Skocz do zawartości

Niebo w 15 na 70


Finger

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie, dobrej jakości lornetki o pow. minimum 15x-16x pozwalają się już nacieszyć fajnym widokiem planet, mimo że nie temu głównie służą. Janko pisał o tym kilka razy. Ja również skrobnąłem o tym pare słów podczas mojego amatorskiego opisu Lunta 16x70. Ostra miniaturka Saturna z delikatnymi księżycami wokół wygląda niesamowicie w szerokim polu dwururki, dosłownie czuć tą ogromną odległość w jakiej się od nas znajduje, a jednocześnie można sobie wyobrazić jak wielki to gazowy olbrzym. Polecam skierować obiektywy na jasny Księżyc przed podpatrywaniem planety! Jeśli nie ma Księżyca to wykorzystać reflektory w aucie lub żarówkę w pokoju ;).

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, z balkonu widziałem z pewnością Rhea. Przy dobrej przejrzystości atmosfery od czasu do czasu migała mi też Tethys lub Dione, nie wiem dokładnie bo nie identyfikowałem. Podejrzewam że pod ciemniejszym niebem te 4 księżyce są spokojnie osiągalne (przy korzystnym ułożeniu) bez żadnych sztuczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, z balkonu widziałem z pewnością Rhea. Przy dobrej przejrzystości atmosfery od czasu do czasu migał mi też Tethys lub Dione, nie wiem dokładnie bo nie identyfikowałem. Podejrzewam że pod ciemniejszym niebem wszystkie te 4 księżyce są spokojnie osiągalne (przy korzystnym ułożeniu) bez żadnych sztuczek.

Rhea (Rea), Tethys (Tetyda) i Dione to wszystko kobity :wub: 

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dawno mnie nie było i widzę że duża wymiana zdań nastąpiła :)) Wiadomo że przez lornetkę się wszystkiego nie zobaczy, no ale na razie na teleskop mnie nie stać a nie chce kupować jakiegoś słabego sprzętu , wiec na razie oglądam obiekty które mogę zobaczyć przez lornetkę a jest tego sporo ^-^ Każdy znaleziony obiekt na niebie daje mi tyle radości że udało mi się go znaleźć i powiem wam że czasem człowiekowi to z coraz większą łatwością przychodzi ::)

Celestron 15x70 (od czegoś trzeba zacząć :D ) , statyw Camrock TC63

Początkujący astro-amator :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dziś mogę dopisać kolejny obiekt który udało mi się dostrzec przez mojego Celestrona a jest to oczywiście największy księżyc Saturna Tytan, niby jest tylko kropeczka na niebie ale fakt że udało mi się go znaleźć to tym bardziej coś takiego człowieka motywuje do dalszej obserwacji nieba zwłaszcza że ma on jasność +9 magnitudo :)

  • Like 3

Celestron 15x70 (od czegoś trzeba zacząć :D ) , statyw Camrock TC63

Początkujący astro-amator :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj się udało, mógłbym śmiało zrobić nacięcie na Fujinonie, gdybym tylko nie był lornetkowym fetyszystą i nie byłoby mi szkoda. Saturna odnalazłem  na zupełnie jasnym jeszcze niebie orientując się względem Księżyca, jeszcze niewidocznego gołym okiem. Rozdział pierścienia i globu w tych warunkach był ewidentny, wyraźny i uporczywy, do tego stopnia, że postanowiłem poddać obserwację eksperymentowi krzyżowemu i zrobiłem coś przeciwnego do tego, co na ogół robimy- wmawiałem sobie, że nie ma żadnego rodziału, że jest tylko eliptycznie wyciągnięty kształt i tyle; ale nic z tego, na nic percepcyjne sztuczki i zaklęcia: była kulka, był pierścień, była między pierścieniem i kulką szczelina.

  • Like 2

8x30, 8,5x44, 16x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszego wieczoru zaś udało mi się kilka obiektów zaobserwować a są tą IC 4665 ? gromada otwarta w gwiazdozbiorze Wężownika, po raz pierwszy udało mi się zobaczyć fazę Wenus i od czasu do czasu oddzielić pierścienie Saturna  ::) 

  • Like 1

Celestron 15x70 (od czegoś trzeba zacząć :D ) , statyw Camrock TC63

Początkujący astro-amator :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki mam takie pytanie powiedzcie mi, planuje zakupić sobie folie Baadera do mojego Celestrona czy kupując http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=420&lunety=Folia_s%B3oneczna_Baader_Solar_Foil_ND5_10x10_cm_%28filtr,_kup_wielokrotno%B6%E6%29 wystarczy mi jeden ?

Celestron 15x70 (od czegoś trzeba zacząć :D ) , statyw Camrock TC63

Początkujący astro-amator :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Po wczorajszej krótkiej obserwacji nieba do kolekcji dokładam kolejne dwa obiekty a są to oczywiście:  M92 w Herkulesie oraz Gromada Dzika Kaczka M11 w Tarczy ^-^

Celestron 15x70 (od czegoś trzeba zacząć :D ) , statyw Camrock TC63

Początkujący astro-amator :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj pierwszy raz polowałem celestronem 15x70 - i na pierwszy ogień Andromeda - idelanie widoczna, wyrazista...potem aż się zdziwiłem bo łatwo upolowana M33 duża wyraźna plama :) z widocznymi nawet przebłyskami...zachęcony po 30min zerkania upolowałem tą lornetką M57 elegancka jasna łatka z ciemniejszym środkiem :)

 

Niebo pod Brokiem jak zwykle dało radę, tylko 11' w nocy było lekkim szokiem kiedy w dzien jest ponad 30'C

Use the ForceLuke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Taka moja relacja z sierpniowych obserwacji.

Ponieważ nie udało mi się zabrać teleskopu na urlop, statyw geodezyjny i żuraw lornetkowy zachorowały i poszły na leczenie :-), zostały mi lornetki i statyw foto na urlop. Na statywie mam łamaną kolumnę Triopo w-4. 
Do kolumny założyłem starą głowicę Manfrotto i 2kg przeciwwagą. 
Nie daje to komfortu obserwacji w zenicie, ale jest do zaakceptowania. 
Na to Celestron 15x70. Do ręki DO 10x50. 
No, szału nie ma ale trzeba jechać na tym co jest. 

Byłem w Borach Tucholskich, pogoda dopisała. Od 22:30 można było działać. 
Nie mogłem długo siedzieć ze względu na warunki lokalowe (rodzina miała prawo się wyspać) ale ze 2-3 godzinki dało radę. 
A ze dwa dni niebo było bardzo przyjemne ;-). Dla mnie było to odkrywanie nieba na nowo. 
Ciemne niebo to jest to! 
A jeszcze jedno. Zielony laser zamontowany w osi lornetki zdecydowanie polepsza komfort odnajdywania obiektów. 
W każdym razie dla mnie, bez okularów niewiele widzę. 
To co udało mi się zlokalizować:
Łabędź - trudno bo wysoko nad głową i w pasie Drogi Mlecznej
M39
M29 (chyba, bo jasno tu bardzo :-)) 
NGC7000 (śliczne pasma ciemnego pyłu w okolicy)
Ładne, kolorowe omikrony. 
Dałem radę rozbić Albireo, ale bez rewelacji. 
Wielka Szczelina ładnie się prezentuje. 
Tu zostawiłem kilka obiektów bez oznaczenia, na później :-). 

Lutnia - trudno bo wysoko
Ładne epsilony, daje radę rozbić pozostałe gwiazdy podwójne. 
M57 - słaba plamka, umówmy się, że widziałem ;-), a może to była słaba gwiazdka w tym miejscu? 
M56 słabo
Tu umknęła mi Siódemka... 

Lisek
M27 hantle/ogryzek, dość wysoko dla mnie do wygodnej obserwacji
Wieszak - asteryzm tak agresywny, że aż uśmiech pojawia się na twarzy. 

Strzała M71 - mała ale wyraźna

Delfin taki lornetkowy, w 10x50 ładnie wygląda

Udało mi się po raz pierwszy zlokalizować Źrebię :-)

Orzeł  Ngc6709
Tarcza M11 Wild duck cluster/Dzika Kaczka

Strzelec (czad! Nie jest dostępny w okolicy mojego domu, tu miałem dobrą miejscówkę) 
M16 egale nebula
ngc 6605
M17 Mgławica Omega/mgławica Łabądź
M18
M25
M24 gwiazdowa chmura Strzeleca
M23?
M22 duża, ładna 
M28 mniejsza 
M8 mgławica Laguna, śliczna! 
M20 Mgławica Trójdzielna/Tryfid nebula
M21
+dużo dookoła i w górę

Wąż ogon
NGC6633
IC 4756 Graff's cluster

Wąż głowa - M5

Wężownik
IC 4665
M14
M10 i M12 prawie mieszczą się w jednym polu, prawie... 

Kasjopea
ET cluster i cała masa obiektów do rozpoznania
Widziałem tu wiele obiektów, ale zabrakło mi czasu na ich dokładne oznaczenie. 
Piękny rejon! 

Perseusz
M34 Spiral cluster 
NGC 869 i 884 Double cluster z liniami świateł łączącymi go ze Stock 2 - to mój ulubiony obszar
Kaskada Kemble'a - piękny liniowy asteryzm
Tu jest sporo obiektów, których nie rozpoznałem, pozostają na przyszłość. 
Rejon Mirfak'a i poniżej jest majestatyczny i wspaniały! 

Andromeda 
M31
M110
M32?
jako plameczka/gwiazdka 

Trójkąt
M33 trangulum galaxy - ja widzę ją tylko w lornetce

Ursa Major, galaktyki słabo widoczne
M81 i M82 w jednym polu, M102, M94

Hercules M13 i M92
Wodnik M2
Pegaz M15
Później wschodzące Plejady, śliczne!
I to wszystko budżetowo ;-)

Edytowane przez kjacek
białe tło
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, też jestem użytkownikiem Celestrona 15x70 i potwierdzam, że można zauważyć Saturna z przerwą między pierścieniem :) widok niesamowity. Niby w lornetce to obiekt o wielkości 1-1,5 mm, a robi niesamowite wrażenie ;) Polecam Plejady do obejrzenia :) Panowie orientujecie się kiedy znowu będzie możliwy do obejrzenia w przystępnych godzinach Jowisz z księżycami?  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podzielenie się swoimi wrażeniami - choć przyznam, że w obecnej, dość chaotycznej formie z całą masą makaronizmów lekko się nie czytało :P 

Perseusz
M34 Spiral cluster ??
NGC 869 i 884 Double cluster z liniami świateł łączącymi go ze Stock 2 - to mój ulubiony obszar
Kaskada Kemble'a - piękny liniowy asteryzm
Tu jest sporo obiektów, których nie rozpoznałem, pozostają na przyszłość. 
Rejon Mirfak'a i poniżej jest majestatyczny i wspaniały! 

Czepnę się jeszcze Perseusza - skąd wytrzasnąłeś określenie spiral cluster na M34?

Ponadto - rozgwieżdżony rejon Mirfaka to asocjacja Per OB3 (lub Melotte 20), a Kaskada Kemble'a leży w Żyrafie...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podzielenie się swoimi wrażeniami - choć przyznam, że w obecnej, dość chaotycznej formie z całą masą makaronizmów lekko się nie czytało :P 

Czepnę się jeszcze Perseusza - skąd wytrzasnąłeś określenie spiral cluster na M34?

Ponadto - rozgwieżdżony rejon Mirfaka to asocjacja Per OB3 (lub Melotte 20), a Kaskada Kemble'a leży w Żyrafie...

Amator ze mnie... jak się pomyliłem mea culpa. Dziękuję za sprostowanie.
Nigdy wcześniej nie oglądałem nieba z lornetką na statywie przy ciemnym niebie. Byłem zdziwiony ile można zobaczyć.
Jeśli chodzi o "spiral cluster na M34".. pewnie wygooglałem (spirall cluster w googlach - pierwszy link do M34...) o ile to nie Stellarium tak to nazwało, nie pamiętam. W nocy używałem Stellarium w night mode, nie robiłem żadnych notatek. W dzień usiłowałem przypomnieć sobie co widziałem i jakoś to odnaleźći sobie zapisać.
"Kaskada Kemble'a leży w Żyrafie" - fakt :-). Źle oznaczyłem, albo widziałem coś innego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do M34, raczej nie bazowałbym na nazwach, które wyskakują z wyszukiwarki. Łatwo o błąd.

"Kaskada Kemble'a leży w Żyrafie" - fakt :-). Źle oznaczyłem, albo widziałem coś innego... 

Niekoniecznie, Kaskada Kemble'a leży blisko granicy z Perseuszem - a jest na tyle charakterystyczna, że pewnie dobrze ją zidentyfikowałeś.

 

Byłem zdziwiony ile można zobaczyć.

Oj, prawda. Dawno temu, kiedy uważałem, że lornetki są tylko wspomagaczami, pewnego razu przycupnąłem na drodze w lesie, ze świeżo otrzymają DO Everest 12x60 i przekonałem się, jak bardzo się mylę - właśnie skanując Perseusza, Kasjopeję i inne konstelacje wędrujące wysoko na jesiennym niebie. Chyba właśnie wtedy nawróciłem się na lornetki, choć jeszcze parę godzin wcześniej byłem zagorzałym newtonowcem...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I te kolory blisko położonych na niebie gwiazd, często kontrastowe (jak chyba omikrony w Łabędziu) - w lornetce jakby bardziej przyjemne.
Miałem tubę Newtona 200/1000 ale kolorki były takie ... hm... zimne(?). Może moja tuba była 'chora' albo okulary nie najlepszej jakości...

Co nie znaczy, że jestem przeciwnikem Newtonów :-).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

witam dawno już  nie pisałem w tym wątku który utworzyłem, ale jest to spowodowane zmiana pracy (kierowca ciężarówki ) i prawie całkowity brak czasu na obserwacje nieba. ok przejdę do rzeczy , problem mam tego typu ze moja lornetka się rozkolimowała i widzę podwójnie co bardzo utrudnia i przeszkadza ogólnie w jakichkolwiek obserwacjach , czy jest gdzieś jakiś poradnik gdzie mogę to dokonać sam, ewentualnie jakiś sklep który tym może dokonać naprawy, z góry dziękuje na pomoc

Celestron 15x70 (od czegoś trzeba zacząć :D ) , statyw Camrock TC63

Początkujący astro-amator :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki na których znajdziesz lokalizację śrub kolimacyjnych swojego Celestrona https://stargazerslounge.com/topic/126460-checking-and-performing-conditional-collimation-using-bahtinov-masks/?do=findComment&comment=1363000

Cytuj

Kolimacja generalnie polega na kręceniu tymi śrubkami Trzeba to jednak robić ostrożnie i z głową. Mój algorytm wygląda tak:

1. Kontrola obrazu na niezbyt jasnej pojedynczej gwieździe
2. Obrót pierwszej ze śrub o ok 20-30* (zapamiętujemy śrubę i kierunek obrotu).
3. Jeżeli obraz gwiazdy przesunął się w linii na której mamy rozjazd, przechodzimy do pkt 5. jeżeli nie, przechodzimy do pkt. 4. 
4. Cofamy ruszoną śrubę kolimacyjną dokładnie do pozycji startowej i powtarzamy pkt. 1-2 ale na innej śrubie.
5. Gdy mamy juz zlokalizowaną śrubę odpowiedzialną za korektę w pożądanej przez nas linii, wykonujemy kolejny obrót o 20-30* ale w przeciwnym kierunku do pierwszej próby. To nam dało powrót do pozycji startowej ale mamy już rozpoznaną śrubę którą powinniśmy kręcić i kierunki zmian w powiązaniu do kierunków obrotu śruby kolimacyjnej.
6. Obrotami po 20-30* w odpowiednim kierunku, doprowadzamy do zjednoczenia obrazów (po każdym obrocie o 20-30* kontrolujemy obraz!)
7. Możemy przejechać z kolimacją aż do rozdwojenia obrazu w przeciwnym kierunku. Zobaczycie że mimo iż widać przesunięcia gwiazdy już przy minimalnych korektach, to gdy już złapiemy ją w punkt, to możemy zobaczyć ponownie rozjazd (w drugą stronę) dopiero po całkiem poważnym kręceniu śrubką nastawną (mózg nas oszukuje - "softwareowo" sobie skubaniec justuje w locie - patrz podpunkt "rozpoznana teoria").

Gwiazda w większości lornetek będzie pokonywać dystans ok. 0,5* na jeden obrót śruby kolimacyjnej. Tanie lornetki potrafią mieć te mechanizmy bardzo nieprecyzyjne (skokowe działanie, brak działania, niefokalne działanie - obrót śruby w prawo i w lewo o ten sam dystans nie powoduje powrotu obrazu do pozycji wyjściowej itp.). Czasami tandetność ich wyklucza jakąkolwiek kontrole procesu kolimacji i wtedy nie bardzo ma to sens (chyba że będzie nam sprzyjać szczęście i ustawimy ją na ślepo).

Ten cytat to wypowiedź Hansa z tego tematu http://astropolis.pl/topic/12916-amatorska-kolimacja-lornetek/

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)