Skocz do zawartości

Prognozy zorzy polarnej (również nad Polską)


ChessNet

Rekomendowane odpowiedzi

Byłem po północy i przez kilka minut było niesamowicie, potem jednak ucichło. Przesłonę zmiejszyłem do min, bo wcześniej były za ciemne (na ekraniku w aparacie wrażenie było inne), ponownie pamięć pełna.
Aha kumpel z Norwegii dzwonił, że u niego niebo tak eksplodowało, że aż się tego zaczął bać  :D .

  • Like 2

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jak ja w Zatomiu. Nie czytałem komunikatów i totalnie mnie to zjawisko zaskoczyło. Jeszcze teraz nogi mam miękkie. Ale fotki są, niestety te z kulminacji nieostre bo cały się trząsłem

Też te ostatnie mi wyszły nieco nieostre, niemniej widać cos tam, czekam czy jakieś sygnały widoczności jeszcze będą to się wyskoczy jeszcze raz.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę wróżyć źle, ale chyba się skończyło... przynajmniej w wersji wizualnej. Na wysokości Noresund w Norwegii już jest po zabawie. Przynajmniej u mnie z okna nic nie widać, a na zewnątrz już mi się nie chce wychodzić. 

Pozdrawiam wszystkich szczęśliwców, którzy nie przespali dzisiejszego spektaklu.  >:D

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zbiera siły do nowego ataku? :D

 

Ja tylko pamiętam 20 listopada 2003 roku, kiedy to zorza niespodziewanie wystrzeliła koło godz. 19 gdy wracałem jako młodzieniec z angielskiego. Filary zatańczyły na niebie, a ja wtedy myślałem że są to chmury. Nie mniej jednak pobiegłem za bloki w ciemnicę gdyż coś mnie tknęło, a serce niespokojne podeszło do gardła. Oniemiałem wtedy jak spojrzałem w górę. To nie była zorza, ani cokolwiek mi znajomego z widzenia. To był istny POKAZ LASEROWY nad samą głową w zenicie! Skończyło się to po kilku minutach, przenosząc się jako rozległe bezkształtne pojaśnienie na północny nieboskłon. Nie miałem wtedy żadnego aparatu i wielce żałowałem, że nie byłem w stanie tego udokumentować w żaden sposób.... Aż do dziś! Cień na ziemi rzucany przez to nieziemskie zjawisko, które dziś zapłonęło z taką siłą utwierdził mnie w przekonaniu, że była to najbardziej niezwykła chwila w moim życiu, jeśli chodzi o przeżycie fascynującego zjawiska przyrody!

  • Like 3

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe dlaczego w jednych miejscach zorza była tak dobrze widoczna, a w innych nie. Warunki geomagnetyczne były tak dobre. Przy Kp 8 przecież widać zorzę na północy Włoch.

 

Swoją drogą zastanawiająmnie ciągle te pionowe pasy. Ja też je widziałem na północ od Lublina. No i przecież te pasy był pionowe, a tzw. zorza wieczorna jest jednak pozioma. Ponadto, czy jak Słońce schowało się za horyzont to mogło oświetlać chmury? Na niebie widaćjuż było jaśniejsze gwiazdy. W Siedlcach (czyli niedalego Lublina) zrobiono zdjęcia podobne. Zobaczcie: https://www.facebook.com/stma.siedlce/photos/a.1059094464107765.1073741846.185114791505741/1059094657441079/?type=1&permPage=1 Po niebie wygląda na identyczną porę (po zachodzie, ale jeszcze nie jest całkowicie ciemno) i widać zorzę na tle chmur, które nie są oświetlone.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wyszedłem z domu przed 20 by poszukać bardziej odsłoniętego horyzontu północnego. Zabrałem ze sobą kolegę. Trudno u mnie na wsi znaleźć miejsce bez latarni w polu widzenia więc kompromisem było miejsce bez latarń ale na skraju pola widzenia oczami świeciły okna domu. Czyli warunki nie były złe :)

Długo zastanawialiśmy się czy słupy światła to nie jakieś reflektory (np. aut). Jednak po pewnym czasie uznaliśmy, że to jednak zorza !!! Moja i kolegi pierwsza w życiu. Uczucia mieszane - nie miałem pojęcia jak to ma wyglądać. Słupy światła, niestety tylko szare sięgały do 25 stopni, najniżej widoczne były już od 5 stopni sleepy.gif Słupy pojawiały się od około 21 i znikały, ostatnie znikły po 22.  Świadom tego teraz że to zorza rozpieram mnie radość z jej obserwacji. Super sprawa. Niektóre słupy były na tyle jasne, że myślę że było by je widać nawet z ulicy - aby tylko nie patrzeć w latarnie. Myślę, że ktoś przypadkowy pomyli by je z reflektorami aut. Ja sam gdybym nie widział o zorzy od kolegi to podczas obserwacji dziwił bym się co to za dziwne słupy światła. Nieco żałuje, że poszedłem  spać (choć dobrze to mi zrobiło) bo o dziwo od jakiegoś czasu latanie gasną wcześniej - kiedyś około 1, teraz już przed 23. Fajnie :)

 

Chce jeszcze więcej zorzy !!!

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mam dzisiaj dobry humor po tej nocce.

Tylko 3 godziny snu a baterie naładowane jakbym wypoczywał tydzień na Kanarach :D :D

Zgadza się , humor dopisuje jak mało kiedy nawet spać nie mogłem , bo ciekawiło mnie jak wyszły zdjęcia .

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ nas to słońce rozpieszcza. Zorza była, a zaraz zaćmienie. Wydaje mi sie, ze zorze widziałem jakoś niedługo po zachodzie Słońca, z podkreśleniem wydaje mi się :) ale nawet jeżeli to była tylko autosugestia, to co widziałem to moje :) Dziękuje wam za informacje na forum, pomysleć tylko, że gdybym sie nie zainteresował astronomia i nie trafił na to forum to przegapiłabym tyle zjawisk na niebie. Aż strach pomysleć ile przegapiłem przez tyle lat.

Orion SkyQuest XT8, TS Optics MX Marine 10x50,. Okulary: Orion Sirius plossl 25mm, GSO plossl 12mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jeszcze dodam jedną ciekawą rzecz dla właścicieli smartfonów

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eaglesorbit.auroraalert&hl=pl

 

naprawdę pomaga i dzięki temu nie przegapi się żadnej zorzy, ja już miałem notyfikacje około 13 że na 17 jest przewidywane Kp=8

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukaszu, a ja w tym miejscu chciałem Ci podziękować!

Gdyby nie twoje alerty, mógłbym przegapić jedno z najpiękniejszych widowisk, jakie widziałem w swoim życiu!

Cieszę się, że Ci się udało :)

A najbardziej się cieszę, że sam nie przegapiłem tego spektaklu.

 

Zorza w Polsce w wizualu, do tej pory ciężko uwierzyć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, znakomicie opisałeś to co mieliśmy przyjemność oglądać. Cały czas mam w głowie ten świetlny (i świetny) spektakl. Skala tego widowiska zdecydowanie przerosła moje wyobrażenie zorzy polarnej (i to nie tylko widzianej z naszej szerokości geograficznej ale ogólnie).

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zapraszam wszystkich, aby zobaczyć zdjęcia zorzy polarnej w dniach 17-18 marca z całej Białorusi. Większość obserwatorów z Mińska.

http://www.aurora.belastro.net/photo001.htm

  • Like 5

Iwan
www.astronomy.domachevo.com
www.aurora.belastro.net
Sky-Watcher P1501EQ3-2, Yukon 1-100x, Yukon 30x50, Camera: Sony DSC-W100, Sony DSC-H55, Sony DSLR-A330

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zapraszam wszystkich, aby zobaczyć zdjęcia zorzy polarnej w dniach 17-18 marca z całej Białorusi. Większość obserwatorów z Mińska.

http://www.aurora.belastro.net/photo001.htm

Piękne Iwanie :)

Czemu Ty ostatnio tak mało gościsz na FA ::) ???

Troszkę Twoich fotografii by się przydało :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimie nie oglądałem, nie ma pogoda. Wiosna początek sezonu. Postaram się przesłać zdjęcia z zaćmienia słońca.

  • Like 1

Iwan
www.astronomy.domachevo.com
www.aurora.belastro.net
Sky-Watcher P1501EQ3-2, Yukon 1-100x, Yukon 30x50, Camera: Sony DSC-W100, Sony DSC-H55, Sony DSLR-A330

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Michał zwrócił mi uwagę, że dziś oberwiemy naładowanymi cząstkami. Jak zobaczę coś na niebie, to dam znać. Będę obserwował do około północy, bo później kładę się spać. Jutro na 6 do pracy...

  • Like 3

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Dzisiaj wczesnym rankiem region aktywny na Słońcu o numerze 2371 wygenerował dwie flary o mocy M2.0 i M2.6Około godziny 10 koronograf na LASCO potwierdził dość masywny pełny koronalny wyrzut masy skierowany w stronę Ziemi

 

Począwszy od poniedziałkowego wieczoru warto śledzić wskazania na

 

http://www.solarham.net/

 

w oczekiwaniu na impakt. Bardzo możliwe jest wystąpienie sztormu o sile G2 (KP6-KP7) i powtórka z marca :)

 

Stay tuned!

 

PS: Region 2371 posiada rozbudowaną strukturę magnetyczną beta-gamma-delta co daje naprawdę duże prawdopodobieństwo kolejnych rozbłysków klasy M (70%) i klasy X (15%). W ciągu najbliższych kilku dni jego pozycja będzie maksymalnie geoefektywna i każdy silniejszy rozbłysk połączony z CME może skutkować dość silnym sztormem geomagnetycznym i zorzami na niższych szerokościach geograficznych :)

Warto go obserwować.

 

Dobrze, że w środę jadę nad morze :D

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu nie ma szans?

rozwiń proszę...

 

 

A gdzie to Łukaszu się wybierasz nad morze i dlaczego nie do Ustki. Przypominam, że astrokurort to właśnie Ustka  :)

 

 

 

Ustronie Morskie, trochę dalej na zachód :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)