Skocz do zawartości

Nasz forumowy kolega odkrył supernową !!!


statek

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, robert_sz napisał:

Czy to prawda że jesteśmy w czołówce krajów jeśli chodzi o odkrycia supernowych???

Chciałbym, żeby tak było :). Trzeba byłoby najpierw zdefiniować pewne kryteria, wg których będziemy to analizować. Indywidualne, polskie odkrycia, czy też zespoły (jak OGLE) w tym międzynarodowe, w których współuczestniczą Polacy (np. ASAS-SN). Czy czołówka to nie wiem, ale można pewnie powiedzieć, że jesteśmy dobrze widoczni - zarówno w dziedzinie odkryć dokonywanych przez profesjonalistów (ww. projekty), jak i amatorów (G. Duszanowicz z M. Żółnowskim z obserwatorium we Włoszech oraz mój skromny udział w Polsce).
Statystyki odkryć z 2016 roku możecie obejrzeć tutaj:

http://www.rochesterastronomy.org/sn2016/snstats.html

  • Like 2

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli następna do kolekcji. Nie zatrzymuj się:2000-pontiac-black:, wszyscy Ci kibicujemy!

 

  • Like 1

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Szatan nie User :)
Potwierdza się powiedzenie - mecz trzeba grać do końca (póki coś na niebie widać to obserwować lub zbierać fotony)  :)
Jarek - serdeczne gratulacje, na bank będzie potwierdzona Geek

  • Thanks 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku, zostaw kilka nowych gwiazdek dla innych. :) Niech sobie tez coś odkryją.

Ode mnie przyjmij szczere gratulacje. Dla mnie takie wyczyny to jest bomba!

pzdr.

Szymon

 

  • Thanks 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję.
Możliwa supernowa nie jest faktycznie zbyt jasna. Szanse pojaśnienia zależą od jej typu. Gdyby okazało się że jest to Ia, to powinna dość szybko rosnąć. Mam jednak jakieś przeczucie, że jest to II, ale może się mylę.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje gratulacje. Cierpliwość wynagradza Twoje dążenia do celu, niech Twoja radość będzie wielka, my też się radujemy mając takiego Kolegę tu na FA. Ja jestem pod wielkim wrażeniem zwłaszcza jako SP5LXT  pozdrawiam i życzę następnych  supernowych  :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Esku1RES napisał:

Dziś nad ranem (5 minut przed godziną piątą i 25 minut przed planowanym zamknięciem obserwatorium), przy jaśniejącym już powoli niebie, zauważyłem nieznany obiekt w galaktyce IC 221 (UGC 1835). Nigdzie nie był raportowany. Wykonałem kilka dodatkowych zdjęć i każde z nich potwierdzało, że obiekt faktycznie jest i nie przemieszcza się na tle gwiazd. Jest dosyć trudny, bo trochę blisko jądra niedużej kątowo galaktyki (offset wynosi 10W 0S). Mag: 17.6.
Moje 45-sekundowe zdjęcie odkrywcze:

Ekspozycja 5 x 9s, Data: 2017 09 16.120 UT, 17.6 mag., pozycja: 02h 22m 40.18s +28° 15' 24.9", 0.25m f/3.3 reflektor; ASI290MM-C bin2 @30dB

pgc9035.jpg

Zgłosiłem odkrycie do TNS i zostało ono zarejestrowane pod nazwą AT 2017gtd:

https://wis-tns.weizmann.ac.il/object/2017gtd/discovery-cert

Kiedy wstałem dziś rano (tzn. po godzinie 12-tej :):) ) wykonałem kolejne zdjęcie z 24-calowego teleskopu T24 (obserwatorium iTelescope.net w górach Sierra Nevada), ale przy dużo dłuższym czasie ekspozycji - 300 sekund. Mimo problemu z ostrzeniem na tym teleskopie, PSN jest jednak na tej rejestracji również widoczna. 

IC 221 to galaktyka spiralna znajdująca się w odległości 240 milionów lat świetlnych (Vr=5085 km/s). Na niebie umiejscowiona jest prawie dokładnie na samej południowej granicy gwiazdozbioru Trójkąt. Jeżeli chodzi o supernowe, to jest bardzo ciekawa. Obserwowano w niej bowiem już dwie supernowe. Jeżeli moje odkrycie zostanie potwierdzone spektroskopią, to będzie i trzecia.

W imieniu Forum serdeczne gratulację! Cool

  • Thanks 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.09.2017 o 18:27, Esku1RES napisał:

(...) Mam jednak jakieś przeczucie, że jest to II, ale może się mylę.

.. no i jednak potwierdziło się :)
SN 2017gtd tu supernowa typu II przed maksimum blasku. Nie spodziewam się więc jakiegoś szczególnego pojaśnienia. W komunikacie ATEL10755 jest wskazane podobieństwo z widmem supernowej SN 1999gi. Wygląda więc na to, że mamy do czynienia z typem II-P. To dobrze, przynajmniej dłużej będzie ją można obserwować.

ATEL10755.jpg.787b57bd80f20adb7fa181509c6b3ed9.jpg

SN2017gtdwidmo.jpg.1bbc89cb1ac80baaa28587da974ec681.jpg

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za słowa (i kliknięcia :) ) wsparcia, a dla kolegi @Wega: Vy73 de SQ1RES :)

 

  • Like 6

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Esku1RES napisał:

jednak potwierdziło się :)
SN 2017gtd tu supernowa typu II przed maksimum blasku.

Noż to było wiadome :)  Czyli jeszcze minimalnie mocniej rozbłyśnie - Łapcie ją ludziska :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Zielu napisał:

Obiekt obowiązkowy do złapania w trakcie zlotu! ;)
U mnie już dodany do listy....

Każdego, kto tylko czuje się na siłach, bardzo do tego zachęcam. Bardzo proszę też o publikację wyników lub o przesłanie do mnie pliku z podaniem imienia i nazwiska autora. Warto bowiem umieścić taką obserwację w słynnej bazie danych http://www.rochesterastronomy.org/snimages
Byłoby to bardzo cenne uzupełnienie dokumentacji tego zjawiska. Zdjęcia nie muszą być "idealne" w rozumieniu astrofotografii estetycznej. Liczy się ich wartość dokumentalna. Mile widziana (ale niekonieczna) byłaby astro i fotometria. Przykładowy rekord z tej bazy dla SN 2017glx:

LSN.thumb.jpg.07ce19ccb8321ab4d72da49c33336d32.jpg

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)