Skocz do zawartości

IC2574


Rekomendowane odpowiedzi

Łukasz pisał w relacji "Żegnaj, Knurze" http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7258-zegnaj-knurze/ o kolejnym podejściu do tej galaktyki i że widok nie był powalający - poniżej małe porównanie ze znanym duetem M81 + M82. Zdjęcia to 10 minutowe klatki wykonane w tych samych warunkach i wyciągnięte tą samą krzywą. 

post-1260-0-95451200-1428947874_thumb.jp

 

To daje pojęcie o jasnościach tych obiektów, bo rozmiarowo IC2574 jest całkiem spora jak widać :)

  • Like 4

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzac na te foty, i wiedzac ze nie jest sie w stane tego osiagnac przez m.in. zasmiecone miejskim swiatlem niebo mozna tylko zapytac... Jak zyc Panie Premierze, jak zyc? ;)

  • Like 1

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się włączę do tematu bo ostatnio próbowałem uchwycić to samo i zrobiłem tylko jedną 10min. fotkę i przerzuciłem się na pierścionek. Teraz trochę żałuję.

post-3514-0-55367700-1428948372_thumb.jp

post-3514-0-84004000-1428948457_thumb.jp

Nawet jak bym zrobił cało nocną sesję to i tak by nie wyszło tak pięknie jak u Ciebie Łukasz.

  • Like 2

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzac na te foty, i wiedzac ze nie jest sie w stane tego osiagnac przez m.in. zasmiecone miejskim swiatlem niebo mozna tylko zapytac... Jak zyc Panie Premierze, jak zyc? ;)

(...)

Nawet jak bym zrobił cało nocną sesję to i tak by nie wyszło tak pięknie jak u Ciebie Łukasz.

Po to mamy zloty - ciemne niebo i mnóstwo kolegów zarażonych tą samą pasją :) Z mojej miejscówki musiałbym to naświetlać pewnie pięć razy dłużej dla takiego efektu.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukaszu świetnie zestawiłeś te 2 zdjęcia, w wizualu właśnie tak jak tytułowa galaktyka IC2574 prezentuje się większość obiektów na niebie :). Tych jasnych i największych kątowo i jako tako wyglądających galaktyk aż tak dużo nie ma, taki urok wizuala łapanie pojaśnień i mgiełek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

Jest to pojedyncza klatka i jak widać trzeba się skupić by coś dopatrzeć :)

Wcale nie - widać zaraz po spojrzeniu :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie - pojedynczych gwiazd z tej galaktyki na fotkach w tym wątku na pewno nie widać, a sama galaktyka jest mocno mało jasna. Podobnie chyba jak NGC4395 którą teraz fotografuję - miałeś okazję ją oglądać?

A które gwiazdy masz na myśli - tutaj na szybko dodałem opis z jasnościami V z katalogu GSC:

post-1260-0-76928800-1429774201_thumb.jp

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać te gwiazdy bardzo wyraźnie na 2 focie w tym temacie. Na samym końcu galaktyki po prawej stronie. Pod gwiazdą 13.86 mag, która jest na prawej krawędzi. Tak grupka gwiazd - jasne i niebieskie.

NGC 4395 nie patrzyłem ale dzieki za kolejny cel. Widzę, że ma 15,3 mag jasnosci powierzchniowej. Pólnocną stronę nieba mam ciemniejszą. Może się uda z centrum bo z halo (ramionami) wątpię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te obiekty - z tego co zrozumiałem z opisów, to są właśnie te bańki supernowych, obszary mgławic i gromad gwiazd w samej galaktyce, nie znalazłem w katalogu jasności tych obiektów. Ale z wykresu 3D można mniej więcej ocenić - pionowa skala jasności jest logarytmiczna. W porównaniu do gwiazdki 13.86 te bąble pewnie będą miały około 15-16mag może więc?

post-1260-0-65384900-1429776494_thumb.jp

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Niestety permanentny brak wolnego czasu mocno utrudnia mi zajmowanie się astro. Ale w każdej wolnej chwili staram się coś podziałać. Dziś udało mi się przysiąść  do tej galaktyki. A oto jak mi wyszła.

Jednak Canon to nie Atik, a "Jasieńskie" niebo to nie Zatomskie:D

 

Neq6, SW 150/750 + canon 450d mod, iso 800, 20x10min

post-1211-0-22738800-1432574228_thumb.jp

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)