Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 02.04.2015 Melotte 111


Rekomendowane odpowiedzi

Faktycznie, jeśli nie dysponuje się lornetką o polu co najmniej 6°, gromada staje się wyłącznie drogowskazem do bliskich na niebie galaktyk.

Ja doceniłem tę mellotkę dopiero po spojrzeniu przez 7x50 i przez bardzo dobrze skorygowaną 10x50. Ale muszę się w końcu wziąć za jej układy wielokrotne. Idzie pełnia, a z nią pewnie dobra pogoda - nie będzie więc wymówek do szukania gwiazd podwójnych :)

 

A z nieco innej beczki - gromada jest też świetnym obiektem do testowania wad optycznych lornetek. Dzięki dużej ilości dość jasnych gwiazd na niewielkim obszarze, można precyzyjnie określić np. ile stopni od centrum pojawia się nieostrość, aberracja, koma itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mel 111 pierwszy raz widziałem w lornetce 40mm (dokładnie 26/09/13) - wieczorem nisko nad zachodnim horyzontem. Pora dla niej była wtedy bardzo niesprzyjająca jednak obiekt widziałem i zapisałem w zeszycie. Od tamtej pory gwiezdny warkocz zdobi moje niebo bez żadnych przyrządów w okresie pózno zimowym - wiosennym i wiosenno letnim. W 15/70 widywałem ją często jednak rzadko kiedy skupiałem się na samej gromadzie. Podobnie jak napisał Panasmaras, jej jasne gwiazdy traktowałem zwykle jako drogowskazy do pobliskich galaktyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, jeśli nie dysponuje się lornetką o polu co najmniej 6°, gromada staje się wyłącznie drogowskazem do bliskich na niebie galaktyk.

Ba. Gdzieś czytałem, że ktoś widział gołym okiem "poświatę" od gromad galaktyk w okolicach Bereniki/Panny. To chyba jednak była właśnie ta grupa gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas swoich pierwszych obserwacji, tą gromadę brałem za gwiazdozbiór Warkocza Bereniki. Dość często wtedy obserwowałem ją w lornetce 8x30 w której mieściła się bez problemu w całym polu widzenia, a i gołym okiem trudno było jej nie zauważyć. Dopiero później się dowiedziałem, że to tak naprawdę gromada otwarta gwiazd, a nie wspomniany gwiazdozbiór. :D

Teleskop Sky-Watcher 114/900 EQ1; Super Plössle 10 mm, 12,5mm, 20 mm, 25mm; Barlow 2x; Lornetka 12x50

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Tento 10x50 z tego co pamiętam się nie mieści. To jest tak duże, że najlepsze do tego będą małe lornetki z duzym polem widzenia. Póki co najciekawsza w Melotte jest Igła.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie wczorajszej sesji astroobserwacyjnej gromadka pięknie prezentowała się zarówno w lornetce 8x30 jak i 10,5x70.

Uwieczniłem ją też na fotce statywowej z obiektywu 200mm. (gwiazdki już pojechane, ale w kadrze uwieczniłem Igłę). 

 

post-3958-0-27888200-1428787475_thumb.jp

 

Z Melottów bardzo lubię jesiennego Mel 20 w Perseuszu, który w swoim czasie również powinien zostać obiektem tygodnia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Tydzień temu większość krótkiej nocy poświęciłem na podwójne właśnie w Melotte 111. Im dłużej porządkowałem notatki, tym częściej zaczynałem myśleć o samej gromadzie. Później przypomniałem sobie o tym OT, więc postanowiłem również tutaj podzielić się wynikami.

 

Na gromadę patrzyłem wcześniej kilka razy, zawsze mi się podobała, ale nie widziałem nic szczególnie ciekawego. Paradoksalnie teraz kiedy gmerałem w poszczególnych jej częściach, stała się dla mnie ciekawsza, szczegółowiej poznana oraz bardziej interesująca jako całość. W tej chwili dzielę ją na cztery główne rejony: wschodni, zachodni, niewielki centralny oraz duży i chaotyczny południowy.

 

post-3220-0-15887400-1433942608_thumb.jp

 

 

A oto kilka z jej gwiazd podwójnych:

 

post-3220-0-17337900-1433942609_thumb.jp

 

post-3220-0-38339400-1433942610_thumb.jp

SHJ 143 A niestety nie dostrzegłem, nie była za ciemna, bo tej nocy miałem zasięg około 11,8 mag, ale była zbyt blisko głównej gwiazdy.

 

post-3220-0-53337200-1433942611_thumb.jp

 

Oczywiście często przykuwały wzrok gwiazdy 17 Com skatalogowane jako STFA 21 AB.

O ile pogoda w weekend pozwoli, to zasadzę się jeszcze na kilka innych gwiazd, głównie we wschodniej części. Dokładniejszy opis będzie w moim wątku.

 

 

Podoba mi się Jankowe skojarzenie z kitą lwiego ogona. Mi dość szybko narzuciło się skojarzenie z jakąś bestią - główne gwiazdy wschodniej i zachodniej części to ramiona, a część centralna to głowa. Ze względu na długość "ramion" skojarzenie wykrystalizowało się jako obraz małpy. Tylko małpa mi kompletnie nie pasowała do gwiazdozbioru, więc porzuciłem skojarzenie. Za to wczoraj do niego wróciłem - kiedy spojrzałem na mapę u góry wątku, zaczęło wyglądać to sensownie: małpa przeganiająca lwa. Teraz widzę małpę trzymającą się końca gałęzi w formie Gammy Com i wymachującą suchym konarem w stronę Lwa.

 

post-3220-0-54597100-1433942607_thumb.jp

 

 

:)

 

 

Pozdrawiam,

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)