Skocz do zawartości

Okular do Synta 10" dla początkującego


Szponix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Poczytałem kilkadziesiąt wątków poświęconych okularom, a także z 2-3 "poradniki" (z których w sumie wyniosłem najmniej :P Nie licząc teorii.). 

 

Czy ktoś byłby w stanie polecić jakiś okular do Synty 10" na Dobsonie? Rozsuwanej, choć to pewnie ma tu niewielkie znaczenie.

Problem polega na tym, że nie chciałbym wydać ponad 300 PLN. Czy w ogóle istnieją jakieś znośnie dobre okulary dla początkującego do tej granicy cenowej? A może lepiej olać je i dozbierać na coś konkretniejszego?

Początkowo w sumie skupię się na planetach (na samym początku zaatakuję w ogóle Słońce oraz Księżyc). Z czasem jednak chciałbym przejść na "głębszą wodę", więc interesowałyby mnie bardzie uniwersalne okulary. 

 

Czy mógłbym prosić o jakieś polecane okulary? Nawet te kosztujące >300 PLN, przyda się z pewnością w przyszłości, a być może i dla innych gości tego forum.

Wiadomo, że co osoba to inne preferencje, ale chętnie poczytam co dokładniej polecacie.

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może lepiej olać je i dozbierać na coś konkretniejszego?

Dokładnie tak 8)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. 

 

Miałem 10" i miałem jasny refraktor 120/600 który też nie lubił słabych okularów i powiem jedno... nie opłaca się kupować tych tańszych do teleskopów newtona :) Przy teleskopach f/10 - f/12 czyli wszelkiej maści SCT czy MAK tańsze okulary erfl'a jeszcze dają radę i maja tam swoje zalety. Przy jasnych newtonach... nie za bardzo. W centrum jest ok, ale im dalej od centrum pola widzenia, tym większa katastrofa ;) Na brzegach gwiazdy to paseczki, przecinki, komety (w zależności od typu okularu)... do wyboru do koloru.

Miałem też okular TS Expanse 17mm (klon Hyperiona), z którego byłem średnio zadowolony. Nie był zły... na pewno lepszy niż okulary po 200 - 300zł... ale też szału nie robił.

Miałem SkyWatcher UW 30mm 2" 80 stopni. Wielki i ciężki niczym słoik dżemu (ponad pół kilo szkła), ale moim zdaniem też nie dawał rady w jasnych teleskopach. Coś mi w nim nie pasowało, a i brzegom pola widzenia daleko było do pełni użyteczności.

 

Powiem Ci za to które mi się podobają, a które powinny być na 10" newtonie w pełni użyteczne, przy okazji nie rujnując twojego budżetu.

 

Kupiłem używany okular Celestron Axiom 10mm, obecnie przechrzczony na Celestron Luminos. Nowe widziałem w sklepach Delta Optical i Astrokrak. Nie wiem czy nadal aktualne. Cena to coś w okolicach 650zł. Używkę kupiłem poniżej 400zł więc jest w zasięgu (choć zbyt wielu ich nie ma, bo nie wiedzieć czemu są w Polsce mało popularne).

Okular ma duże pole 82 stopnie i jest dobrze skorygowany jak na swoja cenę. Obraz jest bardzo ostry i kontrastowy. Nie wiem czy nie jest lepszy niż w ES 11mm (pewnie to kwestia gustu). Mi się ten okular bardzo podoba i uważam, że jest warty każdej złotówki.

Mogę go polecić z czystym sumieniem. Jeżeli pozostałe z serii są tak dobre, to jest to bardzo dobry wybór.

 

Okulary Explore Scientific 82 stopnie, to standard i trzymają dobry poziom. Można ponarzekać na pewne wady (np. mały ER przy krótkich ogniskowych - trzeba rzęsami opierać się o okular ;P ) ale ogólnie są dobrze skorygowane i w stosunku jakość / cena są jednymi z najlepszych na rynku. Ciekawe są też relatywnie nowe ES'y 68 stopni - sporo tańsze od szerokokątnych braci. Sam mam takiego 24mm i uważam, że jest bardzo dobry i trudno na niego narzekać. Pole widzenia w okolicach 70 stopni w zupełności wystarcza do komfortowych obserwacji, korekcja jest dobra (choć nie idealna przy samych brzegach), a sam okular relatywnie tani. Do tego jest szczelny i wypełniony azotem. Do kupienia w Astroshop'ie za około 650zł. Dobra jakość w rozsądnej cenie. Pozostałe z serii też mieszczą się poniżej 1000zł. Moim zdaniem są warte uwagi i powinny starczyć na lata udanych obserwacji bez konieczności pilnej wymiany na lepsze.

 

Oczywiście możesz celować wyżej, choć moim skromnym zdaniem przy ograniczonych funduszach za bardzo nie ma sensu się napinać.

Pozdrawiam.

  • Like 1

Cassegrain 8" (w budowie)  //  SW 102/1000  //  DO Titanium 10x56  //  Oberwerk 20x80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak coś w tej cenie, to od siebie polecam serię okularów TS HR planetary. Cena za 250zł nówka. Dobre warstwy, wyciemnienie, szerokie pole widzenia (ważne przy dobsonach) oraz przyzwoita jakość :)

Tylko że ja, używam do planet 7mm w syncie 8.

Do 10 brałbym (6, 5mm) .

 

Pozostaje tylko zapytać reszty, co sądzą o tej serii w syncie 10.  ^-^

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych tańszych to używałem tylko TMB Planetary II , 6mm i 4mm pożyczonych od Szymka no i na 12tce. Miałem jeszcze na wyciągu ES 8.8 od Sławka na zlocie no i mogę powiedzieć, że dobry okular to dobry okular (masło maślane ;)). Faktycznie żeby widok był dobry to już trzeba zapłacić. TMB sprawdzałem na US i mi się obraz bardzo podobał. Do DSO używam najchętniej kitowca 30mm.

 

Jeśli chcesz być zadowolony - to tak jak Jacek napisał.... trzeba będzie coś więcej wydać.

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam coś od siebie. Wszystko zależy od tolerancji na wady. Ja miałem Newton f/8 potem f/5 refraktor, teraz f/5 Newton. Używam okularów SW SWA (70 stop.) i jak dla da mnie są super. Kiedyś miałem SWAN-a 15mm. Gdyby nie to że obserwuje w okularach to pozostał bym przy SWAN-ach z racji na dobra transmisje (choć i tak zastanawiam się nad powrotem do nich by mieć najlepszy obraz DS-ów a zarazem duże pole). Przecinków na brzegach kompletnie nie widzę (ale oczywiście są), aberracja własna okularu SWA jest prawie zerowa w 30-40% pola a reszta pola mnie nie obchodzi (po połowie promienia pola AC szybko rośnie). Oczywiście nowe okulary SWA są bardzo drogie (prawie 600 zł) ale czasem można kupić je za bardzo niewielkie pieniądze (mi się trafiły prawdziwe okazje).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno na DO były po promocji o 50%, czyli za 300zł.

Jak chodzi o odpowiedź kaprala o TMB, to przekonałem się na własnej skórze, że lepiej jest 50zł więcej dać i zakupić TS HR planetary - jak dla mnie, różnica jest znaczna że wszystkim ;) 

Moja rada - zakup sobie dla planet TS HR planetary (mieści się w Twoim budżecie). Kup użwykę na giełdzie. Jeżeli Ci się nie spodoba, to mało stracisz, bo sprzedasz za podobną cenę. 

Ja ostatnio tak zaryzykowałem z TMB przekraczającym wymogi mojego teleskopu - chciałem sprawdzić, okazał się niepasujący dla mnie, i sprzedałem tracąc na tym 30zł :D Ale wiedza została :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Odkopię trochę mój temat :) 

 

Po kilku próbach udało się zobaczyć cokolwiek przez teleskop :)

Pierwsze co zrobiłem to... wycelowałem w Jowisza. Najpierw okularem 25mm (zestawowy). Zobaczyłem... w sumie to samo co widzę gołym okiem ;)

Zmieniłem więc na 10mm (zestawowe) i zobaczyłem... minimalnie [mikromalnie!] większą białą "kropkę", w sumie widok był zbliżony do tego co widzę lornetką. (eee... tak ma być? O.o ).

 

 

Zdaję sobie sprawę, że te okulary są beznadziejne, ale żeby były aż tak, bym nie ujrzał niczego poza białą "kropką" (widzianą gołym okiem w bardzo lekkim zbliżeniu)?

 

Poczytałem więc tysiące wątków dot. okularów. Co najdziwniejsze - wszyscy wszędzie polecają coś innego, przez co pogubiłem się. Rozumiem, że do planet najlepszym (w tej cenie?) okularem jest TS HR Planetary? Bardzo często go polecano [ale i czasem odradzano...]. Czy ogniskowa 6mm z polem widzenia 60* nada się do komfortowego przeglądu choćby wspomnianego Jowisza? 

 

Nie zrozumcie mnie źle - nie chcę oglądać najgłębszych szczegółów tej planety (co jest chyba nawet niemożliwe dla zwykłego śmiertelnika), ale chciałbym ujrzeć ją w większym powiększeniu, niż główka szpilki ;) W sumie ten sam obraz widzę przez lornetkę, więc nie opłaca się nawet ciężkiego teleskopu targać na zewnątrz...

 

Z tego co widziałem, taki TS HR Planetary 6mm kosztuje około 250zł (nowy). 7mm w identycznej cenie. A może jakaś lepsza alternatywa, mniej więcej do 450-500 PLN? 

Tych okularów jest... za dużo, ciężko dokonać dobrego wyboru (zwłaszcza amatorom) :( 

Słyszałem również wiele dobrego (samo dobro?) o Explore Scientific. Nie jestem tylko pewny czy nadają się one do planet, czy raczej już do obiektów głębokiego nieba (z zaletą szerokiego pola widzenia). 

 

 

Było sporo skreśleń, edycji, więc przepraszam za ewentualny chaos.

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkopię trochę mój temat  :)

 

Po kilku próbach udało się zobaczyć cokolwiek przez teleskop  :)

Pierwsze co zrobiłem to... wycelowałem w Jowisza. Najpierw okularem 25mm (zestawowy). Zobaczyłem... w sumie to samo co widzę gołym okiem  ;)

Zmieniłem więc na 10mm (zestawowe) i zobaczyłem... minimalnie [mikromalnie!] większą białą "kropkę", w sumie widok był zbliżony do tego co widzę lornetką. (eee... tak ma być? O.o )........

 

 

To niemożliwe abyś Jowisza widział przy pow. 120x jako niewielką kropkę,powinny spokojnie być widoczne pasy,WCP jeśli akurat jest.

Szukacz sprawdziłeś ?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że już teleskop schowałem, bo wystawiłem tylko na "chwilę". 

 

To na pewno był Jowisz, niedaleko plejady były widoczne. 

Szukasz skolimowałem właśnie na tym celu - miałem Jowisz na środku zarówno w szukaczu jak i okularze. [wcześniej szukacz był lekko [bardzo lekko, bo za dnia synchronizowałem] odchylony względem okularu. Lub odwrotnie, na jedno wychodzi]. I to na pewno był ten sam "cel". Waliło trochę po oczach w porównaniu do innych gwiazdek... :P

 

Czemu ja zawsze muszę mieć takiego pecha :/ 

 

Pasów nie widziałem, Jowisz był jedną jasną kropką... Widok ten sam, co gołym okiem, z tym że znacznie jaśniejszy. Oczywiście ostrość musiałem ustawić, co nie zmienia faktu, że... widziałem tylko "kropkę"...

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o okulary,to brał bym ES-a 6,7.Nie jest to okular typowo planetarny,ale nie tylko planety oglądamy.

  • Like 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz od Plejad trochę daleko jest,Stellarium masz ?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ugh :/ 

Faktycznie... Astroamator pełną gębą. 

 

Ok, Wenus miałem prawo oglądać jako kropkę. 

Dzięki za poprawkę!

 

 

Stellarium mam, choć muszę częściej zaglądać, jeśli o planety chodzi ;)

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że już teleskop schowałem, bo wystawiłem tylko na "chwilę". 

 

To na pewno był Jowisz, niedaleko plejady były widoczne. 

Szukasz skolimowałem właśnie na tym celu - miałem Jowisz na środku zarówno w szukaczu jak i okularze. [wcześniej szukacz był lekko [bardzo lekko, bo za dnia synchronizowałem] odchylony względem okularu. Lub odwrotnie, na jedno wychodzi]. I to na pewno był ten sam "cel". Waliło trochę po oczach w porównaniu do innych gwiazdek... :P

 

Czemu ja zawsze muszę mieć takiego pecha :/ 

 

Pasów nie widziałem, Jowisz był jedną jasną kropką... Widok ten sam, co gołym okiem, z tym że znacznie jaśniejszy. Oczywiście ostrość musiałem ustawić, co nie zmienia faktu, że... widziałem tylko "kropkę"...

 

 

To nie pech ,to po prostu brak znajomości nieba ( i tu możemy se podać ręce ).

Zapoznaj się z tym działem :

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/82-uczymy-sie-nieba/

 

Najbardziej na początku  przyda ci się to :

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3467-tabela-wimmera/

 

I oczywiście Stellarium.

  • Like 2

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szponix: usiądź, zrób ze 20 spokojnych oddechów, przeczytaj co pisze nad zdjęciem do którego wkleiłeś linka w swoim poście.

Teraz (na wiosnę) wieczorem i wczesną nocą Jowisza masz prawie na południu i mocno nad głową, a Wenus - na zachodzie i dość nisko nad horyzontem (tak 1/3 wysokości Jowisza).

  • Like 1

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarekM60, właśnie zauważyłem (w tym samym momencie, w którym kolega mnie poprawił) i wszystko do mnie dotarło. 

Tabelę Wimmera mam wydrukowaną, jak tylko będę miał nieco więcej czasu to siadam do tego wszystkiego na dłużej ;) Dziś niestety wyciągnąłem teleskop tylko po to, aby sprawdzić czy działa [po ostatnich walkach].

 

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi!

  • Like 1

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze wystawiam jakieś 30-40 min przed obserwacją, wiem że on potrzebuje około 1h na każde 10* różnicy.

Sama obserwacja była "chwilowa" [z 40 min], na dłuższą nie mogłem sobie pozwolić dziś.

 

SZKLARZ - zgadza się, brak znajomości nieba również [głównie] się przyczyniło do tego dzisiejszego błędu ;) [choć z wysuwaniem to już raczej pech :p]

Na szczęście mogę liczyć na kolegów z tego forum, którzy mnie wyprowadzą z tych astroamatorskich błędów. Jeszcze raz wielkie dzięki!

  • Like 1

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobson 10" to chyba jednak w pierwszej kolejności do DS'ów a nie do planet? Ja wiem że Jowisz i Saturn wyglądają fajnie w każdym sprzęcie, ale mimo wszystko, skoro kupiłeś taki jasny teleskop, to jakiś racjonalny powód ku temu miałeś, hm? :) Zakładając, że tak jest, zacząłbym od przyzwoitego długiego okularu, a taki w cenie do 300zł spokojnie da się kupić, nawet jeśli nie nowy, to używany od kogoś, zwykle w bardzo dobrym stanie. Ja akurat mam teleskop GSO a nie Syntę i tam w zestawie był od razu okular 2" GSO 30mm, który jest zdumiewająco dobry jak na swoją cenę (a nowy w sklepie kosztuje 240zł). Nie twierdzę że jest idealny, ale w budżecie do kilkuset złotych nie znalazłem niczego zdecydowanie lepszego co uzasadniałoby wymianę.

 

Jeśli chodzi o krótki okular, bo przecież tego Jowisza trzeba jednak obejrzeć :D, to ja akurat mam ES6.7 i uważam że jest spoko, ale z perspektywy czasu stwierdzam, że wybierając ponownie rozważyłbym jakieś Ortho 6mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam 10" meade. Z okularów ktore miałem okazję używać/używam polecam es maxvision 16mm 68° bardzo fajny okular. Nie widzę potrzeby wymiany. Mam też bst swa 22mm 70 ° i też jestem zadowolony z dłuższej ogniskowej mam sw swa 26mm 70° już nie tak dobry jak bst 22mm ale swoje zadanie spełnia. Przy obserwacji z miasta dłuższego nie potrzebuje. Za miasto poluje na wspomniany gso sv 30mm. Z krótkich ogniskowych mam sw 11mm 80° [nie ma 80°] jednak daje radę... Można by go lepiej wyczernić w środku. Oraz miałem okazję używać sw 6mm 66° jest lepiej wykonany niż ten 11mm obraz ok. Dalej mam plosle i to już nie tak kolorowo. Na jednej z giełd astro jest okular sw swa 17mm 70° w cenie 200pln po doświadczeniach z 22mm z tej konstrukcji zastanawiam się nad kupnem i porównaniem z tym ES 16 mm 68°.

  • Like 1
Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście - powodem były DS'y :)

Nie znam jednak osoby, która nie zaczynałaby od planet :D Chciałbym najpierw je obejrzeć, może coś "podszkicować", a potem od razu na DS'y [w między czasie podglądać Słonko, bo bardzo mnie interesuje]. Pytając o ES miałem na myśli to, czy jest on typowo pod DS'y bez możliwości komfortowego podglądu planet.

Jeśli okaże się, że posiadając takiego ESa mogę spokojnie obejrzeć i planety z początku i DS'y z czasem - kupiłbym. Jeśli planet w tym nie obejrzę - też kupię, ale najpierw wziąłbym coś planetarnego. 

 

Dobrze wnioskuję, że do planet najlepsze są krótkie okulary - 8mm, 7mm, 6mm, przy czym poniżej 8 ciężko obejrzeć przez warunki seeingowe? A do DS'ów - z największym polem widzenia i z cztery rodzaje okularów - zacząć od 13mm, potem dokupić 17mm, 9mm, a na końcu 31mm [choćby do Veila]? 

I czy warto brać do planet więcej, niż jeden okular czy może zestawowe 10mm + dokupione np. 7mm będą w sam raz?

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam q-barow badera. Sam nosek x1,3 cały x2,25 i powiem Ci że jeden raz w zeszłym roku dałem czadu wykonałem obserwacje z powiększenia x500 okular 6mm plus barlow na księżycu. Obraz falował ale szło wyostrzyć. Tak to problem jest 6mm używać ale myślę że to wina miasta które są nagrzewa w dzień. Z za miasta raz miałem problem z 11mm a tak to 6mm zawsze daje radę, mniej to już na okazję. Wszystko zależy od miejsca obserwacji. Ale 6mm to rozsądna długość. Być może 8 mm było by lepsze. To już twoja decyzja. Polecam poszukać na swoim terenie kogoś z podobnym sprzętem i sprawdzić jego skład okularów w swoim wyciągu. Często stosuje 16mm z tym barlowem w różnych konfiguracjach. Z zadowoleniem. I jego używam najczęściej.

  • Like 1
Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, krótkie okulary to do planet, przy czym od 9mm w górę to raczej nie są krótkie tylko już średnie i używa się ich również do DSów. 6-7mm możesz spokojnie w przyzwoitych warunkach używać (np. tego ES 6.7). Podobnie jak g.b., zdarzyło mi się używać dodatkowo Barlowa z moim ES 6.7 - fakt że obraz nie był zbyt stabilny, mimo że warunki były bardzo dobre, ale jednak dało się Jowisza pooglądać i było to dość ciekawe. 

Nie bardzo widzę sens kupowania jednocześnie 13 i 17mm. Zasadniczo używa się okularu długiego i średniego, okazyjnie krótkiego. Zmiana 17 na 13(lub podobny) w wyciągu to więcej roboty niż pożytku. I zdecydowanie nie jest tak, że długi jest tylko do veila, długi okular 24-30mm jest najlepszym wyborem do każdego w miarę rozległego i ciemnego obiektu (czyli właściwie do wszystkich DS), krótsze są wówczas przydatne, żeby bliżej się przyjrzeć strukturze, ale żeby podziwiać detale to najpierw trzeba obiekt znaleźć, a z racji większego pola długie okulary są znacznie wygodniejsze. Poza tym klasyki czyli np. M42, Plejady, Chichoty mogą również najpiękniej prezentują się w szerokim polu długiego okularu (nie mówiąc o tym, że jeszcze lepiej w lornetce >:D )

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Es - 6,7

Es - 14

I coś w okolicy 22 - 30 mm.

Jeśli masz ciemne niebo to bierz okular 30 mm,jeśli zaświetlone to celuj w przedział 22 - 26 mm.

 

Te trzy okulary w zupełności ci wystarczą.

  • Like 4

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Stary temat, ale w sumie chyba nie ma po co zakładać nowego.

 

Wciąż jestem w trakcie uzupełniania zestawu okularów do Synty 10" na Dobsonie. Udało mi się posiąść ES 6,7mm, Pentaxa 5mm oraz dwa zestawowe (10 i 25). 
Zastanawiam się teraz nad jakimś 20-32mm. I pytanie, jaki okular moglibyście polecić? Zastanawiałem się nad ESem, ale w sumie mam jeszcze wątpliwości. 
Jak wygląda kwestia użytku takich wielkich (30+) okularów w średnio zacienionym miejscu? Jeśli przyjąć, że Katowice to 5, Bieszczady to 1 to mieszkam w okolicach 2.5-3, czyli pośrednio. Opłaca się brać >30mm do takiego miejsca?

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedaj Pentaxa 5 mm oraz zestawowe i kup ES-ka 10/15 i 25mm. Będziesz miał komplet i będziesz zadowolony.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnij sobie program ASTROTABAK,tam przelicz żrenicę dla swojego wieku,ten program pokarze Ci czy kupić okular 22 mm czy 30 mm,ale musisz wziąć pod uwagę jasność tła nieba.Poczytaj też o tym jakiej źrenicy wyjściowej stosować do konkretnych obiektów.

ES 6,7 i Pentax 5 właściwie się dublują.

  • Like 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej przychylałbym się do sprzedaży ESa 6,7, niż Pentaxa ;)
Ale to po zakupach.

  • Like 1

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)