenie :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jaki z tego motyw... trzeba inwestować w guider a do tego czasu jak się trafią dobre warunki lepiej je wykorzystać na owocne foto obiektywem :) Zresztą jest jeszcze parę obiektów które obiektywem chcę uchwycić. A do guidera powolutku ale coraz bliżej. Dzięki za opinie na temat wyników testów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zmniejszyć czas a zwiększyć iso i tez cosik z tego wyjdzie do czasu uruchomienia guidera.

I trzaskać klatek ile wlezie wraz z kalibracyjnymi. A z dużej ilości klatek masz większy wybór tych lepszych.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W stopce masz wpis, że posiadasz QHY5, która idealnie nadaje się do guidingu. Na początek podłącz ją do szukacza (najlepiej 9x50 ale w twoim Newtonie 150/750 chyba jest mniejszy), stosowną przejściówkę można kupić chyba w AK. Ja takim zestawem prowadziłem 200/1000 na EQ6 i efekty były zadowalające.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też Jupitera posadzić na barana na teleskop i guidować przez obiektyw. A potem zmienić i focić obiektywem i guidować przez teleskop. Robiłem tak jakiś czas jak miałem modowanego Canona 20D - guidowałem przez newtona a na barana Jupiter z Canonem.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też Jupitera posadzić na barana na teleskop i guidować przez obiektyw. A potem zmienić i focić obiektywem i guidować przez teleskop. Robiłem tak jakiś czas jak miałem modowanego Canona 20D - guidowałem przez newtona a na barana Jupiter z Canonem.

To świetny pomysł, sam tak wykorzystywałem Samyanga 500 (swoja drogą nie polecam tego obiektywu do guidingu bo jest trochę ciemny)

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zmniejszyć czas a zwiększyć iso i tez cosik z tego wyjdzie do czasu uruchomienia guidera.

I trzaskać klatek ile wlezie wraz z kalibracyjnymi. A z dużej ilości klatek masz większy wybór tych lepszych.

Ale wiesz w ten sposób już się natrzaskałem dobsonem na platformie, a nie po to kupowałem taki montaż by dalej robić to samo... dlatego w oczekiwaniu na guider wolę efektywnie wykorzystać krótsze ogniskowe:)

 

 

W stopce masz wpis, że posiadasz QHY5, która idealnie nadaje się do guidingu. Na początek podłącz ją do szukacza (najlepiej 9x50 ale w twoim Newtonie 150/750 chyba jest mniejszy), stosowną przejściówkę można kupić chyba w AK. Ja takim zestawem prowadziłem 200/1000 na EQ6 i efekty były zadowalające.

Tak kupiłem QHY5 jeszcze przed zakupem montażu z myślą o guidingu, jak na razie leży w walizce:) Przy 150/750 nie miałem szukacza, ale szukacz mam przy 10" tyle że kątowy.

 

 

Możesz też Jupitera posadzić na barana na teleskop i guidować przez obiektyw. A potem zmienić i focić obiektywem i guidować przez teleskop. Robiłem tak jakiś czas jak miałem modowanego Canona 20D - guidowałem przez newtona a na barana Jupiter z Canonem.

Trochę o tym myślałem żeby jupitera użyć do tego tylko nie wiem jaką przejściówkę trzeba by dorobić. A guidować obiektyw teleskopem o tym nie myślałem. Tylko czy jest sens? nie wiem jakiej długości klatki maksymalnie warto robić, bo bez guidingu robię klatki po 7 minut z blisko 100% uzyskiem. 

 

 

Inna sprawa że bardzo mnie kusi zmodowanie mojego 450d, ale ciągle się waham bo trochę mi szkoda "normalnego" aparatu, mimo że w szafie leży też 350d. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukacz od Dobsona idealnie się nada, i tak będziesz musiał wykręcić okular razem z kątówką żeby zainstalować przejściówkę do kamery. Moim zdanie warto spróbować, bo możesz wystartować od zaraz, potrzebujesz jedynie przejściówki (no i peceta), chyba nawet mam gdzieś taką

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Trochę o tym myślałem żeby jupitera użyć do tego tylko nie wiem jaką przejściówkę trzeba by dorobić. A guidować obiektyw teleskopem o tym nie myślałem. Tylko czy jest sens? nie wiem jakiej długości klatki maksymalnie warto robić, bo bez guidingu robię klatki po 7 minut z blisko 100% uzyskiem.  

To nie tylko chodzi o guidowanie Jupitera. Możesz w ten sposób mieć takie "combo" - obiektyw skręcony na sztywno z teleskopem i tylko zamieniać miejscami kamery w zależności czy chcesz robić szerokie czy wąskie kadry. Montaż zawsze tak samo obciążony i wyważanie niepotrzebne. 

Przejściówka z M42 na T2. QHY5v ma chyba 12.5mm backfocusa, a Jupiter 44mm, więc taka o długości 20-25mm się nada, resztę doostrzysz obiektywem. W AK na pewno Ci dorobią bez problemu - jak chcesz mogę Ci dokładnie policzyć jaka ma być.

Pozostaje tylko do opracowania kwestia mocowania Jupitera na barana :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukacz od Dobsona idealnie się nada, i tak będziesz musiał wykręcić okular razem z kątówką żeby zainstalować przejściówkę do kamery. Moim zdanie warto spróbować, bo możesz wystartować od zaraz, potrzebujesz jedynie przejściówki (no i peceta), chyba nawet mam gdzieś taką

Z kompem nie ma problemu bo do celów astrofoto mam starego laptopa który tylko po to jest by obsługiwać programy i sterować montażem.

 

 

To nie tylko chodzi o guidowanie Jupitera. Możesz w ten sposób mieć takie "combo" - obiektyw skręcony na sztywno z teleskopem i tylko zamieniać miejscami kamery w zależności czy chcesz robić szerokie czy wąskie kadry. Montaż zawsze tak samo obciążony i wyważanie niepotrzebne. 

Przejściówka z M42 na T2. QHY5v ma chyba 12.5mm backfocusa, a Jupiter 44mm, więc taka o długości 20-25mm się nada, resztę doostrzysz obiektywem. W AK na pewno Ci dorobią bez problemu - jak chcesz mogę Ci dokładnie policzyć jaka ma być.

Pozostaje tylko do opracowania kwestia mocowania Jupitera na barana :)

Tyle opcji i jak tu na coś się zdecydować ;) 

A co spisałoby się lepiej jako guider szukacz czy jupiter?  

Jupitera na barana to pewnie trzeba obejmy jakieś z regulacją, a jakąś szynę pewnie udałoby się skombinować we własnym zakresie tak żeby to jakoś przykręcić na stałe.

 

Myślałem o zakupie czegoś takiego : http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_48&products_id=3158&lunety=Luneta_do_guidingu__60_mm_f_=_210_mm_/_1,25%27%27_+_T2_z_opraw%B1_regulowan%B1,_dovetailem_i_mikrofocuserem

cena trochę mnie odstrasza.

Lub o sw 80/400 ale to znów wydaje mi się trochę za duże... 

 

Jeśli któraś z opcji z powyższych postów by się spisywała to można by sporo zaoszczędzić, a za to kupić sobie okular lub zdecydować się na modyfikację canona. 

A jeszcze trzeba odłożyć na Astrohub-a;p 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń z szukaczoguiderem wynika, że nie potrzebowałbyś regulowanych obejm - wystarczy sztywne zamocowanie. Nawet w najbardziej pustych rejonach na niebie przy czasie kamerki 2-3 sekundy zawsze było kilka gwiazd do guidingu. Jupiter 200/4 będzie się spisywał jako guider co najmniej tak samo dobrze jak szukacz, a raczej lepiej, ponieważ będzie miał mniejszą aberrację chromatyczną niż szukacz, czyli da mniejsze gwiazdki i przez to też będzie miał nieco większy zasięg.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, tak myślę że jeśli już miałbym używać tego co mam to skłaniałbym się ku wykorzystaniu jupitera, a to dlatego że szukacza używam w dobsonie więc trochę bez sensu by było tak przekładać gdy będę chciał coś popatrzeć. Jupitera używam tylko do astro więc mógłby na stałe wisieć. 

Jeśli miałbyś chwilę czasu to policz jakiej długości by trzeba było zamówić tą przejściówkę do jupitera:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla obiektywów M42 backfocus wynosi 45.46mm, a dla QHY5v z tego co znalazłem w sieci to 12.5mm, czyli potrzebowałbyś teoretycznie przedłużkę M42 żeński na T2 męski o długości 32.96mm. Ale możesz zamówić 30mm a resztę ustawisz obiektywem.

Przyszłościowo patrząc najlepiej byłoby zamówić jak najkrótszą redukcję M42 na T2 i do tego przedłużkę T2 np 20 albo 25mm. Ale to wiadomo, wyjdzie trochę drożej, nawet w AK. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się dowiedziałem koszt złączki 49zł +wysyłka, jeśli druga opcja składająca się z dwóch części to drugie tyle. Jak tu podjąć decyzję jak w AK radzą by lepiej zrobić guider z lekkiego szukacza niż ciężkiego obiektywu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do modyfikacji to nie trzeba niczego się bać ;). Ja mam przerobionego 5D Mark II. Balans bieli ustawiam na custom białą kartka lub jeszcze lepiej szarą kartą kodaka. Można też kupić filtr kompensacyjny od Astronomika. Sporym problemem jest to, że autofocus działa nieprawidłowo tzn. trafia trochę przed lub za obiektem, ale to też da się naprawić. W serwisie Canona regulacja 5D mark II tzn. ustawienia wysokości matrycy oraz kalibracji całego systemu AF kosztuje 500zł. Przy 5D mark II akurat cena nie jest aż tak tragiczna. Przy cropie taniej chyba wyjdzie kupić drugą lustrzankę do przeróbki :(.

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na modyfikację możliwe, że się skuszę jak tylko fundusze pozwolą. Biorąc pod uwagę że 450d właściwie nigdzie nie używam poza astro, bo szkoda mi klapnięć migawki... od zakupu pół roku temu poza astro używałem go tylko na weselu brata. A tak to 350d leży z przeznaczeniem "zero litości", czyli do wszystkiego, i do makro, i do time lapse, i na codzień. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzje są często ciężkie do podejmowania :) Pytanie tylko dlaczego proponowali lekki szukacz? Jeśli chodzi o obciążenie montażu to nie ma co się bać. Jeśli chodzi o ugięcia w obejmach regulowanych to nie ma tematu, bo możesz obiektyw spokojnie zamocować na sztywno do jakiegoś dovetaila na barana na teleskopie. Chyba że mieli jakieś inne powody...

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jakie inne powody? chyba nie proponowali by tak tylko dlatego, że w takiej opcji kupiłbym również ten szukacz... Bo wagowo to ile może być różnicy, trochę lepiej jak 0,5kg, więcej chyba nie.

Decyzje ciężkie do podejmowania, szczególnie jak są bardzo ograniczone fundusze:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpisałem do AK że posiadam szukacz kątowy gso i wolałbym nic w nim nie zmieniać bo mi potrzebny, dlatego myślę o zaadaptowaniu jupitera. Otrzymałem taką odp: "Na guider trzeba nabyć szukacz prosty i za 50 zeta przerobimy go na  guider dorabiając odpowiednią złączkę". Na razie dalej nie wiem co zrobić:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślę jeśli jeszcze chcesz wyłapać pogodę w tym roku. AK nie grzeszy solidnością jeśli chodzi o terminy chociaż szef wydaje się sympatycznym kolegą, -  to jednak ma wiele problemów które opóźniają realizację nawet poważnego zakupu za kilka tysięcy, a co dopiero jakiegoś drobiazgu za kilkadziesiąt zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mocowanie mam już pomysł, dziś będę w mieście więc kupię to co mi potrzebne. Jak zda egzamin to przez weekend zamówię potrzebną złączkę. 

Jeszcze jedno, znacie kogoś wykonującego modyfikacje canonów? Hass-pol chyba bardzo zajęty bo nawet rzadko na fora zagląda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowania do jupitero-guidera w toku. Czekam na złączkę do kamerki z AK. A w tym czasie zamocowałem obiektyw na tubie, skoro mogło być na sztywno tak też zrobiłem.

Tylko czy guider musi  idealnie celować w focony obiekt, czy wystarczy najbliższa okolica? 

 

A oto zdjęcie:

post-1211-0-03724700-1418989448_thumb.jp

 

Jak widać obiektyw zamocowany w stopce szukacza, mogłem na stałe przykręcić ale wolałem mieć jakieś wyjście bez dużej ilości odkręcania,  jakbym chciał samym obiektywem focić.

 

Pewnie zauważyliście też że przednia obejma jest zintegrowana z opaską grzejną. Do testów brakuje tylko tej złączki, no i pogody....

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być najbliższa okolica, ale jak najbliżej fotografowanego obiektu. Najważniejsze żeby guider się nie uginał względem tuby teleskopu ani o mikrometr - nie widzę wyraźnie, ale ta stopka jest przykręcona chyba do jakiejś niezbyt grubej blachy?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)