Skocz do zawartości

Wspólne obserwacje na wschód od Warszawy


Nord

Rekomendowane odpowiedzi

Razem z użytkownikiem Windforce wybieramy co jakiś czas w te strony na obserwacje.

W odległości około 60 km od Warszawy niebo robi się naprawdę przyzwoite, ponad 6mag.

Łuna Warszawy jest prawie niewidoczna.

Zapraszam zainteresowanych na wspólne obserwacje.

 

Windforce dopowiedz coś od siebie o miejscówce :)

 

Pozdrawiam

SW 120/600

AZ Nord

DOT 8X42

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to okolice miejscowości Wrotnów, Kosów Lacki niedaleko Węgrowa.

Po drodze jest jeszcze wieś Walentów (niedaleko miejscowości Dobre) z trochę gorszym niebem.

 

Też w tamtej okolicy mam miejscówki, konkretnie koło wsi Mrozowa Wola. Tylko, ze to nie 60 km z Warszawy, ale okrągła setka :D

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest 100 km od Warszawy i dopiero w takim oddaleniu od stolicy na tej miejscówce niebo robi się odpowiednio ciemne.. Miejsce jest spokojne i dość odkryte, warunki bardzo dobre gdyż w promieniu kilku kilometrów w zasadzie brak jest jakichkolwiek sztucznych źródeł światła. Wjazd na łąkę jest trudny a łąka też nie jest bezpańska, więc jest to miejscówka doraźna. Nie mniej jednak warto polecić bo naprawdę jak na Mazowsze to jest bardzo ciemno.

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już tak daleko jeździcie to nie nieśmiało bym zaproponował bym by spotykać się na północ od Stoczka  Łukowskiego ponieważ z chęcią bym z Wami popatrzył i jeszcze 2 inne a może 3 osoby. Okolice Wodynia na mapach wyglądają nawet nieźle, co Wy na to ? Ja z okolic Dęblina jestem. Jest też ktoś z Siedlec - może by się skusił. Ja sam mam niezłe niebo tylko że mam łunę od szklarni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że temat się rozwija.

Dla chętnych, możecie proponować swoje miejscówki.Może ktoś ma działkę z ciemnym niebem?

Jeśli pogoda się ustabilizuje trzeba będzie coś zorganizować, tym bardziej ze są chętni :)

SW 120/600

AZ Nord

DOT 8X42

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepatrzyłem trochę mapy i jeśli się wszyscy zgodzą to proponuje miejsce miedzy miejscowością Soćki a Wola Wodyńska lub okolice Rezerwatu Przyrody Dąbrowy Seroczyńskie.

To jest 80 kilka km od centrum W-wa, 40 kilka od Mińska Maz. i 50 kilka km od mnie. Tu ładnie powinien odcinać od LP las. Oczywiście o ile ten z Siedlec się dołączy bo jak nie to może coś bardziej na zachód ? Czyli okolice  Łopacianki ?

Ja sam mam miejsce takie gdzie jak syfu nie ma, jest spokojnie ponad 6 mag, tyle że mam łunę.

 

Czekam na Wasze propozycje i co o tym w ogóle sądzicie. 

 

I czekam niecierpliwie na pogodę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pogoda zbliża się wielkimi krokami (żeby nie zapeszyć - pfuu pfuu :D ). Jeśli jest ktoś chętny na wyjazd bardziej w moja stronę to niech tu pisze, ja z chęcią się spotkam i poznam kolejna osobę.

mr_j  teraz zauważyłem że do Łukowa mam 65 km ! Może chciałbyś się spotkać ? Okolice Okrzei ? Urszulin wydaje się być dobry na mapach LP. Akurat połowa drogi :) 

Czekam na odp. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wskazuje na to iż odbędą się wspólne obserwacje w Urszulinie. Ktoś chętny na dzisiejszą noc ?

Miejscówka kombinowana, ze względu na najlepsze warunki nieba. Kombinowana, czyli wolna amerykanka w polnej drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wskazuje na to iż odbędą się wspólne obserwacje w Urszulinie. Ktoś chętny na dzisiejszą noc ?

Miejscówka kombinowana, ze względu na najlepsze warunki nieba. Kombinowana, czyli wolna amerykanka w polnej drodze.

 

Jak na wolna amerykankę obserwacje uważam za udane. Miejsce super. W zasadzie nie ma łun :o  :o  a wszystkie światła nad horyzontem były wzmocnione mgłami. Gdyby nie mgły to było by genialnie.

 

 

Marcin - nie chcę Cię wkurzać ale - Abell 21 "Delta 15x70 i baaderowskie UHC-esy też dały radę. Jeśli wiesz, gdzie szukać - obiekt zerkaniem jest oczywisty, jeśli nie - hmm, można go przeoczyć icon_wink.gif" luksot  :D

Ja dziś się z nią zmierzę - to sprawa honoru !

 

 

Zapraszam na dziś !!! Kto chętny na ciemniutkie miejsce ? Hymmm ? ::)  Ogólnie w okolicy jest ciemno jak ... u murzyna :D Latarnie gasną o 22.30. Tylko trzeba ogarnąć lepsze miejsce na postój :wacko:

 

Jak nie bardzo pasuje to podobne niebo powinno być w okolicach Aleksandrowa (na wschód od Żelechowa)  - dostosuje się - mogę tam jechać oby tylko ktoś był.

 

EDIT: dobije jeszcze tym :D http://www.jthommes.com/Astro/Medusa.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karolu, Tomaszu dziękuję za wspólne obserwacje. Gdyby nie zamarzająca wilgoć w powietrzu. Byłoby pewnie blisko warunków bieszczadzkich.

M51 co prawda bez poświaty i most się nie połączył. Widoczne 3 ramiona, były utzekajace. Gotujący się w jądrze "słonecznik M63". Jowisz z owalem wokół wiru, który przez kontrasty wydawał się uwypuklony.

Cudownie wyłaniający się księżyc w palecie jesiennych czerwieni. M13 cudowny pajączek z mercedesem oraz zabawy z NGC 6207. Czesanie panny i lwa, warunki nie rozpieszczały, ale szczegóły pojawiały się w tych jaśniejszych i zerkaniem.

Ale zachwycała mnie ilości wyskakujących z tła kolejnych plamek igiełek i przecinków.

Dla takich widoków warto przemarznąć.

Jeśli chodzi o Abella do poprawki :)

O który Aleksandrów Ci chodzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również dziękuję za miło spędzony czas.

Postaram się napisać nieco szerszą relacje, dziś raczej nie dam rady - szykuje się na kolejną noc :)

 

Chodziło mi o okolice Wnętrza - obok jest Aleksandrów, Ogniwo, Grudź.

 

Czekam z niecierpliwością na kolejne spotkania. Może ktoś jeszcze się skusi. Tym bardziej że na wschód od Żelechowa powinno być podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jest jescze lepiej. Przynajmniej jak pamiętam niebo w Wilczyskach. Dzisiaj nie dołączę. Nie mam opieki do chłopców. Może z pod domu. Obserwacje rozpalają wyobraźnie. Wspólna przygoda z osobami, które mają podobne zainteresowania i zapał, są inspirujące :) Karolu i Tomaszu jeszcze raz dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wybieram się pod Drohiczyn, wyjazd z Mińska planuję o 19:00 więc na miejscu będę przed 20. Wytypowałem miejsce widoczne na screenach poniżej, aby było łatwiej dojechać komuś z okolic Siedlec/Łukowa. Intuicja mi podpowiada że tam może być dobrze:

 

post-1167-0-13311100-1424084027_thumb.jp

 

post-1167-0-67370900-1424084036_thumb.jp

 

post-1167-0-80093700-1424084045_thumb.jp

 

post-1167-0-24978800-1424084056_thumb.jp

 

Podkreślimy łaciną kolor widoczny w M42, zobaczymy światło zodiakalne, przeczeszemy Jednorożca, zapolujemy na Koński Łeb...

... a może pojedziemy już "na niebieskie?" :):

 

post-1167-0-02979000-1424085249_thumb.jp

 

Zapraszam :)

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde. Ja także z przyjemnością dołączył bym do Koleżeństwa. Ale u mnie jest jeden, ale bardzo istotny problem. Nie posiadam własnego transportu. To mnie uziemia (dosłownie i w przenośni). Jestem z Parczewa i jak śledzę wątem to najbliżej mi kilometrowo do Łukowa. A może znajdzie się jakiś zacny wybawca i zgarnie mnie po drodze...Obiecuję pokryć koszta paliwa. Wszelakie propozycje bardzo mile widziane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wybieram się pod Drohiczyn, wyjazd z Mińska planuję o 19:00 więc na miejscu będę przed 20. Wytypowałem miejsce widoczne na screenach poniżej, aby było łatwiej dojechać komuś z okolic Siedlec/Łukowa. Intuicja mi podpowiada że tam może być dobrze:

 

 

Jak na wiosnę będziecie jeszcze tam obserwować to do Was dołączę, niedaleko mam działkę. Teraz niestety jestem uziemiony :(

Pozdrowienia

----------------------------------------------------

o^o 10x50, O^O 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde. Ja także z przyjemnością dołączył bym do Koleżeństwa. Ale u mnie jest jeden, ale bardzo istotny problem. Nie posiadam własnego transportu. To mnie uziemia (dosłownie i w przenośni). Jestem z Parczewa i jak śledzę wątem to najbliżej mi kilometrowo do Łukowa. A może znajdzie się jakiś zacny wybawca i zgarnie mnie po drodze...Obiecuję pokryć koszta paliwa. Wszelakie propozycje bardzo mile widziane :)

Już wolę Cię zabrać gdzieś pod Wisznice. Szukaj dobrej miejscówki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto przestraszył się wiatru niech żałuje, trzy warstwy ubrań, kaptur, wystarczyły by się obronić przez ponad 3 godziny. W zamian niebo - prawdziwa żyleta. M42 z kolorem aż psuła nocną adaptację wzroku do ciemności ze swoim lśniącym Trapezem z sześcioma składnikami widocznymi na wprost i ponad 15-magowymi gwiazdkami widzianymi na tle mgławicy, zielona kometa C/2014 Q2 Lovejoy z warkoczem, M51 w Psach Gończych z rozległą spiralą, pomostem i detalem jak ze zdjęć, rażąca po oczach Gromada Podwójna w Naglerze 31 mm, Twarz Eskimosa przy 660x w całym polu widzenia XW7 nie wspominając o M3 rozwalonej do samego centrum. 660x kontra centrum M42 to widok niemal jak z Hubble'a gdy wiatr nie telepał sprzętem! Rozeta, Pył w Stożku na tle Choinki, Koński Łeb oczywisty nawet bez filtrów, jakieś 30 galaktyk w gromadzie Panny, to wszystko w 14,7" przy mega-wygwizdowie gdzieś nad Bugiem, następna tak czysta, czarna i transparentna noc przy nowiu pewnie za pół roku. :)

  • Like 7

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem razem z Karolem, dziękuję za wspólne obserwacje i wytrwałość. Dobrze, że miałem 3 warstwy, ale i tak było ekstremalnie.

Podmuchy dosyć mocne i powodujące drganie kratownicy. Aż tak dobrze, jak u Ciebie w Urszulinie nie było. Pomost w M51 raz mi się połączył, spirale rzeczywiście widoczne.

Z 7mm, 660x dobrze policzyłeś ? Czy z barlowem ?! Ale Hicksony 44 i 57 oraz Łańcuch Markariana na długo zostaną w mej pamięci. Kiedy jaśniejsze galaktyki pokazywały w łańcuchu struktury (dość zwiewnie, ale jednak ! ).

Co prawda głowy konia nie namierzyliśmy :-[  (trzeba było "zjechać po linii do dołu"). Choć raz mi "mignął" w okularze.

Szukając głowy mając Alnitaka delikatnie poza polem. W ten oto sposób mamy opanowane obserwacje NGC 2024. Zaskoczony jestem jak teraz wiem na co parzyłem.

Nie wspominając Lovejoya był cudowny, warkocz i głowa. Komety zawsze zapierają mi oddech !

Kiedy będziesz się wybierał ponownie, dzisiaj ;) ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

660x idzie przez Powermate 2,5x, wczoraj ciężko było używać tego powiększenia ze względu na wiatr, ale jeśli już przestawało telepać obrazem, seeing był idealny, a bardzo suche powietrze o dużej przejrzystości zapewniało fantastyczny kontrast prawie jakby nie było atmosfery. Wszystkie DS-y można było powerować do absurdalnych wartości. M42 przy 660x... Kosmos :D Ciekawe jaka apertura dałaby szanse na obserwacje globuli Booka :D Jestem zszokowany tym, jak łatwo B33 udawało mi się wyłapywać bez filtrów. Najpierw została namierzona z Lumiconem UHC, by pokazać wyraźnie zarys kształtu głowy, to w którą stronę jest zwrócona, a później po odjęciu filtra było wciąż wyraźnie widać ciemne wycięcie w pojaśnieniu za jej plecami. Płomień - Wyraźny, ewidentny, asymetryczny, ze strukturą. Ale i tak Twarz Eskimosa i rozległość M51 mnie poraziła. Nie sięgałem po ambitne obiekty, jednak ciężko jest się skupić kiedy wiatr prawie że chce wywrócić Ci teleskop. Następny raz... nie wiem kiedy :) Jak czas pozwoli - dam znać :)

  • Like 2

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)