Skocz do zawartości

Filtr IDAS LPS


Elmarqo

Rekomendowane odpowiedzi

W moich planach jest zakup tego filterka, który zostanie ulokowany w torze wizyjnym przed kołem filtrowym. Sąsiad, który rozbudował swój park oświetleniowy, trochę mi przeszkadza więc postanowiłem się pozbyć problemu na razie w sposób nieinwazyjny :). Rozpocząłem przeglądać różne fora w poszukiwaniu opinii o jego użytkowaniu i zaczął się wyłaniać trochę niepokojący obraz, że filtr ma tendencje do odbijania światła wewnątrz tubusu, co kompletnie demoluje zdjęcia. Czy osoby użytkujące filtr  doświadczyły podobnych zjawisk?

AZ-EQ6 GT, Quattro-200 CF, Atik 314L+, EFW2 9x1.25", ASI 120MM, Guider 50/180, SkyMaster 15x70

mareksliwinski.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie mam wersje "D", ale nic takiego nie zaobserwowalem. Robilem kiedys testowe 5 minutowe ekspozycje na ISO1600 i zadnych odblaskow nie bylo widac na zdjeciach.

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opinie mówią, że na DSLR nie występuje :). Rozmawiałem z kolei z JackiemE i on też nie meldował o takich problemach.... 

Nie zauważyłem nic takiego z lustrzanką i z MEADE DSI III PRO, jak chcesz mogę Ci pożycyć do testów przed zakupem, mam 2"

Jolo miał go przed zlotem - może testował to coś zapewne napisze.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale też tylko z lustrzanką - nic nie widziałem. Filtry interferencyjne odbijają niepożądane długości fali z powrotem do tubusu i teoretycznie może coś takiego się stać jeśli jest coś źle wyczernione pewnie, ale to muszą być jakieś bardziej skomplikowane układy optyczne raczej, np z korektorem, złączkami, kołem filtrowym.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Szczegóły ustalimy na PW. :)

Będzie mi potrzeby od czerwca, gdy Ustka biała w nocy i jeszcze światła wakacyjne - czekam na PW :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej spróbuj dogadać się z sąsiadem, żeby np. po 23 wyłączał światła. Filtry ALP są dobre, ale nie zastąpią ciemnego nieba. Jeszcze ad meritum. Ja focę z IDASem LPS P2 praktycznie zawsze, także przez filtry narrowband. Nie zauważyłem żadnych odbić ani gdy korzystałem z lustrzanki dawno temu, ani z teraz, gdy focę Atikiem, nawet przy 20-minutowych ekspozycjach.

Jeśli z Idasem faktycznie byłoby coś nie tak, to już dawno przestano by go polecać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dla mnie wartościowa uwaga, bo daje nadzieję, że będzie wszystko ok. Co do odbić, to wystarczy wpisać IDAS reflection i wyskoczą posty na forach o tej przypadłości. Pytam Was, bo też trudno mi ocenić skalę zjawiska. Zazwyczaj piszą ci, którzy mają problem, więc trzeba spojrzeć na to z odpowiedniej perspektywy. Mam nadzieję, że po testach z filtrem Jacka, kupię go zaaplikuję i zapomnę, że mam.

AZ-EQ6 GT, Quattro-200 CF, Atik 314L+, EFW2 9x1.25", ASI 120MM, Guider 50/180, SkyMaster 15x70

mareksliwinski.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Sponsorem ostatniego zlotu w Zatomiu było słowo IDAS. Przyznam, że po wniknięciu w temat trochę zaczynam się gubić. Troszkę to kosztuje, a nie chciałbym wyrzucać kasy w coś niesprawdzonego.

Znalazłem takie terminy: IDAS D1 [także v.QRO], IDAS HEUIB-II [także v.QRO] UV/IR, IDAS Narrowband LPS-V4, IDAS P2. Wiem, że nie jest to substytut ciemnego nieba, ale może coś poprawi. Chciałbym wstawić go na stałe przed kołem filtrowym (LRGBHaOiiiSii), za którym jest CCDmono. Taki Jeden filtr by wszystkimi rządzić, Jeden, by wszystkie odnaleźć, Jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać

Jakieś rady?

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek do naszego foto polecam sprawdzony przez wielu zawodowców i mnie partacza ,,podstawowy" sprawdzony w bojach, bardzo dobrze oceniany na forach filterek IDASa do foto o nazwie: IDAS LPS-P1.
Ostatnio testował go też Łukasz jolo i bardzo pozytywnie się o nim wyrażał. Będzie go dostać trudno, częściej są LPS-P2 ale myślę, że nie warto przepłacać i tyle.
Tak ten skubaniutki wygląda - ja mam 2", na fotce wkręcony w flattenerek i to wszystko wkręcam w 2,5' drawtubę wyciągu, na końcu złączki bacfocusowej, której kawałek widać jest kamerka.

IDAS.thumb.jpg.ed9b8b0849643e6bb8ffe985ff645acf.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kamerki mono musiałbyś mieć raczej model P2. P1 (podobnie jak D1) nie przepuszcza linii SII i nadaje się raczej do kamerek OSC, bo SII i tak jest za słabe na rejestrowanie kamerkami kolorowymi. P2 przepuszcza również linię SII i taki Ci się nada, jeśli chcesz go dać przed koło i fotografować również wąskie pasma. 

idas_lps.png

idas-light-pollution-suppression-lps-fil

IDAS LP V4 to taki raczej filtr typu UHC - trochę inna bajka. Jest jeszcze podobny filtr Orion SkyGlow, mało u nas popularny, trochę tańszy, ale czytałem o nim dobre opinie http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6716_Orion-2--SkyGlow-Astrophotography-Nebular-Filter-for-DSLR-and-Color-CCD.html

orion-05559-skyglow-imaging-transmission

 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sferoida napisał:

Sponsorem ostatniego zlotu w Zatomiu było słowo IDAS. Przyznam, że po wniknięciu w temat trochę zaczynam się gubić. Troszkę to kosztuje, a nie chciałbym wyrzucać kasy w coś niesprawdzonego.

Znalazłem takie terminy: IDAS D1 [także v.QRO], IDAS HEUIB-II [także v.QRO] UV/IR, IDAS Narrowband LPS-V4, IDAS P2. Wiem, że nie jest to substytut ciemnego nieba, ale może coś poprawi. Chciałbym wstawić go na stałe przed kołem filtrowym (LRGBHaOiiiSii), za którym jest CCDmono. Taki Jeden filtr by wszystkimi rządzić, Jeden, by wszystkie odnaleźć, Jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać

Jakieś rady?

Dla zrozumienia roznic miedzy filtrami polecam przestudiowac ten watek:

https://www.cloudynights.com/topic/458137-understanding-idas-d1-p2-v4-heuibii-filters/

Sam mam HEUIB-II w wersji 2", ktory zakladam przed Canona 6D mod kiedy fotografuje z miasta - zdjecia sa pozbawione pomaranczowego tla i maja dobrze zbalansowane skladniki RGB.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)