Skocz do zawartości

W pogoni za niebem 2


Damian P.

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem,wiem,na pewno ułatwia :) Jakoś od samego początku zapamiętywałem nowe obiekty w domu,wymykałem się na dwór i odnajdywałem.Prawdę mówiąc to nigdy jeszcze nie wyszedłem na obserwację z żadną mapką ale na pewno to zmienię.Im dłużej obserwuję tym więcej planów się rodzi a dobry atlas i latarka pozwolą na dużo więcej w polu i pamięć też odpocznie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna relacja!

Napisałbym, że zazdroszczę nieba, ale chyba raczej powinienem zazdrościć świetnego wzroku. Łapanie galaktyczek o jasnościach mniejszych niż 11mag robi wrażenie, szczególnie, że jedziesz z pamięci. Szacun!

 

Co do Barnardów w Byku - podpowiem tyle, że są trudne. Mgłąwica Merope to przy nich pikuś, choć jako ciekawostkę dodam, że to jest ten sam kompleks mgławic co Barnardy, na których poległeś. Ot, podświetlony fragment Obłoku Molekularnego Byka.

B7 nie łowiłem, ale sklejone B19 i B22 - owszem. Podczas podejścia do nich, należy skupić się na ich północno-wschodniej granicy, bliższej równika galaktycznego. Do wyłapania jest w zasadzie ucięte pole gwiezdne - wygląda to trochę tak, jakby chmura zasłoniła część bardzo słabych i niezbyt obficie rzuconych gwiazd tła. Granica Barnarda 22 jest chyba najwyraźniejsza w tej okolicy - i warto od niej zacząć. Barnard 7 również powinien być do wyłapania w dobrych warunkach. Kto wie, może jeszcze zdążę w kwietniu się zmierzyć z tym wyzwaniem.

A jeśli lubisz ekstrema - spróbuj zmierzyć się z ukośną smugą B213 i B216 (trudną, ale możliwą do wyłapania).

 

Odnośnie Tokyo 994 - podczas jednej z ostatnich sesji również wyłapałem tę ciemnotkę poniżej Barnarda 9, o ciężkich do zdefiniowania granicach, nieco dłuższą w osi prostopadłej do TGU 994. Spróbuję znaleźć jej oznaczenie, tym razem liczę na Beverly Lynds :)

 

PS.

Oprócz Byka od Barnardów, było też w relacji sporo innych byków - już poprawiłem.

Nie bój się spacji po kropkach i przecinkach ;) :P

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za miłe słowa. Osobiście wiele dla mnie znaczą :)

O proszę, nawet nie wiedziałem, że szukam części tych samych mgławic co w Plejadach. Być może jeszcze spróbuję kiedyś je wypatrzeć, chodz będę starał się skupiać na razie na czymś łatwiejszym.
Nawet mam już dwie upatrzone ciemnotki, które zobaczyłem jakieś 2, 3 miesiące temu na zdjęciu i od razu zapragnąłem zobaczyć w wizualu. Wydają się (ale może się mylę) być łatwym i bardzo przyjemnym celem, szczególnie ze względu na okolice.
Przedwczorajszej nocy około 3 leżałem już w łóżku, spoglądając przez okno z lornetką w ręku. Nie wytrzymałem. Niebo było piękne i wyskoczyłem na dwór bez kurtki i czapki. Omiotłem z ręki w sekundzie okolice porannego Skorpiona i wschodzącego Strzelca nie zatrzymując się ani na chwilę i chyba je widziałem. Nawet nie myślałem o nich wtedy a możliwe, że to one mignęły gdzieś w kadrze ale szybko uciekłem do domu by nie patrzeć :D Poczekam na odpowiedni czas.

Jeśli chodzi o to pociemnienie poniżej B9 w Żyrafie to wyglądało trochę jakby wspomniany B9 się wydłużył i skręcił do dołu.Całość przypominała nieco kształt pistoletu celującego w B11.

Dzięki wielkie za poprawienie błędów.  Teraz rzeczywiście wygląda to estetyczniej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Damian

skojarzenie z pistoletem trafne :)

A co do ciemnotek w Wężowniku - na zlocie w Zatomiu wyłapałem osiem, wszystkie pomiędzy 5 a 15° nad horyzontem. Aż strach pomyśleć, ile tam tego wpadłoby, gdyby mieć Wężownika kilkanaście stopni wyżej. A kilkadziesiąt stopni wyżej?... to już chyba musiałoby oznaczać utknięcie tam na dwa nowie, żeby zidentyfikować wszystko, co wpadnie w oko :)

 

@polaris

Już powoli myślę, jak zacząć wpuszczać go w maliny, żeby mnie zaraz nie wyprzedził ;)

 

A tak serio - jak nie łapać ciemnotek, skoro wiele z nich jest tak cholernie wyraźnych, a do tego - pięknych?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamte rejony faktycznie wydają się być bardzo obfite.Jeśli chodzi o te co miałem na myśli to chodziło mi konkretnie o dwie dziury przy Messier 24 - B92 oraz B93.Ciekawi mnie ich widoczność :)

 

Co do wyprzedzenia to oczywiście nawet nie było by o tym mowy :P Mam na koncie raptem kilka, może kilkanaście ciemnych mgławic. A poza tym jeszcze nie mam żadnego ukierunkowania jeśli chodzi o obiekty. Po prostu obserwuję wszystkiego po trochę. Co do ciemnych mgławic to fakt, bywają wyrazne i bardzo ciekawe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do wyprzedzenia to oczywiście nawet nie było by o tym mowy :P Mam na koncie raptem kilka, może kilkanaście ciemnych mgławic. A poza tym jeszcze nie mam żadnego ukierunkowania jeśli chodzi o obiekty. Po prostu obserwuję wszystkiego po trochę. Co do ciemnych mgławic to fakt, bywają wyrazne i bardzo ciekawe ;)

Typowe mydlenie oczu ;) Panasmaras już to zauważył (jest spostrzegawczy) i ze zwiększoną energią zaczyna myśleć o wpuszczaniu w maliny (potrafi) :)

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o te co miałem na myśli to chodziło mi konkretnie o dwie dziury przy Messier 24 - B92 oraz B93.Ciekawi mnie ich widoczność :)

Nie są trudne. Widywałem je nawet w 10x50, choć najpiękniejszy i chyba najłatwiejszy do wypatrzenia jest Barnard 304 - ta ukośna smuga na zachód od B92-93.

A i B307 jest do wyłapania w średniej lornecie.

 

http://www.library.gatech.edu/Barnard_Project_W/plate/Bar-pt1-pl031_sm.jpg

http://www.library.gatech.edu/Barnard_Project_W/platechart/platechart31.jpg

http://www.library.gatech.edu/Barnard_Project_W/chart/Bar-pt2-cht031_sm.jpg

 

Gdyby M24 wznosiła się wyżej, wszystkie cztery Barnardy rejonu M24 byłyby bardzo łatwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle relacja super.

 

 

A tak serio - jak nie łapać ciemnotek, skoro wiele z nich jest tak cholernie wyraźnych, a do tego - pięknych?

 

Chce spróbować z jakąś na początek łatwą i przyjemną ciemnotką, co polecisz ? Tak z kilka przykładów na najbliższy nów. Kiedyś widziałem B 111 i 119a przy M11 ale to było dawno, ładne jednak nisko.

 

Drugie pytanie. Obserwuje głównie z podwórka na podobnych terenach co Damian tyle że ja mam w linii prostej 10 km do Wisły czyli dużej rzeki. Czy mogę realnie się spodziewać że w promieniu 5 km od podwórka znajdę miejsce lepsze pod kątem przejrzystości itp. ? Bo LP zmniejsza się w linii prostej w znacznym stopniu po 10 km. A 30 km jazdy mam inne super miejsce ale tam mogę rzadko pojechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chce spróbować z jakąś na początek łatwą i przyjemną ciemnotką, co polecisz ?  

To może ja w zastępstwie Marka (myślę, że też by wskazał na ten obiekt ;) ): http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6744-obiekt-tygodnia-18022015-tokyo-994-barnard-9-11-13/

Wieczorami wisi jeszcze wysoko, choć teraz Łysy zaczyna już przeszkadzać...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - zimową i wczesnowiosenną porą najlepszym obiektem na początek jest Tokyo 994.

Można również spróbować swoich sił z Zimową Fajką w okolicach gromady Choinka

 

post-61-0-99731200-1427357468.jpg

 

- instrukcja obsługi znajduje się TUTAJ. Do tego obiektu polecam małe, standardowe lornetki o dużym polu, np. 10x50.

 

A tak naprawdę ciemnomgławicowa bonanza zacznie się latem - wtedy będę napastował Was częściej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnym drogowskazem w tych okolicach, zauważalnym nawet w kiepskich warunkach obserwacyjnych, jest asteryzm Różdżka. To te cztery białe gwiazdy zbliżonej jasności tworzące literę Y lub właśnie "narzędzie" różdżkarza. Zawsze poszukując Choinki czy Rozety odnajduję najpierw Różdżkę :)

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie są trudne. Widywałem je nawet w 10x50, choć najpiękniejszy i chyba najłatwiejszy do wypatrzenia jest Barnard 304 - ta ukośna smuga na zachód od B92-93.

A i B307 jest do wyłapania w średniej lornecie.

 

Już nie mogę się doczekać tej obserwacji. A ten cały Wężownik to też dobry kusiciel ;)

 

Karol, dziękuję :)  Co do Tokyo 994 to faktycznie nie jest to trudny cel. Mi chyba najwygodniej jest startować od NGC 1528 idąc poprzez jasną gwiazdę w Żyrafie i dalej już samemu się wpada w te odmęty. Pomocna jest ta parka gwiazd która leży nieco wyżej nad TGU 994 gdzieś pomiędzy B11 i B9.

 

Moja pierwsza świadoma ciemna mgławica to chyba Barnard 168 w Łabędziu, także bardzo łatwy i nad ranem już można go będzie powoli łapać. Taka ciemna krecha wbiegająca wprost do Kokonu. Samego Kokonu chyba jeszcze nie widziałem ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podczas wczorajszej sesji postanowiłem pokazać, że starzec potrafi - i nie powiem, ciężko było, ale mogę odtrąbić przynajmniej częściowy sukces.

Zasadziłem się zFujinonem 16x70 na kilka słabszych galaktyk, które wymieniłeś w relacji:

NGC 5474 - trudna, mała, po lepszej adaptacji zaobserwowana bez wątpliwości. Lekko rozmyta.

NGC 5676 - ekstremalna! Z najwyższym trudem ją dostrzegłem, chociaż dopiero podczas porannej identyfikacji na zdjęciach mogę potwierdzić, że widziałem ją z całą pewnością obok gwiazdy 11,45mag. Na granicy zwidów, niemal gwiazdowa (delikatne rozciągnięcie obiektu widoczne z wielkim trudem).

NGC 5557 - trudna, ale nie skrajnie, tycia, gwiazdowa - dopiero na zdjęciach widzę, że punktowe pojaśnienie, które wziąłem podczas obserwacji za gwiazdę, było szukaną galaktyką. 

NGC 3593 - bardzo wątpliwy rezultat. Może mignęło mi coś parę razy we właściwym miejscu (i raczej nic innego to nie było), ale konieczna powtórka pod lepszym niebem.

 

I tym bardziej chylę czoła, Damianie.

Poza tym - twoje szukanie celów z pamięci i nie używanie map i latarek ma jedną zaletę nie do przecenienia - pełną adaptację wzroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj od razu starzec. Chyba jeszcze do tego daleko ;)

Dzięki, że podzieliłeś się swoimi spostrzeżeniami i gratuluję upolowanych celów :) Mam podobne wrażenia po pierwszym podejściu do NGC 3593 w Lwie. Kilka razy coś mignęło ale bez pewności i na pewno do poprawki.

Co do nie używania latarek to dokładnie jest tak jak piszesz. Nigdy nie martwię się o adaptację na wyjazdach i po dłuższym czasie przebywania pod niebem nic mnie nie rozprasza i nie pogarsza chodz w małym stopniu dotychczasowej adaptacji. Obserwując z kolei u siebie, czasem wygląda to tak, że czekam kilka (naście) minut w domu przy zgaszonym świetle i wychodzę. Kiedyś raz adaptowałem wzrok w domu około godziny aż w końcu zasnąłem  :D  Na szczęście przebudziłem się jeszcze przed świtem i zdążyłem się na coś załapać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Dnia 25.03.2015 at 19:15, Panasmaras napisał:

Nie są trudne. Widywałem je nawet w 10x50, choć najpiękniejszy i chyba najłatwiejszy do wypatrzenia jest Barnard 304 - ta ukośna smuga na zachód od B92-93.

A i B307 jest do wyłapania w średniej lornecie.

 

http://www.library.gatech.edu/Barnard_Project_W/plate/Bar-pt1-pl031_sm.jpg

http://www.library.gatech.edu/Barnard_Project_W/platechart/platechart31.jpg

http://www.library.gatech.edu/Barnard_Project_W/chart/Bar-pt2-cht031_sm.jpg

Wczorajszego wieczoru sprawdzałem miejscówkę, którą upatrzyłem wcześniej za dnia, jakieś 15-20 km od Włodawy. Miałem budżetowe 15/70 i 12/50.
Messier 24 zawsze był dla mnie jednym z najpiękniejszych widoków ale wczoraj, dzięki Barnardom 92-93 oraz B304, stał się jeszcze piękniejszy. Z upływem kolejnych powrotów plamy stawały się coraz mocniej i wyraźniej widoczne a smuga B304 nie tylko stała się oczywista ale ujawniła drugą odnogę, przypominając trochę rozwidlenie dróg. Była ze mną dziewczyna, która po krótkim wytłumaczeniu czego i gdzie szukać, bez większego trudu potwierdziła widoczność wszystkich trzech ciemnych mgławic. Usiłując wypatrzeć coś jeszcze, zapamiętałem słabo widoczną ciemniejszą plamę na lewo od B92-93, której położenie wskazuje na B307.
Trochę minęło odkąd miałem w planach te cele ale w końcu niespodziewanie przyszedł ich czas :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Damian P. napisał:

Usiłując wypatrzeć coś jeszcze, zapamiętałem słabo widoczną ciemniejszą plamę na lewo od B92-93, której położenie wskazuje na B307.

B307 ma taki feler, że jest mniej wyraźna od innej ciemnotki leżącej jeszcze ciut na wschód - LDN 336. Podczas, gdy pierwsza z mgławic jest takim większym paprochem, ta druga dorównuje w zasadzie B92, tyle, że leży na mniej jasnym tle. Można też popróbować złapania LDN 332 - nie widziałem (przynajmniej świadomie), ale podejrzewam, że tylko przez własne gapiostwo.
A przy okazji, musiałeś też widzieć LDN 322 - wielką, ciemną kurtyną ograniczającą od południa Messiera 24.

 

Messier24.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po obserwacjach, patrząc na zdjęcia myślałem właśnie czy to nie była ta mgławica bardziej na lewo (LDN 336), zwłaszcza, że jest dużo wyraźniejsza na fotkach. Zapamiętałem gwiazdki w M24, które znowusz sugerują bardziej chyba na B307. Na pewno będę chciał tam wrócić a raczej wracać bo jest do czego :) Co do LDN 322 to z pewnością masz rację bo M24 była właśnie jakby przysłonięta wzdłuż od Południa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie dawno wróciłem z obserwacji strzelcowej chmury, będąc kilkanaście km od domu. Niebo piękne, Droga Mleczna po horyzont i cisza.
M24 co prawda już za południkiem ale Barnardy widniały jak na tacy. Rozdwojona B304, wyraźne B92-93, nieco po lewej B307 (której położenie słusznie zapamiętałem dwa dni wcześniej), oraz jeszcze dalej w lewo LDN 336. To prawda, jest niemal równie wyraźna co B92. Po przyjrzeniu się widać, że po jej lewej stronie świeci jeszcze tło, pomagając dostrzec granice obiektu. Wszystkie cztery plamy leżały w rządku z czego najmniej wyraźna była B307. Po pewnym czasie okazało się, że idąc dalej w lewo od LDN 336, widać kolejną ciemną plamę. Wszystkie pięć leżało niemal w linii. Nie wiem czy ma ona jakieś oznaczenie ale zaznaczyłem ją na zdjęciu zielonym kółkiem. Wypatrywałem także LDN 332 ale wydaje mi się, że była ona zlana niemal w jedną całość razem z LDN 336. Potwierdziłem również wielką LDN 322 nałożoną od południowej strony, którą to pewnie nie raz widywałem już wcześniej nieświadomie.
To nie koniec niespodzianek w tym rejonie. Na tle M24 leży także mała gromada otwarta NGC 6603, czasem błędnie określana jako M24 i którą zawsze brałem za obiekt teleskopowy z uwagi na jasność około 11mag, przy niskiej wysokości nad horyzontem. Cóż, ona chyba po prostu tam była, w 15/70, majaczyła zerkaniem tuż obok pewnej gwiazdki. Była obiektem bardzo słabym ale jestem niemal pewien, że nie mogło to być nic innego.

Messier24.jpg.4cc9fa87510073600b55e99c46a1b77f.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję udanego podejścia!
Pamiętam, że ostatnio (ech, ta La Palma...) widziałem na pewno cztery ciemnotki w jednej linii... ale sam już nie wiem, czy nie było i piątej (mogłem ją widzieć, tak jak Ty wcześniej LDN 322 - warunki miałem idealne). Cóż, jak się wie, czego szukać, to łatwiej to zobaczyć ;) 
To, co zaznaczyłeś zielonym kółkiem może mieć oznaczenie LDN 342, chociaż mam tu trochę wątpliwości - Aladin wskazuje, że to obszar powyżej tej ciemnotki, a katalog podaje, że powinien być on spory (ok. 1°^2) i mało nieprzezroczysty. Może więc to oznaczenie dotyczy delikatnego przepylenia powyżej "zielonego kółeczka"?

Co do NGC 6603, to z pewnością było to. Kiedyś wyłapałem ją w 10.5x70 i myślę, że i w 10x50 mogłaby paść (w idealnych warunkach). Z obiektów lornetkowych w M24 polecam jeszcze dwa: Collindera 469 (mały węzełek pomiędzy B92 i 93, ale ciut na południe) oraz piękną podwójną lornetkową (znalazłem oznaczenie BU 639, separacja ok. 20") - to najniższa gwiazda tworząca jasny trójkącik pod NGC 6603.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oznaczenie LDN 342 faktycznie zarówno alladin jak i sky.map pokazuje powyżej plamy w kółku. Patrzyłem również w triatlasie C ale ciężko jakoś się tam połapać co dokładnie wskazuje to oznaczenie. Plama którą widziałem nie była raczej zbyt trudna do dostrzeżenia i musiała być raczej z tych mniej przezroczystych, zakrywających dość tło. Różnie z kolei zdjęcia ukazują co jest powyżej tej plamy. Na niektórych widać mały skrawek a na innych dodatkowo rozległe i dość przezroczyste pociemnienie.
Dzięki za podsunięte cele, z pewnością będę chciał je odnaleźć :) Dodatkowo widzę, że jest tam także malutka gromadka Markarian 38 choć nie wiem jak i czy by była widoczna w lornetce.
Kiedyś gapiłem się na M24 widząc jeden obiekt. Teraz wiem, że jest tam cała garść obiektów!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Przypomniało mi się - pierwszego wieczoru, kiedy niebo nad Zatomiem było momentami bardzo przejrzyste, wykorzystałem jedną z większych dziur w chmurach i zerknąłem na M24 przez 22x85.
Oczywiście w pierwszej kolejności rzuciłem się na to, czego nie widziałem wcześniej (albo nie byłem pewien) - pociemnienie we wschodniej części M24, to w kształcie litery "V" było dość dobrze widoczne - w zasadzie nie sprawiło mi żadnych problemów. Zatem mogę do swojej listy upolowanych ciemnotek dopisać LDN-ki 332, 336 i coś, co nieśmiało nazywamy LDN 342. Oczywiście czwróka Barnardów była również dość dobrze widoczna.
W następnym sezonie spróbuję oddzielić od siebie LDN-y 332 i 336, a przede wszystkim - zmierzyć się z ciemną masą pyłów po zachodniej stronie Messiera 24. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)