Skocz do zawartości

Pogodny wieczór w mieście


Alice

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj o godz. 14:42 CET od stacji ISS odłączył się statek ATV-5. Już kilka godzin później o godzinie 17:30 wyszedłem na dwór wykorzystując tą bezchmurną pogodę jaką macie w tej chwili w całej Polsce, żeby obejrzeć wspaniały przelot ISS i ATV-5 na jeszcze jasnym niebie. Na zachodzie obecnie bardzo jasno świeci nam Wenus, a na wschodzie przegania ją pod horyzont Jowisz. ISS zaczęła być widoczna szybko w niedalekiej odległości od Wenus i jaśniała zbliżając się w okolice zenitu. Początkowo nie mogłem znaleźć ATV, ale kiedy stacja trochę się wzniosła najpierw namierzyłem go w lornetce kilkanaście stopni przed nią (ATV leciał przed nią). Patrzę sobie, patrzę przez lornetkę na nie, a tu co? Plejady :) W tym momencie na jasnym jeszcze niebie ATV-5 był widoczny również gołym okiem. Czy to nie jest wspaniałe? Jak ci wszyscy zabiegani ludzie na ziemi mogą nie wiedzieć, że nad głowami mają taki spektakl? Ja tego nie rozumiem i Wy pewnie też. Postałem jeszcze chwilę gapiąc się na Jowisza i Wenus. Widok bezchmurnego nieba jest dla nas po prostu kojący. Kiedy ISS chowała się w mgle nisko nad horyzontem w myślach pożegnałem astronautów okrążających Ziemię z prędkością prawie 8 km/s, do zobaczenia za 1 godzinę i 35 minut. Wtedy bowiem znów się przywitamy, ale na ciemnym już niebie. Kto zdrów, polujcie na drugi przelot. Pogodę macie, sobotę macie. Ja idę po kolejną dawkę narkotyku bezchmurnego nieba. ;)

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff. Też widziałem ten przelot. Zobaczyłem ISS gapiąc się z balkonu na Wenus z Marsem. Niebo było jeszcze półwidne. O ATV nie wiedziałem i go nie wypatrywałem . Szkoda!

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ludzie w dzisiejszym świecie są za bardzo pochłonięci tym co przyziemne, tracą tak wiele z tego co oferuje nam rozgwieżdżone niebo, Wszechświat, wiedza jaką obecnie posiadamy i zdobywamy... Ale to temat na osobny wątek.

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto żyw, właśnie do ISS leci statek Progress M-26M. Jest szansa, że podczas dzisiejszego przelotu nad Polską o godz. ok 18:13 zdążymy go zobaczyć tuż przy ISS przed dokowaniem jeśli będą jakieś opóźnienia, ponieważ normalnie dokowanie planowane jest na godz. 17:58...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)