Skocz do zawartości

Astrofocenie - początki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

X Jubileuszowy zlot w Zatomiu się zakończył, a mnie jak zwykle naszły nowe refleksje i pomysły. Postanowiłem, że spróbuje swoich sił w trudnej dziedzinie jaką jest astrofotografia, wiem, że to nie jest łatwe , ale jestem młody, cierpliwy, więc czemu miałoby mi się nie udać ? :) Mam sporo wolnych wieczorów, więc mógłbym je spędzać pożytecznie rozwijając swoją pasję. Na pewno będę potrzebował dużo nauki i doświadczenia,  ale każdy kiedyś zaczynał.

 

Jestem początkujący w dziedzinie fotografii, ale w wolnych chwilach przeglądam fora i staram się wzbogacać swoją wiedzę teoretyczną. Niestety im więcej tego czytam tym większy mentlik mam w głowie, ale myślę, że na początek dobra byłaby lustrzanka połączona ze statywem (posiadam Wiliama Opticsa TR 188) + obiektyw (np. Samyang 14mm f/2. 8) czyli "astrofotografia statywowa" . I dopiero opanowanie tego  sposobu robienia zdjęć i sprzętu pozwoli mi dalszą zabawę, zakupu montażu itd.  No chyba, że pojawią się inne koncepcje i pomysły.

 

Czytałem o tym jakie funkcje powinien posiadać aparat tego rodzaju fotografii, ale za bardzo nie wiem na co się zdecydować. Generalnie będzie to aparat do fotografii nocnej, sprzęt nie musi być nowy, dobre używki też wchodzą w grę. Budżet powiedzmy około 4000-4500 zł.

 

Rozważałem Canony 350d i 450d, które są powszechnie znane i używane, ale nie wiem czy wziąść takową używkę czy brać jakiś aparat z pełną klatką typu Canon mkII czy 6d. Im więcej wątków i lektury tym więcej pomysłów. Co byście polecili na start ?

 

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak są to początki to bierz spokojnie Canona 450d używkę a będziesz Pan zadowolony. Resztę kasy do skarpety bo później przyda się na kolejny poziom wtajemniczenia.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie takie pytanie zadałem ostatnio "starym wyjadaczom": dlaczego prawie nikt nie foci pełnoklatkowymi aparatami?

Odpowiedź: bo w tej cenie masz już specjalnie do astrofoto przeznaczoną kamerę...

Chyba mieli rację :)

 

Mają racje.

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężka sprawa :) Czy bardziej będzie to aparat do fotografowania nieba, czy do fotografii nocnej (nocne pejzaże)? Co oznacza "dalsza zabawa" ? Na razie to mocno rozbieżna faza wymyślania i więcej pytań niż odpowiedzi :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zacząć przygodę z astrofotografią i załapać podstawy dlatego zasugerowałem aby zacząć od astrofotografii statywowej. Chyba, że pojawią się inne pomysły. Ciężko mi się zdecydować co na początek byłoby odpowiednie. Aparat ma służyć do fotografii nocnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kup taki aparat jaki Ci będzie pasował do fotografii nocnej, a przy okazji będziesz robił sobie szerokie kąty. Przy szerokich kątach bez prowadzenia i tak nie będzie sensu modować Canona, więc kup do "cywila" i będzie można zacząć. Wybór jest przepastny :D Zajrzyj na http://www.sensorgen.info/ i wybierz jakiś z małym szumem odczytu i sporą sprawnością (QE). Czy APS-C czy FF to Twój wybór, ale tak jak pisali koledzy wcześniej i ja się pod tym podpisuję, modowanie 450D czy 1100D jest ekonomicznie uzasadnione, ale już w cenie aparatu FF kupisz dedykowaną chłodzoną astrokamerkę, choć nie FF.

Łatwo wybrać nie będzie, ale nikt za Ciebie nie wybierze :D

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogadaj z kolegą Zielu. On foci z EQ3-2 z prowadzeniem na 1 oś. Moim zdaniem ten montaż jest idealny na start w astrofoto do nauki z canonem i obiektywami. Co do canonów warto się zastanowić nad 600D, to praktycznie to samo co 60D, posiada już uchylny ekran LCD, jak nie będziesz korzystać z laptopa to bardzo przydatna rzecz.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad wymianą montażu HEQ5pro Synscana na coś większego. Jak jesteś zainteresowany kupnem takiej używki, to za jakieś 2900pln  mógłbym sprzedać. Montaż ma już wymienione łożyska. Jakbyś się zdecydował to zostało by Tobie jakieś 1100 - 1600 na aparat i jakiegoś małego Newtona żeby móc focić. W tym wątku jest zdjęcie zrobione na tym montażu, oczywiście z guidingiem: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7146-ngc-5194-i-5195-czyli-m51/#entry96392

Jak coś to pisz na pw.

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę,  zakup montażu to sensowny pomysł. Czy  montaż klasy HEQ5, canon 450d lub 600d plus zestaw dwóch , trzech obiektywów to sensowny zestaw na start? Dodam, że mieszkam na obrzeżach Lublina i niebo jest dość jasne.

Myślę,że powinieneś zacząć od kupna aparatu i jakiegoś  sensownego obiektywu.Statyw już masz , więc rozpocznij od szerokich pól ze statywu bez napędów...Aparat zawsze się przyda do innych celów :) Jak ci sie nie spodoba , mała strata .Możesz zacząć też od jakiegoś "koziołka" polecam stronę Janusza Wilanda, który robi fajne fotki koziołkiem własnej konstrukcji...Możesz też zakupić gotowego "koziołka" - ja mam Vixen Polaire, możemy poćwiczyć na nim na  następnym zlocie....

  • Like 1

Tylko lornetki ;) TZK 10x80,  Vixen BT 80 M-A, Oberwerk 20x80, BPC 25x70 , Pentax 12x50 , Levenhuk 16x42 ,Vixen Polaire

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, właśnie a co sądzicie o montażach typu Astrotrac, Vixen Polarie czy Star Adventurer ? Patrząc na stronę, którą podesłał kolega Jolo to najlepszy na początek wydaje się Canon 600D z jakimś obiektywem. Trochę o nich czytałem i myślę, że taki Samyang 14mm f/2,8 byłyby odpowiedni na szerokie pola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dużej mierze mamy ten sam problem, z tą różnicą, że ja mam już Canona 5dII i dobre stałki, 24L i 50/1.4 i rozmyślam już 3, cztery! miesiące co dalej... co dalej...  i dalej nie wiem co dalej ... Miałem nadzieję dojść do czegoś na zlocie, to doszedłem do tego... że nic nie wiem i mało umiem ... heh.

Ale za to mam fajnych kolegów - więc się nauczę, kiedyś, jak już dojdę do tego czego chcę, a najsmutniejsze jest w tym to, że nikt mi w tym nie pomoże... bo któż może wiedzieć co ja chcę, skoro ja sam nie wiem ;)

  • Like 4

Newton150 + 3 Canony

aaa i lornetkę mam

 

http://www.ceha.ownlog.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak już wstępnie po numerologii wybrałeś model, to jeszcze warto myślę zajrzeć na nieco bardziej szczegółowe testy Gary'ego Honisa http://dslrmodifications.com/DSLRcomparison.html . Tam też krok po kroku poczytasz jak usunąć filtr z aparatu, jak zrobić lodówkę i jak wiele ona daje i wiele innych informacji.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

offtopa zrobię, ale małego :)

 

Mam 3 canony, 350d, 40d i 5dII,

Czy z tabeli wynika, że najlepiej z tych trzech focić 40d? --> http://scr.hu/20l1/q6wxd
Ma najmniejszy fizycznie pixel, więc obiekt uzyskany na matrycy będzie na w tym przypadku składał się z ich większej ilości niż w przypadku 350d i 5dII, a przetwornik i tak ma 14bitowy jak piątka, dobrze myślę? Mam na myśli focenie teleskopem oczywiście. 

Newton150 + 3 Canony

aaa i lornetkę mam

 

http://www.ceha.ownlog.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5D ma tą przewagę, że ma większe pole widzenia, a różnica w wielkości piksela nie jest duża. Ja bym tą wielkością 5.7 kontra 6.4 się nie przejmował i raczej jeśli miałbym obiektyw pod pełną klatkę to fotografował 5D. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Własnie takie pytanie zadałem ostatnio "starym wyjadaczom": dlaczego prawie nikt nie foci pełnoklatkowymi aparatami?

Odpowiedź: bo w tej cenie masz już specjalnie do astrofoto przeznaczoną kamerę...

Chyba mieli rację :)

 

Nie od razu zgodzę się z takim stwierdzeniem. Znam astrofotografów którzy pokazali na co stać mk2 i zrobili to tak, że szczęka opada do ziemi. Szczególnie zęby pokazują nowe matryce, które wyjątkowo mało szumią.

Wg mnie to wymagania optyki decydują tutaj o kupnie kamery za podobny budżet, która ma zdecydowanie mniejszą matrycę (ok, + chłodzenie). Do FF wymagana jest na prawdę dobra optyka, niejednokrotnie przekraczająca koszty samego aparatu.

 

To moje zdanie :-)

Paweł

 

PS

czy odpowiedź po miesiącu to już odgrzewany kotlet?

  • Like 1

Pozdrawiam

Paweł Radomski

---

astroscapes.eu

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miesiąc to nic w astronomicznej skali czasu :) 
A o trudności w dopasowaniu instrumentu pod pełną klatkę najlepiej mogą świadczyć ostatnie przygody Maćka z wcale nie tak budżetowymi teleskopami - skończyło się na planie C bez pełnej klatki. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobranie dobrej optyki do pełnej klatki nie musi być wcale takie drogie. Jest wiele szkieł M42 które są dobrze skorygowane w rogach i nie są kosmicznie drogie. Posiadam Canona 40D i 5d mark II. 5D II zjada 40D na śniadanie poziomem szumów, to zupełnie inna liga i 40D raczej do astro już nie użyję. Jak coś mogę podać świetne szkiełka M42 to pełnej klatki ;)

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)