Skocz do zawartości

6" z dobsona na paralaktyka


ceszka

Rekomendowane odpowiedzi

Wpadłem na taki pomysł, co by wrzucić rurę Newtona 150/1200 z dobsona na montaż paralaktyczny. 
Powstały zestaw służył by do astrofoto lustrzanką w ognisku głównym, podpiął bym w to Canona 350d lub 40d, ewentualnie 5d, ale trochę mi go jeszcze szkoda :)
Pytanie: jaki montaż? 

Nie chcę sie też ładować w koszta rzędu dziesiątek tysięcy, kilka wystarczy - ale właśnie pytanie, czy te kilka wystarczy...
Rurę i aparaty mam, trzeba by pewnie dokupić jakieś obejmy, lunetkę i napęd i ten własnie montaż... ten, czyli jaki?
No własnie, a czy to w ogóle jest możliwe? czy ma sens (finansowy?) czy lepiej zostawić sobie to do wizualna i spróbować inaczej... np EQ3-2 + sam aparat...

Czy (jeśli faktycznie to możliwe) przerzucanie tuby z paralaktyka z powrotem na dobsona było by skomplikowane?

Ja nigdy paralaktyka nie miałem to też dlatego tak pytam, ktoś tak kombinował?

 

Pozdrówka!

 

PS. proszę o przeniesienie wątku do sekcji "montaże"

Newton150 + 3 Canony

aaa i lornetkę mam

 

http://www.ceha.ownlog.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są podobne tematy wystarczy spytać wujka google np:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=18977

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2811-wieszanie-pelnej-tuby-synta-dob-na-paralaktyku/

 

Można powiesić taką rurę ale ma ona długą ogniskową więc do foto będzie dość wymagająca. Mówisz że nie chcesz wydawać kilkudziesięciu tys ale kilka to już tak. I trochę nie rozumiem w tym wypadku dlaczego pomyślałeś o pakowaniu się w eq 3-2. Lepiej kupić Heq5 lub nawet Neq6, jeśli nie wiesz czy Cię to wciągnie to poszukaj na giełdach by nie stracić w razie odsprzedaży. I na początku możesz próbować samym aparatem z obiektywem.  Lub kupić popularny SW 150/750 (na giełdzie za kilkaset zł), którego wiele osób używa do fotografii.

 

A tu w linku masz zdjęcie jak wygląda tuba z gso 10" dobson, powieszona na neq6.

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5996-przymiarki-przebieranki-brak-pogody/

Jak widzisz dokupione tylko obejmy i dovetail. A żeby ją założyć na dobsona to wystarczy że wypnę ją z montażu. Nie muszę nawet obejm zdejmować bo nie przeszkadzają w pracy na dobsonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki!
Wróce z pracy to się z to zagłębię :)
 

 

I trochę nie rozumiem w tym wypadku dlaczego pomyślałeś o pakowaniu się w eq 3-2.

 

 

 

 

 

Nie, nie - napisałem, że może EQ3-2 + sam aparat, czyli bez telepa, wtedy jako szkło jakiś po prostu obiektyw do aparatu rzędu 100-200mm, czyli dokładnie tak jak piszesz dalej. 

Z drugiej strony faktycznie takie SW 150/750 to nie majątek, więc wniosek, że kombinacje z tym przerzucaniem tuby są dość bez sensu...

Newton150 + 3 Canony

aaa i lornetkę mam

 

http://www.ceha.ownlog.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie eq 3-2 pisałem właśnie w kontekście używania z obiektywem tylko. Z Twojej wypowiedzi wywnioskowałem że budżet jednak masz całkiem spory, warto zainwestować w lepszy montaż nawet do foto tylko obiektywem. Na solidniejszym montażu praca jest dużo przyjemniejsza, a poza tym jak zapragniesz czegoś większego niż obiektyw, to tylko dokupujesz większa tubę i jedziesz dalej. A w wypadku zakupu eq 3-2, chcąc spróbować czegoś większego musiałbyś wymieniać też montaż. 

Najbardziej uniwersalna rada, jeśli wiesz że astrofoto Cię wciągnie, to na początku warto zainwestować w najlepszy montaż na jaki Cię stać. 

Logistykę też musisz wziąć pod uwagę, bo solidne montaże są ciężkie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiej i najprościej będzie Ci zacząc na EQ3-2 z napędami i aparatem z obiektywem. Na nim możesz pociągnąć pod warunkiem dobrego ustawienia na gwiazdę polarną nawet 5 minutowe ekspozycje ogniskową 300mm bez guidowania.
 
Astrofotografia z EQ3-2

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj sąsiedzie, szukałem kontaktu z Tobą od kilku lat, od chwili zainteresowania się astrofotografią. Mieszkam w sąsiedniej gminie, (adres w awatarze) pod doskonałym do obserwacji niebem. Domyślam się że już na stałe osiadłeś w Szczecinie, jeśli jednak bywasz w swoim rodzinnym miasteczku, - odezwij się proszę i może chociaż dni wolne od pracy spędzimy na wspólnych obserwach. Pisz na PW, lub dzwoń 501824614. Mam trochę sprzętu, - zobaczysz jaki Ci nada się do Twoich celów. Później na zlocie podejmiesz ostateczną decyzję. Pozdrawiam Waldek.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W EQ3-2 raczej po chwilowym przemyśleniu nie będę się ładował, minimum EQ5, a co na nim wyląduje to jeszcze muszę przemyśleć, policzyć i obgadać z Wami, ale jakże ciężko się myśli, jak człowiek z zajawki znów po nogach sobie sika, jakby zaczynał od nowa ;D Sprecyzuję jeszcze budżet bo to co napisałem na początku to w sumie jest baaardzo szerokim widełkiem, czyli nie sprecyzowałem nic, więc: 2k - spoko, 3k - spoko, 4k - no dobra, 5k - jeszcze przejdzie, a dalej pewnie też się da tylko chwilkę dłużej zajmie :)

Waldek! - walę na PW!



 

Newton150 + 3 Canony

aaa i lornetkę mam

 

http://www.ceha.ownlog.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pamiętaj że trzeba wzmocnić konstrukcje. Bo gdy ją powiesisz może się wygiąć w łuk  ;)

  • Like 1

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na Dobsonie wisi przecie na jednym podparciu, ale rozumiem, że skoro jest ono tak jakby w przekroju wzdłużnym rury, a nie pod nią to i rozkład sił inny. Taaak?

Chodzi tu o zastosowaną blachę a dokładnie jej grubość , w teleskopach przystosowanych pod montaże , blacha jest grubsza i sztywniejsza niż w teleskopach na dobsonie ;)    

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na Dobsonie wisi przecie na jednym podparciu, ale rozumiem, że skoro jest ono tak jakby w przekroju rury, a nie pod nią to i rozkład sił inny. Taaak?

Ale na tym mocowaniu na paralaktyka jej nie powiesisz :( Potrzebne 2 obejmy połączone szyną - devotailem, którą umieścisz w siodełku głowicy montażu.

No i blaszka tuby mocniejsza.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foto i wizual rządzą się innymi prawami w foto wszystko od tuby po kamerkę w wyciągu musi byc na jednej osi i sztywne. Jak powiesisz aparat na długim tubusie złapanym tylko pośrodku do tuba się ugnie. Normalnie tego nie widać ale zdjęcie zaraz Ci pokaże defekt. W astrofoto nawet mikro ugięcia są widoczne na zdjęciach.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foto i wizual rządzą się innymi prawami w foto wszystko od tuby po kamerkę w wyciągu musi byc na jednej osi i sztywne. Jak powiesisz aparat na długim tubusie złapanym tylko pośrodku do tuba się ugnie. Normalnie tego nie widać ale zdjęcie zaraz Ci pokaże defekt. W astrofoto nawet mikro ugięcia są widoczne na zdjęciach.

Zgadzam się ze Zdziśkiem.... Sam podchodziłem do wieszania 12" z dobsona. W wizualu brak sztywności tuby nie będzie tak odczuwalny jak przy foto. Dlatego dałem sobie z tym spokój. Kupiłem 150/750 i mam problem z głowy ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zapytam jeszcze o coś innego, choć temat pokrewny:
w aparatach mamy tak, że matryca z cropa (np 350d, 40d) "przemnaża" ogniskową obiektywu x1.6, co daje nam jakby zoom, choć prawdę mówiąc jest to mniejszy wycinek kadru - po prostu, w przypadku matrycy pełnoklatkowej ogniskowa jest jakby realna, czyli dokładnie taka jaką sygnuje producent na szkle... czy w przypadku podpinania sprzętu pod telepa ta zasada jest zachowana? czy przemnożnik jest jakiś inny? bo biorąc pod uwagę te wszystkie parametry to i ilość pixeli matrycy będzie mała realny wpływ na szczegółowość fotografii i ilość pixeli z jakich zbudowany jest obiekt. Foci ktoś pełnoklatkowcem w ognisku głównym?

Newton150 + 3 Canony

aaa i lornetkę mam

 

http://www.ceha.ownlog.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zapytam jeszcze o coś innego, choć temat pokrewny:

w aparatach mamy tak, że matryca z cropa (np 350d, 40d) "przemnaża" ogniskową obiektywu x1.6, co daje nam jakby zoom, choć prawdę mówiąc jest to mniejszy wycinek kadru - po prostu, w przypadku matrycy pełnoklatkowej ogniskowa jest jakby realna, czyli dokładnie taka jaką sygnuje producent na szkle... czy w przypadku podpinania sprzętu pod telepa ta zasada jest zachowana? czy przemnożnik jest jakiś inny? bo biorąc pod uwagę te wszystkie parametry to i ilość pixeli matrycy będzie mała realny wpływ na szczegółowość fotografii i ilość pixeli z jakich zbudowany jest obiekt. Foci ktoś pełnoklatkowcem w ognisku głównym?

Gdy podpinasz niepełną klatkę to mnożnik zostaje na tym samym poziomie  :)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy podpinasz niepełną klatkę to mnożnik zostaje na tym samym poziomie

Czyli dokładnie taka sama zasada, jak przy "zwykłych" obiektywach?

 

Przyjmijmy hipotetycznie matrycę o rozdzielczości 30x20px.

Jedną FF drugą cropową, przy założeniu takiej samej ilości pixeli na matrycy to lepiej astro focić cropem.

 

ff%2Bvs%2Bcrop.jpg

 

Dobrze myślę?

 

PS. Co do główengo pytania postawionego w wątku to na razie reaktywuję wizuala by jak najwięcej wycisnąć z 6", a decyzję co do zakupów w kierunku astrofoto podejmę po zlocie. Myślę, że to na ten moment najrozsądniejsze dla mnie rozwiązanie dylematu. Dzięki!

Newton150 + 3 Canony

aaa i lornetkę mam

 

http://www.ceha.ownlog.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ta sama zasada jak w obiektywach np. dla 1200mm ogniskowej z mnożnikiem 1,6 wyjdzie ci 1920mm. Kamerki dedykowane do astrofotografii są wyposażone w mniejsze matryce niż  w lustrzankach, ale są o wiele czulsze  :)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Z przerzucania 6" na paralaktyka już zrezygnowałem, raczej kupił bym coś mniejszego w takich celach jesli już. Ale temat odgrzebuję z innego powodu.

Dorobiłem się barlowa GSO 2" x2 i porobiłem pierwsze testy. Ostrzy to wszystko ze wszyskim i jest OK. Jego głównym przeznaczeniem ma być hobbystyczne focenie Księżyca, Jowisza i Saturna i ewentualnie może coś tam jeszcze jak się trafi coś dużego i jasnego :) Z pierwszych testów zadowolony nie jestem, bo np. Jowisz więcej szczegółów pokazał mi na zdjęciach bez barlowa (choć seeing w czasie ostatnich testów był raczej bardzo kiepski). Do czego zmierzam :) Czy ktoś może mi policzyć lub po kolei wytłumaczyć, jak mam sobie policzyć na ile jest sens powiększać obraz rzucany na matrycę Canona5DII? 

 

Na ten moment dane wyglądają tak:

- teleskop skywatcher 6", ogniskowa 1200mm

- detektor Canon 5DII - rozmiar piksela 6,4mikrometra

- no i mam tego barlowa 2x co daje mi ogniskową 2400mm

- ewentualnie mam jeszcze Canona 40d z pikselem 5,7mikrometra, ale to chyba już wiele nie zmienia

 

Ale tam są jeszcze te plamki, reguły typa na F... no wiecie o co chodzi, bo ja to tak średnio :)

Pytanie brzmi tak: do jakiej ogniskowej jest sens wyciągać coś jeszcze z lustra 6" od chińczyków :) Matematycznie i praktycznie.

 

 

 

 

Edytowane przez ceszka
dwie literówki

Newton150 + 3 Canony

aaa i lornetkę mam

 

http://www.ceha.ownlog.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszym kraju 2,5m - 3m ogniskowej czyli barlow x2 kilka razy w roku można poszaleć ponad 3m ogniskowej. Zwykle za miastem chociaż nie zawsze.

Wysłane z mojego G620S-L01 przy użyciu Tapatalka

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A lustro 153mm na ile mi pozwala? Skoro nie ma sensu powiększać bardziej niż 2D, w przypadku chińskiego Newtona z obstrukcją to pewnie coś koło 1,5D to czy ten barlow 2x na prawdę ma sens? czy to już 0,5x barlowa za dużo, bo rozdzielczość lustra i tak już leży? Jak to jest? :P Jak żyć? :P

 

 

 

Newton150 + 3 Canony

aaa i lornetkę mam

 

http://www.ceha.ownlog.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, g.b. napisał:

W naszym kraju 2,5m - 3m ogniskowej czyli barlow x2 kilka razy w roku można poszaleć ponad 3m ogniskowej. Zwykle za miastem chociaż nie zawsze.

Wysłane z mojego G620S-L01 przy użyciu Tapatalka

Chyba troszkę zniekształcileś temat . Nie chodzi o ogniskową a o SKALĘ obrazka a konkretnie o jej stosunek do seeingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, ceszka napisał:

(...)Pytanie brzmi tak: do jakiej ogniskowej jest sens wyciągać coś jeszcze z lustra 6" od chińczyków :) Matematycznie i praktycznie.

Heh :) Teoretycznie z lustra 6" przy pikselu 6.4um to można 3-4m ogniskowej ciągnąć, ale pytanie  - robisz filmy i je stackujesz, czy pojedyncze klatki? 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, jolo napisał:

Heh :) Teoretycznie z lustra 6" przy pikselu 6.4um to można 3-4m ogniskowej ciągnąć, ale pytanie  - robisz filmy i je stackujesz, czy pojedyncze klatki? 

Pojedyncze klatki, przy filmach bym za dużo rozdzielczości stracił. Robię serię zdjęć na "zablokowanym wężyku" :) Czasem mi trochę szkoda migawki, ale co tam, po to to jest, żeby sprawiało radość. Czyli skolo lustro mnie nie blokuje to winny ten seeing być musi - czekam na lepszy i działamy dalej :)

Newton150 + 3 Canony

aaa i lornetkę mam

 

http://www.ceha.ownlog.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, to fakt. Ale jak nie masz nic przeciwko użyciu kompa, to nagrywając filmik na kompie z LiveView powiększonym 5x dostajemy to co chcemy właśnie http://www.astropix.com/HTML/I_ASTROP/EQ_TESTS/Canon_One_To_One_Pixel_Resolution.HTM:)

No i wiadomo, ważna jest kolimacja i ustawienie ostrości, a oprócz tego jeszcze ustawienie ostrości i kolimacja :) 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, jolo napisał:

No tak, to fakt. Ale jak nie masz nic przeciwko użyciu kompa, to nagrywając filmik na kompie z LiveView powiększonym 5x dostajemy to co chcemy właśnie http://www.astropix.com/HTML/I_ASTROP/EQ_TESTS/Canon_One_To_One_Pixel_Resolution.HTM:)

Wiedziałem, że coś takiego jest, ale zdawało mi się, że 5DII tego nie obsługuje... a jednak :D
 

I LOVE YOU JOLO <3 !!!

Dziękuję :)

Newton150 + 3 Canony

aaa i lornetkę mam

 

http://www.ceha.ownlog.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)