Skocz do zawartości

Walentynki z UMą


Rekomendowane odpowiedzi

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też z ogromną przyjemnością czytam takie wpisy. Zaczynam tęsknić za latem gdzie faktycznie bez szczękania zębami można oddać się przyjemności obserwacji. Ostatnio odbiło mi trochę na punkcie fotografii (pewnie dla tego że dopiero zaczynam), ale jak czytam takie historie to zaraz się pozytywnie nakręcam. Super, czekam na więcej.

 

pozdrawiam

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Twoja relacja przypomniała mi o mojej chyba pierwszej poważniejszej nocy sprzed jakichś siedmiu lat - na balkonie w Poznaniu byłem uzbrojony w achromat 5" f/5 oraz zestawowe okulary i szukałem galaktyk w Wielkiej Niedźwiedzicy i później w Psach Gończych. Nie pamiętam z jakiego atlasu korzystałem, możliwe, że był to już SkyAtlas 2000.0.

Zacząłem chyba od M81 i M82, długo ich szukałem, miałem kłopoty z orientacją i star-hoppingiem, ale w końcu się udało. Widok sprawił mi wielką przyjemność chociaż oczywiście był ograniczony przez LP i braki w technikach obserwacyjnych. Później spróbowałem M 108 i 109 (obie bez rezultatu), za to przy M106 i innych eMkach w Psach było skuteczniej, chyba też nawet jakąś NGC lub dwie udało mi się wypatrzeć. Kończyłem na M51, niestety nie udało mi się jej dojrzeć (moje przekleństwo ciągnące się na przestrzeni kilku kolejnych lat). W pewnym momencie zaczęła się drastycznie pogarszać widoczność - dopiero po kilkunastu minutach dotarło do mnie, że to Słońce zaczyna wschodzić. Pakując się zdałem sobie sprawę, że przez całą noc korzystałem tylko z jednego okularu - Plössla 25mm (źrenica 5mm, powiększenie 25x, TFoV 2°) - nawet mi przez myśl nie przeszło żeby użyć innego powiększenia - to był oczywisty błąd "świeżego", ale i w pewien sposób dowód na to, że te widoki bardzo mnie zaabsorbowały. Chyba to właśnie po tej nocy postanowiłem, że wizual a nie astrofoto jest tym czego chcę i zacząłem myśleć o moim przyszłym pierwszym Naglerze. :)

 

Zainteresowało mnie Twoje zderzenie z Alulą Borealis (STF 1524), sprawdziłem więc, co mogło nie zagrać (sam jeszcze nie mam jej w trofeach).

Składniki A i B dzieli 7.4", czyli są dość blisko, ale nie przesadnie (na swój użytek taką separację nazywam "bardzo atrakcyjną"), za to ich różnica jasności to aż 6.62 mag: A=3.48, B=10.1 (jeżeli dobrze liczę to różnica w jasności jest około 430-krotna). Jeżeli się nie wie czego się tutaj spodziewać, to ryzyko niepowodzenia jest bardzo duże. Ale jak już się wie... :)

STF 1524 w stelledoppie.goaction.it/

 

Pozdrawiam,

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałabym się, że z Poznania można dojrzeć M81 i 82! Choć nigdy nawet nie próbowałam w Poznaniu obserwować. A jeśli chodzi o Alulę to przyznaję, że ją zaniedbałam. Obiecuję wrócić do niej w najbliższym czasie. W końcu to gwiazdki "bardzo atrakcyjne" :)

We are the universe observing itself. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się z tą Alulą nie zgadza. Obserwowałam ją przedwczoraj. Nie rozdzieliłam jej, choć nie była idealnym punktem. Przy czym separacja 7.4'' to sporo. Udało mi się na przykład rozdzielić w mojej Syncie z okularem 10mm 70 Oph, który ma separację 2.8'' czy Rasalgethi (alfa Herkulesa) z separacją 4.7''. Co więcej z tego linku, który podesłałeś wynika, że jedna ma mag 3.5, a druga 10.1. To jest przecież ogromna różnica. Nie wykluczam oczywiście błędu z mojej strony, związanego z patrzeniem na nie tą gwiazdę co trzeba (taka, rozumiesz, amatorszczyzna). Jeszcze będę próbować. A Tobie się udało?

 

I jeszcze tylko dodam, że separacja "bardzo atrakcyjna" to dla mnie okolice 3''. Na przykład taki 70 Oph jest absolutnie cudnym układem. Pozdrawiam:)

We are the universe observing itself. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się z tą Alulą nie zgadza. Obserwowałam ją przedwczoraj. Nie rozdzieliłam jej, choć nie była idealnym punktem. Przy czym separacja 7.4'' to sporo. Udało mi się na przykład rozdzielić w mojej Syncie z okularem 10mm 70 Oph, który ma separację 2.8'' czy Rasalgethi (alfa Herkulesa) z separacją 4.7''. Co więcej z tego linku, który podesłałeś wynika, że jedna ma mag 3.5, a druga 10.1. To jest przecież ogromna różnica. Nie wykluczam oczywiście błędu z mojej strony, związanego z patrzeniem na nie tą gwiazdę co trzeba (taka, rozumiesz, amatorszczyzna). Jeszcze będę próbować. A Tobie się udało?

 

I jeszcze tylko dodam, że separacja "bardzo atrakcyjna" to dla mnie okolice 3''. Na przykład taki 70 Oph jest absolutnie cudnym układem. Pozdrawiam:)

 

STF 1524 (Alula Borealis) przypomina nieco STF 93 AB (Polaris, mag A=2.04, B=9.1), w obu różnica jasności jest bardzo duża, tylko, że separacja STF 93 to 18.1" przez co jest jednocześnie efektowna i łatwa - składnik B bez najmniejszych problemów widziałem w 80 ED f/6 korzystając z małych powiększeń.

Im mniejsza separacja, tym większe problemy zaczyna sprawiać różnica jasności i tak naprawdę zwiększają się wymagania względem zdolności rozdzielczej teleskopu. Miałem wielkie problemy z STF 1212 w Raku (mag 8.63+10.1; rho: 5.5") w 80 ED - separacja solidna, ale różnica jasności już około 1.5 mag sprawiała poważne trudności.

 

Chyba, że faktycznie patrzysz przez przypadek na inną gwiazdę, jeżeli tak, to taka "amatorszczyzna" zdarza się każdemu - mi też i nawet nie wspomnę o jednym baaardzo wstydliwym przykładzie. :)

Może też trochę dodatkowych trudności masz w związku z użyciem teleskopu Newtona - nigdy z takiego nie korzystałem, więc nie potrafię ocenić.

 

 

Jeszcze nie podchodziłem do tego układu. Od prawie sześciu miesięcy nie patrzyłem przez teleskop, odwykłem i ciężko mi się za to zabrać. Chyba aktualnie ta gwiazda jest w zasięgu mojego balkonu, więc o ile pogoda pozwoli, to spróbuję do niej podejść w przyszły weekend "maluchem" 80 ED (właśnie szyję dla niego odrośnik) i liczę się tutaj ze sromotną porażką. W późniejszym terminie użyję większego teleskopu.

 

Kurcze. Na tej stronce 70 Oph ma separację 5.9". Czy ja to w ogóle dobrze czytam?

http://stelledoppie.goaction.it/index2.php?iddoppia=72911

Tak, dobrze czytasz i warto dodać, że jest to wartość zmierzona w 2013 roku (to istotna informacja i dlatego zawsze umieszczam ją przy szkicach, Jest dużo materiałów w których podane separacje są mocno nieaktualne i po prostu wprowadzają w błąd).

 

 

Pozdrawiam,

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauroczony twoimi obserwacjami dzisiejszej nocy wyszedłem na polowanie galaktyk w UMie. Zacząłem od parki M81/82, która najlepiej prezentuje się w jednym polu widzenia. Też mam Syntę 8 i w kitowej 20 jest to bardzo ładny widok. Zrobiłem nawet szkic, ale myśle, że nie jest warty wstawiania go tutaj.  M51 upolowałem po raz pierwszy. Widok mnie nie rozczarował, bo wiedziałem czego się spodziewać. Dwie mgiełki z pojaśnieniami. Zerkaniem wydawało mi się, że widzę spirale, a może to autosugestia? Teraz pora na zawód wieczoru, bo nie udało mi się znaleźć M108, M109 oraz mgławicy M97. Znajdują się w takim miejscu, że nie powinno być problemu, a jednak. Niebo było całkiem dobre, bo na 5.5mag. Trudno. Spróbuje następnym razem. 

"I've been looking at the sky, 'Cause it's gettin' me high"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saitaver! Koniecznie wrzuć swój szkic! Nie przejmuj się, że czegoś nie znalazłeś - jak widać w moim pierszym poście w tym wątku - M101 nie udało mi się wówczas zobaczyć, ale teraz już dotarłam do niej kilka razy. Koniecznie musisz zobaczyć Sowę M97, jest piękna. Jeśli chodzi o M51 to ciężko dokładnie opisać, co się widzi (a jest na tyle charakterystyczna, że gdybym potrafiła szkicować to bym próbowała). Nie wiem co rozumiesz przez spirale. Ramiona? W 8" nie widziałam nigdy ramion, ale niebo mam chyba troszkę gorsze od Ciebie, choć nadal ciężko mi ocenić, co dokładnie widzę gołym okiem. Ramiona widziałam za to na zlocie w 12" - bajka. Pozdrawiam.

We are the universe observing itself. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Udało się, STF 1524 B dostrzeżona. :) Co prawda nie w ED 80mm, ale w ED 120mm. Podejrzewam, że w maluchu to zadanie graniczyłoby z niemożliwością.

Dostrzegłem ją niemal od razu w powiększeniu 112x - bardzo mała ale wyraźna kropeczka, widoczna była cały czas nieco poza pierścieniami dyfrakcyjnymi większej siostry. Większe powiększenia przeszkadzały i dopiero 300x z powrotem przywróciło ją do życia. Na koniec udało mi się ją wyłuskać w powiększeniu 82x (minimalnie poza blaskiem głównej gwiazdy).

Na pewno pomógł mi bardzo dobry seeing jaki był przez całą noc. Przy przeciętnym gwiazda najpewniej będzie poza zasięgiem.

 

Widok wspaniały, coś jak poniższe zdjęcie Ziemi i Księżyca z orbity Saturna :) (tylko oczami wyobraźni trzeba dodać pierścienie dyfrakcyjne i odrobinę zmniejszyć Księżyc).

post-3220-0-91743200-1432560534_thumb.jp

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

 

 

Pozdrawiam,

Wojtek

Edytowane przez JacekE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)