Skocz do zawartości

Deszcz meteorów


Artir

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś pogoda dopisała i załapałem się na deszcz meteorów. Choć obserwowałem z miasta, to piękne spektakle oglądałem. Na moje oko widziałem około 30-40/godz.. Gdybym wybrał się poza miasto,to bym widział więcej i zarazem miałbym miód w oczach z tego roju ^-^ Zerknąłem do programu astronomicznego i okazało się, że na dziś przypada maksimum roju Geminidy. Według programu, intensywność deszczu meteorów w zenicie ma wynosić 120/godz.

Przez ten brak pogody, w ogóle się nie przygotowałem ::)  Tak to bym obserwował z innego miejsca.

  • Like 8

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję udanych obserwacji i pięknych widoków :) mi w dziurach między chmurwami coś koło 10 mignęło, obserwowałam ze 2 godz. do ok. 0:30, potem widziałam już tylko chmury... :P

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, latało tego całkiem sporo. Podczas wczorajszej, wieczornej sesji obserwacyjnej (17.30-19.00), mimo, że specjalnie ich nie wypatrywałem, to w ciągu 1,5 godziny dostrzegłem kilkanaście sztuk, z czego kilka naprawdę jasnych (ok. 0-1mag). Kompletnie zapomniałem o Geminidach, ale gdy wyznaczyłem sobie "na oko" radiant to już wiedziałem co jest grane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geminidy to mój ulubiony rój meteorów. Potrafią zaskoczyć naprawdę pięknymi i jasnymi obiektami. Dwa lata temu byłem świadkiem niesamowitego spektaklu. Pogoda, jak to często bywa o tej porze roku, nie dopisywała, a ja spędzałem sobie późny wieczór na mieście. Po pewnym czasie pojawiły się jakieś małe dziury w chmurach i od czasu do czasu obłoki rozświetlane były przez błyski. Można było pomyśleć, że szykuje się burza, ale kiedy w końcu jakiś rodzynek (skoro już wprowadziliście ten termin :D ) przemknął przez chmurę i załapał się również w jakiejś dziurce czystego nieba, trochę nie dowierzałem, ale już wiedziałem o co chodzi :)

Dzisiaj mimo, że spoglądając w niebo trudno dopatrzyć się czegoś pozytywnego, wyjdę popatrzeć jak to wygląda w tym roku. A może jakieś serowe chmurki się przytrafią? ::)

  • Like 5

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Artur, miałem  zamiar do Ciebie zadzwonić że coś się dzieje, bo tak jak Ty przypadkowo odkryłem czyste niebo i nawet nie pomyślałem o "roju" tak mi ta pogoda poprzestawiała szarą masę spod czaszki. Trochę pobawiłem się z Księżycem i prawdę mówiąc po cichu liczyłem że będę świadkiem jakiejś kolizji kosmicznej. Pierwszy meteor pokazał mi się w świetle refraktora gdy gapiłem się w Łysego, aż drgnąłem że coś się stało. Ale tak byłem zakręcony, że nie chciało mi się nawet myśleć co to za "fajerwerki". Dopiero dzisiaj wieczorem....

Pozdrawiam Waldek.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Pomorzu pojawiło się czyste niebo, tak więc za namową Michała wybraliśmy się na spontaniczny wypad. Gdy dojechałem do nich naliczyli już ok. 20 szt. W czasie godz. ok. 20-21 udało się upolować wizualnie ok.25 szt. Niektóre rewelacyjnie jasne, widowisko przednie. Obok na statywie stał aparat i zapuściłem 30s klatki. Niestety, udało się złapać tylko na jednej klatce (mały Geminid nad Orionem)

 

post-2739-0-90703200-1418589489_thumb.jp

  • Like 6

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie niebo się wysypało,takiego widowiska jeszcze w życiu nie widziałem.

 

Na sam początek na wejściu na boisko bolid przez całe niebo,potem jeszcze 2 słabsze i całe mnóstwo cieniasów.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez zerkałem na zachód (tak mam balkonik w mieście) i tez kilka się przewinęło. Dopiero tu czytając przypomniałem sobie o roju bo patrząc myślałem ze jakaś promocja astro.

Astro3, refraktor 70/700, zoom 8-24 mm, canon 1100d niemod, DO Discovery 10x50, Celestron SkyMaster 20x80, Nikon P900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)