Skocz do zawartości

Jak zacząć przygodę z astronomią ?


Rekomendowane odpowiedzi

No więc tak, od kilku lat ciekawi mnie astronomia, lecz teraz postanowiłem zabrać się za to na poważnie i nie wiem jak zacząć ;D . Mieszkam w małym, słabo oświetlonym w nocy miasteczku, a poza tym około 100m od bloku mam wogóle nie oświetloną łąkę i najprawdopodobniej tam bym obserwował niebo. Lornetkę mam upatrzoną, jestem zmienny i nie wiem czy by mi astronomia 'podeszła'. Konkretnie chodzi o taką : http://sklep.deltaoptical.pl/blizej_nieba/lornetka-celestron-cometron-7x50,d3342.html .
Chciałbym żebyście napisali mi co powinienem wiedzieć, jakie powinienem znać podstawy. Byłbym bardzo wdzięczny za porady :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Sam pomysł zakupu lornetki na początek przygody z astronomią jest bardzo dobry. Jednakże co do wyboru modelu posłuchał bym rad osób bardziej doświadczonych. Ja tu nie pomogę.

 

Jeżeli miałeś już do czynienia z astronomią to zapewne na niebie się orientujesz. Znajomość lokalizacji gwiazdozbiorów to podstawa. To one są drogowskazami na niebie. Potrzebował będziesz map nieba. Tu na początek proponuję program STELLARIUM, z którego przed rozpoczęciem sesji obserwacyjnej wydrukujesz sobie mapkę fragmentu nieba, który Cię interesuje.

 

Pomyślał bym jeszcze o lokalizacji bardziej oddalonej od miasta. pamiętaj, że im ciemniejsze niebo tym więcej zobaczysz.

 

No i to na początek wystarczy. Lornetka w rękę i w pole.

 

 

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym żebyście napisali mi co powinienem wiedzieć, jakie powinienem znać podstawy. Byłbym bardzo wdzięczny za porady :).

Pięknie witam na FA. Mam nadzieję, że Kolega szybko będzie wiedział o naszym niebie dzięki informacją tu zawartym jak najwięcej.

Na początek polecam te podstawy z których u nas skorzystało juz ponad 3000 osób http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3034-podstawy-astronomii/

Bez zrozumienia tego dlaczego nasze niebo rożnie wygląda o rożnych porach doby i roku ani rusz.

No i ten dział - który jest kopalnią początkowej wiedzy http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/82-uczymy-sie-nieba/

Jeszcze raz witam i miłej lektury życzę :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby to nic ale podstawą w tym temacie jest tak jak napisali poprzednicy-czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj a to dlatego, że zdobędziesz niezbędna wiedzę i zaoszczędzisz "ładny pieniądz" gdy już się w to wciągniesz to przy zakupie sprzętu Twoje zainteresowanie (czytanie) zaowocuje pieniędzmi zaoszczędzonymi na "nietrafionych zakupach". Bież się więc do lektury a po jej opanowaniu w plener.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na temat lornetki. Praktycznie każda ukaże pod dobrym niebem niesamowite widoki. Jednak początkujący bardziej doceni znaczniejsze powiększenie przy nie rezygnowaniu z dużego pola widzenia. Proponuję coś o powiększeniu 10x lub nawet 12x.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak, od kilku lat ciekawi mnie astronomia, lecz teraz postanowiłem zabrać się za to na poważnie i nie wiem jak zacząć ;D . Mieszkam w małym, słabo oświetlonym w nocy miasteczku, a poza tym około 100m od bloku mam wogóle nie oświetloną łąkę i najprawdopodobniej tam bym obserwował niebo. Lornetkę mam upatrzoną, jestem zmienny i nie wiem czy by mi astronomia 'podeszła'. Konkretnie chodzi o taką : http://sklep.deltaoptical.pl/blizej_nieba/lornetka-celestron-cometron-7x50,d3342.html .

Chciałbym żebyście napisali mi co powinienem wiedzieć, jakie powinienem znać podstawy. Byłbym bardzo wdzięczny za porady :).

Myślę, że masz dobre podejście. W to niesamowite hobby trzeba wchodzić krok po kroku. Wybór lornetki o parametrach 7x50 lub 10x50 będzie moim zdaniem dobrym wyborem. Oczywiście na początku chce się zobaczyć jak najwięcej, ale to też, jest to etap kiedy łatwo o rozczarowanie. Zastanów się jeszcze, czy nie warto byłoby dołożyć trochę funduszy i zakupić lepszą lornetkę (Nikon?). Jeśli Ci minie, to będziesz miał dobrą lornetkę do ogólnych obserwacji. Przede wszystkim poznaj niebo, zapoznaj się z mapkami i najciekawszymi obiektami w danym gwiazdozbiorze. Spróbuj zobaczyć jak najwięcej z katalogu Messiera (zależy to jeszcze od lornetki). A potem przyjdzie czas na następne zakupy. Aha..., może jeszcze warto prowadzić zapiski z obserwacji? Co widziałeś, czy było trudne do zlokalizowania, w jakich warunkach etc.

Ja, po lornetce 7x50 miałem zamiar kupić teleskop, ale kupiłem ...inna lornetkę, większą i teraz dopiero, wiem że kupię teleskop.

 

Pozdrawiam i życzę bezchmurnych nocy

/G.

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony mogę Ci polecić książkę "Astronomia bez tajemnic" Przemysław Rudź. Świetna pozycja, która naświetliła mi kilka rzeczy. I mówię Ci to jako osoba, która też od niedawna interesuje się astronomią.

Orion SkyQuest XT8, TS Optics MX Marine 10x50,. Okulary: Orion Sirius plossl 25mm, GSO plossl 12mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

forum to skarbnica widzy - warto przejrzeć. też zacząłem od lornetki, ale 10x50 i moim zdaniem powiększenie 7x jest za małe, ale 10x jest dla mnie w sam raz, nie trzeba statywu ani do Księżyca, ani do obiektów ciemnego nieba i planet (w moim wypadku tylko dwóch). co nie znaczy, że statyw jest zły! pomagada, ale z ręki da się bez problemów. sprawdź katalog wimmera, jest tam sporo obiektów dla małych teleskopów, ale większość w lornetce też złapiesz. http://astropolis.pl/topic/43314-tabela-wimmera-v3/

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)